wtorek, 30 października 2018 r., 12:08
Grafiki Błażeja Kwidzińskiego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach
W sobotę, 20 października w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż wystawy prac graficznych Błażeja Kwidzińskiego, młodego kartuzianina, który od trzech lat współpracuje z placówką. Wernisaż był okazją nie tylko do zaprezentowania jego twórczości. Przybyli na wystawę goście podarowali muzeum m.in. przedwojenne wydanie śpiewnika czy egzemplarze gazety wydawanej w Kartuzach do 1923 roku.

czwartek, 25 października 2018 r., 12:55
Tuchlińskie Skrzaty najlepsze w Przeglądzie Zespołów Kaszubskich
We wtorek w Centrum Kultury "Kaszubski Dwór" w Kartuzach odbył się "Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży Kartuzy 2018". Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach "COPERNICUS".

wtorek, 23 października 2018 r., 20:18
Chwaszczyński Zespół "Kaszubki" na Dolnym Śląsku
W pierwszym tygodniu października br. Zespół "Kaszubki" udał się na Dolny Śląsk. Celem naszej podróży do tak odległego regionu Polski była promocja regionu Kaszub i gminy Żukowo podczas "XII-go Agroturystycznego Święta Wina i Miodu Pitnego" na Zamku Grodziec. To wydarzenie o ponadregionalnym i międzynarodowym zasięgu, to impreza promująca dolnośląskie winiarstwo i pszczelarstwo.

poniedziałek, 15 października 2018 r., 11:24
"Dwa światy" na rzecz kartuskiego hospicjum - poruszający koncert grupy Niemagotu
W niedzielny wieczór w kościele pw. św. Wojciecha w Kartuzach zgromadziły się tłumy. Wszystko za sprawą koncertu grupy "Niemagotu" w ramach akcji "Dwa światy" dedykowanej Kartuskiemu Hospicjum Domowemu Caritas. Spotkanie z muzyką i modlitwą było okazją, by podziękować wolontariuszom i osobom wspierającym tę piękną ideę, jak również wspomóc ją darowizną.

środa, 10 października 2018 r., 11:54
Lisie Jamy. Święto ziemniaka
W niedzielę, 30 września na boisku przy Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach, odbył się już XIX festyn "Swiãto bùlwë". Na początku Anna Reiter i Żanetta Penkowska przywitały wszystkich zebranych, wymieniły atrakcje, które czekają na przybyłych gości i omówiły co będzie działo się na scenie.

poniedziałek, 8 października 2018 r., 07:30
Kartuzy. Widowiskowa rekonstrukcja historyczna na święto miasta
W niedzielne popołudnie mieszkańcy Kartuz i pasjonaci historii mieli okazję odbyć krótką podróż w czasie i zobaczyć zarys tego, co działo się na kartuskiej ziemi na początku września 1939 roku. Rekonstrukcję przypominającą losy Kartuskiego Batalionu Obrony Narodowej przygotowano w ramach obchodów święta miasta oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czwartek, 4 października 2018 r., 18:51
Żukowo. Kaszubska Lilia 2018 dla hafciarki Bernadety Reglińskiej
Po raz kolejny żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego przyznał Kaszubską Lilię. W tym roku wyróżnienie wręczono Bernadecie Reglińskiej, jednej z najbardziej znanych, docenianych i utytułowanych hafciarek żukowskiej gminy. Nagrodę tę otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla miejscowej kultury i tradycji.

środa, 3 października 2018 r., 15:01
Widowiskowa rekonstrukcja z okazji święta miasta w Kartuzach
6 października to dzień św. Brunona, patrona Kartuz. W tym roku święto to zostanie uczczone w nieco inny sposób. Już w niedzielę z tej okazji zaplanowano widowiskową rekonstrukcję historyczną oraz ciekawy program dla dzieci.

środa, 3 października 2018 r., 14:11
Wyprawa emerytów i rencistów pożarnictwa na Sulwaszczyznę
Od 6 do 9 września Zarząd Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Kartuzach zorganizował czterodniową wycieczkę autokarową na Sulwaszczyznę. Bogaty program wspólnej wyprawy sprawił, że wszyscy jej uczestnicy powrócili do swoich domów z pełnym bagażem wspaniałych wspomnień i wrażeń.

niedziela, 30 września 2018 r., 16:49
Leźno. Taneczna podróż po świecie na 20-lecie zespołu Perełki
W piątkowy wieczór w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej Szkoły Podstwowej w Leźnie uroczyście obchodzono porcelanowy jubileusz Zespołu Tanecznego Perełki. Przez dwie dekady zespół prezentował swój kunszt taneczny nie tylko na szkolnych imprezach, ale także zdobywał laury na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach i turniejach. Wszystkie te wydarzenia odbywały się pod okiem założycielki, choreografki i opiekunki Ireny Stoppy.