Powiat kartuski. Podsumowanie kadencji 2014-2018

piątek, 19 października 2018 r., 14:11
fot. archiwum

Intensywny rozwój, wzrost dochodów własnych, ale znaczny spadek poziomu inwestycji cechował powiat kartuski w minionej kadencji. Samorząd zredukował też zadłużenie.

Powiat intensywnie się rozwija. Stale przybywa mieszkańców, na koniec 2017 roku było nas już 133 841. Nastąpił także wzrost liczby podmiotów gospodarczych z 95 do 105 na 1000 mieszkańców. Wzrosło też zatrudnienie, pracują 184 osoby na 1000 mieszkańców. Odnotowano najniższe w historii bezrobocie. Na koniec 2017 roku bez pracy pozostawało 13 osób na 1000 mieszkańców.

Dochody powiatu kartuskiego na przestrzeni ostatnich lat tylko nieznacznie wzrosły. Dużą większa dynamiką wzrostu cechowały się za to dochody własne samorządu. W ostatniej kadencji powiat wydał na inwestycje aż o 42 proc. mniej w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż w poprzednim czteroleciu. Łącznie na inwestycje wydano 271 zł na jednego mieszkańca.

Zauważalny też jest wzrost wydatków na administrację do poziomu 467 zł na jednego mieszkańca. Zredukowano także zadłużenie o ponad 20 proc. do kwoty 312 zł na jednego mieszkańca.

20102014201520162017
Liczba mieszkańców119 521127 098128 925131 071133 841
Dochody ogółem87 565 570100 685 058107 868 135110 010 473119 108 855
Dochody własne22 025 87632 066 02033 878 62638 718 21243 046 203
Wpływ środków unijnych7 849 4994 905 9635 437 2992 538 6473 977 697
Wydatki ogółem100 057 38498 414 384107 170 249105 710 945117 348 073
Wydatki na inwestycje15 618 8606 044 59812 502 2118 690 3738 107 679
Wydatki na administrację11 211 51314 952 46414 809 38314 781 71716 273 945
Wydatki na obsługę długu1 563 8551 885 9391 475 6371 360 6021 286 091
Deficyt/nadwyżka-12 491 8142 270 675697 8864 299 5291 760 782
Zadłużenie na koniec roku42 700 01647 500 03248 100 03645 000 19541 800 000



Na 1 mieszkańca20102014201520162017
Dochody ogółem739799842846900
Dochody własne186254265298325
Wpływ środków unijnych6639421930
Wydatki ogółem844781837813886
Wydatki na inwestycje13148976661
Wydatki na drogib.d.57788572
Wydatki na administrację94118115113122
Wydatki na obsługę długu1315111010
Zadłużenie357374373343312


Łącznie na 1 mieszkańca2010-20132014-2017Zmiana
Dochody ogółem3 2093 3876%
Dochody własne8701 14231%
Wpływ środków unijnych234130-44%
Wydatki ogółem3 3743 317-2%
Wydatki na inwestycje464271-42%
Wydatki na drogib.d.292b.d.
Wydatki na administrację40046717%
Wydatki na obsługę długu7346-37%
Zadłużenie w ostatnim roku395312-21%


Na 1000 mieszkańców20132017Zmiana
Ilość podmiotów w rejestrze REGON9510510%
Ilość osób pracujących16318413%
Ilość osób bezrobotnych zarejestrowanych4013-68%
Bezrobotni w wieku produkcyjnym6,5%2,1%-68%


Najważniejsze inwestycje zrealizowane w latach 2015-2018:

- przebudowa i doposażenie sal Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach z
- rozbudowa Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie
- rozbudowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Kobysewie
- termomodernizacja Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach
- przebudowa drogi biegnącej przez Sulmin, łączącej Lniska i Niestępowo z Gdańskiem
- przebudowa drogi Czeczewo -Przodkowo na odcinku w Kawlach Górnych
- przebudowa drogi Przodkowo-Kczewo-Miszewo oraz Miszewo-Banino wraz z ciągiem pieszo-rowerowym oraz rondem w obrębie ulic Pszennej i Źródlanej w Baninie

Opracowano na podstawie danych GUS oraz Ministerstwa Finansów za lata 2010-2017, sprawozdań z realizacji budżetu za lata 2014-2017 oraz danych uzyskanych z samorządu.

AL, BK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.