piątek, 26 kwietnia 2019 r., 07:50
Gmina Kartuzy przyznała kolejne dotacje organizacjom pozarządowym
Ponad 74.000 złotych na 28 projektów przekazała gmina Kartuzy w kolejnym konkursie na realizację zadań publicznych. Wsparcie można było pozyskać na działalność w takich obszarach jak kultura, turystyka czy aktywizacja osób w wieku emerytalnym.

czwartek, 25 kwietnia 2019 r., 14:22
Maturzyści otrzymają świadectwa. Strajk zawieszony. Co z wypłatami dla nauczycieli?
W Kartuskiem we wszystkich szkołach średnich odbyły się rady klasyfikacyjne, a co za tym idzie maturzyści będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości. Te też powinny odbyć się bez przeszkód, bo nauczyciele do września zawieszają strajk. Co jednak z wypłatami wynagrodzeń dla pedagogów, którzy przez ostatnie tygodnie domagali się podwyżek i walczyli o godność nauczyciela?

czwartek, 25 kwietnia 2019 r., 12:28
Uczniowie z kartuskiego "Wzgórza" uczyli się zawodu w Irlandii
Kolejna grupa młodzieży z kartuskiego "Wzgórza" miała okazję odbyć zagraniczne praktyki. Tym razem w sumie 16-osobowa grupa techników ekonomistów i organizacji reklamy poznawała tajniki swojego przyszłego zawodu w Irlandii.

czwartek, 25 kwietnia 2019 r., 11:06
Borkowo. Mieszkańcy ulic Karlikowskiej i Leśnej nie chcą zmian "na lepsze"
W środowy wieczór w sali gimnastycznej miejscowej szkoły odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami na temat realizacji projektu Kaszubskie Trasy Rowerowe obejmujący ulice Karlikowską i Leśną w Borkowie. Obie drogi będą na tyle poszerzone, aby swobodnie mogły się tam poruszać samochody i rowery. Wydawać by się mogło, że taka inwestycja powinna być przyjęta z uznaniem. Nic bardziej mylnego. Duża część mieszkańców nie wyraża na to zgody. Dlaczego?

środa, 24 kwietnia 2019 r., 12:28
Kamienica Szlachecka. Uczniowie stanęli w obronie nauczyciela
"My się na to nie godzimy, Pana Mateusza obronimy!", "Murem za panem Mateuszem", "Pana Mateusza wspierajmy, zastraszyć się nie dajmy", "Bez Pana Mateusza, historia nas nie rusza!" - wyposażeni w te i inne hasła uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej strajkowali w środę przeciwko zwolnieniu ich nauczyciela historii. Dyrektor placówki podkreśla, że zwolnienia są nieuniknione ze względu na reformę oświaty, dodając przy tym, że jeszcze nic nie jest przesądzone.

środa, 24 kwietnia 2019 r., 12:17
Leśnicy apelują o ostrożność - coraz więcej pożarów lasów
Od początku kwietnia strażacy odnotowali łącznie 46 pożarów traw, nieużytków oraz poszycia leśnego. Aż 15 z nich dotyczyło terenów leśnych, zarówno w lasach państwowych, jak i prywatnych. W związku z panującą suszą i wysokim zagrożeniem pożarowym leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych.

środa, 24 kwietnia 2019 r., 10:53
Magdalena Malotka Trzebiatowska - reprezentantka polskiej drużyny awansowała do finału Ligi Europejskiej
W dniach 18 - 21 kwietnia w Danii odbywały się eliminacje do finałów Ligi Europejskiej w strzelectwie. Jedną z reprezentantek z Polski jest Magdalena Malotka - Trzebiatowska - zawodniczka kartuskiego klubu "Dziesiątka". Drużyna z Polski wywalczyła awans do finału.

wtorek, 23 kwietnia 2019 r., 13:22
W piątek koncert Łyko w Kościerzynie - wygraj bilety
Nazywają się Łyko. Jak sami podkreślają, grają o tęsknotach, bolączkach i planach, o otaczającej nas wszystkich rzeczywistości i o marzeniach małych i dużych. Czasem zabawnie i zjadliwie, czasem zupełnie poważnie, zawsze szczerze i z sercem. Miesiąc temu wydali debiutancką płytę. Piosenek, które się na niej ukazały będzie można posłuchać już w piątek podczas koncertu w Starym Browarze w Kościerzynie.

poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r., 08:50
Rozlicz się z sercem - pamiętaj o przekazaniu 1 proc. w rozliczeniu PIT
Do końca kwietnia trwa okres rozliczeń podatkowych. Podczas wypełniania formularzu PIT pamiętajmy, że możemy wesprzeć tych, którzy działają na rzecz innych w powiecie kartuskim. Wystarczy przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. W regionie taki status posiadają 32 stowarzyszenia, jak również poszczególne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

niedziela, 21 kwietnia 2019 r., 10:04
Wielkanoc ze świątecznym stołem zastawionym specjałami oraz lanym poniedziałkiem
W niedzielny poranek uczestniczymy w mszy rezurekcyjnej, którą obwieszczają kościelne dzwony. A to oznacza, że skończył się Wielki Post. Po nabożeństwie większość z nas zasiądzie przy świątecznym stole, przy którym podzielimy się święconym jajkiem. W drugi dzień świąt Wielkiej Nocy czeka nas - w zależności od regionu - tęgie lanie wodą lub smaganie jałowcem. Tę tradycję kultywujemy od pokoleń.