:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C

Diecezjalne święto plonów w Lubaniu

Imprezy, Diecezjalne święto plonów Lubaniu - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 15/09/2019 15:17
Ania Lehmann

Rolnicy z całej diecezji pelplińskiej w niedzielę zjechali do Lubania. Odbyły się tam bowiem diecezjalne dożynki połączone ze świętem plonów gminy Nowa Karczma. Uroczystości dożynkowe były okazją do podziękowania rolnikom za ich trudną pracę na roli.

Jesienne targi rolne w Lubaniu tradycyjnie już połączone zostały z diecezjalnym i gminnym świętem plonów. Tradycyjnie wspólne świętowanie zainaugurowała msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszerował pod scenę, gdzie nastąpiło przekazanie symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy bpa Ryszarda Kasyny oraz wójta gminy Nowa Karczma Andrzeja Pollaka.

Dożynki były także okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczną pracę. A miniony rok był trudnym czasem dla pracujących na roli.

- Był to trudny rok dla rolników. W wyniku klęsk żywiołowych wielu z nas straciło swoje uprawy mające zapewnić dochód na najbliższe miesiące. To smutne. Miejmy jednak wiarę w pomyślność. Niech zatem uroczystości dożynkowe będą okazją do złożenia hołdu Panu Bogu za to, co udało się nam wyprodukować, lecz niech także stanowią okazję do wzniesienia modlitwy, aby podobne tragedie nie miały już miejsca, a obfite plony zaoowocowały każdemu polskiemu gospodarstwu w kolejnych latach. Piękna tradycja nakazuje się dzielić się chlebem. To gest braterstwa, przyjaźni i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nikt inny, jak rolnicza rodzina, nie podzieli chleba sprawiedliwy, w taki sposób, by nikomu nigdy go nie zabrakło. Świadomi tego faktu, pamiętajmy też o jedności, której symbol jest dożynkowy bochen. Niech każdy kto trzyma w ręku dożynkowy chleb pamięta, że to efekt ciężkiej pracy rolnika, niech czuje radość i wdzięczność. Niech pamięta, że współtworzą go Bóg i ludzie - podkreślał szef Pomorskiej Izby Rolniczej, Wiesław Burzyński.

- Tak jak co roku, tutaj w Lubaniu, gościmy rolników, a właściwie to rolnicy goszczą nas. Jest to dzień, w którym chcemy podziękować za efekt całorocznej pracy i zarówno za tę pracę, jak i jej owoce. Dziękuję dziś rolnikom za unowocześniania swoich zagród, za postęp technologiczny, za to, że nasze zagrody pięknieją. Dziękuję wam za to, że przy postępie technologicznym, nie zapominacie o tradycji, o czym świadczą piękne wieńce dożynkowe i chleby, którymi się łamaliśmy. Życzę wam wszystkim, aby wiodło się wam w polu, domu i zagrodzie - mówił z kolei Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma.

- Mamy czas pracy i czas świętowania. Dzisiaj świętujemy. Przyjechał tu do Lubania, aby podziękować rolnikom w tym dniu ich święta, który jest podsumowaniem tego, co wyprodukowali przez cały rok. W imieniu ministra dziękuję wam za waszą pracę, za to, co robicie dla nas wszystkich, za to, co tworzycie - bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dziękuję wam za trud i za to, co przenosicie na kolejne lata naszej wspólnej pracy - dodawał wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

AL

Reklama

Diecezjalne święto plonów w Lubaniu komentarze opinie

 • były Pies z WRD - niezalogowany 2019-09-21 20:24:12

  Do int. "Kaszub" - Ten rudy wylinialec jeszcze beknie za swoje banery z których jego fobie i nienawiść wylewają się jak szambo.

 • Kaszuba - niezalogowany 2019-09-20 23:17:38

  No a w pierwszym rzedzie "najwiekszy" katolik Kaszub! Chlop, tapicer, podrzegacz damski bokser, skazany prawomocnam wyrokiem, cudzoloznik ! Przyklad dla mlodego pokolenia!

 • Jadźka - niezalogowany 2019-09-19 13:08:36

  Elwira. Dzwoń do "semafora", prezentuje to co lubisz: kulturę osobistą, poczucie humoeu, a wygląd jest faktycznie sprawą drugorzędną .... Śmiało

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-19 07:32:20

  Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • Viktoria z LO - niezalogowany 2019-09-18 16:43:21

  Śledztwo w sprawie głosowania "na dwie ręce" trwa już trzy lata, to musi być strasznie skomplikowana sprawa, no ale najważniejsze to należeć do odpowiedniego ugrupowania. Ciekawe czy tatuś Krzywoustego zapłacił już za remont siedziby swojej partii, czy dalej się miga?

 • Śmedek - niezalogowany 2019-09-18 13:13:41

  Lokalnie to możesz sobie edku obalić tanie wino z gwinta. Prawdy nie obalisz. Tak to działa

 • edek - niezalogowany 2019-09-18 00:22:07

  Do Wielki człowiek coś tam. Czy w ogole czytasz prasę lokalną w której te wszystkie bzdury są obalone?

 • Wielki człowiek i mąż ... - niezalogowany 2019-09-17 22:00:29

  Tabloid opatrzył tekst o trójce parlamentarzystów tytułem "Patoposłowie nie wrócą na Wiejską". "Są skompromitowani i nie ma dla nich miejsca w polityce" - czytamy.
  Chodzi o posła Łukasza Zbonikowskiego, senatora Waldemara Bonkowskiego i posła Stanisława Piętę. Pierwszy i drugi mieli stosować przemoc wobec swoich żon, o romansie ostatniego rozpisywały się media w całym kraju.
  "(...) Bonkowski bił żonę, a na miesięcznicach smoleńskich prowadzał się z kochanką" - pisze tabloid. Parlamentarzysta miał też grozić pistoletem rodzinie żony, by nie wyszedł na jaw jego romans z radną PiS. - faktycznie prawdziwy mąż {stanu}

 • Natalia - niezalogowany 2019-09-16 20:35:38

  Senator Bonkowski wygląda przy tych obok, jak prawdziwy mąż stanu. Zresztą ta kosmopolityczna zgraja co stoi koło senatora, do pięt mu nie dorasta.

 • Julia PZS - niezalogowany 2019-09-16 20:13:18

  Czy pani Zwiercan przyjmowała chleb (fot. 113) na dwie ręce? To takie normalne dla tej pani.... Wstyd pewnie schowany w szafie.

 • Viktoria z LO - niezalogowany 2019-09-16 11:25:53

  Chyba już powariowano z tymi dożynkami. Dożynki gminne, dożynki parafialne, dożynki powiatowe, dożynki wojewódzkie, dożynki prezydenckie, dożynki diecezjalne. Może jeszcze każdy kandydat na posła i senatora zrobi swoje dożynki? Chociaż oni teraz na miesiąc przed wyborami pokazują się wszędzie, bo może lud zapamięta i to pokazywanie się kupi.

 • Ewa Kowalska- Adamczyk - niezalogowany 2019-09-16 10:28:47

  Najważniejszą osobistością na tych dożynkach był nasz wielki senator Waldemar Bonkowski. Patriota, Polak, katolik. Cieszę się, że mogłam uścisnąć Mu dłoń.

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-16 10:07:13

  Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • Bożena - niezalogowany 2019-09-16 06:57:21

  Już kiedyś pisałam - wstydzić się także powinni ci, którzy koło niego stoją / siedzą ... Mowa oczywiście o Bonkowskim

 • Tadeusz - niezalogowany 2019-09-15 21:39:22

  Tylko taki czlowiek jak Bonkowski nie powinien sie wogole publicznie pokazywac ....! Hańba! Tutaj stoi za figura a diabła ma za skóra damski dreczyciel i damski bokser ! Hańba!

 • Rolnik - niezalogowany 2019-09-15 21:32:47

  Do 83.23.348. To dożynki diecezjalne, a więc gospodarzem jest Biskup Diecezjalny. A tak poza tym - na święto rolników i do kościoła każdy jest zaproszony i każdy ma możliwość przybycia i uczestnictwa

 • Burak Sierrakowice - niezalogowany 2019-09-15 21:30:26

  No i ba czego dekle sie czepiacie macie co powinno byc

 • Ta z gorszego sortu .... - niezalogowany 2019-09-15 21:06:29

  A kto Bonczka tam zaprosił czyzby ksiadz proboszcz Wysiecki ??? To by sie zgadzalo ....

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-15 21:06:29

  Cześć mili panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • #pan Adam - niezalogowany 2019-09-15 18:33:03

  Morda w kubeł tęczowy dewiancie!

 • Pan Adam - niezalogowany 2019-09-15 17:19:08

  Bonkowski wypierd ....!!!!

 • P.g.r - niezalogowany 2019-09-15 16:48:00

  A co Bonkowski tam robi przecież wyrzucili go z PIS dlaczego w pierwszej ławce siedzi kogo reprezentuje? Jakiś P.G.R?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Doradca Klienta w sklepie

Firma FOTO-KONTAKT jest prężnie działającą firmą od 1999r. Nasza misja to: Zatrzymujemy czas ale nie stoimy w miejscu. Obecnie poszukujemy osoby na..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Serwisant sieci internetowej

Praca na terenie Banina przy obsłudze oraz serwisowaniu sieci internetowej .Nie normowany czas pracy . Wymagane prawo jazdy kat B oraz brak..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Zatrudnimy masażystki

Zatrudnimy masażystkę do salonu masażu - mile widziana osoba z doświadczeniem. Dla osób bez doświadczenia oferujemy przyuczenie. Atrakcyjne zarobki..


Lodówka Side By Side

Sprzedam lodówkę jak nową , używana przez nie całe dwa lata. Na gwarancji do 09.12.2019 roku. Posiadam dowód zakupu. Przez zmianę kuchni jestem..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać wyłącznie..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Skup Aut Żukowo tel.505964223

Skupujemy samochody • W pełni sprawne • Uszkodzone • Powypadkowe • Bez OC czy ważnych badan technicznych Złomowanie: • Zaświadczenie o kasacji •..


Renault Scenic II 2005 r 1,9

Mam do sprzedania Renault Scenic II. Bogate wyposażenie. Samochód bardzo zadbany nie wymaga wkładu finansowego. Więcej informacji pod nr. tel.


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Działki w Brodnicy Górnej

Sprzedam działki budowlano-usługowe w Brodnicy Górnej .Cena 50zł m2 (działki 1000 do 1200m2). Bardzo dobra lokalizacja


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


300 dla młodej szczupłej

Spotkam się z młodą szczupłą na spędzenie miłych chwil u mnie lub w aucie . Zapewniam miłą atmosferę , pełną dyskrecję i tak samo jej oczekuję...


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym w Kartuzach. Tel. 507392185


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"