poniedziałek, 6 listopada 2017 r., 09:14
Wyjątkowy koncert na pożegnanie Zofii Watrak z Galerią Refektarz
W sobotni wieczór w Kartuskim Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert zaduszkowy. Wystąpiło na nim aż czternastu utalentowanych solistów przy akompaniamencie dziewięcioosobowego zespołu. Koncert był jednocześnie pożegnaniem z kierowaniem Galerią Refektarz, wieloletniej dyrektor placówki - Zofii Watrak.

niedziela, 5 listopada 2017 r., 12:04
Zgorzałki świętowały dekadę aktywnej działalności
Minęła już dekada odkąd się skrzyknęły, założyły stowarzyszenie i zaczęły działać promując lokalne produkty, potrawy, a także miejscowość, gminę, powiat. Dziś znane są na Kaszubach, Polsce, a nawet w Europie. Swoim dorobkiem, niezliczoną ilością nagród mogłyby obdarować niejedno koło. Mowa o Stowarzyszeniu Kobiet Zgorzałego, które świętuje jubileusz 10-lecia działalności.

sobota, 4 listopada 2017 r., 22:12
Borkowo. Banińskie Kwiatuszki najlepsze na przeglądzie talentów artystycznych
W tegorocznej II edycji Gminnego Przeglądu Talentów Artystycznych wzięło udział ponad 20 młodych artystów oraz cztery zespoły. Zaprezentowali się wokaliści, instrumentaliści, tancerze. Różnorodność form prezentacji scenicznej sprawiła, że widzowie mieli co oglądać i co oklaskiwać. Organizatorami trzygodzinnej sobotniej imprezy był żukowski OKiS i Szkoła Podstawowa w Borkowie, gospodarz konkursu.

czwartek, 2 listopada 2017 r., 16:26
Chmielno. Kino za Rogiem wkrótce rozpocznie działalność
Już wkrótce w Chmielnie wieczory będzie można spędzać delektując się seansami filmowymi. W Gminnym Ośrodku Kultury już za kilkanaście dni rozpocznie działalność Kino za Rogiem. W kameralnej sali będzie można oglądać zarówno dzieła ambitne, jak i te bardziej komercyjne. Chętni będą mogli też zamówić własny seans dla siebie i przyjaciół.

wtorek, 31 października 2017 r., 22:55
Z diabelskimi skrzypcami na cmentarz... o kaszubskich zwyczajach zaduszkowych
Ludność Kaszub to osoby głęboko wierzące. Okres Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to dla mieszkańców regionu wyjątkowy okres - wypełniony modlitwą i troską o dusze bliskich oraz oczekujących na zbawienie w czyśćcu. Jak się jednak okazuje, czas ten silnie związany z wiarą chrześcijańską wypełniony był również różnego rodzaju obrzędami wywodzącymi się z kultury pogańskiej. Kaszubi dawniej wierzyli m.in. w czarownice i upiory. Istniała też postać tzw. wieszczego, który mógł powstać z grobu i wyrządzać szkody żyjącym.

środa, 25 października 2017 r., 19:28
Zrzeszeńcy oddali cześć Karolowi Kreffcie
Oddział Żukowski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z partami w Baninie i Kolbudach oraz młodzieżą gimnazjalną i dziećmi szkolnymi z Żukowa uczcili postać Karola Kreffta - założyciela O/ZKP w Żukowie.

wtorek, 24 października 2017 r., 15:54
Twórcy ludowi po raz dziewiętnasty spotkali się w Somoninie
"Kaszubskie rybaczenie" - to temat przewodni tegorocznego forum twórców ludowych, które już po raz dziewiętnasty odbyło się w Somoninie. Na zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury wydarzenie przybyło około sześćdziesięciu twórców ludowych.

wtorek, 24 października 2017 r., 11:41
Kamienica Szlachecka. Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej
"Kaszebsczi spiewe u nas" - pod takim hasłem odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej, którego gospodarzem była Kamienica Szlachecka. Swoje talenty wokalne i kaszubskie na scenie tamtejszej szkoły zaprezentowało łącznie 19 zespołów i 17 solistów.

poniedziałek, 23 października 2017 r., 11:10
Magia Kaszub na obrazach Stanisławy Neubauer - wernisaż w Muzeum Kaszubskim
Kilkadziesiąt zachwycających, kolorowych obrazów Stanisławy Neubauer podziwiać można w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wystawa prac artystki czynna będzie tam do 20 listopada.

wtorek, 17 października 2017 r., 13:18
Emeryci i renciści pożarnictwa poznawali uroki Małopolski
Pod koniec września emeryci i renciści pożarnictwa udali się w podróż do Małopolski. Podczas wycieczki zwiedzili najpiękniejsze zakątki Lublina, Zamościa, Sandomierza i Kazimierza Dolnego.