niedziela, 24 marca 2019 r., 10:44
Łyko wydaje debiutancką płytę - premiera albumu "Neony" już w sobotę
Ciekawe, oryginalne brzmienia w rockowo-popowej oprawie i nieprzekombinowane, bardzo trafne teksty - tak najkrócej scharakteryzować można twórczość zespołu Łyko. Zespół właśnie wydał kolejny singiel pt. "Na zawsze", który promuje "Neony" debiutancki album grupy. Jego premiera odbędzie się w sobotę w Wydziale Remontowym w Gdańsku. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dwie wejściówki na koncert.

sobota, 23 marca 2019 r., 21:17
Dzień Jedności Kaszubów. W Żukowie nie udało się pobić rekordu z 2016 r.
W tym roku Dzień Jedności Kaszubów odbył się po raz szesnasty. W 2006 roku wzbogacono program imprezy. Od tej pory podczas obchodów muzycy próbują pobić rekord Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Dyrygentem akordeonowej orkiestry jest Paweł Nowak. Do tej pory największym osiągnięciem był rekord w Bojanie w 2016 r. Wówczas zagrało tam 372 akordeonistów. W Żukowie było ich 327.

sobota, 23 marca 2019 r., 14:52
Dzień Jedności Kaszubów po raz pierwszy w Żukowie
Po raz pierwszy w historii wielkie święto Kaszubów obchodzono w Żukowie. W tym dniu w kolebce haftu kaszubskiego dominowały w mieście czarno - żółte barwy. Organizatorzy przygotowali występy lokalnych artystów, turniej gry w baśkę, wystawy i atrakcje dla dzieci. Tradycyjnie już podczas tej uroczystości odbyła się próba ustanowienia nowego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.

wtorek, 19 marca 2019 r., 13:49
Dzień Jedności Kaszubów - w sobotę uroczystości i bicie rekordu w Żukowie
19 marca to wyjątkowa data dla ziemi kaszubskiej. Tego dnia prawie osiemset lat temu pojawiła się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Na pamiątkę tego wydarzenia świętujemy Dzień Jedności Kaszubów. Tegoroczne obchody zaplanowano na sobotę, a ich gospodarzem będzie Żukowo.

niedziela, 17 marca 2019 r., 11:49
Tuchom. "Kaszëbsczi wieselé" na VI Regionalnej Bitwie Kulinarnej
Takiej imprezy jeszcze w Tuchomiu nie było. W Dworku Oleńka odbyła się bowiem VI Regionalna Bitwa Kulinarna pod hasłem "Kaszëbsczi wieselé". Głównymi bohaterkami były trzy kucharskie drużyny reprezentujące Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie z Sierakowic, z Tuchomia (pow. bytowski) oraz Zblewa. Dziewięć pań starało się przyrządzić najsmaczniejsze dania. Najlepszym zespołem okazały się panie ze Zblewa.

piątek, 15 marca 2019 r., 15:35
Dzień Jedności Kaszubów w Sierakowicach
Odśpiewanie hymnu kaszubskiego, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice, projekcja filmu animowanego "Przygody Remusa", czy prezentacja rzeźb autorstwa Ireny Brzeskiej - tak w wielkim skrócie w Sierakowicach świętowano z okazji zbliżającego się Dnia Jedności Kaszubów.

środa, 13 marca 2019 r., 10:58
Znamy gwiazdy sierakowickiej Nocy pod Gwiazdami
Tegoroczna edycja Nocy pod Gwiazdami w Sierakowicach będzie wyjątkowa. Na scenie pojawią się Anna Karwan, grupa Tabu, a gwiazdą wieczoru będzie Kasia Kowalska. Impreza połączona będzie z obchodami 120-lecia istnienia Banku Spółdzielczego w Sierakowicach.

niedziela, 10 marca 2019 r., 10:10
W kaszubskim świecie poezji Ewy Warmowskiej
Zanim zajęła się literaturą pracowała jako nauczycielka. Jej największą inspiracją są dzieci. Od ponad dziesięcu lat tworzy prozę i poezję kaszubską. Mowa o Ewie Warmowskiej, która szczęście określa jako czerpanie radości z każdego dnia i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy. W swoich tekstach opowiada o tym, co jej bliskie - przyrodzie.

niedziela, 10 marca 2019 r., 08:20
Strażacy uczcili święto mieszkanek Prokowa
Życzenia, kwiaty i słodkie niespodzianki czekały na panie, które odpowiedziały na zaproszenie zarządu OSP Prokowo. W sobotę w tamtejszej strażnicy już po raz czwarty świętowano bowiem Dzień Kobiet.

piątek, 8 marca 2019 r., 10:18
Przodkowo. Cëdowny swiat - twórczość Stanisława Janke
Pod taką nazwą w czwartkowe przedpołudnie w przodkowskiej Bibliotece Publicznej odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Twórcy z naszych stron". Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkową ilość recytatorów. Prawie 70 uczestników reprezentowało 16 przedszkoli i szkół z powiatu kartuskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a zwycięzców obdarowano nagrodami rzeczowymi.