wtorek, 13 sierpnia 2019 r., 14:37
Porozumienie podpisane. Do końca 2021 roku powstanie "kartuski bajpas"
We wtorek podpisano porozumienie pomiędzy PKP, województwem pomorskim oraz PKM, którego celem jest przygotowanie tzw. "bajpasu kartuskiego". Inwestycja umożliwi kolejowe połączenie na czas modernizacji linii kolejowej nr 201 Maksymilianowo - Kościerzyna - Gdynia. Tym samym podróżni z Kaszub będą mieć zapewniony ciągły kolejowy dostęp do Trójmiasta.

wtorek, 13 sierpnia 2019 r., 13:37
Uczą się pożarnictwa i dyscypliny - młodzież z gminy Sulęczyno na obozie strażackim
Poranny trening, musztra, rozwijanie węży, podawanie prądów wody, sztafeta pożarnicza, ale też relaks w postaci wyjścia na basen, do aquaparku, czy parku linowego - tak spędza czas 35 dzieci i młodzieży z terenu gminy Sulęczyno, które przebywają na obozie pożarniczym w Człuchowie. Uczą się tam nie tylko podstaw pożarnictwa, ale też dyscypliny, współpracy w grupie i zdrowego współzawodnictwa.

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 r., 17:23
W Brodnicy Górnej ma powstać kurnik. Mieszkańcy protestują
Istniejąca hodowla lisów i norek miałaby przeobrazić się w fermę drobiu. Taki jest plan inwestora. Mieszkańcy Brodnicy Górnej mówią jednak zdecydowane "nie" budowie kurnika w ich miejscowości. Swój protest wyrazili na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Kartuzach.

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 r., 11:51
Niespełna 3-letnia Agatka walczy z rakiem - w sobotę akcja DKMS w Sulęczynie
Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się o tym, że ma raka krwi. Diagnozę tę usłyszała też niespełna trzyletnia Agatka, która zamiast cieszyć się dzieciństwem już musi stoczyć najważniejszą walkę - o własne życie. Szansą na powrót do zdrowia jest dla niej znalezienie bliźniaka genetycznego. Pomóc może każdy wystarczy przyjść w sobotę na Przystań Kajakową Kajlandia w Sulęczynie i zarejestrować się w bazie dawców szpiku DKMS-u. Może właśnie ty uratujesz życie małej Agatce!

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 r., 09:17
W naszym powiecie mieszka 162 milionerów
Aż 162 osoby w powiecie kartuskim wykazało dochód 1 mln zł lub większy za rok 2018, podaje Urząd Skarbowy w Kartuzach. Liczba "milionerów" jest większa niż w roku ubiegłym. Największy dochód wyniósł ponad 17,5 mln zł.

niedziela, 11 sierpnia 2019 r., 09:01
Mroczna strona żywiołu. Minęły dwa lata od Nawałnicy Stulecia
Minęły dwa lata od tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły całym krajem. Nawałnica z sierpnia 2017 roku na zawsze zapisze się w świadomości mieszkańców Kaszub jako wielkie zniszczenia, których skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka lat. Lasy, budynki, czy linie energetyczne stały się bezbronne wobec bezlitosnego żywiołu. Jak przebiegają prace związane z usuwaniem skutków?

piątek, 9 sierpnia 2019 r., 16:20
W Kartuzach świętowano Wielki Dzień Pszczół
W piątek na kartuskim Rynku była okazja, by poznać sekrety z życia jednego z najbardziej pracowitych gatunków owadów. Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, bo o nich mowa, Kaszubski Park Krajobrazowy zaprosił mieszkańców i turystów w podróż do świata tych owadów.

piątek, 9 sierpnia 2019 r., 12:47
Zakaz sprzedaży alkoholu po północy w Kartuzach uchylony
Radni znieśli zakaz sprzedaży alkoholu po północy w Kartuzach, który obowiązywał przez ostatni rok. Z wnioskiem o zniesienie prohibicji do urzędu nie raz zgłaszali się przedsiębiorcy. Tym razem mimo wielu głosów przeciwnych, udało się uchylić uchwałę.

piątek, 9 sierpnia 2019 r., 12:13
Pomieczyno. Rodzinne wakacje w Czechach
Czas wakacji, urlopu sprzyja licznym wyjazdom. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga z Pomieczyna dzięki pozyskanym środkom z Gminy Przodkowo zorganizowała wyjazd dla swoich członków i ich rodzin do Czech.

czwartek, 8 sierpnia 2019 r., 17:11
Wygoda. Po raz ósmy wybiorą Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy
Już po raz ósmy plac przy kościele św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej 15 sierpnia zapełni się tłumami świętującymi zarówno odpust, jak lokalne dożynki. Kaszubianki zapraszają bowiem na kolejną edycję Najsmaczniejszego Jarmarku Dożynkowego. Jego nierozłącznym punktem jest też konkurs na Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy. Umiesz gotować, masz unikatowy przepis na regionalną potrawę, czy przetwór? Weź udział w konkursie!