środa, 15 maja 2019 r., 13:18
Wkrótce rozpoczną się prace nad projektem "kartuskiego bajpasu"
Prawie milion złotych kosztować będzie przygotowanie koncepcji rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234, czyli tzw. kartuskiego bajpasu, który będzie stanowił kolejową trasę objazdową z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę na czas prac związanych z elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia - Kościerzyna - Maksymilianowo. Umowę na projekt ma zostać podpisana w środę po południu.

środa, 15 maja 2019 r., 11:40
Sierakowice. Mieszkańcy walczą o bezpieczny plac zabaw dla dzieci
W ubiegłym tygodniu do władz gminy Sierakowice trafiła petycja z apelem o budowę nowego placu zabaw w tej miejscowości. Podpisało się pod nią 427 mieszkańców. Choć sierakowicka gmina słynie z największego w kraju przyrostu naturalnego, w samych Sierakowicach miejsc do zabawy i rekreacji dla najmłodszych wciąż brakuje.

wtorek, 14 maja 2019 r., 18:23
Pomieczyno. Szkoła otrzymała sztandar oraz nadano jej imię ks. Szymichowskiego
Wtorkową uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Pomieczynie rozpoczęto mszą św. w miejscowym kościele, podczas której poświęcono sztandar. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do budynku szkoły. Tam odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej patronowi, po czym w sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości - nadanie imienia i wręczenie sztandaru.

wtorek, 14 maja 2019 r., 16:17
Ruszyła przebudowa ul. Pogodnej w Grzybnie. Są utrudnienia w ruchu
W poniedziałek w Grzybnie rozpoczęto realizację jednej z długo oczekiwanych inwestycji - przebudowę ul. Pogodnej. W związku z pracami na tym odcinku występować będą utrudnienia w ruchu. Wprowadzono zmiany organizacji ruchu, jednak by nie były one zbyt uciążliwe dla mieszkańców, prace podzielono na trzy etapy.

poniedziałek, 13 maja 2019 r., 17:41
Zawodnicy UKŻ Lamelki i ŻUKS Stężyca na podium Pucharu Polski w Krynicy Morskiej
W miniony weekend na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej odbyła się kolejna edycja Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na starcie stanęło 484 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w siedemnastu konkurencjach. Zawodnicy UKŻ Lamelki, mimo trudnych warunków pogodowych, wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii juniorów i drugie w łącznej klasyfikacji. Tuż za nimi na podium stanęła załoga ŻUKS Steżyca.

poniedziałek, 13 maja 2019 r., 14:37
Podziękowania, awanse i wyróżnienia dla kartuskich strażaków
W poniedziałkowe południe kartuska brać strażacka spotkała się na Rynku w Kartuzach, by wspólnie świętować z okazji Dnia Strażaka. Tradycyjnie nie obyło się bez awansów, wyróżnień oraz słów wdzięczności i podziękowań dla strażaków za ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

poniedziałek, 13 maja 2019 r., 10:52
"Tylko nie mów nikomu" Sekielskiego z wątkiem kartuskim
"Tylko nie mów nikomu" - to dokument Tomasza Sekielskiego opowiadający o pedofilii w polskim kościele. W filmie pojawił się także wątek z Kartuz oraz dotyczący pochodzącego z Gowidlina ks. Franciszka Cybuli. Choć dokument Sekielskiego można oglądać dopiero od soboty, ma już ponad 7 mln odsłon.

niedziela, 12 maja 2019 r., 11:55
Wizja przyszłości gminy Kartuzy wymalowana pędzlami przez młodzież
"Kartuzy dzięki UE w 2050 roku. Wizja miasta" i "Tereny wiejskie Gminy Kartuzy w 2050 roku dzięki UE. Wizja przyszłości" - to tematy obrazów, które w sobotnie popołudnie tworzyła młodzież z gminnych szkół na kartuskim dworcu. Akcję zorganizowano w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

niedziela, 12 maja 2019 r., 11:30
Uczniowie z ZSP w Szopie najlepsi na Powiatowym Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
W piątek w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W rywalizacji brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dwie drużyny z Szopy w obu kategoriach wiekowych wykazały się najlepszą wiedzą i umiejętnościami jazdy na rowerze.

sobota, 11 maja 2019 r., 16:06
Kiełpino. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich - efekty zrealizowanych projektów
Piątkowe wydarzenie związane było z obchodami 15-lecia członkostwa Polski w UE. Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej. Przygotowano występy artystyczne, a główną część spotkania wypełniła prezentacja efektów po zrealizowanych projektach dzięki unijnemu dofinansowaniu. W hali sportowej można było obejrzeć specjalnie przygotowane stanowiska, a w oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia integracyjne dzieci z rodzicami.