Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach

16 marzec 2018 r.
Dziemiany / Kalwaria Wielewska
Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach

Na trzech trasach odbędzie się 10. Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach. W tym roku swój udział zadeklarowało już dwustu uczestników.

W nocy, pokonując wiele kilometrów w milczeniu. Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach odbędzie się 16 marca. Uczestnicy zmierzą się z trzema trasami:

1. Trasa św. Rity licząca 55 km na trasie: Dziemiany - Piechowice - Joniny - Wygoda - Płęsy - Przerębska Huta - Czarlina - Skoczkowo - Wdzydze Kiszewskie - Gołuń - Wdzydze Tucholskie - Borsk - Przytarnia - Wiele

2. Trasa św. Franciszka z Asyżu licząca 41 km na trasie: Dziemiany - Turzonka - Dywan - wzniesienie Czarnej Góry - Lendy - Wysoka Zaborska - Główczewice - Orlik - Lamk - Wiele

3. Trasa św. Antoniego licząca 29 km na trasie: Dziemiany - "Piekła" - Wysoka Zaborska - Główczewice - Orlik - Lamk - Wiele

Dwie trasy (29 i 41 km) z ubiegłych lat zostały zmodyfikowane z powodu sierpniowej nawałnicy, która w ogromnej mierze zmieniła krajobraz kaszubskich lasów. Ogromne szkody i wielkość prac, które trzeba było wykonać w większości umożliwiają przejście przez ubiegłoroczne szlaki. Nową trasą i największym wyzwaniem dla uczestników EDK Dziemiany jest trasa św. Rity, która mierzy ok. 55 km. Jest ona najdłuższą ze wszystkich tras na Pomorzu. Trasa znajduje się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego tworząc kształt krzyża wzdłuż kompleksu jezior wdzydzkich.

Naszą nocną wyprawę rozpoczniemy 16 marca o godz. 20.00. Mszą Świętą w kościele św. Antoniego w Dziemianach.

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Udział w EDK jest indywidualny i każdy idzie na własną odpowiedzialność. Warto zastanowić się czy dystans oraz trudności na trasie są dla was odpowiednie. Należy poinformować bliskie osoby o wyjściu na trasę, warto dać im mapę, na wypadek konieczności ewentualnego przyjazdu po was. Pamiętajcie, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej wcześnie przygotować fizycznie i psychicznie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ksiądz Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA.

Więcej informacji na stronie

inf. EDK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
« styczeń 2019 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd