Głosowanie na wyborach samorządowych w Chmielnie

niedziela, 21 października 2018 r., 13:15
fot. MD-Z

Trwają wybory samorządowe. 21 października to dzień, w którym Polacy wybierają nowych wójtów, burmistrzów, kandydatów do rad gmin, miast, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Z naszym obiektywem odwiedziliśmy komisję wyborczą nr 1 w Chmielnie.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 7 i czynne będą do godz. 21. Pamiętajmy, że udając się do lokalu, znajdującego się w naszym okręgu, należy mieć z sobą dowód tożsamości. Każdy głosujący otrzyma cztery karty - na każdej należy oddać jeden głos.

Wszystkie karty są kolory białego, rozróżniają je zaznaczone odpowiednimi kolorami nazwiska kandydatów. Na pierwszej, w różowym zaznaczeniem, znajdziemy nazwiska kandydatów na wójta bądź burmistrza. Karta z szarym zawiera nazwiska kandydatów do rady gminy i miasta, natomiast żółtym oznaczono listę z chętnymi do sprawowania mandatu w radzie powiatu. Ostatnia karta, z niebieskim kolorem tła, zarezerwowana została dla kandydatów do Sejmiku Województwa Pomorskiego. N

Przypominamy, że aby głos był ważny, na każdej z kart należy postawić "krzyżyk" (X) przy nazwisku wybranego kandydata. Linie w kratce konieczne muszą się krzyżować. Z tego też względu wszelkie inne oznaczenia, np. "ptaszki" (V) będą traktowane jako głos nieważny. Po zmianach w kodeksie wyborczym na ważność głosu nie wpływa również dopisanie nazwisk czy numerów list na karcie.

Pamiętać należy, że od północy w piątek aż do zakończenia głosowania w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza - zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów w jakiejkolwiek formie, a także publikowanie sondaży lub wstępnych wyników wyborów.

Informacje na temat frekwencji można znaleźć tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.