VI Kaszubski Festiwal Filmowy - Miszewko

28 lipiec 2016 r. (od godz. 20:00)
Miszewko, Restauracja "Mùlk"
VI Kaszubski Festiwal Filmowy - Miszewko

Kaszubski maraton filmowy na stałe już wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych odbywających się na terenie gminy Żukowo. Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje cykl sześciu spotkań.

Goście festiwalu zobaczą trzy filmy dokumentalne. Wieczór otworzy film "Dar Adampola" o polskiej i kaszubskiej diasporze w Turcji, potomkach polskich oficerów, którzy musieli uchodzić do Turcji w poł. XIX wieku prześladowani przez carską armię. Drugim obrazem będzie "Zapomniana historia - 66 Kaszubski Pułk Piechoty" o elitarnej formacji wojskowej Kaszubów, którzy wsławili się w wojnie bolszewickiej. Sukcesy pułku sprowadziły na niego nienawiść Stalina, dlatego został on zniszczony i przymusowo zapomniany. Jego sławetną historię z trudem odkrywamy w czasach współczesnych, w czym duża jest zasługa gościa czwartkowego spotkania Mariana Hirsza. Trzecim filmem będzie "Król" o wybitnej postaci Kaszub, także członku 66 Kaszubskiego, Karolu Kreffcie, patronie jednego z żukowskich rond. O tym wielkim Kaszubie, m.in. przedwojennym założycielu warszawskiej korporacji "Cassubia" i powojennym staroście kartuskim zwanym Karolem Sprawiedliwym, dwadzieścia lat po śmierci napisano książkę biograficzną, która zawiera także szczęśliwie ocalałe jego wiersze. Książka zostanie także zaprezentowana na spotkaniu.

Wstęp wolny.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
« wrzesień 2019 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd