wtorek, 16 kwietnia 2019 r., 17:33
Rekolekcje szkolne w Borkowie
Wielki Post w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II to czas wytężonej pracy, ale i czas corocznych rekolekcji szkolnych. Tradycyjnie w tygodniu przed Niedzielą Palmową borkowscy uczniowie udali się do pobliskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.

wtorek, 16 kwietnia 2019 r., 17:15
Kaszubska Droga Krzyżowa w Żukowie
Pierwszą stację rozważał Józef Belgrau, prezes żukowskiego ZKP. W modlitwach proszono Boga o zmiłowanie za grzechy, o łaskę cierpienia w milczeniu, o uwolnienie z nałogów i złych skłonności, o stateczność w myślach i słowach, o trwanie w dobrym, o życie wieczne i udział w Królestwie chwały. Każdą stację kończono Modlitwą Pańską i śpiewem "Któryś za nas cierpiał rany…".

wtorek, 16 kwietnia 2019 r., 14:22
Budowa kurnika w Prokowie pod lupą radnych
Poniedziałkowe posiedzenie komisji gospodarczej Rady Miejskiej w Kartuzach odbyło się z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców Łapalic i Prokowa. Spotkanie zostało bowiem poświęcone sprawie budowy kurnika na granicy tychże miejscowości. Choć komisja trwała niemal dwie godziny, lokalna społeczność nie pozyskała nowych informacji. Nadal trwa procedura sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego, który ma zablokować powstanie planowanej inwestycji. Do tego momentu kartuski samorząd nie przewiduje wydania decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia.

wtorek, 16 kwietnia 2019 r., 14:04
Rodzice zdecydowali - obwody szkolne w Dzierżążnie i Kiełpinie bez zmian
Gmina Kartuzy opublikowała wyniki ankiety dotyczącej zmiany obwodów szkół dla mieszkańców Mezowa i Dzierżążna-Pikarni. Większość rodziców opowiedziała się za tym, by ich dzieci nadal uczęszczały do Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie. Tym samym dotychczasowe granice obwodów zostaną utrzymane.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., 12:05
Ósmoklasiści rozpoczęli trzydniowe egzaminy
W poniedziałkowy poranek uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów, które sprawdzą ich poziom wiedzy, z którym ukończą szkoły podstawowe. To pierwszy tego typu test po reformie systemu oświaty. Egzaminy potrwają trzy dni. Mimo trwającego strajku nauczycieli, w pierwszym dniu udało się je przeprowadzić bez zakłóceń. Z naszym obiektywem towarzyszyliśmy młodzieży z kartuskiej Jedynki.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., 11:53
Żukowo. Uroczyste otwarcie filii Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego
W poniedziałkowy ranek oficjalnie otwarto oddział zamiejscowy Wydziału Komunikacji w Żukowie. Symboliczne przecięcie wstęgi przez starostę Bogdana Łapę i burmistrza Wojciecha Kankowskiego było zwieńczeniem starań samorządu powiatowego i żukowskiego gminy, aby utworzyć nową jednostkę starostwa. Filia wydziału komunikacji mieści się w budynku przy ul. Prusa 49, gdzie znajduje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., 00:07
Tłumy wiernych na poruszającym Misterium Męki Pańskiej w Żukowie
W niedzielny wieczór do Żukowa przybyły tłumy wiernych, by uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Już po raz szósty mogli przeżywać tam poruszające Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez mieszkańców miasta i parafian z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

niedziela, 14 kwietnia 2019 r., 17:05
Diecezjalne Dni Młodzieży przyciągnęły tłumy młodych do Kościerzyny
Kilka tysięcy młodych ludzi z różnych zakątków diecezji pelplińskiej wzięło udział w niedzielnej celebracji Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Uroczystościom przewodniczył biskup Ryszard Kasyna.

niedziela, 14 kwietnia 2019 r., 15:15
Jarmark wielkanocny w Sierakowicach - świąteczna atmosfera zagościła w centrum wsi
Stoiska wypełnione smakołykami, świątecznymi dekoracjami i rękodziełem, warsztaty robienia palm wielkanocnych, zajączek i kurczaczek częstujący smakołykami, a także zagroda z żywymi zwierzątkami - te i wiele innych atrakcji czekały w niedzielne przedpołudnie w Sierakowicach. Odbył się tam Jarmark Wielkanocny.

niedziela, 14 kwietnia 2019 r., 09:42
W Lubaniu trwają targi ogrodniczo-pszczelarskie
Kiermasz ogrodniczy i pszczelarski, pokaz królików i ptactwa ozdobnego, sprzętu do pielęgnacji ogrodów, rekreacyjnego i turystycznego, narzędzia budowlane, systemy grzewcze, czy doradztwo rolnicze - to wszystko czeka na odwiedzających Lubań, gdzie trwają XI Targi Ogrodniczo-Pszczelarskie.