:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C

Kartuzy. Na dachu hospicjum Caritas pojawiła się wiecha - pierwszy etap inwestycji na finiszu

Inwestycje, Kartuzy dachu hospicjum Caritas pojawiła wiecha pierwszy inwestycji finiszu - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 27/11/2019 15:12
Magdalena Damps-Zdrojewska

W środę, niemal dokładnie pół roku po wmurowaniu aktu erekcyjnego, na dachu budynku hospicjum Kartuskiego Centrum Caritas zawisła wiecha. Obiekt, który ma zostać oddany do użytku w ciągu trzech lat, będzie przeznaczony dla 36 nieuleczalnie chorych pacjentów i zapewni im profesjonalną i godną opiekę w schyłku życia.

W środę na budynku powstającego hospicjum Kartuskiego Centrum Caritas zawisła wiecha.  Tym samym dobiega końca pierwszy etap, wartej 24 mln złotych inwestycji. Dzieła, które powstaje dzięki wsparciu mieszkańców oraz samorządów powiatu kartuskiego. Na uroczyste zakończenie pierwszego etapu zadania zaproszono m.in. wojewodę Dariusza Drelicha, samorządy, wspierające dzieło hospicyjne, przedsiębiorców oraz mieszkańców i wszystkich, którym dzieło jest bliskie. Była okazja do podziękowań i gratulacji. Podczas uroczystości dokonano również symbolicznego wbicia gwoździ w konstrukcję dachu. Dyrektor centrum Caritas i proboszcz parafii św. Wojciecha - ks. Marek Trybowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego zadania.

Dzieło szczególnie bliskie sercu”

- To dzieło, to chyba najważniejsza inwestycja na terenie powiatu. Oczywiście ważne są drogi, ważne są szkoły i szpital, ale to dzieło jest chyba najbliższe naszym sercom. Jest i będzie wizytówką powiatu w wielu aspektach, poczynając od tego, że powstaje z inicjatywy księdza Marka i jest budowane jako centrum Caritasu, ale zaznaczając, że powstaje dzięki porozumieniu wszystkich samorządów – gmin i powiatu. Wszyscy włączyli się w to przedsięwzięcie nie z powodu jakichś wymogów, przepisów, tylko z potrzeby serca. To wspólne dzieło mieszkańców powiatu (…) Chciałbym podziękować wszystkim, którzy się w nie włączyli. Chciałbym prosić, byśmy dalej pamiętali o tym, że tu buduje się coś ważnego dla nas. To piękne miejsce na mapie województwa, chciałbym, by takie instytucje powstawały w każdym powiecie. To piękny wzór do naśladowania i przykład na to, jak potrafimy wspólnie działać, co możemy zrobić dla siebie i jak wspólnie się o siebie troszczyć – mówił wojewoda Dariusz Drelich.

- Ważne, by ta budowa została ukończona jak najszybciej i myślę, że Bóg da, że uda się to uczynić. Ze swojej strony, wspólnie z samorządami, deklaruję, że będziemy starać się pozyskać potrzebne pieniądze, ale jestem przekonany, że wszystko jest do zrobienia dzięki ludziom wielkich serc – dodał.

- W imieniu rady powiatu chciałbym podziękować księdzu proboszczowi za determinację w działaniu i usilne starania o powstanie tego dzieła. Serce rośnie, gdy patrzy się na ten obiekt. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w finansowanie tej inwestycji – wójtom, burmistrzom, radom i wszystkim darczyńcom. Ten obiekt jest symbolem współpracy samorządów w powiecie kartuskim – mówił Mieczysław Woźniak, przewodniczący rady powiatu kartuskiego.

Rok po rozpoczęciu prac...

Przypomnijmy, że prace przy budowie inwestycji rozpoczęto w październiku 2018 roku. Wówczas wykonano m.in. prace ziemne, płytę fundamentową i piwnice. 22 maja dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego.

Przez ostatnie sześć miesięcy inwestycja błyskawicznie rosła – do końca roku ukończony ma zostać dach, zamontowana zostanie stolarka drzwiowa i okienna. Inżynierem nadzorującym budowę jest Karol Kowalczuk.

- Minęło pół roku od wmurowania aktu erekcyjnego i już cieszymy się zawieszeniem wiechy. Chciałbym podziękować pracownikom firmy Elwoz i prowadzącemu budowę Karolowi Kowalczukowi, za zaangażowanie i profesjonalizm, dzięki czemu ta inwestycja idzie tak sprawnie – mówił ks. Trybowski.

Czterokondygnacyjny obiekt będzie przeznaczony dla 36 pacjentów. Sale mają znajdować się na parterze oraz na piętrze. Pokoje będą jedno, dwu i trzyosobowe. Koszt całej inwestycji to około 24 mln złotych. Całość ma zostać ukończona do grudnia 2022, a oddana do użytku najpóźniej w lipcu 2023 roku.

Każdy może pomóc - pamiętaj o 1 procencie!

Jak podkreśla ksiądz Trybowski, ogromnym wsparciem przy tej inwestycji prócz samorządowców i przedsiębiorców są również sami mieszkańcy.

- Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, otrzymujemy darowizny na konto, dwa razy do roku organizujemy zbiórki. To wszystko pozwala nam budować. Niektóre parafie raz do roku oddają nam swoje kolekty. Takim przykładem może być przodkowska parafia, która od kilku lat wspiera nas kolektą zbieraną podczas odpustu - mówił dyrektor hospicjum.

Jak dodał ksiądz coraz częściej zdarza się też, że wiele osób decyduje się przy okazji uroczystości rodzinnych – ślubów, jubileuszy, urodzin, pogrzebów, jubileuszy firmowych, rezygnować z kwiatów i upominków, prosząc o datki na rzecz hospicjum.

Ważnym źródłem wsparcia dla budowy hospicjum są środki przekazywane w ramach 1 proc. podatku. Niestety z prawa do przekazania swojej części wciąż nie korzysta prawie połowa mieszkańców powiatu kartuskiego.

- Rozumiemy i szanujemy tych, którzy wspierają swoim jednym procentem inne organizacje czy osoby potrzebujące, jednak gorąco zachęcamy tych, którzy w ogólnie nie przekazują 1 proc. i zostawiają te środki w budżecie państwa, nie wskazując żadnej organizacji. To 47 proc. mieszkańców powiatu. Zachęcamy tych mieszkańców, by wesprzeć 1 procentem budowę hospicjum – mówił dyrektor hospicjum.

Aby przekazać jeden procent na rzecz hospicjum wystarczy w zeznaniu podatkowym  w rubryce 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego wpisać numer KRS 0000 22 97 80. Emeryci i renciści, których rozlicza ZUS mogą przekazać 1 proc. na formularzu PIT-OP.

Można też wpłacać darowiznę na konto 88 1020 1866 0000 1802 0001 4290.

Hospicjum to też życie

Działające od 2010 roku hospicjum domowe opiekuje się rocznie ponad 250 chorymi, liczba potrzebujących stale rośnie. Hospicjum opiekuje się nieuleczalnie chorymi, głównie onkologicznymi, dojeżdżając do chorych na terenie całego powiatu. Oferuje pomoc lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologa i wolontariuszy.

- Chcemy propagować ideę hospicyjną, którą promował założyciel pierwszego hospicjum na Pomorzu - „Hospicjum to też życie”. Wiadomo, że to, życie naznaczone chorobą i cierpieniem, ale to wciąż życie, a ci, którzy chorują, mają prawo do tego, by schyłek ich życia był dobry i godny. Chcemy pomóc naszym pacjentom również na płaszczyźnie psychicznej, gdy otworzymy hospicjum stacjonarne, będzie nam łatwiej zorganizować wolontariat pozamedyczny – kogoś kto przyjdzie, porozmawia, poczyta książkę... Zajmie myśli. To daje chorym nadzieję i poczucie tego, że są zauważani - ksiądz Marek Trybowski.

Dodajmy, że działalność hospicyjna w Kartuzach zapoczątkowano dziewięć lat temu, w 2010 roku. Powołano wówczas Hospicjum Domowe przy Kartuskim Centrum Caritas. Od początku na terenie Kartuz i okolic instytucja ta była głównym ośrodkiem udzielającym domowej pomocy hospicyjnej osobom nieuleczalnie chorym. Rok po uruchomieniu - w styczniu 2011 roku, KCC otrzymała pierwszy kontrakt i podpisała umowę z Pomorskim Oddziałem NFZ.

Kartuzy. Na dachu hospicjum Caritas pojawiła się wiecha - pierwszy etap inwestycji na finiszu komentarze opinie

 • Iletam dzisiaj - niezalogowany 2019-11-27 20:59:38

  Było klakierow to głowa mała

 • Swojak - niezalogowany 2019-11-28 07:51:28

  Bardzo dobrze że w Kartuzach powstaje hispicjum. Szkoda tylko że tak mało osób będzie mogło skorzystać. Pomagamy jak możemy. Osobiście co roku przeznaczamy 1 % z odpisu. Nie jest to może dużo, ale zawsze coś. Dziękuję naszemu proboszczowi za takie zaangażowanie i pracę na rzecz innych ludzi. Pozdrawiam serdecznie.

 • gość 2019-11-28 11:15:49

  Nie lepiej jednak wprowadzić prawo do eutanazji ??? Po co męczyć tych ludzi w takich męczarniach ???

 • Dan - niezalogowany 2019-11-28 19:45:29

  Do gościa. Jak Ci się tak bardzo żle żyje to zacznij od siebie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


KARTUZY-Osiedle

KARTUZY-sprzedam mieszkanie na PARTERZE, 2-pokojowe, o powierzchni 52,3 m2, Osiedle Wybickiego (blok 6) W skład lokalu mieszkalnego wchodzą: - 2..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


garaż kartuzy

Posiadam do wynajęcia garaż 3 x 5 w Kartuzach w okolicach oś. Wybickiego.


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Przedstawiciel handlowy

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Przedstawiciel..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


Montażysta osłon

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Montażysta osłon..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


VW Tuareg 2005 rok poj.2,5

Volkswagen Touareg R5, silnik 2,5. Samochód w stanie technicznym i wizualnym bdb, zawieszenie w stanie bdb, bez jakichkolwiek luzów, stuków...


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


Kartuzy ładne Mieszkanie 2

NOWOCZESNE, FUNKCJONALNIE ZAARANŻOWANE MIESZKANIE! LOKALIZACJA: Mieszkanie położone w Kartuzach w bardzo dobrej lokalizacji, 100 m od budynku jest..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


Instalator Systemów

Zatrudnię osobę na stanowisko montera instalacji nisko prądowych wymienionych w tytule ogłoszenia. Wymagania: -obsługa elektronarzędzi -znajomość..


Świerki świąteczne

Sprzedam świerki pospolite. Choinki z plantacji, nawożone, modelowane, o grubej igłe, od 1 do 4m. Sprzedaż hurtowa. Plantacja znajduje się w..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"