:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
Transport, Budynek nowego dworca Kartuzach został otwarty - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 26/06/2018 16:02
Magdalena Damps-Zdrojewska

Na ten moment długo czekali mieszkańcy i pasażerowie PKM. We wtorkowe popołudnie w Kartuzach dokonano oficjalnego otwarcia budynku nowego dworca. Wstęgę wraz z samorządowcami przecinał 7-letni Filip Formela. Chłopiec chce zostać kolejarzem i jego marzeniem było wzięcie udziału w uroczystości otwarcia obiektu. Dworzec będzie pełnił funkcję węzła integracyjnego służąc nie tylko pasażerom pociągów, ale w przyszłości także tych podróżujących autobusami. Wkrótce zostanie tam również otwarta nowa siedziba biblioteki.

Na uroczyste otwarcie nowego obiektu przybyli poseł Stanisław Lamczyk, przedstawiciele władz samorządowych m.in. marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Ryszard Świlski, starosta Janina Kwiecień radni, przedstawiciele PKP oraz mieszkańcy.

- To ważny dzień dla Kartuz, tej części Pomorza i całego regionu. Oddawana do użytku jest pierwsza inwestycja w ramach budowy centrów komunikacyjnych. Takich ośrodków integrujących różne formy transportu. Burmistrzowi Gołuńskiemu udało się jako pierwszemu zrealizować obietnicę daną mieszkańcom i dziś oddaje mieszkańcom do użytku nowy dworzec - mówił marszałek Mieczysław Struk.

- Budynek nawiązuje do tego sprzed wojny. To dbałość o dziedzictwo kulturowe miasta i gminy Kartuzy, których doświadczamy na każdym kroku. Jednocześnie chcecie też, by Kartuzy się zmieniały, były nowoczesnym miastem, przyjaznym również dla podróżnych. Przyjechaliśmy z marszałkiem Świlskim od strony Gdańska i widzieliśmy mnóstwo samochodów na parkingu przy dworcu. To najlepszy dowód na to, jak bardzo ten węzeł integrujący różne formy transportu był potrzebny - podkreślał marszałek.

Mieczysław Struk podkreślił też rolę posła Stanisława Lamczyka, który bardzo zabiegał o to, by PKP przekazało dworce samorządom.

- Doszliśmy do tego, o czym rozmawialiśmy w 2013 roku, gdy samorządy Pomorza, szczególnie powiatów kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego i chojnickiego spotkały się w towarzystwie marszałka i ministra Massela. Wtedy postanowiono, że o ile będzie to możliwe, samorządy przejmą dworce, a marszałek obiecał, że przekaże pieniądze na modernizację. To się udało i bardzo się z tego cieszymy. Na Pomorzu przekazano samorządom najwięcej dworców w Polsce. Cieszymy się, że Kartuzy stają się ważnym węzłem i dążymy do tego, by takim były. Planowane są bezpośrednie połączenia Kartuz z Kościerzyną - mówił poseł Lamczyk.

Zanim przecięto wstęgę burmistrz krótko przypomniał historię kartuskiej kolei. Ta, do Kartuz zawitała 132 lata temu. Już w 1886 roku wybudowano linię łączącą Kartuzy i Pruszcz Gdański. W 1901 roku uruchomiono linię do Kościerzyny, a w 1905 roku do Lęborka. Połączenie do Gdańska uruchomiono w 1914 roku.

- Niestety od 1994 roku stopniowo wycofywano pociągi z naszych linii kolejowych - zadecydowały o tym względy ekonomiczne oraz brak inwestycji w kolej i tabory. Najpierw zlikwidowano połączenie z Lęborkiem, potem zawieszono z Pruszczem Gdańskim, a 31 stycznia 2003 roku o godz. 16.47 z Kartuz odjechał ostatni skład w stronę Somonina. Od tego momentu w Kartuzach nie było już pociągów. Potem przy współpracy z urzędem marszałkowskim i starostwem powiatowym pociągi wracały na kilka miesięcy letnich - opowiadał Mieczysław Gołuński.

- Po 71 latach, 1 października 2015 roku uruchomiono linię Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz. Jest to dziś jedyne połączenie z Kartuz, ale bardzo oblegane. Jest chyba najlepszą inwestycją kolejową w Polsce, otwiera nas na świat i daje wiele możliwości - opowiadał burmistrz.

Budynek nowego dworca z zewnątrz przypomina ten z czasów sprzed II wojny światowej. Zniszczyli go sowieci w 1945 roku.

Prace przy budowie nowego obiektu ruszyły jesienią 2016 roku. Ma trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 724 m kw. Na pierwszym piętrze ulokowano m.in. punkt informacyjny, kasy, punkt gastronomiczny oraz toalety. Obiekt będzie pełnił nie tylko funkcję węzła przesiadkowego z kasami obsługującymi pasażerów kolei i podróżujących autobusami, ale również kulturalną. Na piętrze znajdować się będzie biblioteka, której zasoby zostaną przeniesione z budynku Kaszubskiego Dworu przy ul. Gdańskiej. Projekt biblioteki wykonała pracownia Sikora Wnętrza.

- Myślę, że wszyscy możemy być z tego obiektu dumni. Będzie nam służył i myślę, że będziemy o niego wspólnie dbać. To piękny wizerunek naszego miasta wpisujący się w rewitalizację Kartuz - podkreślał burmistrz.

Do przecięcia wstęgi wraz z samorządowcami i przedstawicielami kolei zaproszono 7-letniego Filipa Formelę. Chłopiec w przyszłości chce zostać kolejarzem, a jego marzeniem było uczestniczenie w uroczystości otwarcia dworca. Jesienią ubiegłego roku napisał list do Mieczysława Gołuńskiego.

Przypomnijmy, że koszt budowy budynku dworca z remontem ul. Kolejowej to około 10 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu budowy węzła integracyjnego wraz z drogami dojazdowymi (m.in. ścieżkami rowerowymi i parkingiem przy ul. Wzgórze Wolności). Całkowity jej koszt to ponad 26 mln zł. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych sumą niespełna 10 mln zł.

MD-Z

Reklama

Budynek nowego dworca w Kartuzach został otwarty komentarze opinie

 • Bogdan - niezalogowany 2018-07-03 09:59:01

  Czy jest możliwość otwarcia po latach połączenia kolei metropolitarnej na trasie Kartuzy-Lębork a jeżeli tak to kiedy

 • Marta - niezalogowany 2018-06-27 12:18:47

  Dworzec ładny, ale co nam po nim jeśli już wkrótce na całe 3 lata ma zostać zamknięte połączenie Kartuzy-Gdańsk? To przygnębiające.

 • Ania - niezalogowany 2018-06-27 08:35:08

  Szkoda że nie otwierają Obwodnicy Metropolitalnej... ciekawe o ile lat przesunęło tą inwestycje lobbowanie Lamczyka w sprawie ratowania dwóch firemek z Miszewa? Kto miał w tym interes ?

  Może zamiast smarować laurki zapytać posła i poprosić o opinię stojących codziennie w korku

  http://kartuzy.info/wiadomosc,15427,Lamczyk-interweniuje-ws-obwodnicy-u-ministra.html

 • SU42 + Bdhpumn + 120A - niezalogowany 2018-06-27 08:22:45

  No nie wyczymie !
  W kartuzach znajdujących się na "uboczu" lini kolejowej nr 229 powstał pachnący nowością dworzec a w Żukowie wschodnim znajdujący się bezpośrednio przy tej linii nawet nie ma kas biletowych...

 • lola - niezalogowany 2018-06-27 08:10:13

  Po co połączenie Kartuz z Kościerzyną? Bo tam fajnie, dużo ludzi pracuje w tamtych rejonach :P

 • Edi - niezalogowany 2018-06-27 06:25:32

  Nie robmy jaj dworzec jak dworzec budynek i juz bez szalu

 • R.G - niezalogowany 2018-06-27 05:21:24

  Planowane są bezpośrednie połączenia Kartuz z Kościerzyną - mówił poseł Lamczyk.
  PO co ???

 • Mieszkaniec wsi - niezalogowany 2018-06-26 20:54:57

  Architektoniczne dworzec ładnie wykonany w przeciwieństwie do rewitalizacji rynku czy ulicy dworcowej nie pasujące do architektury budynkow.

 • Xyz - niezalogowany 2018-06-26 19:10:18

  Szału nie ma. Czy jest winda? Czy niepełnosprawni ruchowo nie będą mogli korzystać z biblioteki?

 • Teofil - niezalogowany 2018-06-26 18:52:32

  A gdzie sie zapodzial zabytkowy kran gdzie mozna bylo rece umyc i wody sie napic??

 • Cccfr - niezalogowany 2018-06-26 17:28:50

  Nawet Miecio się zalapal

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać wyłącznie..


Działki w Brodnicy Górnej

Sprzedam działki budowlano-usługowe w Brodnicy Górnej .Cena 50zł m2 (działki 1000 do 1200m2). Bardzo dobra lokalizacja


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym w Kartuzach. Tel. 507392185


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Wykonam prace remontowe

Witam wykonam prace Remontowe mieszkań docieplenia poddaszy, wykończenia wnętrza szpachlowanie, malowanie układanie paneli. Zachęcam do kontaktu


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Renault Scenic II 2005 r 1,9

Mam do sprzedania Renault Scenic II. Bogate wyposażenie. Samochód bardzo zadbany nie wymaga wkładu finansowego. Więcej informacji pod nr. tel.


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Kartuzy 2-pokojowe

Dwa pokoje częściowo umeblowane, kuchnia umeblowana i wyposażona w AGD, łazienka oraz przedpokój. Cena najmu 800zł + czynsz +media. Kaucja zwrotna..


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"