Porozumienie Samorządowe dla Kaszub zaprezentowało kandydatów i program wyborczy

wtorek, 16 października 2018 r., 17:41
fot. AL

Przed nami ostatnie dni kampanii wyborczej. Ten czas postanowił wykorzystać KW Porozumienie Samorządowe dla Kaszub, który we wtorek podczas spotkania zaprezentował swoich kandydatów do Rady Miejskiej w Kartuzach oraz program wyborczy. Kandydaci zapytani o to, kogo będą popierać w wyborach na burmistrza Kartuz, odparli, że kontrkandydata obecnie urzędującego włodarza gminy.

Rozwój sieci dróg gminnych, budowa drugiego etapu obwodnicy Kartuz, rozwój kolei, poprawa rozwoju i konkurencyjności całego obszaru gminy - między innymi takie cele stawiają sobie kandydaci do Rady Miejskiej w Kartuzach z ramienia Porozumienia Samorządowego dla Kaszub. Swój program oraz wizję rozwoju gminy przedstawili podczas wtorkowego spotkania.

- Jesteśmy od 20 lat w składzie, który się powoli stabilizuje, co jest trochę dziwne, bo wybory zmieniają członków rady. My mamy stały element. To wiąże się również z tym, że mamy stały, wypracowany program. Jest to wartość naszej grupy. To co nas łączy to nasz program, który w większych obszarach jest wspólny, a uzupełniany jest o program każdego z kandydatów - mówił Andrzej Pryczkowski.

- Jesteśmy grupą, która ma wielu fachowców w różnych dziedzinach, a więc nasz zespół może stanowić rozsądne gremium. Tym bardziej, że przychodzimy tu ze sporym doświadczeniem - dodawał.

Jak zaznaczali dotychczasowi radni z ramienia KW Porozumienie Samorządowe dla Kaszub, minioną kadencję cechowało brak współpracy z władzami, a zarazem wola wielkiego kompromisu ze strony rajców.

- Po czterech latach powrotu do Rady Miejskiej w Kartuzach pozostał jeden element, a mianowicie element braku współpracy. W minionej kadencji nasza grupa włożyła sporo starań, żeby zakończyło się to bez większego zgrzytu. Dotrwaliśmy do końca, mimo iż wiele decyzji nam się nie podobało. Z naszej strony była to wola wielkiego kompromisu - podkreślał Andrzej Pryczkowski.

Jak akcentował w swoim dalszym wystąpieniu, miniona kadencja sprawiła, że Kartuzy przestały być liderem, dlatego stolica Kaszub potrzebuje nowych rozwiązań, stabilnej i długofalowej polityki, a nie doraźnych działań.

- W mojej ocenie straciliśmy rolę lidera w środkowym miejscu Kaszub. Jesteśmy jednym z wielu. Dlaczego tak się stało? Po pierwsze składa się na to nieumiejętność naszego gremium kartuskiego, a po drugie to, że inne ośrodki potrafią się szybciej rozwijać. Cały czas walczyliśmy o drugi etap obwodnicy, który uruchomiłby miejsca do inwestycji. Jako ugrupowanie zawsze staraliśmy się prowadzić politykę, która nie byłaby polityką doraźności. Uważam, że wszyscy, jak tu jesteśmy, w swoich miejscowościach mamy problem z komunikacją, drogami. Powinniśmy usiąść i przygotować przemyślany program modernizacji poszczególnych dróg. Obecnie w tym zakresie nie mamy stabilnej i długofalowej polityki. Kolejnym problemem jest budowa sieci kanalizacyjnej - wyjaśniał Andrzej Pryczkowski.

- Mimo wielkich starań nie zrobiliśmy nic w kierunku drugiego etapu obwodnicy, nic w sprawie sieci kanalizacyjnej, poza drobnymi kawałkami oraz ścieżek rowerowych łączących nas z innymi miejscowościami. Gdybyśmy zostali radnymi, w pierwszej kolejności chcielibyśmy zweryfikować wieloletni program rozwoju gminy. Powinno się go weryfikować co dwa lata z uwagi na pojawiające się nowe fundusze. Do tego trzeba zespołu, wielkiej woli i nieobrażania się - kontynuował.

Przedstawiciele komitetu zapytani o to, kogo będą popierać w wyborach na burmistrza Kartuz, stwierdzili, że kontrkandydata Mieczysława Gołuńskiego.

- Ostatnie absolutorium było niekorzystne dla obecnego burmistrza. Sądzę więc, że jeśli będziemy mieli inną alternatywę, to poprzemy innego kandydata. To nie jest przypadek, że trzeci raz jedna osoba jest u władzy i trzeci raz trafiła się jej zła rada. To jest niemożliwe - zaznaczał Andrzej Pryczkowski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.