Trwa cisza wyborcza - w niedzielę wybory samorządowe!

sobota, 20 października 2018 r., 00:01
fot. archiwum

Od piątku od północy aż do momentu zakończenia głosowania w niedzielę, trwa cisza wyborcza. W tym czasie czynna agitacja jest niedozwolona. Przypomnijmy, że w niedzielę wybierzemy burmistrzów, wójtów oraz radnych gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przed tym wyjątkowym dniem małą "ściągę". Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7. do 21. Chcąc oddać głos, musimy wybrać się do właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania lokalu wyborczego zaopatrzeni w dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i adresem zamieszkania. Po weryfikacji przez komisję wyborczą otrzymamy cztery karty do głosowania.

Tym razem wszystkie karty będą kolory białego, rozróżniać je będą zaznaczone odpowiednimi kolorami nazwiska kandydatów. Na pierwszej, w różowym zaznaczeniem, znajdziemy nazwiska kandydatów na włodarza gminy, czyli wójta bądź burmistrza. Kolejna szara zawierać będzie nazwiska kandydatów do rady gminy/miasta, zaś kolorem żółtym oznaczono listę z chętnymi do sprawowania mandatu w radzie powiatu. Ostatnia karta, z niebieskim kolorem tła, zarezerwowana została dla kandydatów do Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na każdej z kart oddajemy tylko jeden głos!

Aby nasz głos był ważny, na każdej z kart należy postawić "krzyżyk" (X) przy nazwisku wybranego kandydata. Linie w kratce konieczne muszą się krzyżować. Z tego też względu wszelkie inne oznaczenia, np. "ptaszki" (V) będą traktowane jako głos nieważny. Po zmianach w kodeksie wyborczym na ważność głosu nie wpływa również dopisanie nazwisk czy numerów list na karcie.

Przypominamy, że od północy w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę trwa cisza wyborcza w związku z czym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów w jakiejkolwiek formie, a także publikowanie sondaży lub wstępnych wyników wyborów. Za podawanie sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara nawet do 1 mln zł.

Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny do 5.000 zł. PKW przypomina również, że naruszeniem ciszy wyborczej jest np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także tweetowanie i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach.

Dla niecierpliwych mamy jednak dobre wieści. Redakcja naszego portalu już w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych opublikuje nieoficjalne wyniki wyborów, które systematycznie będą uzupełniane. Zachęcamy więc do śledzenia naszych stron w niedzielną noc i poniedziałkowy poranek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.