czwartek, 9 listopada 2017 r., 15:43
Przodkowo. Radni uchwalili nowe stawki podatkowe. Pójdą w górę
Na 27. sesji Rady Gminy Przodkowo uchwalono nowe stawki podatku od nieruchomości, a także od zwolnień z tegoż podatku. Określono również wysokość stawek podatku od środków transportowych. Ponadto ustalono taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków oraz za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wszystkie uchwały podjęto jednogłośnie.

czwartek, 9 listopada 2017 r., 14:34
Kartuzy laureatem konkursu Eco-Miasto
Kartuzy znalazły się w gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. Startowały w nim aż 63 ośrodki miejskie z całej Polski. Stolicę Kaszub nagrodzono w kategorii "Zieleń a powietrze".

czwartek, 9 listopada 2017 r., 09:47
Obchody Święta Niepodległości - sprawdź, co będzie się działo
W sobotę świętować będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w gminach powiatu kartuskiego odbędą się patriotyczne uroczystości. Sprawdź, co zaplanowano w poszczególnych miejscowościach.

czwartek, 9 listopada 2017 r., 09:24
Odszedł Jerzy Walkusz, twórca ludowy i animator kultury kaszubskiej
W środę, 8 listopada, zmarł Jerzy Walkusz, jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych artystów ludowych i animatorów kultury kaszubskiej, jakich wydała ziemia kaszubska. Miał 87 lat.

środa, 8 listopada 2017 r., 12:43
Mściszewice. "Matematyka po szkole bryka i nas przenika"
Uczniowie klas gimnazjalnych w Mściszewicach postawili sobie cel udowodnienia, że matematyka jest nie tylko praktyczna i niezbędna w naszym życiu, ale także piękna i przydatna. Już po raz drugi tamtejsza placówka otrzymała grant w ramach Programu mPotęga. Podczas realizacji projektu uczniowie pod opieką nauczycieli będą tworzyć gry dydaktyczne, edukacyjne i rozwijające logiczne myślenie.

środa, 8 listopada 2017 r., 08:47
Senator Bonkowski złożył wniosek do prokuratury o ściganie żony
Hanna Bonkowska po latach milczenia i przeżywania gehenny, zdecydowała się opowiedzieć o życiu z mężem i rozpadzie ich małżeństwa. Efektem tego był artykuł Gazety Wyborczej ukazujący drugą twarz senatora z Kaszub. Zdaniem Waldemara Bonkowskiego żona pomawia go i zniesławia. Złożył zawiadomienie do prokuratury o ściganie karne swojej małżonki.

wtorek, 7 listopada 2017 r., 20:23
Przodkowo. Jesienny piknik z polędwiczką wieprzową otuloną śliwkową nutką
W wtorkowe przedpołudnie w szkolnej kuchni Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie było bardzo gorąco i to dosłownie, jak i w przenośni. Młodzież z pięciu szkół ponadgimnazjalnych z Kowalewa Pomorskiego, Somonina, Rumi, Sierakowic i Przodkowa walczyła o główne trofeum wojewódzkiego konkursu gastronomicznego pod nazwą Jesienny Piknik na Kaszubach. W tym roku odbyła się jego siódma już edycja.

wtorek, 7 listopada 2017 r., 15:38
Żukowscy gimnazjaliści starają się o udział w finale konkursu CanSat
CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w puszce po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań w trakcie opadania na spadochronie po uprzednim wyniesieniu rakietą na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów.

wtorek, 7 listopada 2017 r., 15:06
Najlepiej po kaszubsku piszą w powiecie kartuskim
XVI Kaszëbsczé Diktando w Bojanie przeszło już do historii. Przystąpiło do niego w sumie 243 uczestników. W tym roku po raz trzeci w historii dyktanda rywalizowano o tytuł arcymistrza. Również po raz trzeci tytuł ten trafił do uczestnika z powiatu kartuskiego, czyli do Elżbiety Bugajny z Ramlejów w gminie Somonino.

wtorek, 7 listopada 2017 r., 15:03
Kolejny rekord w liczbie pasażerów PKM na trasie Kartuzy - Gdańsk
Gdy w październiku 2015 roku uruchomiono PKM z Kartuz do Gdańska, w pierwszym miesiącu podróżowało nią około 11.800 pasażerów, rok później było ich już ponad 30 tys., natomiast dwa lata później, czyli w październiku 2017 ponad 73.000. W ubiegłym miesiącu odnotowano nowy rekord frekwencji.