Wojciech Kankowski podsumował minioną kadencję i przedstawił program na kolejną

piątek, 28 września 2018 r., 15:47
fot. MD-Z

W czwartkowy wieczór w Żukowie kampanię wyborczą zainaugurowało ugrupowanie Kaszubskiego Zrzeszenia Wyborczego. Z ramienia klubu o ponowny wybór na stanowisko burmistrza ubiegać się będzie Wojciech Kankowski. Podczas spotkania zaprezentowano kandydatów na radnych, podsumowano minioną kadencję oraz przedstawiono program na nadchodzącą.

W trakcie konferencji Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze przedstawiło swoich kandydatów do rady gminy. Ugrupowanie wystawiło pełne listy kandydatów we wszystkich okręgach.

Burmistrz Wojciech Kankowski podsumował minioną kadencję i przedstawił plany na kolejną.

- Nasza gmina ma strategię, która obowiązuje do 2020 roku i zamierzamy na kolejną perspektywę opracować strategię we współpracy z mieszkańcami, bo strategia musi wypływać od mieszkańców, a nie jakiejś wąskiej grupy. W 2014 roku, kiedy przejęliśmy odpowiedzialność za gminę, dochody naszej gminy wynosiły 111 mln zł, teraz po ostatniej sesji mamy 201 mln zł, i nie są to tylko dochody związane z pieniędzmi z funduszu socjalnego. To około 32 mln zł. Dochody zwiększyły się poprzez rozwój gospodarczy, kontynuację tego, co zapoczątkowano jeszcze w czasach Albina Bychowskiego, czyli zachęcenie przedsiębiorców do lokowania w naszej gminie, jak również szeroka akcja moja i radnych skierowana do mieszkańców, by meldowali się bądź rozliczali się w miejscu, w którym mieszkają. Dla dochodów gminy bardzo istotny okazał się bon opiekuńczy, bo ci, którzy mieszkają w naszej gminie, mają dziecko w żłobku i pracują, zarabiają, więc część dochodów zaczęła wracać - mówił Wojciech Kankowski.

- Wydatki na inwestycje w 2015 roku wyniosły 34,6 mln zł, w tym roku plan wynosi ponad 63 mln zł. I jest to plan realistyczny. Obejmując gminę na koniec 2014 roku, zadłużenie wynosiło niemal 42 proc. budżetu, dziś na 26 września stanowi niewiele ponad 20 proc, a jeżeli weźmiemy pod uwagę przewidziane do zamknięcia budżetu obligacje, rok 2018 zakończy się zadłużeniem gminy na poziomie 25 procent. To poziom bardzo bezpieczny - mówi Wojciech Kankowski.

- W tej kadencji udało nam się pozyskać około 40 mln złotych zarówno ze środków krajowych, jak i ze środków europejskich - mówił

Wśród największych projektów realizowanych przy wsparciu wymienił m.in. rewitalizację, programy drogowe, programy edukacyjne oraz węzły Żukowo i Rębiechowo.

- Razem w tej kadencji na inwestycje przeznaczyliśmy z pieniędzy pozyskanych i naszych podatników 144 miliony złotych. To dużo, ale nie wszystko na co nas stać. Projekty, które zaczną się realizować w przyszłym roku i kolejnych latach - węzeł integracyjny, budowa dróg dojazdowych, ścieżek rowerowych, w wielu miejscach zadbaliśmy o przestrzeń publiczną, parkingi. A jeżeli chodzi o bazę oświatową to w naszej kadencji zbudowaliśmy halę sportową dostosowaną do dyscyplin rozgrywanych na poziomie ligowym w Baninie, kończy się budowa sali sportowej z rozbudową sali sportowej w Miszewie - mówił burmistrz.

Wśród zamierzeń na kolejną kadencję wymieniono również m.in. rozszerzenie komunikacji miejskiej i budowę gminnej komunikacji z węzłami komunikacyjnymi w gminie Żukowo, stworzenie parkingów przy stacjach PKM, budowę punktu zbiórki odpadów komunalnych, dalszą budowę i rozbudowę szkół, wprowadzenie gminnego funduszu stypendialnego promującego zdolną młodzież, program nauki pływania z budową basenu w partnerstwie publiczno-prywatnym w Żukowie czy adaptację zakupionego przez gminę budynku na nową siedzibę Ośrodka Kultury i Sportu, jak również modernizację bazy ośrodka w Żukowie i jego filii w Baninie i w Chwaszczynie.

Podczas konferencji zaprezentowano też kandydatury, które Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze popiera w wyborach do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

Tomasz Szymkowiak, I zastępca burmistrza Żukowa ubiega się o mandat radnego powiatu, natomiast Sylwia Laskowska-Bobula, II zastępca o mandat radnej sejmiku województwa pomorskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.