Debata z kandydatami na burmistrza Żukowa - zobacz relację!

wtorek, 9 października 2018 r., 13:54
fot. MD-Z

Za nami debata wyborcza z udziałem kandydatów na burmistrzów. Pretendenci do objęcia najważniejszego stanowiska w gminie Żukowo zmierzyli się z pytaniami dziennikarzy, mieszkańców, jak również mieli okazję zadać pytanie swojemu kontrkandydatowi.

Debata odbędzie się w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie (budynek OSP) we wtorek, 9 października o godzinie 19. Wezmą w niej udział - Wojciech Kankowski, Marek Trepczyk oraz Krystian Gachewicz. Debata jest otwarta dla mieszkańców. Może wziąć w niej udział każdy.

W pierwszym etapie kandydaci na burmistrza gminy Żukowo zmierzą się z pytaniami przygotowanymi przez organizatorów debaty, a więc dziennikarzy Dziennika Bałtyckiego, portalu Kartuzy.info oraz portalu Expresskaszubski.pl.

W drugiej turze kandydaci będą mieli szansę zadań pytanie kontrkandydatowi. A następnie po udzieleniu przez niego odpowiedzi będą mogli ją skomentować.

W trzeciej części każdy kandydat udzieli odpowiedzi na jedno pytanie wylosowane z puli przygotowanej przez publiczność. Na zakończenie każdy z kandydatów będzie miał możliwość, by podsumować debatę.

Debata będzie także transmitowana na żywo na profilu facebookowym portalu Kartuzy.info.

Transmisję z debaty możesz zobaczyć poniżej:
Relacja na żywo:

Trwa prezentacja kandydatów. O głosy mieszkańców gminy Żukowo w wyborach na burmistrza Żukowa powalczą Krystian Gachewicz, Wojciech Kankowski oraz Marek Trepczyk.

Przed nami pierwsza runda. Kandydaci na burmistrza Żukowa odpowiedzą na pytania dziennikarzy.

Pytanie od redakcji Dziennika Bałtyckiego - Coraz częściej na styku mieszkańcy - zakłady przemysłowe dochodzi do spięć. Mieszkańcy są niezadowoleni, że w ich sąsiedztwie powstają nowe lub kolejne firmy, które negatywnie wpływają na ich życie. Jak rozwiązać takie problemy? Jaki ma Pan pomysł, by zapobiegać takim sytuacjom?

Marek Trepczyk - Każde sołectwo ma inne problemy. Dlatego należy dopracować plan zagospodarowania przestrzennego do potrzeb każdego sołectwa. Są uciążliwe zakłady, których trzeba ograniczyć działalność. Przy zabudowie mieszkaniowej należy dopuszczać jedynie możliwość działalność mało uciążliwą. Podstawą jest dobry plan zagospodarowania przestrzennego dostosowany do danej społeczności, skonsultowany z mieszkańcami, bo rada i burmistrz jest dla mieszkańców. Muszą słuchać głosu mieszkańców.

Wojciech Kankowski - Na pewno trzeba rozpocząć od studium zagospodarowania gmina. Obecna rda przystąpiła do kompleksowego przejrzenia studium. Tam już muszą być wskazane kierunku rozwoju. dotychczasowe studium nie było właściwie modyfikowane. Musi to się odbyć przy udziale mieszkańców. W naszej gminie ustalano małe plany i teraz mamy tego konsekwencje. Był totalny bezład. Przystąpiliśmy do dużych opracować planów, aby miały one różne funkcje. Te plany muszą być dostępne, aby każdy mógł zobaczyć, co jest w jego okolicy.

Krystian Gachewicz - Myślę, że to pytanie podyktowane jest ostatnim problemem w Chwaszczynie, gdzie miał powstać budynek fabryki. Zgadzam się z przedmówcami, którzy powiedzieli, że trzeba ustalać dobrze przemyślane studium. Dla mnie najważniejsze jest to, abyśmy wspólnie z mieszkańcami rozpoczęli od stworzenia wizji. Wówczas plany będą miały odzwierciedlenie potrzeb mieszkańców. Mieszkańcy muszą zdecydować w jakiej gminie chcą mieszkać. Powinniśmy myśleć ponad podziałami, przyszłościowo, nie tylko na jedną kadencję. W pierwszej kolejności stwórzmy wizję.

Pytanie od redakcji Expressu Kaszubskiego - Gmina Żukowo ma przed sobą poważne wyzwania, jeżeli chodzi o inwestycje w infrastrukturę zapewniającą właściwe warunki życia mieszkańców. Potrzeba nie tylko nowych ujęć wody, ale także przedszkoli. Z czego zrezygnować w budżecie, a na co położyć nacisk, by udało się znaleźć środki na najważniejsze zadania?

Wojciech Kankowski - Rzeczywiście infrastruktura to podstawa. W tej kadencji zdobyliśmy 40 mln zł na zadania infrastrukturalne, spółka pozyskała najwyższe dofinansowanie w historii gminy - 20 mln. Zmodernizowaliśmy stacje uzdatniania wody. Kolejną sprawą jest infrastruktura drogowa. Dlatego braliśmy aktywny udział, by doprowadzić do budowy obwodnicy. Już teraz przygotowywaliśmy projekty dotyczące szkół. Przybyło nam sporo mieszkańców, co świadczy o tym, że ludzie chcą u nas mieszkać.

Marek Trepczyk - Woda jest podstawowym źródłem życia, więc należy doprowadzić do tego, by nie doszło do sytuacji, by zabrakło wody. Nie może dojść do takiej sytuacji. Największy nacisk położę na to, aby każda posesja miała dostęp od wody. W przypadku przedszkoli musimy zrobić tak, by powstało jak najwięcej przedszkoli. Przybywa młodych mieszkańców, więc musimy stworzyć warunki do budowy prywatnych przedszkoli.

Krystian Gachewicz - Niewątpliwie problem z wodą był bardzo dotkliwy dla mieszkańców. Z czego zrezygnować? nie możemy zrezygnować z niczego. Musimy poszukiwać funduszy, widzę je w przybywających do nas mieszkańców, by meldowali się w naszej gminie i zostawiali tu swoje podatki. Bony opiekuńcze są bardzo dobrym pomysłem, ale musimy szukać dalej. Musimy dotrzeć do nowych mieszkańców, przedstawiając im ofertę, by chcieli tu zostawiać swoje podatki.

Pytanie od redakcji Kartuzy.info - Gmina rozwija się w szybkim tempie. Przybywa wielu młodych, ambitnych ludzi, którzy się zrzeszają. Jak wykorzystać ich potencjał dla rozwoju gminy?

Krystian Gachewicz - Pytanie szyte na miarę dla mnie. Mówię o tym cały czas. Społeczeństwo obywatelskie jest niezwykle potrzebne, jako mieszkańcy gminy jesteśmy bardzo aktywni. Jeśli stworzymy warunki do powstania społeczeństwa obywatelskiego, to to zaowocuje, Trzeba otworzyć się na trzeci sektor, a stworzymy dobrze zorganizowane, aktywne i zaangażowane społeczeństwo.

Marek Trepczyk - Poprzez wykorzystanie pomysłów młodych ludzi, wysłuchać ich wniosków, wyciągnąć z tego złoty środek. Trzeba korzystać z zaangażowania mieszkańców. Na realizację tych pomysłów trzeba też znaleźć fundusze. Niektóre zadania może zrealizować w jednym roku, kolejne w przyszłym Mieszkańcy muszą wiedzieć, że ich głos jest słyszalny. Wówczas będą chcieli się bardziej angażować w życie gminy, jej rozwój. Trzeba ich zachęcić i pokazać, że wspólnie można coś zrobić.

Wojciech Kankowski - Wydaje mi się, że na tym polu możemy być przykładem. Ci nowi mieszkańcy, ale ci stali, pokazują swoja aktywność. Zostaliśmy zauważeni przez wojewódzką radę organizacji pozarządowych - gmina otrzymała nagroda za współpracę z NGO, których jest ponad 100. Kolejnym etapem budowania społeczeństwa obywatelskiego jest powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Kolejną sprawą jest decydowanie mieszkańców o funduszach. Ci mieszkańcy, którzy są aktywni, decydują. Demokracja polega na tym, aby być aktywnym, Kolejną sprawą jest budżet obywatelski. Aktywni mieszkańcy decydują o tym na co przeznaczyć środki. Naszym mieszkańcom oferujemy też aktywne formy spędzania czasu. Budowa sieci ścieżek rowerowych to też to, co pokazuje, że jesteśmy młodą gminą.

W drugim etapie debaty, czas na pytania, które kandydaci będą zadawać swoim kontrkandydatom.

Pytanie od Marka Trepczyka do Wojciecha Kankowskiego

W wywiadzie w Głosie Kaszub" powiedział pan, że w poprzedniej kadencji nie zbudowano żadnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Proszę się do tego odnieść.

Wojciech Kankowski - Nie znam tego wywiadu dokładnie. Na pewno nie powiedziałem żadnej. Pozostaje pytanie ile zbudowaliście sieci wodociągowych i stacji uzdatniania wody wykonaliście, ile przyłączy...

Odpowiedź Marka Trepczyka - Wykonaliśmy 9, 5 km sieci wodociągowej, wykupiliśmy 13,9 km sieci kanalizacyjnej i 22 km sieci wodociągowej.

Krystian Gachewicz do Marka Trepczyka - Krytykuje pan obecny modem pan model zarządzania gminą. Który model jest panu bliższy - włodarz gaszący pożary i przecinający wstęgi w kampanii wyborczej czy aktywny przez całą kadencję?

Marek Trepczyk - Burmistrz jest dla ludzi . Jak dostanę ten mandat, wprowadzę to, ze burmistrz nie będzie przychodził do pracy o 7.30, a będzie mógł przyjść o godzinie 6,, by każdy mógł porozmawiać z burmistrzem. Nie może być tak, że pan burmistrz gasi tylko pożary, ale musi być do dyspozycji przez całą kadencję, być otwartym dla mieszkańców, być partnererm dla mieszkańców, by wspólnie odpowiadać za rozwój gminy

Krystian Gachewicz - Zabrakło mi tylko określenia, że burmistrz powinien być kompetentny i z zacięciem menadżerskim. Taki według mnie powinien być burmistrz w tej dynamicznie rozwijającej się gminie.

Pytanie Wojciecha Kankowskiego do Marka Trepczyka

"Powiedział pan o czymś o czym wiem, bo obwodnica została wpisana staraniem moich mieszkańców do partnerstwa publicznego prywatnego. Co pan zrobił jako wiceburmistrz dla obwodnicy i dlaczego było postępowanie prokuratorskie w sprawie konsultacji?

Marek Trepczyk - Wprowadza pan opinię w błąd. Dlaczego postępowanie? Prokurator sprawę umorzył. Opowiem krótko. Były ankiety do wypełnienia, jak ma przebiegać trasa i była urna w urzędzie. Pani sołtys Miszewa zbierała ankiety od mieszkańców, oni wpisywali się na listę, podawali jej pesele i dane. Pani sołtys przyniosła ankiety nakazałem je wrzucić do urny. Urnę zabrano dwa dni wcześniej niż planowano bez protokołu. Prokurator się nie dopatrzył fałszerstwa. Nie było uchybień. To była zwyczajna pomoc dla ludzi, którzy nie mogli przyjechać do urzędu sami.

Odpowiedź Wojciecha Kankowskiego - Zamieszanie spowodowało, że na obwodnicę patrzono podwójnymi okularami i nie rozpoczęto realizacji wcześniej, Nie było przestępstwo, ale konsultacje muszą być konsultacjami.

Tura pytań od uczestników debaty.

Pytanie - Załóżmy, że ma pan nieograniczone środki na jedną inwestycje, ale nie z pana programu. Co by to mogło być?

Krystian Gachewicz - Wspominane są tu inwestycje infrastrukturę rekreacyjną. W każdym sołectwie wybudowałbym kręgielnię z basenem i innymi rekreacyjnymi propozycjami. Takich możliwości jednak nie ma. Według mnie formuła partnerstwa publiczno-prywatnego jest jedyną szansą dla budżetu, który nie jest z gumy.

Pytanie - Co pan zrobi w sprawie autobusu nr 167 w Leźnie?

Wojciech Kankowski - Mieszkańcy złożyli petycję na ostatnim spotkaniu wiejskim. Komunikacja miejska na terenie naszej gminy odbywa się we współpracy z Gdańskiem i Gdynią Wystąpiłem już do Gdańska o analizę finansowo-rzeczową dla tego kursu. Chce rozwijać komunikację miejską o kolejne trasy i linie.

Pytanie - Na jakich zasadach wydawane były uzgodnienia na budowę sieci teletechnicznych za pana kadencji środkiem pasa drogowego?

Marek Trepczyk - Nie było takich zgód, aby środkiem pasa drogowego przebiegała sieć teletechniczna. Bywało jednak tak, że przy wielu inwestycjach okazywało się, że pas drogowy przebiega zupełnie inaczej niż było to wyznaczone na mapach. Środkiem pasa drogowego przebiegała jedynie sieć kanalizacyjna.

Podsumowanie debaty

Marek Trepczyk - Decydując się na kandydowanie wiem, że przede mną ogromne wyzwanie, żeby razem z radnymi z mojego komitetu, przyczyniać się, by gmina dynamicznie się rozwijała, była prężna i szła do przodu. Będziemy się starać o środki budżetowe zewnętrzne, będziemy współpracować z parlamentarzystami i samorządami. Zapraszam na wybory 21 października.

Krystian Gachewicz - Powtarzam, że gmina się rozwija nie na miarę swojego potencjału. Jestem opcja która ma energię, by wprowadzić świeżość i nowe pomysły. Jeśli są państwu bliskie moje ideały, 21 października zapraszam do oddania głosu.

Wojciech Kankowski - Gminę tworzą wszyscy mieszkańcy. Od tego jakich przedstawicieli wybierzemy, będzie zależała przyszłość gminny. Budujemy społeczeństwo obywatelskie, w którym wszystkie sołectwa są ważne. Zapraszam do wyborów.

AL, MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.