:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze B. dobre
Interwencje, Kaszub zabroniony odbędzie - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 19/06/2015 20:36
Mateusz Szynalewski

11. Rajd Kaszub ma się odbyć. Pomimo tego, że zarówno Kaszubski Park Krajobrazowy, jak i Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych apelowały do lokalnych władz, służb mundurowych i organizatora o zmianę trasy jego przejazdu tak, aby nie przebiegała ona przez obszar prawnie chroniony. Prokuratura twierdzi, że ma związane ręce, ponieważ do przestępstwa jeszcze nie doszło. Ze wsparcia finansowego nie wycofał się także główny sponsor, Grupa LOTOS S.A, która wierzy w zapewnienia organizatora o legalności imprezy.

Niedawno pisaliśmy o tym, że w sobotę ma się rozpocząć 11. Rajd Kaszub, wielka impreza samochodowa. Część jego trasy ma prowadzić po terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na którym obowiązuje całkowity zakaz organizowania rajdów samochodowych.

- Organizatorzy o sprawie wiedzą, postanowili jednak zignorować nas i naszą opinię, powołując się na ustalenia z gminą i resztą lokalnej władzy. Wysłaliśmy także do nich pismo informujące o zakazie - mówiła wówczas Barbara Utracka - Minko, zastępca dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

O tym, że rajd nie powinien przebiegać przez teren chroniony, wie też Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Kartuzach, wójt Chmielna, czy burmistrz Kartuz, do których apel o zmianę trasy wyścigu wystosował dyrektor Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

- Wnoszę o zmianę trasy rajdu, tak, aby nie przebiegał on przez obszar prawnie chroniony jakim jest Kaszubski Park Krajobrazowy, gdzie obowiązują określone przepisami prawa zakazy - apeluje Witold Sieciechowski.

- Na podkreślenie zasługuje fakt, iż nikt z organizatorów rajdu nie kontaktował się z pracownikami Kaszubskiego Parku w sprawie przebiegu trasy rajdu po jego obszarze - dodaje.

Tymczasem żadna z tych instytucji nie reaguje. Wójt Chmielna Jerzy Grzegorzewski podkreśla, że organizator twierdzi, że wszystko jest zgodne z prawem, a mu wystarczą takie zapewnienia. Podobnie sprawa ma się w przypadku głównego sponsora imprezy Grupy LOTOS S.A.

- Jak nas zapewnił organizator rajdu wszelkie działania związane z przygotowaniem imprezy zgodne są z obowiązującymi przepisami - informuje Robert Stępniak z Biura Komunikacji Grupy LOTOS S.A.

Choć wyścig przebiegający przez teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego ma się odbyć już w niedzielę, policja wciąż nie wie, czy będzie wspierać to przedsięwzięcie.

- Cały czas czekamy na opinię Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Natomiast opinia Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach jest pozytywna i została ona wysłana do gdańskiego ZDiZ. Jeżeli nie będzie ona pozytywna, to w żaden sposób nie będziemy tego rajdu zabezpieczać i wówczas rajd się nie odbędzie - mówi Jarosława Krefta, rzecznik kartuskiej policji

Warto zaznaczyć, że stróże prawa czekają na opinię instytucji, która nie ma związku z obszarem naszego terenu chronionego.

- Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku odpowiada tylko za obszar miasta Gdańska i podlega jego prezydentowi. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, który jest naszą jednostką, działa w imieniu Marszałka i to on odpowiada za Kaszubski Park Krajobrazowy. Jeżeli oni się wypowiedzieli negatywnie, to taki rajd nie powinien się odbyć, to jest ostateczne stanowisko Urzędu Marszałkowskiego. Z tego co wiem, to dyrektor tej placówki powiedziała, że jeśli ten rajd się odbędzie, to sprawa zostanie skierowana do prokuratury - informuje Sławomir Lewandowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Prokuratura z kolei przyznaje, że nie ma możliwości zapobieżenia organizacji rajdu, bo samo przygotowywanie do niego, nie jest zabronione.

- Jeżeli jest wyraźny zakaz organizowania rajdów samochodowych, a w uchwale nie ma mowy o wyłączeniu dróg publicznych z obszaru Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, to zarządzający drogą nie powinien wydawać zgody na udostępnienie jej. Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć z tego jakiekolwiek drogi publiczne to by to zrobił. Sytuacja jest absurdalna, przygotowanie do takich czynów nie jest karalne, wszcząć postępowania nie można, jeżeli jest to przygotowanie do rajdu a jeszcze się on nie odbył - mówi Agnieszka Gładkowska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

- Zadaniem prokuratury jest ściganie naruszeń prawa, a nie zapobieganie czemuś, co ma się zdarzyć w przyszłości. Kwestią administratora drogi jest to, aby zapobiec przeprowadzeniu rajdu - wtóruje jej Remigiusz Signerski, zastępca prokuratora rejonowego w Kartuzach.

Zgodnie przyznają, że jedynym sposobem, aby zapobiec popełnieniu przestępstwa jest wycofanie zgody przez zarządzających drogami.

Ci jednak, najpewniej ślepo wierzą w zapewnienia organizatora rajdu, bo zgód na udostępnienie dróg publicznych dotąd nie wycofali. A wystarczyłoby poświęcić kilka minut i przeczytać ustawę o ochronie przyrody, czy chociażby uchwałę Sejmiku Województwa Pomorskiego dotyczącą Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, która ewidentnie zakazuje organizacji jakichkolwiek rajdów motorowych i samochodowych na terenie parku i nie ma od tego żadnych odstępstw. Z pomocą przyszła im nawet dyrekcja parków, która jednoznacznie wskazała, że rajd na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nie może się odbyć. Najwyraźniej słowo organizatora dla samorządowców jest ważniejsze od prawa.

Tym bardziej dziwi nas zachowanie policji, która powinna egzekwować przestrzeganie przepisów, a nie przygotowywać się do obstawiania imprezy niezgodnej z prawem. Mamy nadzieję, że jeśli funkcjonariusze pojawią się na rajdzie, to właśnie po to, by gromadzić dowody przestępstwa.

W związku z tym, że Lesław Orski, mimo wyraźnych zakazów, nadal zamierza organizować rajd, mieszkańcy powiatu kartuskiego muszą spodziewać się utrudnień w ruchu.

MSz, AL

Reklama

11. Rajd Kaszub zabroniony, ale i tak się odbędzie komentarze opinie

 • rz - niezalogowany 2015-06-21 06:18:44

  Proponuję uchwalić ustawę, że cała Polska jest parkiem krajobrazowym, skansenem, dobrem dziedzictwa narodowego oraz miejscem wykopalisk archeologicznych. Następnie na owym obszarze zakazać wszystkiego, również ze wszystkimi formami życia a w szczególności takmi jak autor/autorzy tego artykułu.

 • RobinHut - niezalogowany 2015-06-20 11:07:25

  Yogi, skoro ślepną to może do lekarza od oczu trzeba ich wysłać ? ;)

 • yogizkartuz - niezalogowany 2015-06-20 11:04:05

  Kołaszewiz- tu chodzi jak zwykle o przestrzeganie prawa. Wg. P. Starościny i Wójtów prawo mają przestrzegać szeregowi mieszkańcy. Jeżeli prawa ma przestrzegać LOTOS i jego protegowani to można prawa nie znać lub go nie przestrzegać. Jak przekroczysz 50 w mieście to prawo jazdy ci zabiorą. A jak przekroczy Prezes Lotosu lub Starosta ?????. Albo prawo jest albo go nie ma. I to piepszenie Policji, Lotosu, Prokuratury nie wspominając o wótach i dyrektorach RDOŚ świadczy o tym że kasa i władza nawet w tak gównianej sprawie jak organizacja rajdu może łamać prawo.
  Albo że na widok większej kasy _ LOTOS i koszulki z napisem Lotos, Policja w Kartuzach i Prokuratura ślepną i głupieją.

 • mieczyslaw kulaszewicz - niezalogowany 2015-06-20 10:04:32

  Dlaczego zawsze ktoś próbuje coś zakazywać? Co komu przeszkadza jeden rajd? Powinien się odbyć jak najbardziej,trzeba trochę promować Kartuzy a nie wszystko blokować!!! Wielka obraza szefa parku że go nie proszono o zgodę. Drogi są dla wszystkich! i po temacie......

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


garaż kartuzy

Posiadam do wynajęcia garaż 3 x 5 w Kartuzach w okolicach oś. Wybickiego.


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Świerki świąteczne

Sprzedam świerki pospolite. Choinki z plantacji, nawożone, modelowane, o grubej igłe, od 1 do 4m. Sprzedaż hurtowa. Plantacja znajduje się w..


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


SAMODZIELNA KSIĘGOWA

Poszukujemy osoby na stanowisko: samodzielna księgowa. Obowiązki m.in.: - Księgowanie wszystkich operacji gospodarczych - Nadzór nad..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


Zatrudnię sprzedawcę

Zatrudnię ekspedientkę na cały etat w sklepie kosmetycznym w Kartuzach w CH Kaszebe . Osoby zainteresowane proszę o składanie CV na adres..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Skup Aut Kartuzy całe

Skupujemy wszystkie marki samochodów - interesują Nas samochody używane w bardzo dobrym stanie jak i powypadkowe, rozbite i uszkodzone, z..


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"