:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wieści z samorządów, mieszkańcy Łapalic doczekają rozbudowy szkoły - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 28/02/2019 18:50
Magdalena Damps-Zdrojewska

Mieszkańcy sołectwa Łapalice od wielu lat czekają na rozbudowę tamtejszej szkoły podstawowej. Jak mówią, warunki do nauki dla ich dzieci są bardzo trudne - sale lekcyjne są małe i ciasne, brakuje świetlicy i porządnej sali do ćwiczeń. Sprawę poruszono na środowym zebraniu wiejskim. Na ręce burmistrza Mieczysława Gołuńskiego złożono też petycję, pod którą podpisały się 342 osoby.

Na początku spotkania na ręce burmistrza złożono petycję dotyczącą apelu o szybką rozbudowę łapalickiej szkoły. W dokumencie podpisani pod apelem rodzice podnoszą, że warunki do nauki w szkole są bardzo trudne. Po tym, jak do placówki włączono oddziały przedszkolne dla trzy- i czterolatków oraz klasy siódmą i ósmą zrobiło się w niej ciasno. Pogorszyły się warunki socjalne, bo zagospodarowano wszystkie wolne przestrzenie w szkole. Zajęcia kończą się dopiero o godz. 16.45. W budynku brakuje prawdziwej świetlicy i sali sportowej. Konieczność szybkiej rozbudowy szkoły, rodzice argumentują również rosnącą liczbą mieszkańców sołectwa. Atrakcyjność Łapalic, jako miejsca do zamieszkania jest coraz większa, w związku z tym w perspektywie mieszkańców przybędzie. W trakcie spotkania mieszkańcy wyraźnie zaznaczyli, że kwestia przyszłości szkoły jest dla nich sprawą priorytetową. Pytania o rozbudowę padały kilkukrotnie, temat jednak podjęto dopiero na sam koniec. Burmistrz Mieczysław Gołuński, zaznaczył, że problem dotyczy wielu szkół w gminie.

- Zmienił się system oświaty. Mamy w tej chwili szkoły ośmioklasowe. Gmina miała też obowiązek przyjąć trzylatki, czterolatki i pięciolatki. Doszły klasy siódme i ósme, izb lekcyjnych zaczyna nam brakować. Gdy funkcjonowały gimnazja, w jakiś sposób się mieściliśmy, dziś robi się ciasno. W niektórych szkołach, tak jak po części u państwa, trzeba było wprowadzić dwuzmianowość, ale są też placówki takie jak w Staniszewie, które klasy stoją dziś puste. W tej chwili dyrektorzy szkół dostali zadanie bojowe, dotyczące przygotowania wizji swoich szkół na kilka lat. Mają określić, jak w dalszej perspektywie widzą ich funkcjonowanie, czy należy ograniczyć liczbę klas czy też może podjąć się rozbudowy - mówił Mieczysław Gołuński.

- Musimy dokładnie temat przedyskutować wspólnie z komisją oświaty. Będziemy szukać jak najlepszego rozwiązania, nie tylko pod względem dobra dzieci, ale także ekonomicznym i formalnym. Nie chcemy budować szkół, które za cztery lata będą puste - dodał.

Burmistrz zaznaczył, że gmina musi się zastanowić, czy w przyszłości zmniejszyć liczbę roczników uczęszczających do tej szkoły czy rozbudowywać istniejący budynek czy też wybudować nowy obiekt, po drugiej stronie ulicy.

- Musimy patrzeć na wiele lat do przodu. Być może lepiej wybudować szkołę po drugiej stronie, gdzie jest boisko i jest miejsce na salę sportową w przyszłości. Przy obecnym budynku, prócz dobudowania kilku sal nic więcej nie zrobimy. Tym, bardziej, że znajduje się ona w newralgicznym miejscu z ulicami z trzech stron. Będę zachęcał do rozmowy. Nie ma żadnych decyzji o likwidacji ani o ograniczeniach liczby klas. Chcemy przeanalizować wszystko dokładnie - mówił szef kartuskiego magistratu.

Wspomniano też o obietnicy i "umowie", którą gmina zawarła z mieszkańcami - gmina zabezpieczy fundusze na projekt rozbudowy, jeśli liczba dzieci nie zmaleje, a rodzice nie będą wywozić ich do innych szkół. Burmistrz podał też liczbę uczniów z Łapalic, które uczą się w innych szkołach. Jest ich około 70. Obecnie w klasie pierwszej w Łapalicach uczy się 11 dzieci, w drugiej - sześcioro, w trzeciej - 10 w czwartej -17, w piątej -11, szóstej -14, w siódmej - 12, w ósmej - 11. W oddziałach przedszkolnych jest 20 dzieci, natomiast w zerówce jest 25.

- Do pierwszej klasy pójdzie w przyszłym roku 13 dzieci, bo w pozostałe zostaną w zerówce. Nasza umowa była taka, że jeśli dzieci zostaną, to w przyszłym roku zabezpieczymy środki do ewentualnego przygotowania projektu. Nie mamy gwarancji, że jak rozbudujemy szkołę, dzieci będziecie w stu procentach zostawiać, bo rodzice z różnych powodów przenoszą dzieci - mówił burmistrz.

- Stworzy pan warunki w szkole, będą dzieci. Nikt nie zapisze tu dziecka, dopóki nie będzie warunków - ripostowali rodzice.

- Nie patrzy pan na to, ile ludzi z miasta przeprowadza się na wieś. Masa ludzi przeprowadza się z dziećmi na tereny wiejskie - mówili mieszkańcy.

Głos zabrał też radny Arkadiusz Socha, mieszkaniec Łapalic.

- Trzeba na sprawę spojrzeć globalnie. Nie możemy pod dywan zamieść tego, że w oświacie nastąpiły zmiany. Doszły klasy siódme i ósme, na chwilę obecną szkoła, do której chodzą nasze dzieci jest ciasna. Sam prowadziłem ostatnio bal karnawałowy dla dzieci. Widziałem, że uczą się na korytarzu, brakuje sali gimnastycznej, miejsca do zabawy na przerwie. Burmistrz wspomniał, że była umowa między gminą a rodzicami, by nie wypisywać dzieci. Powiem szczerze, gdyby moje dzieci uczyły się w takich warunkach, choć nie jest to winą gminy, zabrałbym je do innej szkoły - mówił radny.

- Sami państwo określili, że to jeden z najbardziej palących problemów naszego sołectwa. Mamy na sali przewodniczącego rady miejskiej Mariusza Tredera, wiceprzewodniczącego Andrzeja Dawidowskiego, jest pan burmistrz i jego zastępca, jestem ja. Jestem przekonany, że my ten problem wspólnie rozwiążemy. Jako radny z tego sołectwa nigdy nie zgodzę się nigdy, by ta szkoła została zlikwidowana - dodał.

Jedyną pewną deklaracją, jaka padła na spotkaniu była ta dotycząca konieczności dalszej dyskusji o tej sprawie.

- Musimy usiąść do rozmowy. Musimy jako gmina myśleć o całości. Podobny problem ma 13 gmin. Chcemy wypracować jak najlepsze rozwiązanie, model wspólny dla całej gminy, bo wszystkie dzieci są nasze. Potrzebna jest analiza jak to zrobić i mamy na to kilka miesięcy. Nie rozwiążemy problemu dziś, ale spotkamy się z rodzicami w szkole i będziemy rozmawiać - podkreślił Mieczysław Gołuński.

Do tematu będziemy wracać.

MD-Z

Reklama

Czy mieszkańcy Łapalic doczekają się rozbudowy szkoły? komentarze opinie

 • Ada - niezalogowany 2019-03-04 11:10:42

  Już w Staniszewie wiosce zabitej dechami wybudowano wielką szkołę i co! Po co wam większa szkoła jak wieś zostanie wsią i co mądrzejsi i tak będą wozić do innych szkół!!! Szkoda pieniędzy.

 • Rodzic - niezalogowany 2019-03-03 11:35:24

  Uważam że najlepiej byłoby przeprowadzić anonimową ankietę wśród rodziców którzy swoje dzieci dowożą do innych szkół. Najlepiej aby tą sprawą zajęło się sołectwo i rada. Ankiety można by drogą listowną wysłać do tych rodziców. Można by w tych ankietach ująć jakie czynniki zaważyły na tym że rodzice dzieci dowożą do innych szkół. Czy powodem przeniesienia jest :
  - Dwuzmianowość zajęć lekcyjnych.
  - Brak odpowiedniej sali która jest tylko przeznaczona na typową świetlicę. Chodzi o to by dzieci będące w świetlicy nie przeszkadzały dzieciom mającym zajęcia. Również dzieci będące w świetlicy chciałyby się pobawić i mieć nauczyciela który by im mógł poświęcić czas. Nie można łączyć świetlicy z dziećmi mającymi lekcje. Ponieważ jedno drugie wyklucza.
  - Brak szatni aby dzieci mogły się przebrać na lekcję W-F.
  - Brak odpowiedniej ilości sal lekcyjnych.
  - Mały parking na samochody.
  - Brak chodnika który zapewniłby odpowiednie dojście dziecka do szkoły. Chodnik jest teraz w trakcie realizacji.

 • Mieszkanka - niezalogowany 2019-03-02 09:22:57

  Jakby dzieci dojeżdżających do innych szkół podzielić na osiem klas to średnia wyniosła by około dziesięć osób. Tą liczbę dodając do każdej klasy, otrzymanoby wtedy klasy liczące przeciętnie około 23 uczni. Uważam że jak na teren wiejski byloby to dużo. Póki szkoła nie stworzy odpowiednich warunków dużo dzieci rodzice będą zabierać i dowozić do innych szkół. Nasza wioska znajduje się blisko Kartuz i cały czas się rozwija. Ludzi przybywa i coraz więcej ludzi buduje się tutaj. Teren staje się coraz bardziej atrakcyjny ponieważ remontowana jest teraz ulica wojewódzka. Obok ulicy powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, lampy. Oprócz tego będzie jeszcze kanaliza. W przyszlosci w Łapalicach powstanie również kolej która pójdzie w kierunku Sierakowic a w Łapalicach będzie przystanek kolejowy. Również nasza wioska ma bardzo ładne położenie i krajobraz co dla ludzi chcących się tu osiedlić ma też duże znaczenie. W naszej miejscowości znajdują się piękne jeziora i lasy.

 • Mieszkanka - niezalogowany 2019-03-01 19:27:39

  Na zebraniu policzono że 70 dzieci chodzi do innych szkół. Nie uwzględniono dzieci dojeżdżających do szkoły do Chmielna.

 • Rada - niezalogowany 2019-03-01 07:52:00

  Ludzie Wy na pierwszym miejscu zmieńcie dyrektora bo ta nic nie robi ona może mieć opracowane plan przejścia na emeryturę albo nowe zdjęcia na fb.

 • Nowy mieszkaniec. - niezalogowany 2019-03-01 05:56:15

  Te 70 dzieci co chodzi do innych szkół to nigdy nie chodziło do Łapalic. Większość to ludzie którzy w ostatnim czasie się tu wybudowali i jak zobaczyli warunki panujące W szkole to wolą wozić dzieci do Kartuz.

 • fast - niezalogowany 2019-02-28 21:42:06

  tak, powinna byc nowa , wieksza szkoła w innym miejscu, czas najwyzszy

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę

Kupię działkę inwestycyjną/przemysłową w okolicach kartuz, minimum 3000mkw,


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z tworzywa sztucznego...


Lokale Biurowo Handlowe na

Powierzchnie Handlowo-Biurowe na sprzedaż lub wynajem ( od 40 mkw wzwyż ) w nowo powstającym pasażu handlowym zlokalizowanym przy głównej ulicy..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Zatrudnię do prac

Zatrudnię na stałe do prac wykończeniowych z okolic Kartuz .Praca od poniedziałku do piątku 7-16 w zespole od 2-4 pracowników Wynagrodzenie..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


sklep mięsny GOSZ Żukowo praca

Przyjmę do pracy na umowę zlecenie w charakterze sprzedawca w sklepie mięsnym w Żukowie na jeden dzień w tygodniu - soboty, lub dwa dni - piątki i..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Tańcząca i Śpiewająca czapka

Niesamowita czapka,poruszająca się w rytm piosenki. Zasilana bateriami 3xAA(brak w komplecie) Czapka wykonana z przyjemnego grubszego..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z mlecznego szkła . Lampion..


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"