:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Czy można otrzymać fakturę VAT nie posiadając oryginału paragonu?

Artykuł sponsorowany, można otrzymać fakturę posiadając oryginału paragonu - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 19/02/2019 12:00

Obowiązkiem sprzedawcy wykonującego czynność sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej jest zarejestrowanie jej kasą fiskalną a na koniec wystawienie zbiorczego paragonu i wręczenie go klientowi. W każdym momencie jednak klient ma prawo zażądać wystawienia faktury do wręczonego mu wcześniej paragonu a podatnik ma obowiązek jej wystawienia. Nie ma żadnego problemu, gdy klient dysponuje paragonem potwierdzającym dokonanie zakupu. Zdarza się jednak, że klient żąda faktury również wtedy, gdy nie podsiada paragonu z kasy fiskalnej.

Gdy osoba fizyczna zażąda faktury

Art. 111 ust. o podatku VAT wprowadza obowiązek rejestrowania każdej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej a także rolników ryczałtowych, poprzez kasę fiskalną. W ślad za zarejestrowaniem sprzedaży sprzedawca ma obowiązek wystawienia klientowi paragonu. W tej samej ustawie sformułowany jest również kolejny obowiązek sprzedawcy - wystawienia do paragonu faktury nawet w okresie 3 miesięcy od momentu dokonania zakupu przez klienta. Owe 3 miesiące liczy się od końca miesiąca, w którym nastąpiła transakcja zakupu towaru lub usługi.

Sprzedawca ma zatem obowiązek wystawienia na żądanie klienta faktury i obowiązują go dokładne terminy sfinalizowania prośby:

• do 15. dnia kolejnego miesiąca, wtedy gdy żądanie faktury miało miejsce do końca miesiąca, w którym dokonano transakcji
• do 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania, jeżeli miało ono miejsce po upływie miesiąca, w którym dokonano transakcji

Faktura tylko z paragonem

Przepisy ustawy o podatku VAT wymagają, by w przypadku sprzedaży rejestrowanej przez kasę fiskalną sprzedawca do kopii faktury dołączył paragon dokumentujący daną sprzedaż .Taki obowiązek nie zachodzi w przypadku, gdy:

• sprzedaż dokumentowana jest fakturą drukowaną bezpośrednio z kasy rejestrującej
• wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały wcześniej zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy

Przepisy ustawy stanowią, że fakturę można wystawić tylko wtedy, gdy osoba żądająca jej wystawienia odda sprzedawcy paragon potwierdzający dokonanie wcześniej transakcji. Sprzedawca bowiem musi przypiąć oryginał paragonu do swojej kopii faktury. Połączenie obu dokumentów: faktury i paragonu ma zapobiec podwójnego opłacenia podatku VAT przez sprzedawcę, czyli podatku wpisanego w fakturę i paragon fiskalny.

Gdy klient nie posiada paragonu

Wcale nie rzadko zdarzają się sytuację, gdy klient "po odejściu od kasy" zażąda wystawienia faktury a nie potrafi udowodnić paragonem fiskalnym faktu zakupu produktu czy usług. W takim wypadku jest możliwość wystawienia faktury, ale pod warunkiem, że klient w inny sposób może potwierdzić fakt zakupu, np. poprzez potwierdzenie przelewu bankowego lub wydruk z terminalu kart. W takich przypadkach sprzedawca jest zobowiązany do identyfikacji transakcji na podstawie papierowej rolki z kasy fiskalnej lub na podstawie ewidencji sprzedaży. Jeżeli transakcja zostanie przez niego potwierdzona sprzedawca generuje nowy paragon, który przekazuje klientowi a jego kopię wraz z fakturą jaką wystawi przechowuje w dokumentacji firmowej.

Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie zidentyfikować transakcji nie powinien wystawić faktury, może się bowiem narazić na ponowne opodatkowanie tej samej transakcji.

Poradę dostarczył serwis Faktury.pl umożliwiający rozliczanie faktur i stanów magazynowych online.

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"