Wyborcza ruletka ruszyła - kto na wójta, kto na burmistrza?

wtorek, 21 sierpnia 2018 r., 10:25
fot. internet/pixabay.com

Kampania wyborcza rozpoczęta, a co za tym idzie pretendenci do objęcia najważniejszych foteli w samorządach zaczynają się ujawniać i rozpoczynają walkę o głosy wyborców w poszczególnych gminach. Sprawdziliśmy, kto będzie się ubiegał o stanowiska wójtów, burmistrzów i radnych powiatu. O reelekcję, poza wójtem Chmielna, powalczą wszyscy samorządowcy, a kim będą ich rywale?

Wraz z ogłoszeniem terminu wyborów ruszyła kampania wyborcza. Tym razem będzie ona krótka, bo potrwa zaledwie dwa miesiące, a to oznacza, że będzie bardzo intensywna. Ostatnie wydarzenia i konflikty w radach wskazywać mogą też na to, że będzie ona również brutalna. Nastąpił też rozłam w komitecie Samorządne Kaszuby, wskutek czego powstał nowy komitet Razem Dla Powiatu i Gmin.

Gmina Kartuzy

Największym zaskoczeniem może być, póki co, niewielka liczba kandydatów ubiegających się o fotel burmistrza Kartuz, o którego zawsze walczyło najwięcej osób. Być może przyszli kandydaci jeszcze organizują swoje sztaby wyborcze, a my dotychczas znamy jedynie dwa nazwiska rywali. O reelekcję ubiegać będzie dotychczasowy włodarz gminy Kartuzy Mieczysław Grzegorz Gołuński, zaś jego przeciwnikiem będzie Tomasz Belgrau, którego popierać będzie Prawo i Sprawiedliwość. Pogłoski o starcie w wyborach zdemontowali za to Zdzisław Lipkowski, Andrzej Leyk, czy Andrzej Pryczkowski. Ten ostatni wyraził nadzieję, że najważniejsze stanowisko w stolicy Kaszub obejmie Tomasz Belgrau.

Gmina Żukowo

O stanowisko burmistrza gminy Żukowo ponownie powalczy Wojciech Kankowski. Swój udział w walce o stanowisko włodarza gminy zadeklarowali już Marek Trepczyk (były zastępca burmistrza tegoż samorządu) oraz Krystian Gachewicz z Banina. Swojego kandydata zamierza wystawić także Prawo i Sprawiedliwość. Rozmowy wciąż trwają, jednak jak udało nam się ustalić, najprawdopodobniej będzie nim Karol Ducher z Somonina.

Gmina Chmielno

Jerzy Grzegorzewski jako jedyny obecny włodarz nie będzie ubiegał się o reelekcję. Z ramienia nowo powstałego komitetu Razem dla Powiatu i Gmin będzie ubiegał się za to o mandat radnego Rady Powiatu Kartuskiego. W walce o fotel wójta gminy Chmielno będzie popierać Michała Melibrudę z Miechucina. Jego kontrkandydatką będzie Magdalena Pokojska z Gdańska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nazwisk potencjalnych kandydatów wymienia się także Macieja Konkola, byłego sekretarza chmieleńskiego samorządu, Andrzeja Czaję czy Zbigniewa Roszkowskiego. Maciej Konkol póki co ani nie zaprzecza ani nie potwierdza tych doniesień.

Gmina Sulęczyno

W gminie Sulęczyno również nie zabraknie kontrkandydatów dla obecnego włodarza gminy Bernarda Gruczy. Jego przeciwnikiem będzie między innymi Krzysztof Kruszyński, były przewodniczący struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości i były kierownik kartuskiego oddziału KRUS-u. Jak sam przyznaje, nie wystartuje on jednak z ramienia PiS-u, a jako niezależny kandydat. Ubieganie się o fotel wójta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości rozważa za to Bogdan Malek, obecny wiceprzewodniczący Rady Gminy Sulęczyno. O najważniejsze stanowisko w gminie walczyć będzie też jeszcze co najmniej jeden kandydat. Póki co trwają rozmowy w komitecie, który zamierza wystawić na to stanowisko byłego sekretarza Wiesława Ulatowskiego bądź Ireneusza Kordę - byłego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Pogłoski o starcie w wyborach zdementował za to Stefan Karcz z Mściszewic.

Gmina Sierakowice

O kolejną kadencję na pewno powalczy Tadeusz Kobiela, najdłużej urzędujący wójt w powiecie kartuskim. Możliwość ubiegania się o fotel wójta Sierakowic rozważa też Tomasz Grzenkowicz. Swojego kandydata zamierza wystawić również Prawo i Sprawiedliwości. Rozmowy wciąż jednak trwają.

Gmina Stężyca

O reelekcję ubiegać się będzie także Tomasz Brzoskowski, który jest też jednym z inicjatorów powstania nowego komitetu Razem dla Powiatu i Gmin. Kontrkandydata dla obecnego włodarza wystawić ma Prawo i Sprawiedliwość.

Gmina Somonino

Ponownie o fotel wójta na pewno zawalczy Marian Kryszewski, którego wystawić ma nowy komitet Razem dla Powiatu i Gmin. Co ciekawe, rozmowy z obecnym wójtem Somonina prowadzi też Prawo i Sprawiedliwość. Kto będzie jego kontrkandydatem? Na razie nie wiadomo, ale należy się spodziewać, że urzędujący wójt będzie miał rywala w walce o najważniejsze stanowisko w gminie.

Gmina Przodkowo

Najspokojniej wybory zapowiadają się w gminie Przodkowo, gdzie na razie osamotniony w walce o fotel wójta pozostaje Andrzej Wyrzykowski. Wystawiająca swoich kandydatów niemal w każdej gmin partia Prawo i Sprawiedliwość, w tym samorządzie postanowiła zrobić wyjątek.

Powiat

Jesień ma przynieść zmiany w powiecie kartuskim. Janina Kwiecień potwierdza, że będzie ubiegać się o mandat radnej Rady Powiatu Kartuskiego, ale jednocześnie zaznacza, że obecna kadencja jest jej ostatnią na stanowisku starosty kartuskiego. O mandat, ale też i funkcję starosty ma za to zawalczyć Mirosława Lehman, była burmistrz Kartuz. O wejście do rady powiatu będzie walczyć z komitetu Razem dla Powiatu i Gmin. Ponadto o mandat radnych powiatowych powalczą między innymi Zdzisław Lipkowski, Andrzej Leyk, Mieczysław Woźniak, Jerzy Ropel, czy Edmund Kwidziński.

Jaka będzie kampania wyborcza 2018?

Kampania wyborcza rozpoczęła się oficjalnie dopiero przed tygodniem, ale już dużo wcześniej dało się zauważyć przedwyborczą aktywność potencjalnych kandydatów, którzy coraz częściej pojawiali się na publicznych imprezach, wydarzeniach, spotkaniach.

Tegoroczna kampania jest bardzo krótka, a więc z pewnością będzie intensywna, a może i nawet brutalna. Przykładem mogą być banery, które pojawiły się już na początku roku na płocie jednej z posesji przy ul. Gdańskiej w Żukowie. O ile jeden z nich dotyczył bezpośrednio burmistrza żukowskiej gminy, o tyle drugi wymagał jeszcze "rozszyfrowania".

Niewykluczone są też działania, których byliśmy świadkami u schyłku kampanii wyborczej w 2014 roku. W przeddzień wyborów samorządowych w skrzynkach listowych mieszkańców pojawiła się gazetka zawierająca wiele kontrowersyjnych faktów i ocen dotyczących osób rządzących w gminach Żukowo i Kartuzy oraz w powiecie. Za jej wydanie odpowiadać miała grupa prowadzących interesy na terenie tych gmin.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.