:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Wieści z samorządów, kartuskie radne stracą mandaty - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • fot. MD-Z
Kartuzy.info 17/04/2019 19:34
Magdalena Damps-Zdrojewska

Wszystko wskazuje na to, że dwie członkinie Rady Miejskiej w Kartuzach mogą stracić swoje mandaty. Na zwołanej w środę przez burmistrza sesji przedłożono projekty uchwał dotyczące wygaśnięcia mandatów Klaudii Kałużnej i Mirosławy Bobkowskiej. Okazało się, że pierwsza z radnych ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniu komunalnym należącym do gminy Kartuzy, druga prowadzi zaś działalność na nieruchomości gminnej.

W środę w kartuskim magistracie odbyły się dwa posiedzenia Rady Miejskiej w Kartuzach. Pierwsze zwołano na wniosek radnych, drugie dwie godziny później z inicjatywy burmistrza. Na drugiej sesji burmistrz niespodziewanie wniósł o rozszerzenie porządku obrad o dwie dodatkowe uchwały - wygaśnięcia mandatu radnych Mirosławy Bobkowskiej i Klaudii Kałużnej.

Jak poinformowała Sylwia Biankowska, radne prowadzą działalność gospodarczą na mieniu gminy, co jest niezgodne z ustawą o samorządzie gminnym.

- W jednym przypadku jest to prowadzenie działalności na nieruchomości należącej do gminy Kartuzy, w drugim przypadku jest to prowadzenie działalności w mieszkaniu należącym do gminy Kartuzy. Z wyroków sądów administracyjnych wynika, że nieważne jest, czy istnieje umowa dotycząca korzystania z mienia komunalnego pomiędzy organem wójta a radnym, a chodzi o sam fakt korzystania z mienia komunalnego - mówiła wiceburmistrz.

Jak zaznaczyła, minął okres, w którym radne mogły te kwestie uregulować.

- Na szkoleniu była mowa o tym, że nie można prowadzić działalności gospodarczej w wykorzystaniem mienia gminy, w której się uzyskało mandat - mówiła Sylwia Biankowska.

W obronie radnej Kałużnej stanął przewodniczący Mariusz Treder.

- Z tego, co wiem w przypadku pani Klaudii Kałużnej działalność jest tylko zarejestrowana w mieszkaniu, świadczona jest natomiast na zewnątrz. To tylko kwestia rejestracji - powiedział.

- Z zapisu z centralnej ewidencji działalności gospodarczej jest informacja, że jest to miejsce prowadzenia działalności gospodarczej - dodała Sylwia Biankowska.

Przewodniczący Mariusz Treder wniósł o przerwanie obrad i wznowienie ich po świętach, jednak wcześniej ogłosił dziesięciominutową przerwę. Po niej radni nie wyrazili zgody na rozszerzenie porządku obrad. Wówczas wniosek o przerwanie obrad okazał się bezzasadny i sesję zakończono. Temat jednak wróci z pewnością na kolejnym posiedzeniu, bo zgodnie z Kodeksem Wyborczym, w tym konkretnym przypadku, to rada na drodze uchwały stwierdza wygaśnięcie mandatu. Następnie akt ten trafia do wojewody i komisarza wyborczego. Przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu mandatów należy umożliwić radnemu złożenie wyjaśnień.

MD-Z

Reklama

Dwie kartuskie radne stracą mandaty? komentarze opinie

 • Klo - niezalogowany 2019-05-10 19:42:17

  Pani Biankowska faktycznie kto nie za Panią to wypad co emanuje od pani straszna złość a przelonalem sie osoboscie o tym proszę pani taka prosba wiecej usmiechu i szacunku dla podatników niestety jest pani dla ludzi no i bedzie ok pozdrawiam

 • bu - niezalogowany 2019-04-28 14:47:23

  https://dziennikbaltycki.pl/afera-o-papier-toaletowy-w-szkole-w-kartuzach-w-miescie-wrze-dlaczego/ar/669547

 • Cztery - niezalogowany 2019-04-24 10:04:16

  Prowadzenie działalności na nieruchomości należącej do gminy Kartuzy!? Tak jak podałem niżej, do gminy Kartuzy należą parkingi i inne mienia. Dzierżawy wieczyste, też dotyczą mienia gminy. Co za różnica, na jaki czas opiewa umowa? Czy jest to umowa najmu, na rok, dwa lub więcej, czy jest to umowa dzierżawy wieczystej, na 100 lat! W każdym z tych przypadków na czas zawartej umowy, majątkiem rozporządza najemca, nie gmina. Na czas zawartej umowy, gmina nie ma prawa rozporządzać tym majątkiem. Więc o co chodzi?

 • Cztery - niezalogowany 2019-04-24 09:20:56

  Czy radny, w tym spornym mieszkaniu mieszka za darmo a za prąd, wodę i czynsz i płaci gmina? Wykorzystanie mienia gminy, to jazda samochodem gminnym w celach prywatnych, ale jeżeli ktoś ten samochód wynajmuje i za niego płaci, to gdzie tu wykorzystanie mienia gminy? Każdy radny, burmistrz wykorzystuje mienie gminy, gdyż jeździ po gminnych drogach i parkuje na gminnych parkingach! Czy każdy kto tam parkuje, korzysta z mienia gminy! Również ten kto płaci? A może tylko ten, kto nie płaci, kto korzysta za darmo. Należy to sprawdzić.

 • Obserwator - niezalogowany 2019-04-24 09:10:37

  Drążcie kolego, wicie, rozumicie ten temat, a wkurzy się towarzystwo (nie Towarzysze!) i zaczniemy dopytywać o wiele, wiele ciekawych spraw. Wiadomo. Kiedy się coś robi, to zdarza się, że coś pójdzie nie tak. Ale, jak to możliwe, że wali się skarpa zabezpieczana w ramach inwestycji, na którą wydano dużo mniej niż zakładano w budżecie (zaoszczędzono kilkaset tysięcy złotych!) ale pomimo, że waliła się nadal, na kolejny rok nie przewidziano w budżecie środków na jej zabezpieczenie? A teraz się nas straszy, że kosztować będzie tyle ile wszystko w tej gminie i mieście! Dlaczego do dzisiaj na bruku, na Rynku zalega cement ? Dlaczego płaszczyzna położonej tam kostki brukowej nie spełnia norm budowlanych? Skoro radny nie może korzystać z mienia gminy, dlaczego gmina korzysta z mienia społeczeństwa? Jak inaczej nazwać remonty prowadzone w mieście kosztem mieszkańców, kosztem ich zysków, kosztem ich komfortu, bez objazdów, bez sensu?

 • Cztery - niezalogowany 2019-04-24 08:50:27

  Działalność z wykorzystaniem mienia gminy, to wycieczki burmistrza na prywatne obrady ZMP i knowania przeciw Suwerenowi, to diety, delegacje podczas nieobecności w sprawowaniu urzędu! To asfaltowanie dróg do miejsca zamieszkania radnych! Wymieniać dalej?

 • Kkj - niezalogowany 2019-04-23 09:09:11

  Klaudia jest pewnie niewygodna machlojom pana burmistrza no niestety teraz patrza mu na ręce po co ta kladka za tyle milionów a szkoly likwidowac dzieki Bogu ze są tacy radni co niedopuszcza do nastepnych blednych decyzji pana burmistrza brawo checz brawo Klaudia niedajcie się

 • Krzysztof J. - niezalogowany 2019-04-21 15:49:58

  W życiu nie słyszałem równie bezzasadnych oskarżeń. W zasadzie to co robi nasz „burmistsz” już dawno przestało być zabawne. Zreszta komentarze internautów tez. :( . Odwołanie Pani Klaudi za to, ze jej mąż ma firmę budowlana zajerestrowana w bloku i robienie wielkiej sprawy w internecie. Brak mi slow ....

 • Mnich - niezalogowany 2019-04-19 19:00:29

  Precz z panią burmistrz sieje tylko zgorszenie w gminie

 • waga - niezalogowany 2019-04-19 11:30:23

  pchaly sie do wladzy majac profity wladzowskie

 • Rycerze Smętnego Oblicza - niezalogowany 2019-04-19 07:51:28

  Ta skuteczność burmistrza i jemu podległych czasami zadziwia, dopatrzyli się nieprawidłowości i teraz należy to wyjaśnić.
  Cieszyłbym się gdyby byli tacy skuteczni w działaniach na rzecz budowy PRAWDZIWEJ obwodnicy Kartuz, cieszyłbym się, gdyby ta ich skuteczność wyłapywała fuszerki, które sa budowane z publicznych pieniędzy (sypiące się ścieżki rowerowe, słynna skarpą- remont za 500tyś, itd) cieszyłbym się, gdyby burmistrz tak zaciekle walczył o te sprawy jak o swój stołek w Zrzeszeniu Miast Polskich.

 • Atos - niezalogowany 2019-04-18 22:33:56

  Do Gacek: Czaja to Ty???

 • Ukryte komentarze o Biankowski - niezalogowany 2019-04-18 20:53:52

  Kliknijcie Państwo na ukryte komentarze.
  Wszystkie dotyczą z-cy burmistrza Biankowskiej z Mirachowska.

 • do gacek - niezalogowany 2019-04-18 19:06:01

  Własnie ta Pani wzięła sie do pracy z naszych podatków, tylko jakoś radni nie byli skłonni do pracy przesuwając termin po świętach---- biorąc Nasze pieniądze z podatków!!!!!!!!!!!!!!

 • do obserwator x - niezalogowany 2019-04-18 19:01:53

  do obserwator X " to ty jesteś żałosny, grupą ludzi, mściwych, złośliwych, których najlepszą umiejętnością jest HEJT, poniżanie , wyśmiewanie :((( Szczekajcie dalej... To świadczy o Tobie!", ponieważ tak inteligentne Panie nie potrafią ze szkolenia wyłowić tak cennych informacji, chyba że to celowe ICH działanie. Niech w końcu wezmą sie do rzeczowej pracy dla dobra mieszkańców i słuchają co się do nich mówi, a nie kłapią językiem na wszystkie strony.

 • Gacek - niezalogowany 2019-04-18 18:16:08

  Niech burmistrz Biankowska weźmie się do roboty A jak nie to won z gminy za co bierzesz pieniadze naszych podatnikow

 • Bono - niezalogowany 2019-04-18 16:19:09

  Proszę się zabrać do pracy w końcu !

 • goblin - niezalogowany 2019-04-18 15:14:05

  Burmistrz dalej miesza, zamiast zająć się pracą na rzecz mieszkańców. Wstyd Pani Biankowska! Uwierzyła Pani na słowo Burmistrzowi jaka jest interpretacja tych przepisów przez sądy, czy sprawdziła Pani sama? Dostęp do lexa chyba macie? No chyba, że jest problem ze zrozumieniem tego co jest w wyrokach sądów. No, ale od tego macie przecież radcę prawnego.

 • Helmut - niezalogowany 2019-04-18 15:07:21

  Na taczkę z nimi i wypad!!!

 • Ruda - niezalogowany 2019-04-18 14:03:50

  Oby dwie panie powinny ponieść takie same konsenkwencje

 • maly rudy - niezalogowany 2019-04-18 12:42:03

  Treder trzesie portkami bo straci prawą rąsie xd

 • MGG mistrzu - niezalogowany 2019-04-18 12:38:59

  Brawo Mieciu , rób porządek za wczasu !!! :D Tym pseudo radnym panią już podziekujemy

 • obserwator x - niezalogowany 2019-04-18 12:23:42

  Wszyscy komentujący tutaj, jesteście żałośni !!! Trzeba by napisać dobitniej ale portal wykasuje mój komentarz. Ciekawi mnie i to bardzo!....Jacy z Was są mądrzy ludzie, znający się na prawie i wszystkich z tym związanych nieraz zawiłych sprawach. Z tych poniższych komentarzy wynika, że pisze tu okreslona grupa ludzi, mściwych, złośliwych, których najlepszą umiejętnością jest HEJT, poniżanie , wyśmiewanie :((( Szczekajcie dalej... To świadczy o Was!

 • smiech - niezalogowany 2019-04-18 11:50:21

  panie treder broni pan kolezanki z wioski

 • mieszkaniec - niezalogowany 2019-04-18 10:29:14

  Brak znajomości przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności tym bardziej, że była mowa o tym na jakimś tam szkoleniu, a ustawę o samorządzie te Panie zapewne mają w małym paluszku, skoro pchały sie do polityki. Za pewne teraz burza mózgów w obozie, jak je utrzymać przy korycie, dlatego sesja odroczona. WSTYD !!!!!!!! same powinęły unieść się honorem i złożyć rezygnację. Karma wraca !!!!

 • obserwator - niezalogowany 2019-04-18 10:29:05

  no cóż, nieznajomość prawa szkodzi. swoja drogą takie postępowanie burmistrza świadczy o pisowskim podejściu do prawa. zastawianie pułapek na obywatela jest co najmniej wątpliwe moralnie. jeżeli moralność cokolwiek jeszcze w tym kraju znaczy.

 • @@@Gacek - niezalogowany 2019-04-18 07:47:53

  Im szybciej, tym mniej szkód wyrzadzonych przez NIĄ!

 • Gacek - niezalogowany 2019-04-18 07:42:42

  A może tak zebrać podpisy za odwołaniem jej z funkcji burmistrza

 • Gacek - niezalogowany 2019-04-18 07:41:03

  Na taczke i wywieźć panią burmistrz niech lepiej skończy to boisko w Mirachowie co zaczęła co za wstyd

 • @Gacek - niezalogowany 2019-04-18 07:27:40

  Święta prawda! S. B, to mściwa kobieta! Jeśli ktoś wejdzie jej w drogę, to potrafi zniszczyć człowieka bez wyrzutów.... Przyszła do naszej wioski nie wiadomo skąd i czuje się jak bogini!!! Otóż NIe! Wracaj skąd przyszłaś - był tu spokój i zgoda, gdy cię nie było!!!!

 • Brak słów - niezalogowany 2019-04-18 03:42:01

  Sądzę że nie ma się nad czym zastawiać. Osoby, którym wyborcy powierzyli zaufanie i wybrali ich aby te ich godnie reprezentowały, powinny wykazać się conajmniej minimalną wiedzą z zakresu prawa i przede wszystkim powinny znać ustawę o samorządzie gminny, która jest podstawą ich funkcjonowania. Obie radne złamały prawo. WSTYD! Jak widać Pani Bobkowska nie utożsamia się z nazwą partii z której startowała.

 • Xxxx - niezalogowany 2019-04-17 22:43:24

  A ja ciągle twierdziłem że dla naszej wioski Mirachowo radnym powinien zostać Pan Edmund Kotłowski. Tak jak chcieli wyborcy. Bo przecież dostał więcej głosów poparcia niż Pani Mirosława Bobkowska. Ale tak są reguły wyborów. A teraz Pani Mirka pokazuje co ma za uszami. A Pan Edmund Kotłowski ma bardzo dużo zrobione dla naszej wioski . To jak wygląda Mirachowo pięknie i okolice to jego zasługa. A Pani Mirosława przyszła na gotowe.

 • Gacek - niezalogowany 2019-04-17 22:39:43

  A może tak wykurzyc panią burmistrz Biankowska bo tylko szkodzi dla Mirachowa zamiast pomagać

 • Super - niezalogowany 2019-04-17 21:43:22

  I to jest dobra wiadomość na dobry wieczór haha

 • podatnik - niezalogowany 2019-04-17 20:41:12

  A jak wyglądają oświadczenia majątkowe tych Pań ?
  Nikt się wcześniej nie kapą ?

 • LISTONOSZ EDZIO - niezalogowany 2019-04-17 20:08:10

  ALE JAJA, ALE JAJA

 • Olaf - niezalogowany 2019-04-17 19:50:43

  Bobkowska ma minę jak by miała czapek w d....Kałuża juz też taka mądra nie jest? Ooooo. Nie wstyd wam Panie???

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"