:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C

Borkowo. Mieszkańcy ulic Karlikowskiej i Leśnej nie chcą zmian "na lepsze"

Interwencje, Borkowo Mieszkańcy Karlikowskiej Leśnej chcą zmian lepsze - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 25/04/2019 11:06
Longina Templin

W środowy wieczór w sali gimnastycznej miejscowej szkoły odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami na temat realizacji projektu Kaszubskie Trasy Rowerowe obejmujący ulice Karlikowską i Leśną w Borkowie. Obie drogi będą na tyle poszerzone, aby swobodnie mogły się tam poruszać samochody i rowery. Wydawać by się mogło, że taka inwestycja powinna być przyjęta z uznaniem. Nic bardziej mylnego. Duża część mieszkańców nie wyraża na to zgody. Dlaczego?

W tej chwili obydwie drogi są za wąskie. Ul. Leśna ma nawierzchnię szutrową i taka ma pozostać, a ul. Karlikowska wyłożona jest płytami, które zamieniono by na asfalt. W planach były jeszcze tzw. marginesy po obu stronach jezdni przeznaczone dla rowerzystów. Projekt budowlany przewiduje poszerzenie ulic. I właśnie to wywołało niezadowolenie części mieszkańców. Okazuje się bowiem, iż ul. Karlikowska po zmianach będzie zbyt blisko stojących tam domów, a przy ul. Leśnej jest las posiadający status ochronny. Właściciele nie chcą dopuścić do jakiejkolwiek wycinki drzew. W związku z tym są przeciwni tej inwestycji.

Takiego początku spotkanie raczej nie spodziewali się jego uczestnicy. Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie, przedstawił im decyzję burmistrza Wojciecha Kankowskiego w sprawie planowanego projektu.

- Burmistrz nie może uczestniczyć dzisiaj w spotkaniu i poprosił mnie o to, abym przekazał państwu decyzję w sprawie inwestycji, która wywołała tyle kontrowersji. Wycofujemy wniosek o wydaniu zezwolenia na budowę ul. Karlikowskiej i Leśnej. Przystąpimy do ponownej analizy tego zadania. W żaden sposób nie było naszym zamierzeniem, aby doprowadzać do niepokojów społecznych w Borkowie poprzez planowaną inwestycję. Chcieliśmy ją zrobić po to, żeby poprawić komfort mieszkańców, zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i dzieci - oświadczył inspektor Wiesław Pałka.

Mimo przekazanej decyzji podjętej przez burmistrza nie obyło się bez dyskusji. Osoby, które się wypowiadały, wyrażały swoje niezadowolenie z zaplanowanego przez żukowski samorząd pomysłu inwestycyjnego.

- Od samego początku nikt nie wiedział o tej inwestycji. Jako podmiot w tej sprawie dowiedziałem się o tym 1 marca br. Okazuje się, że podzielono już moją działkę na trzy, a od poszerzonej drogi do mojego domu byłoby pół metra. Nie było żadnej komunikacji z mieszkańcami. W przyszłości powinny odbywać się zebrania w takich sprawach. Gdyby wcześniej ten pomysł przedyskutowano, nie byłoby dzisiaj takiego problemu - powiedział radny Adam Okrój, mieszkaniec Borkowa.

- Dzisiejsze spotkanie podobnie jak poprzednie nosi znamiona bałaganu. Gdyby gmina postąpiła tak jak sobie społeczeństwo życzy, do tego w ogóle by nie doszło. Ja tu słyszę, że wiele osób w ogóle nie ma pojęcia co na tych ulicach ma być zrobione. Są za to różnego rodzaju wycieczki i to osobiste - stwierdził jeden z dyskutantów.

Inspektor Wiesław Pałka odpowiadając na pytanie co stanie się ze środkami finansowymi wyjaśniał, że otrzymane dofinansowanie na ten projekt przepadnie. Natomiast pieniądze przeznaczone przez gminę mogą być wydatkowane tylko na projekt, który został zatwierdzony pozwoleniem na budowę.

L.T.

Reklama

Borkowo. Mieszkańcy ulic Karlikowskiej i Leśnej nie chcą zmian "na lepsze" komentarze opinie

 • łukasz - niezalogowany 2019-05-06 14:42:05

  P.S. jak poszerzą i wyleją tam asfalt to będą gnali po 100km/h — współczuje i rozumiem mieszkańców.

  To miejsce latem odwiedzają nie tylko rowerzyści ...


  Niech zrobią cos naprawdę potrzebnego-np. śmietniki dookoła jeziora lub na szlaku przy raduni.

 • łukasz - niezalogowany 2019-05-06 14:34:05

  Już dziś można po tej drodze jeździć na rowerze ...

  Problem stanowią pędzące samochody 60-75km/h - nie droga !


  Dlaczego nie poprawią ul. plażową dookoła jeziora i zrobią tam ścieżkę tylko i wyłącznie dla rowerów.  Aby poruszać się swobodnie na rowerach (z dziećmi) potrzebne są odrębne sciezki, a nie poszerzenie drogi !

 • Szok - niezalogowany 2019-04-28 21:27:28

  Brak przejrzystości. Czy to taka teraz strategia w Żukowie? Co jest nie tak?

 • 1234 - niezalogowany 2019-04-28 16:36:11

  Gmina dużo rzeczy robi po cichu, bez informowania mieszkańców, a tym bardziej właścicieli działek, gdzie planują robić bezsensowne ścieżki rowerowe...

 • Jola - niezalogowany 2019-04-27 14:16:08

  A w kartuzkich sołectwach nic. My bysmy się vzgodzili, bo Golunski ma nas gdzieś.

 • Przyjaźń - niezalogowany 2019-04-26 16:32:54

  Dlaczego, gdzie indziej żałuje się kilkudziesięciu metrów płyt, a w danym miejscu robi się "na bogato, chciaż to niepotrzebne ???? Ktoś ma problem ze zrównoważonym zarządzaniem?

 • Zniesmaczony - niezalogowany 2019-04-26 16:30:18

  Bajzel w Gminie. Burmistrz rządzi jak chce i po swojemu, dla splendoru i zdjęć ładnych po inwestycji.

 • obserwator niebierny - niezalogowany 2019-04-26 14:10:44

  Jak się wydziela działki to odgórnie wyznacza się drogę, która musi być w określonej szerokości - zgodnie z wymogami zawartymi w prawie budowlanym. W tym samym Prawie budowlanym jest napisane, ze odległość budynku od drogi nie może być mniejsza niż 6m - jak zatem "projektant" wytłumaczy to, że uznał wyższość swoich zasad nad prawem budowlanym!?!?!?!
  jak chcę wybudować garaż, to muszę tego przestrzegać - czy GMINY to nie dotyczy? są ponad prawem?

 • Ten co tam był - niezalogowany 2019-04-25 15:36:33

  Do L. T.
  Byliśmy chyba na różnych spotkaniach.
  Co to jest za tytuł? chyba po to żeby przyciągnąć uwagę czytelników.
  Dobrze że Pan burmistrz przerwał to szaleństwo pewnej Pani odpowiedzialnej za ten projekt.
  Według tego co widzieli uczestnicy spotkania nikt z obecnych nie jest przeciwny modernizacji tych dróg.
  Kontrowersje budzi zakres zadania i forma przeprowadzenia procedur.
  Myślę że teraz przyszedł czas żeby usiąść do stołu i przedyskutować to z Panem Burmistrzem co dalej zrobić.
  Sądzę że forma modernizacji tych dróg w innej procedurze, w obecnym przebiegu i bez wypłacania wielkich sum odszkodowania za wywłaszczenia i odszkodowania za ogrodzenia z publicznych pieniędzy jest najbardziej zasada.

 • J. - niezalogowany 2019-04-25 14:45:06

  Do "nie rozumiem"
  Mieszkańcy nic nie wiedzieli o planowanej inwestycji, tylko zostali poinformowani, że ich działki zostały podzielone w celu budowy drogi i ścieżki rowerowej (która w tym miejscu nie ma większego sensu).

 • Podatnik - niezalogowany 2019-04-25 14:36:54

  Czy to nie był pomysł Panią Sylwi?
  Kto był odpowiedzialny za ten projekt i kto z Urzędu go nadzorował?
  Kto doprowadził do jakiej sytuacji?

 • Mieszkaniec i turysta - niezalogowany 2019-04-25 14:28:01

  Mieszkańcy wskazywali, że mogą być zmiany na lepsze, ale nie z niczyją krzywdą, po WCZEŚNIEJSZYCH konsultacjach, możliwościach wypowiedzenia się, po przemyśleniu wszystkich racji, walorów tego terenu, środowiska i możliwych rozwiązań, które będą optymalne dla wszystkich. Mieszkańcy zostali zaskoczeni planowaną inwestycją, nie została ona z nikim uzgodniona. Trudno dziwić się wzburzeniu, jeżeli ktoś z dnia na dzień, praktycznie bez uprzedzenia, dowiaduje się, że może zostać pozbawiony części swojej własności lub piękne miejsce, gdzie zainwestował dorobek życia, by się wybudować, zostanie zupełnie zmienione. Do tego kształt tego projektu, z tego co słychać, faktycznie był wątpliwy. Też uważam, że tytuł tego artykułu nie oddaje tego, co na zebraniu powiedziano

 • svoboda - niezalogowany 2019-04-25 14:26:23

  U nas w Kobysewie z miłą chęcią przejmiemy środki z Borkowa na poszerzenie naszych ulic i budowę chodników ze ścieżkami rowerowymi!!!!

 • Jedwabny Jednorożec - niezalogowany 2019-04-25 11:45:58

  Po pierwsze to nazwa tego artykułu jest zakłamana, proszę zastanowić się dłużej nad wymyśleniem nazwy artykułu.

  Każdy chce zmiany na lepsze ale proszę zapoznać się dokładnie z SUPER projektem który został zaproponowany mieszkańcom. Ludzie mieszkający przy ul Leśnej oraz Karlikowskiej straciliby nawet 30% powierzchni działki za grosze i odległość między oknem domu a ulicą miałby mniej więcej 2 metry ?! Kto to wymyślił? Jakiś Inżynier Janusz.

  Proszę postawić się w tej sytuacji mieszkańców, nikt nie chce zmiany na lepsze tracąc na tym większą część życiowego dorobku albo tracąc komfort życia

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-04-25 11:38:56

  Niech lepiej postawia jakies znaki po obu stronach karlikowskiej bo latem czlowiek nie moze dojechać do domu tyle aut postawione . Juz nie wspomne o strazy pożarnej czy karetce

 • Banita - niezalogowany 2019-04-25 11:31:50

  Bardzo dobrze, jak nie chcecie infrastruktury - to środki proszę przekierować na Banino. Z wielkim entuzjazmem zrealizujemy z nich i drogę i ścieżki pieszo rowerowe.

 • nie rozumiem - niezalogowany 2019-04-25 11:27:08

  Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, o co tu chodzi? Czy ten radny wybudował się obok drogi? Czy też gmina chce mu odciąć część jego działki, aby wybudować szerszą drogę? To są dwa całkiem inne scenariusze.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Doradca Klienta w sklepie

Firma FOTO-KONTAKT jest prężnie działającą firmą od 1999r. Nasza misja to: Zatrzymujemy czas ale nie stoimy w miejscu. Obecnie poszukujemy osoby na..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym w Kartuzach. Tel. 507392185


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Renault Scenic II 2005 r 1,9

Mam do sprzedania Renault Scenic II. Bogate wyposażenie. Samochód bardzo zadbany nie wymaga wkładu finansowego. Więcej informacji pod nr. tel.


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Działki w Brodnicy Górnej

Sprzedam działki budowlano-usługowe w Brodnicy Górnej .Cena 50zł m2 (działki 1000 do 1200m2). Bardzo dobra lokalizacja


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Skup Aut Żukowo tel.505964223

Skupujemy samochody • W pełni sprawne • Uszkodzone • Powypadkowe • Bez OC czy ważnych badan technicznych Złomowanie: • Zaświadczenie o kasacji •..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Kartuzy 2-pokojowe

Dwa pokoje częściowo umeblowane, kuchnia umeblowana i wyposażona w AGD, łazienka oraz przedpokój. Cena najmu 800zł + czynsz +media. Kaucja zwrotna..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać wyłącznie..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Wykonam prace remontowe

Witam wykonam prace Remontowe mieszkań docieplenia poddaszy, wykończenia wnętrza szpachlowanie, malowanie układanie paneli. Zachęcam do kontaktu


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"