Będą dwie sesje inauguracyjne?

środa, 24 października 2018 r., 10:30
fot. internet

Wkrótce powinniśmy poznać oficjalne wyniki wyborów. Zgodnie z przepisami w ciągu siedmiu dni po ich ogłoszeniu zaprzysiężeni powinni zostać nowi burmistrzowie i wójtowie. Wszystko wskazuje na to, że ślubowanie złożą przed starymi składami rad, bo tych kadencja upływa dopiero 16 listopada.

Trwa oczekiwanie na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Od podania ostatecznych wyników głosowania uzależniony jest termin zaprzysiężenia burmistrzów i wójtów gmin. Zgodnie bowiem z ustawą o samorządzie, komisarz wyborczy zwołuje sesję rady na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju.

Z kolei w myśl przepisów tej samej ustawy, sesje inauguracyjne rad gmin odbywają się w ciągu siedmiu dni od zakończenia kadencji, a ta mijająca (2014-2018) trwa do 16 listopada. Tym samym ślubowanie od nowo wybranych wójtów i burmistrzów najpewniej będzie odbierał dotychczasowy skład rady. A inauguracja pracy nowych rad może się odbyć dopiero po 16 listopada.

Wszystko wskazuje na to, że czekają nas dwie sesje inauguracyjne, ponieważ Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek niezwłocznie po uzyskaniu danych, ogłosić oficjalne wyniki wyborów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.