Debata wyborcza w Chmielnie - zobacz relację

wtorek, 30 października 2018 r., 13:19
fot. MD-Z

Debata wyborcza w Chmielnie za nami. Wziął w niej udział tylko jeden kandydat na wójta - Michał Melibruda. Jego kontrkandydatka Maria Piotrowiak nie tylko nie odpowiedziała na nasze zaproszenie do udziału w debacie, ale również nie pojawiła się na niej.

Debata odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie we wtorek, 30 października o godzinie 17. Do udziału w niej zaprosiliśmy Michała Melibrudę i Marię Piotrowiak - kandydatów na wójta gminy Chmielno, którzy w niedzielnym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów mieszkańców, a tym samym o najważniejsze stanowisko w gminie powalczą w drugiej turze. Ta odbędzie się w niedzielę, 4 listopada. Debata jest otwarta dla mieszkańców. Może wziąć w niej udział każdy chętny.

W pierwszym etapie kandydaci na wójta gminy Chmielno zmierzą się z dwoma pytaniami przygotowanymi przez organizatorów debaty, a więc dziennikarzy portalu Kartuzy.info oraz portalu Expresskaszubski.pl.

W drugiej turze kandydaci będą mieli szansę zadań pytanie kontrkandydatowi. A następnie po udzieleniu przez niego odpowiedzi będą mogli ją skomentować.

W trzeciej części każdy kandydat udzieli odpowiedzi na trzy pytania wylosowane z puli przygotowanej przez publiczność. Na zakończenie każdy z kandydatów będzie miał możliwość, by podsumować debatę.

Debata można obejrzeć poniżej.
Relacja na żywo:

Trwa prezentacja kandydata na wójta gminy Chmielno - Michała Melibrudy. Następnie kandydat na wójta gminy Chmielno zmierzy się z dwoma pytaniami przygotowanymi przez organizatorów debaty, a więc dziennikarzy portalu Kartuzy.info oraz portalu Expresskaszubski.pl.

Pytanie od Expressu Kaszubskiego: Jak gmina Chmielno mogłaby pomóc mieszkańcom sięgać po odnawialne źródła energii?

Michał Melibruda: Ochrona środowiska to bardzo trudny temat, wciąż robi się za mało w tym zakresie. Również w gminie Chmielno należy podjąć konkretne działania. Przede wszystkim powinniśmy sięgać po środki zewnętrzne. Budżet gminy nie jest zbyt duży, by sam finansować takie działania.

Pytanie od Kartuzy.info: Chmielno jest perełką turystyczną Kaszub. Wielu mieszkańców żyje z turystyki. Jakie działania zamierza Pan/i podejmować w celu wspierania branży turystycznej?

Michał Melibruda: Zależy mi na zrównoważonym rozwoju gm. Chmielno. Dlatego chcę stawiać na wzrost liczby przedsiębiorców, ja również rozwój turystyki. Musimy podjąć działania promujące turystykę, mam na myśli internet. Przede wszystkim działania promocyjne, popularyzacja sportu, jak: kajakarstwo, żeglarstwo, sporty wodne. Powinny iść za tym dalsze inwestycje w infrastrukturę turystyczną, ścieżki, plaże nie tylko w Chmielnie i Zaworach. Mam kilka pomysłów na większe inwestycje, ale to na pewno nie projekty na najbliższą kadencję.

Pytanie od Expressu Kaszubskiego: Jak Pani/Pan ocenia działalność Gminnej Spółki Komunalnej i jak widzi jej przyszłość oraz jej zadania w nowej kadencji?

Michał Melibruda: Jak mówiłem na spotkaniach spółka funkcjonuje krótko bo dopiero 1,5 roku, więc to niewiele, by ocenić, czy dobrze czy źle, naturalne jest że cierpi na choroby wieku dziecięcego. Zaczęła działalność od niepopularnych kroków takich jak regulacja sprawy poboru wody i uszczelnienie tego systemu. Spotkałem się z prezes spółki. Jako kandydat nie mam wglądu do dokumentów, ale dowiedziałem się, że robi się dużo, by zniwelować skalę nadużyć w kwestii poboru wody. Problem jest też w oczyszczalni ścieków w Kożyczkowie. Spółkę należy rozwijać, powinna pozyskiwać środki z zewnątrz, by funkcjonować jako sprawne przedsiębiorstwo i nie obciążać budżetu gminy.


Pytanie od Kartuzy.info: W jakim kierunku powinna rozwijać się gmina Chmielno pod względem gospodarczym? Co może i co powinien zrobić samorząd w tym zakresie?

Michał Melibruda: Mamy spore utrudnienia na tle innych gmin. Duża część gminy to Kaszubski Park Krajobrazowy, a ponad 90 proc. terenów leży na obszarze Natura 2000. Ważne jest, by sporządzić plany zagospodarowania służące rozwojowi przedsiębiorczości, zapewnić infrastrukturę umożliwiająca rozwój przedsiębiorczości, ważne jest też nastawienie urzędu i wprowadzenie odpowiedniego systemu ulg, by u nas inwestowano. Widzę rozwój poprzez umożliwienie funkcjonowania przedsiębiorstw w określonej częściej części gminy, tak by nie kolidowała z przyrodą.

Druga tura pytań z uwagi na brak kontrkandydatki nie zostanie przeprowadzona. Czas więc na pytania od publiczności.

Pytanie od publiczności: W jaki sposób zamierza pan zwiększyć dochody gminy?

Michał Melibruda: Pomysłów jest wiele, bardziej długofalowe, jak i krótkoterminowe. Na pewno poprzez sprzyjanie dla budowy nowych obiektów mieszkalnych, i gospodarczych poprzez uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego.

Pytanie od publiczności: Czy pana plany dotyczące zwiększenia liczby firm nie spowoduje problemów dla turystyki?

Michał Melibruda: Z pewnością nie. Będę się starał dbać o turystykę, aby rozwijać ją, a nie zakłócać jej rozwoju. Plany zagospodarowania przestrzennego są dosyć istotne, bo musimy zwiększyć udział podatku od przedsiębiorców w dochodach gminy. Dzięki planom zagospodarowania przestrzennego można zachować ład urbanistyczny. Firmy będą powstały w takich miejscach, aby nie kolidowały z branżą turystyczną.

Pytanie od publiczności: Dlaczego uważa, pan, że plany zagospodarowania są tak istotne dla nas?

Michał Melibruda: To pytanie wpisuje się w moją poprzednią odpowiedź. Jeżeli mamy aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i drogę DW 211, będziemy mieć autostradę dla przedsiębiorców. Bez planów gmina nie może się rozwijać gospodarczo. Z uwagi na brak planów, wiele firm zarejestrowało się poza gminą Chmielną.

Czas na podsumowanie debaty.

Michał Melibruda:

Jaka była kampania, najlepiej widzicie, kto chciał wychodzić do mieszkańców z programem, z pomysłami, kto to robił w mniejszym zakresie. Widzieliście wiele haseł wyborczych na banerach. Chciałbym zwrócić uwagę na jedno hasło, które przewinęły się na banerach - odwaga to debata, otwartość to są spotkania przedwyborcze, a odpowiedzialność to program wyborczy, który się przedstawia i stara realizować.


AL, MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.