środa, 17 lipca 2019 r., 08:53
Wielki Odpust w Sanktuarium w Sianowie już w sobotę - sprawdź program
W sobotę, 20 lipca w sianowskim Sanktuarium rozpoczyna się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Do Matki Boskiej Sianowskiej - Królowej Kaszub pielgrzymować będą tysiące wiernych. Główne uroczystości zaplanowano na najbliższą niedzielę, jednak przez cały tydzień po niej odbywać się będą msze święte i nabożeństwa w różnych intencjach.

wtorek, 16 lipca 2019 r., 12:48
Jadwiga Klinkosz z Goręczyna świętowała 98. urodziny
Wyjątkowy jubileusz urodzin świętowała w piątek Jadwiga Klinkosz z Goręczyna. Mieszkanka gminy Somonino skończyła 98 lat. Z życzeniami przybył do dostojnej jubilatki wójt Marian Kowalewski.

wtorek, 16 lipca 2019 r., 11:36
Festiwal Ludzie dla Ludzi we wrześniu w Chmielnie - organizacje mogą zgłaszać swój udział
Tegoroczna edycja Festiwalu Ludzie dla Ludzi - święta organizacji pozarządowych, odbędzie się w nowej formule. Będzie to odrębne wydarzenie w całości dedykowane organizacjom pozarządowym. Będzie wiele możliwości zaprezentowania swojej działalności m.in. poprzez stoiska, występy na scenie czy konkursy. Organizacje, które chciałyby w nich uczestniczyć mogą zgłaszać się do 30 lipca.

poniedziałek, 15 lipca 2019 r., 11:43
Seweryn Rychert - żołnierz z Somonina ukończył XXI Selekcję
Seweryn Rychert ma dopiero 23 lata, studiuje, na co dzień jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej i jako jeden z nielicznych ukończył XXI Selekcję - ekstremalną grę terenową.

poniedziałek, 15 lipca 2019 r., 09:49
Podwójny rocznik puka do drzwi. Czy dla wszystkich chętnych wystarczy miejsc w średnich szkołach?
We wrześniu naukę w szkołach średnich rozpocznie podwójny rocznik. Wskutek reformy oświaty uczniowie urodzeni w latach 2003 i 2004 w jednym roku, jednocześnie, składają podania do szkół. Oznacza to, że szkoły muszą przyjąć podwójną liczbę uczniów, co w wielu miastach skutkuje tym, że nawet najlepsi absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych nie mają szans kontynuować nauki w wymarzonej przez siebie szkole. Jak sytuacja przedstawia się w Kartuskiem? Czy powiat jest przygotowany na przyjęcie podwójnego rocznika?

poniedziałek, 15 lipca 2019 r., 00:01
Lady Pank i Strachy na Lachy na finał Dni Powiatu Kartuskiego
Tłumy w niedzielę wieczorem wypełniły centrum Kartuz. Niedzielna odsłona Dni Powiatu Kartuskiego, a zwłaszcza koncert Lady Pank, cieszyła się rekordową frekwencją. Przed grupą Janusza Panasewicza i Jana Borysewicza, wystąpiły Strachy na Lachy. Oba koncerty dały mieszkańcom Kartuz i okolic solidną porcję dobrego rocka.

niedziela, 14 lipca 2019 r., 00:43
Perły Kaszub 2018 w nowej formule - siedmioro laureatów i dziesięcioro nominowanych
W sobotni wieczór podczas Dni Powiatu Kartuskiego poznaliśmy laureatów konkursu nagród starosty - Pereł Kaszub 2018. Tegoroczna edycja tych szczególnych wyróżnień odbyła się w nowej formule. Przyznano Perły w pięciu kategoriach, w każdej wyróżniono laureata oraz dwoje nominowanych. Wręczono też dwie nagrody specjalne.

sobota, 13 lipca 2019 r., 18:11
Po raz czwarty w kartuskim muzeum królowały kaszubskie nalewki
W sobotnie popołudnie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się czwarta edycja Festiwalu Nalewek Kaszubskich. Do konkursu zgłoszono prawie trzydzieści napitków - owocowych, kwiatowych i ziołowych. Jury oceniała m.in. smak, klarowność oraz formę opakowania.

sobota, 13 lipca 2019 r., 13:49
Przodkowo. "Baby z pasją" pokazują co potrafią
Ponad rok temu Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy ogłosił nabór na zajęcia pn. Uniwersytet Ludowy Kobiet Aktywnych. Zgłosiło się wiele pań z powiaty kartuskiego. Przyjęto tylko 16. To osoby które mają już na koncie pewien dorobek aktywności społecznej. Do projektu zakwalifikowały się m. in. Alicja Milisiewicz - Szulc z Kosowa, Katarzyna Byczkowska z Małkowa i Halina Ulkowska z Tokar. Teraz realizują swój miniprojekt "Baby z pasją".

piątek, 12 lipca 2019 r., 09:34
Młodzież polskiego pochodzenia z Białorusi przyjedzie do Kartuz
Za niespełna dwa tygodnie do Kartuz na zaproszenie burmistrza Mieczysława Gołuńskiego przyjedzie 40 uczniów polskiego pochodzenia z Białorusi. Młodzież spędzi na Kaszubach 11 dni. Osoby, które chciałyby wesprzeć pobyt młodzieży mogą skontaktować się z Urzędem Miejskim w Kartuzach.