:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wieści z samorządów, Kartuzy Burmistrz absolutorium - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 22/06/2018 16:36
Magdalena Damps-Zdrojewska

Takiej sytuacji chyba jeszcze w historii kartuskiego samorządu nie było. Mimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej burmistrz Kartuz nie otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu 2017. Przeciw udzieleniu go zagłosowało 10 radnych, "za" jego przyjęciem było dziewięciu. W związku z tym, że uchwały nie przegłosowano bezwzględną większością głosów, nie została ona przyjęta.

Na piątkowej sesji radni obradowali nad jedną z najważniejszych uchwał w roku - udzielenia absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu za 2017 rok.

Budżet 2017 roku po stronie dochodów zamknięto kwotą 178.892.036,17 zł, co stanowiło 98,4 proc. planu, natomiast po stronie wydatków 182.503.256,60 zł, co stanowiło 87,24 proc. planu. Na inwestycje wydano około 27,5 mln zł. Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych w 2017 roku wymieniono: budowę węzła integracyjnego z trasami dojazdowymi (realizacja zadania trwa), budowa drogi Borowo-Sitno, ulicy Chmieleńskiej z infrastrukturą, ul. Zielonej w Grzybnie, budowa małej infrastruktury turystycznej w Gaju i nad Jeziorem Karczemnym, modernizacja strażnic OSP w Staniszewie i Pomieczyńskiej Hucie.

- Sprawozdanie finansowe świadczy o tym, że działaliśmy rzetelnie, gospodarnie i celowo. Absolutorium za wykonanie budżetu jest dla burmistrza, ale pracują na to wszyscy. To ogromna praca wszystkich wydziałów urzędu, wszystkich jednostek podlegających gminie. Chciałbym bardzo podziękować pani skarbnik za pilnowanie tego budżetu, bo przy tak dużych inwestycjach i tak ogromnej ilości środków finansowych z różnych projektów i programów, można się czasami pogubić, a to wszystko jest wykonywane bardzo uczciwie i sumiennie. Chylę czoła pani skarbnik. Pani i cały zespół pracujecie wspaniale. Mam nadzieję, że zostanie to wzorowo ocenione. Dziękuję moim zastępcom, bo wykonują ogromną pracę nad tym, by zrealizować tak duże środki finansowe, napisać nowe projekty, ale też wykorzystać i zrealizować je w sposób maksymalny i przejrzysty dla naszych mieszkańców. Dziękuję wszystkim pracownikom gminy - mówił Mieczysław Gołuński.

- Można mnie lubić lub nie lubić, ale budżetu i tego, co zrealizowaliśmy nie da się oszukać. Chciałem również państwu podziękować, jako rada wiele razy podejmowaliście ryzyko, gdy mówiłem "dajcie szansę, spróbujemy, powinniśmy dostać pieniądze". Zaufaliście nam wiele razy, wykonaliśmy to w sposób godny, właściwy i profesjonalny, choć zdaję sobie sprawę, że nie zawsze da się zadowolić wszystkie. Mam nadzieję, że te wszystkie zadania zostaną ocenione pozytywnie w najbliższym czasie, bo wyborcy ocenią mnie i państwa. Dziękuję. Jestem dumny, że rok zakończyliśmy tak wysoką oceną finansową i tyloma inwestycjami. Na taką skalę w tej gminie jeszcze nie inwestowaliśmy, a wiele zadań jest w trakcie realizacji, na kolejne zabezpieczyliśmy środki - zaznaczył.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku pozytywnie oceniła wykonanie budżetu. Inaczej budżet ubiegłoroczny oceniła komisja rewizyjna.

- Sytuacja jest bardzo niekomfortowa, niestety jako komisja musimy złożyć wniosek o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok - mówił Andrzej Bystroń, przewodniczący komisji.

Członkowie komisji rewizyjnej dokładnie przeanalizowali cały budżet. Spotkali się w tym celu kilkukrotnie. Ocenili m.in. wykonanie wydatków bieżących i majątkowych. Przy wydatkach na inwestycje komisja stwierdziła, że zostały one poniesione zgodnie z celami określonymi przez Radę Miejską w Kartuzach,"jednak nie w pełnym zakresie". Miała zastrzeżenia, co do niepełnego zrealizowania założeń budżetowych.

Co istotne, Skład Orzekający, Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku zaopiniował negatywnie wniosek komisji rewizyjnej w sprawie nieudzielenia budżetu. W dokumencie RIO zaznaczono, że komisja rewizyjna przeprowadziła wnikliwą analizę budżetu 2017, jednak nie formułuje jednoznacznych zarzutów pod adresem Burmistrza.

- Przeprowadzając swoje analizy Komisja stwierdza, że "wykonanie planu świadczy o gospodarności. Biorąc pod uwag całość dokumentów w sprawie, Skład Orzekający uznał, że nie tylko sam budżet, ale i dokonane zmiany, zostały przyjęte w drodze głosowania przez Radę Miejską. Zatem Rada Miejska przy uchwalaniu budżetu oraz w toku realizacji budżetu miała wiedzę, co do okoliczności uzasadniających celowość jego uchwalenia oraz dokonywania zmian. Tymczasem, zdaniem Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w procesie absolutoryjnym koniecznym jest ustalenie i ocena, jak wykonano planowany budżet, jaki jest stan zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych w stosunku do zaplanowanych wielkości i czy winą za nie można obciążyć organ wykonawczy, czy też były one wynikiem obiektywnych uwarunkowań - napisano w uzasadnieniu składu orzekającego RIO.

- Komisja rewizyjna oceniając wykonanie wydatków budżetowych stwierdziła, że zostały one poniesione zgodnie z celami określonymi przez Radę Miejską, podsumowując jednocześnie, że "nie w pełnym zakresie". Komisja nie ustaliła natomiast "o jaki zakres" nie zostały wykonane wydatki inwestycyjne. Oceniając realizację zadań inwestycyjnych Komisja zauważyła "niepełne zrealizowane zadań inwestycyjnych", nie wskazując jednak wprost, jakich zadań zarzut ten dotyczy - czytamy w dokumencie.

- Użyte przez Komisję Rewizyjną sformułowania w zakresie oceny wykonania budżetu Gminy Kartuzy za 2017 są bardzo ogólnikowe i niespójne, a nawet wzajemnie się wykluczają. Zdaniem Składu Orzekającego opinia do wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kartuzach nie zawiera uzasadnienia pozostającego w logicznych związku z postawionym wnioskiem - napisali członkowie RIO.

Jak zaznaczono w opinii, wniosek komisji nie miał merytorycznego uzasadnienia. Rekomendacja RIO zdawała się jednak nie przekonać radnych. O zdrowy rozsądek zaapelował do nich przed głosowaniem radny Arkadiusz Socha.

- Z niektórymi radnymi jestem pierwszą kadencję, z innymi drugą. Chciałbym przytoczyć pewien tekst, który usłyszałem kiedyś na dużej konferencji międzynarodowej konferencji: "Dzisiaj opłakujemy zgon naszego ukochanego przyjaciela, Zdrowego Rozsądku, który był z nami przez wiele lat. Nikt nie wie ile miał lat, gdyż jego metryka urodzenia już dawno zagubiła się w biurokracji. Będziemy go pamiętać jako udoskonalacza takich lekcji jak: "wiedzieć, kiedy ukryć się przed deszczem", "dlaczego kto wcześnie wstaje, temu Pan Bóg daje", "życie nie zawsze jest sprawiedliwe" oraz "może to był mój błąd". Zdrowy Rozsądek kierował się prostą, racjonalną polityką finansową (nie wydawaj więcej niż zarabiasz) i niezawodnymi strategiami (rządzą dorośli, a nie dzieci) - przytaczał radny.

- Zdrowy Rozsądek stracił rację bytu, kiedy rodzice atakowali nauczycieli za wykonywanie pracy, której sami nie potrafili wykonać w dyscyplinowania swoich niesfornych dzieci. (…)Zdrowy Rozsądek stracił chęć do życia, kiedy kościoły stały się firmami, a przestępców lepiej traktowano niż ich ofiary. Zdrowy Rozsądek czuł się pokonany, kiedy w swoim własnym domu nie mogłeś obronić się przed włamywaczem, a on mógł pozwać cię za atak - kontynuował.

- Znam wiele osób na tej sali bardzo długi czas i nie wierzę, że po tym wszystkim, co usłyszeliśmy i po argumentacji będziecie głosować przeciw - mówił burmistrz.

- Rzeczywiście odwołamy się do zdrowego rozsądku i zakończymy dyskusję - powiedział Andrzej Pryczkowski, przewodniczący rady.

Ostatecznie jednak "za" udzieleniem burmistrzowi zagłosowało dziewięcioro radnych, natomiast przeciw 10. W związku z tym, że uchwały nie przegłosowano bezwzględną większością głosów (11) uchwała została nie podjęta.

- Z przykrością stwierdzam, że nie ma absolutorium. Na tym byśmy ten temat zakończyli. Wszelkiego rodzaju komentarze są zbędne. Nie było naszym marzeniem podejmowanie takiej decyzji - powiedział po głosowaniu przewodniczący.

- Bez względu na to, czy jest to absolutorium, czy nie, ta gmina jest wzorem dla innych w województwie pomorskim. Proszę popytać, jak wysoko jesteśmy oceniani. Jesteśmy 87. gminą w Polsce na 2284 gminy najlepiej wykorzystujące środki unijne. Udzielacie absolutorium za wykonanie budżetu. Za to, co zrobiliśmy i jak go rozliczyliśmy. A nie za to, czy mnie lubicie czy nie. To była praca wielu pracowników tego urzędu - zaznaczył burmistrz na zakończenie.

MD-Z

Reklama

Kartuzy. Burmistrz bez absolutorium komentarze opinie

 • obywatel - niezalogowany 2018-06-25 08:30:49

  wszystkie inwestycje żle przygotowane. skopane dokumentacje, brak ludzi z odpowiednia wiedzą i doświadczeniem. Tylko jego pycha. Mam nadzieje że dobiorą mu się do tyłka , za łamanie prawa .

 • Mariusz - niezalogowany 2018-06-25 07:45:47

  Inwestycje Gdzie tylko w mieście a gmina to nie tylko kartuzy

 • do ~Do info - niezalogowany 2018-06-24 17:36:32

  ciekawe co Ty zrobisz gdy jakakolwiek władza nadużywając swojego stanowiska uwali Ci biznes. Trzeba być głupim by nie widzieć co tu się dzieje.

 • miod - niezalogowany 2018-06-24 10:51:52

  Wsadzic Lemanowa i Golunskiego do ula i wpuscic tam pszczoly

 • noga - niezalogowany 2018-06-24 10:48:35

  Nadac burmistrzowi tytul Deptaka Kartuz

 • jaan - niezalogowany 2018-06-22 22:13:15

  Ta cała rada jest do wymiany!!!!!!!! żenada

 • Do Brawo Radni - niezalogowany 2018-06-22 20:00:43

  To chyba masz krótką pamięć i pojęcie zerowe o sytuacji . Ten bubel o nazwie ,, Ule,, stworzyła lemanowa i teraz gmina spłaca dług zaciągnięty przez nią na ich budowę i koszty tego syfu ciągle rosną bo zmniejszając czynsz co chwila to nie zarabia na spłaty i gmina dokłada cały czas....I jakimś cudem ta cudowna rada udzieliła absolutorium tej pani. Może by tak radę rozliczyć z tego co zrobili?

 • Brawo Radni! - niezalogowany 2018-06-22 18:51:53

  Ten rozkopany deptak nazwać jego imieniem! i cytatem "Gadane to ja mam!" król deptakowej terakoty !

  A ci w ulach dalej płacą ponad 130 za metr! to są przyjazne Kartuzy! ( obniżka była tylko dla wybranych )

 • Do info - niezalogowany 2018-06-22 18:03:23

  Zarebowa nie pisz glupot

 • info - niezalogowany 2018-06-22 17:09:37

  i bardzo dobrze !!!
  z wielu czynności powinien się gęsto tłumaczyć !!

  Zapewne LEGALNY wjazd na posesję Zarembów jest bardzo atrakcyjny dlatego trzeba tam postawić aż dwie ŁAWKI !

 • Rewq - niezalogowany 2018-06-22 17:03:11

  Zawiść czuc

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z tworzywa sztucznego...


Lokale Biurowo Handlowe na

Powierzchnie Handlowo-Biurowe na sprzedaż lub wynajem ( od 40 mkw wzwyż ) w nowo powstającym pasażu handlowym zlokalizowanym przy głównej ulicy..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Zatrudnię do prac

Zatrudnię na stałe do prac wykończeniowych z okolic Kartuz .Praca od poniedziałku do piątku 7-16 w zespole od 2-4 pracowników Wynagrodzenie..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


Kupię działkę

Kupię działkę inwestycyjną/przemysłową w okolicach kartuz, minimum 3000mkw,


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Tańcząca i Śpiewająca czapka

Niesamowita czapka,poruszająca się w rytm piosenki. Zasilana bateriami 3xAA(brak w komplecie) Czapka wykonana z przyjemnego grubszego..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


sklep mięsny GOSZ Żukowo praca

Przyjmę do pracy na umowę zlecenie w charakterze sprzedawca w sklepie mięsnym w Żukowie na jeden dzień w tygodniu - soboty, lub dwa dni - piątki i..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z mlecznego szkła . Lampion..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"