:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze Dobre

Fonoholizm - Twoje dziecko też jest zagrożone

Szkoły podstawowe, Fonoholizm Twoje dziecko zagrożone - zdjęcie, fotografia
 • fot. MD-Z
 • fot. BK
 • fot. BK
 • fot. BK
Kartuzy.info 28/04/2017 17:36
Magdalena Damps-Zdrojewska

Dzieci zaczynają regularnie korzystać ze swojego telefonu komórkowego już w wieku 10 lat. Co czwarty maluch w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat już korzysta z urządzeń mobilnych, przeciętnie spędzają na bezcelowej zabawie nimi około 40 minut dziennie. Co więcej co czwarty sześciolatek ma własne urządzenie mobilne. Tymczasem ponad połowa rodziców nigdy nie rozmawiała ze swoimi pociechami o zasadach korzystania z telefonu w domu. W związku z rosnącym zjawiskiem tzw. fonoholizmu, w pięciu szkołach w powiecie przeprowadzono specjalne warsztaty na temat rozważnego korzystania z tego typu sprzętów. Odbyły się m.in. w kartuskiej Jedynce.

Nałogowe korzystanie z urządzeń mobilnych to zjawisko coraz powszechniejsze w dobie XXI wieku. Określa się je mianem fonoholizmu. Dziś problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież. Jak wynika z badań, już 25 proc. dzieci w wieku od szóstego miesiąca życia do 6,5 roku korzysta codziennie z urządzeń mobilnych. Szerokie badania tego zjawiska przeprowadziła gdańska Fundacja Dbam o Mój Zasięg.

Statystyki nie kłamią

Aż 60, 6 proc. młodych osób twierdzi, że w ich domach nie ma żadnych zasad korzystania z telefonów komórkowych, aż 52,5 proc. rodziców nigdy nie rozmawiała o tym ze swoimi dziećmi. Co więcej aż 69 proc. rodziców udostępnia dzieciom swoje urządzenia mobilne, kiedy muszą się zająć swoimi sprawami, 49 proc. pozwala na korzystanie z nich jako formy nagrody. Ponad połowa rodziców komunikuje się z własnymi dziećmi za pomocą urządzeń mobilnych w momencie, gdy przebywają wraz z nimi w domu. Warto też dodać, że co trzecia młoda osoba przynajmniej raz miała problemy w szkole z powodu niewłaściwego korzystania z z telefonu.

Problem coraz powszechniejszy w szkołach

Badaniem zjawiska fonoholizmu zajmuje się dr Maciej Dębski prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg, który przeprowadza warsztaty dla uczniów i wykłady dla nauczycieli oraz rodziców.  Ich celem jest ukazanie problemów i zagrożeń, jakie niesie z sobą nałogowe i niekontrolowane korzystanie z telefonów komórkowych oraz udzielnie wskazówek, jak sobie z tym problemem radzić. W powiecie kartuskim warsztaty odbywają się w pięciu szkołach.

Pierwszą szkołą, w której dr Maciej Dębski poprowadził zajęcia była Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów, 40 nauczycieli oraz rodzice. Kartuska Jedynka walkę z tym zjawiskiem rozpoczęła już jesienią ubiegłego roku.

- Zauważyliśmy, że nasi uczniowie coraz częściej spędzają przerwy wpatrzeni w ekrany telefonów. Nie rozmawiali z sobą, nie bawili się. Dzieci zamiast się integrować z rówieśnikami korzystali z telefonów. W związku z tym zakazaliśmy uczniom korzystać z telefonów na lekcjach i podczas przerw. Mogą mieć je ze sobą, ale one powinny być wyłączone i leżeć w plecakach. Dziecko po zakończeniu lekcji może go spokojnie włączyć i np. zadzwonić po mamę - opowiada Aneta Kulwikowska, pedagog w SP nr 1.

Przed wprowadzeniem nowych zasad dyrektor szkoły Dariusz Zelewski spotkał się z uczniami i dokładnie im wyjaśnił, dlaczego są wprowadzane i jak to będzie wyglądać. Poinformowano uczniów również o tym, że chcąc skontaktować się z rodzicami zawsze mogą uczynić z telefonu w sekretariacie. Z kolei rodzice mogą skontaktować się z dziećmi tą samą drogą.

- Nie chodziło o to, by uczniom absolutnie zabronić korzystania z telefonów, ale raczej nauczyć ich, jak rozsądnie z nich korzystać. Żyjemy w czasach, kiedy nie da się funkcjonować bez internetu, ważne jednak jest, by nowych technologii używać rozsądnie, z umiarem i właściwie. Od czasu do czasu planujemy też specjalne lekcje, podczas których uczniowie realizują różne zadania z wykorzystaniem telefonów - dodaje Aneta Kulwikowska.

- Aby dodatkowo urozmaicić uczniom przerwy, w okresie zimowym samorząd uczniowski w trakcie długich, dwudziestominutowych pauz organizował na sali gimnastycznej różne zajęcia sportowo - ruchowe, a w okresie wiosenno-letnim dzieci z kolei bawią się na dworze - dodaje pedagog.

Jak zaznacza, nadmierne korzystanie z telefonów może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Może ograniczać jego wyobraźnię i kreatywność.

- Kiedyś wyobraźnia dzieci była pobudzana bodźcami z otaczającego je świata. Uczniowie sami wymyślali sobie zabawy, a wystarczył do niej czasem nawet zwykły kijek czy patyczek. Dzieci częściej spędzały czas na zabawach na dworze wychodziły na podwórka, bawiły się z innymi, grały razem w różne gry. Teraz gdy dajemy dwuletniemu dziecku tablet i pokazujemy mu świat na płaskim ekranie, zamykamy jego wyobraźnię - mówi Aneta Kulwikowska.

Warsztaty, które w ubiegłym tygodniu przeprowadzono w Jedynce były adresowane do trzech grup - uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdej przedstawiono problem z innej perspektywy.

- Uczniowie dowiedzieli się, jak rozsądnie korzystać z telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych. Dzieci dowiedziały się, kiedy nie powinny korzystać z telefonów np. przed spaniem. Nauczycieli zaznajomiono ze zjawiskiem fonoholizmu i szkolono jak o nim rozmawiać z uczniami oraz jak postępować. Z kolei na spotkaniu z rodzicami zwrócono uwagę m.in. na to, jak rozmawiać z dziećmi o zasadach korzystania z telefonu i jak je wprowadzić w swoich domach - opowiada pedagog szkolny.

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od telefonu komórkowego, objawia się m.in. tym, że nigdy nie rozstajemy się z telefonem komórkowym, często zerkamy na ekran, nawet bez potrzeby, kładziemy się z telefonem spać - używamy go przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, sprawdzamy komórkę nawet budząc się w nocy, jesteśmy prawie cały czas on-line, gdy nie zapominamy komórki bądź ta się rozładuje czujemy rozdrażnienie, denerwujemy się. Te symptomy mogą świadczyć o tym, że nadużywamy komórek.

Rola rodzica

Warto pamiętać o tym, że najważniejszą rolę w uczeniu dziecka z racjonalnego korzystania z dobrodziejstw techniki odgrywają rodzice.

Dziś często jest tak, że rodzice wręczają tablety i telefony swoim pociechom po to, by zyskać dla siebie chwilę wolnego. Kiedyś było tak, że jeśli w pokoju, gdzie przebywało dziecko było zbyt cicho, wiadomo było, że maluch coś zbroił. Dziś jest tak, że kiedy dziecko bawi się urządzeniem cieszymy się z chwili spokoju. Takie postawy zawsze odbiją się na relacjach z mamą i z tatą, kontaktach z nimi i uczuciem. Spłycają się przez to znacznie więzi i relacje międzyludzkie.

- Rodzice powinni często rozmawiać z dziećmi o tym, jak korzystać z internetu i jakie niesie z sobą zagrożenia. Powinni ustalić zasady korzystania z telefonów w domu, ale też samemu ich przestrzegać. Warto też zwracać uwagę na to, jak sami zachowujemy się korzystając z telefonów, bo dzieci zawsze biorą przykład od dorosłych. Jako dorośli musimy być bardziej świadomi, jakie korzyści i jakie zagrożenia daje nam internet - podkreśla Aneta Kulwikowska.

Jak dodaje, rodzice powinni też śledzić popularne wśród dzieci aplikacje i portale społecznościowe. Sam facebook dozwolony jest od 13 roku życia, musimy uświadomić dziecku, że jeśli założy konto wcześniej to łamie prawo. 

Warto wyznaczyć także konkretne, sztywne godziny, w których dziecko będzie mogło korzystać z telefonu czy tabletu, a podczas wspólnego spędzania czasu odkładać urządzenia na bok.

Z treścią raportu nt. fonoholizmu przygotowanego przez dra Macieja Dębskiego zapoznać się można tutaj.

MD-Z

Reklama

Fonoholizm - Twoje dziecko też jest zagrożone komentarze opinie

 • xx - niezalogowany 2017-05-03 22:56:53

  dzieci nie powinny wcale miec dostepu do internetu bez nadzoru rodziców

 • Bob xD - niezalogowany 2017-04-29 12:44:50

  "Rodzice powinni często rozmawiać z dziećmi o tym, jak korzystać z internetu"

  Co za bzdura. Uważam, że w 95% przypadkach to raczej dzieci mogą porozmawiać z rodzicami, jak ci drudzy powinni korzystać z internetu. To właśnie dzieci mają większe pojęcie o współczesnej technologii. IT jest teraz na topie, ludzie starej daty jednak tego nie rozumieją, że właśnie ta skomputeryzowana teraźniejszość kształtuje nam przyszłość.

  Fakt, dzieci powinny się trochę ograniczać, ale na pewno posiadają większą wiedzę nt. technologii i komputerów, niż rodzice.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Wykonam prace remontowe

Witam wykonam prace Remontowe mieszkań docieplenia poddaszy, wykończenia wnętrza szpachlowanie, malowanie układanie paneli. Zachęcam do kontaktu


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Tapety/Fototapety/Dekoracje

Oferuje profesjonalne usługi w zakresie tapet i fototapet oraz różnego rodzaju dekoracji wnętrz. Więcej informacji pod numerem telefonu 791688616..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Kartuzy 2-pokojowe

Dwa pokoje częściowo umeblowane, kuchnia umeblowana i wyposażona w AGD, łazienka oraz przedpokój. Cena najmu 800zł + czynsz +media. Kaucja zwrotna..


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"