II tura wyborów w Chmielnie

niedziela, 4 listopada 2018 r., 10:15
fot. MD-Z

4 listopada w wielu miastach i gminach w Polsce upływa pod znakiem II tury wyborów. Polacy wybierają nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów w miejscach, gdzie żaden z kandydatów w I turze nie zyskał poparcia powyżej progu 50 proc. W powiecie kartuskim ponownie do urn muszą udać się tylko mieszkańcy gminy Chmielno.

W całym kraju ponowne głosowanie odbywa się w 649 gminach. W powiecie kartuskim druga tura odbywa się jedynie w gminie Chmielno. Lokale wyborcze otwarto o godz. 7 i będą czynne do godz. 21.

Frekwencja na godz. 12

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, w całej Polsce liczba osób uprawnionych do głosowania w drugiej turze wyborów wynosi 9.486.846, do godz. 12 wydano łącznie 1.481.178 osobom karty do głosowania, co stanowi 15,61 procent uprawnionych do głosowania. W województwie pomorskim frekwencja wyniosła 14,28 proc. (aktual. godz. 13.05). Zgodnie z danymi PKW o godz. 12 frekwencja w gminie Chmielno wynosiła 16.37 proc.

Frekwencja na godz. 17

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w ponownym głosowaniu na wójtów, burmistrzów i prezydentów do godz. 17 wydano 3.676.459 kart do głosowania. Frekwencja wyniosła 38,73 proc. Jak powiadomiła PKW, frekwencja cztery lata temu w drugiej turze wyborów na godz. 17. 30 wynosiła 32,33 proc. (aktual. godz. 18.06). W gminie Chmielno do godz. 17 frekwencja wynosiła 41,50 proc.

Frekwencja końcowa

Lokale wyborcze zamknięto punktualnie o godz. 21. Frekwencja w gminie Chmielno wyniosła ostatecznie 51,80%.

Wyborcy w drugiej turze otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. Umieszczono na niej tylko dwa nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów, którzy uzyskali największą ilość głosów 21 października w I turze wyborów, jednak nie przekroczyli niezbędnego do wygrania progu 50 proc.

Aby oddać ważny głos, podczas II tury wyborów, należy przy nazwisku wybranego kandydata, w wyznaczonej do tego kratce postawić znak "X". Ważne, by pamiętać, że aby głos był ważny, linie tworzące "X" muszą przecinać się w wyznaczonym polu.

Przypominamy, że w związku z II turą wyborów od północy w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę trwa cisza wyborcza. Tym samym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów w jakiejkolwiek formie, a także publikowanie sondaży lub wstępnych wyników wyborów. Za podawanie sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara nawet do 1 mln zł.

Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny do 5.000 zł. PKW przypomina również, że naruszeniem ciszy wyborczej jest np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także tweetowanie i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.