:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Kartuzy. Nieformalna zaskakująca "sesja" po sesji - ws. wygaśnięcia mandatów radnych

Wieści z samorządów, Kartuzy Nieformalna zaskakująca sesja sesji wygaśnięcia mandatów radnych - zdjęcie, fotografia
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
Kartuzy.info 16/05/2019 12:41
Ania Lehmann

Tuż po zakończeniu środowych obrad Rady Miejskiej w Kartuzach, ku zaskoczeniu części radnych i dziennikarzy, odbyła się kolejna nieformalna "sesja". Rada miała podjąć na niej decyzję w sprawie stanowiska kierowanego do wojewody dotyczącego wygaśnięcia mandatów dwóch radnych - Klaudii Kałużnej i Mirosławy Bobkowskiej. Po ostrej wymianie zdań część radnych na znak protestu opuściło salę. Pozostali odczytali wcześniej przygotowane "stanowisko" i sporządzili "notatkę" do wojewody z przebiegu "obrad".

W środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Kartuzach. Po jej zamknięciu, przewodniczący rady ogłosił 10 minut przerwy i zapowiedział spotkanie radnych ws. wygaśnięcia mandatów dwóch radnych - Klaudii Kałużnej i Mirosławy Bobkowskiej.

Przypomnijmy, że podczas sesji, która odbyła się 17 kwietnia, burmistrz wniósł o rozszerzenie porządku obrad o dwie dodatkowe uchwały - wygaśnięcia mandatu radnych Mirosławy Bobkowskiej i Klaudii Kałużnej. Jak informowała wówczas Sylwia Biankowska, radne prowadzą działalność gospodarczą na mieniu gminy, twierdząc, że jest to niezgodne z ustawą o samorządzie gminnym. Rada jednak nie wyraziła zgody na rozszerzenie porządku obrad w tym zakresie.

Z uwagi na niepodjęcie uchwał przez radę, burmistrz skierował do wojewody pismo z wnioskiem o wygaszenie mandatów obydwu radnych. Wojewoda z kolei poprosił radę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Środowe spotkanie rozpoczęło się od przedłożenia obecnym członkom rady wyjaśnień radnych Kałużnej i Bobkowskiej, wyrażonych na piśmie.

- Wyjaśnienia te są odmienne od tych złożonych przez burmistrza. Do jutra musimy zająć stanowisko w tej sprawie i wysłać do wojewody. Jest nas 16., więc jest kworum - stwierdził przewodniczący rady Mariusz Treder.

- Mam pytanie formalne. To nasze stanowisko wynika z czego? I w jakim trybie się tu spotykamy - dopytywał radny Jarosław Plichta.

- Burmistrz złożył zawiadomienie do wojewody o uchylenie mandatu. Wojewoda napisał pismo, aby rada przedstawiła swoje stanowisko. Radne przedstawiły swoje wyjaśnienia i na tej podstawie przygotowaliśmy pismo do wojewody, które chciałbym odczytać - wyjaśniał Mariusz Treder.

- Pan burmistrz przedstawił nam dokumenty i są one odmienne od informacji, jakie panie radne mają zawarte w swoich stanowiskach. I jak mamy się teraz do tego ustosunkować? - dopytywała radna Halina Steinka.

- Myślę, że jako nasz klub radnych, napiszemy swoje stanowisko do wojewody, uwzględniając zarówno stanowisko radnych, jak i burmistrza. Wy pokazujecie tylko jedną stronę, a prawda jest całkowicie inna - dodawała Steinka.

- Uważam, że nie jesteśmy od tego, aby rozstrzygać. Rozstrzygnie w tej sprawie wojewoda - mówił przewodniczący Treder.

- Dlaczego nie wnieśliśmy tej sprawy na obrady rady? - dopytywał dalej radny Plichta.

- Bo porządek sesji był uchwalony wcześniej - odpowiadał Przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach.

- Pan jako przewodniczący, działając dla dobra tych pań i dbający o to, abyśmy mieli dobre relacje, powinien pan wcześniej dążyć do wyjaśnienia sprawy. Były na to cztery tygodnie. Jeżeli mamy wypracować stanowisko na dzień przed terminem złożenia go wojewodzie, to dlaczego nie zadbał pan, panie przewodniczący o to, aby radne wypowiedziały się prędzej - pytała z kolei radna Dorota Zarach.

- Wojewoda wystosował do nas pismo z dniem 9 maja. Otrzymaliśmy je w piątek, a do czwartku musimy wypracować stanowisko - wyjaśniał Mariusz Treder.

- To nie musiało trafić do wojewody - ripostowała Dorota Zarach.

- Ale to burmistrz wysłał do wojewody - wtrąciła radna Klaudia Kałużna.

- Bo nie było reakcji - odpowiedziała Dorota Zarach.

- Do prokuratury trafiły dwa zawiadomienia na działalność burmistrza i w związku z tym sprawa wygląda inaczej - dodał przewodniczący Treder.

- Rozumiem, że jako rada jesteśmy przede wszystkim na sesji i wtedy podejmujemy decyzję, więc nie rozumiem tego spotkania - podnosił dalej radny Plichta.

- Z naszego dzisiejszego spotkania jest sporządzona notatka. Możecie wyjść. Zobaczymy, czy będzie kworum czy nie. Jest potrzebne 11 osób, żeby podjąć decyzję - odpowiadał przewodniczący Mariusz Treder.

- Rozumiem, że klub Zrzeszeni dla Kaszub podjął decyzję o opuszczeniu sali obrad - dopytywał radny Tyberiusz Kriger, który sporządzał protokół ze spotkania.

Radny Jarosław Plichta opuścił salę.

- Najpierw mówicie o spotkaniu poza sesją, a potem piszecie jakiś protokół. Musimy panować nad literą prawa - grzmiała radna Dorota Zarach.

- Mamy zająć stanowisko w tej sprawie, a rozstrzygnie w niej wojewoda - mówił Mariusz Treder.

- Jeżeli przez cztery tygodnie, od 17 kwietnia, nic nie zrobił pan w tej sprawie, a potem naprędce trzeba wypracować jakieś stanowisko, to jest to co najmniej dziwne - drążyła radna Zarach.

- Dziewczyny w międzyczasie skontaktowały się z prawnikami i skierowały sprawę do prokuratury. Co ja mam do wyjaśniania? - odpowiadał i pytał przewodniczący Treder.

- Masz w nosie ośmiu radnych. Przygotowaliście sobie stanowisko. I mówicie, że nieważne co my powiemy, bo i tak macie większość, by to przegłosować - skomentowała radna Halina Steinka.

- Na sesji 17 kwietnia, powiedziałeś, że zajmiemy się sprawą po świętach. I przez cztery tygodnie, panie przewodniczący, nie zrobił pan nic - dodała Dorota Zarach.

- Jesteśmy przecież po świętach. Wypracowujemy stanowisko w tej sprawie. Jest to decyzja indywidualna każdego z radnych. Jeżeli nie chcecie się pod tym podpisać, to wasza sprawa - odpowiadał Mariusz Treder.

Radna Dorota Zarach wyszła z sali

- Proszę zaprotokołować, że pani Dorota Zarach opuściła spotkanie - nakazał protokolantowi przewodniczący rady.

- Ważne, żeby było tu 11 radnych, aby było kworum - dodał.

Podkreślanie podczas spotkania, że musi być kworum, by podjąć stanowisko rady, wzbudziło wśród dziennikarzy zdziwienie. Kworum potrzebne jest bowiem do podejmowania decyzji przez radę. Zwrócili oni więc uwagę na to, że Rada jako organ może obradować i podejmować wszelkie decyzje tylko i wyłącznie na sesji, i tylko w formie uchwał. Spotkanie posesyjne było tylko nieformalnym spotkaniem, podczas którego Rada nie mogła podjąć żadnej decyzji.

- Mamy się ustosunkować do pisma. Nie mamy możliwości podjęcia uchwały, bo pismo otrzymaliśmy w piątek. Musimy mieć odpowiedź, więc robimy odpowiedź - tłumaczył przewodniczący Treder.

- Będzie to odpowiedź radnych. Tych, którzy podpiszą się pod pismem - stwierdził ostatecznie Mariusz Treder.

Spotkanie zakończyło się odczytaniem wcześniej przygotowanego pisma i sporządzeniem notatki ze spotkania. Radni wnoszą do wojewody o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia postępowań prokuratorskich.

Do czwartku do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach nie wpłynęło zawiadomienie radnych Klaudii Kałużnej i Mirosławy Bobkowskiej.

AL

Reklama

Kartuzy. Nieformalna zaskakująca "sesja" po sesji - ws. wygaśnięcia mandatów radnych komentarze opinie

 • Klf - niezalogowany 2019-05-19 11:43:11

  Prawo prawem zlosliwosci po prywatnemu to sprawa nastepna jeszcze raz powtarzam te radne niezgadzaja sie z Burmistrzem wiec szukany jest hak proste

 • wyborca - niezalogowany 2019-05-18 07:28:59

  żałosna ta po sesja , kogo to my wybraliśmy na radnych ,żenada , Pan Treder w ogóle nie nadaje się na przewodniczącego , bo nie jest bezstronny a to podstawowy wymóg, sympatie polityczne trzeba zostawiać w domu ,

 • Mck - niezalogowany 2019-05-17 20:44:44

  @Klf
  Prawo dla wszystkich jest jednakowe, szczególne powinny je respektować osoby publiczne, a skoro te Panie nauczyły się już "kombinować "tzn że niekoniecznie są to osoby o szczerych zamiarach i uczciwym podejściu do życia.

 • Klf - niezalogowany 2019-05-17 19:15:21

  Komuś strasznie zależy ażeby ta radę rozbić przez bzdurny przepis te panie jak widac i słychać odrazu zabraly sie do pracy bo są na zebraniach wiejskich i interesują sie problemami obywateli ale to przeszkadza te panie sa nie wygodne trzeba znaleźć haka na nie proszę się zastanowić czy tedy prowadzi ta wlasciwa droga Panie burmistrzu ze swoją switą bardzo nie ladnie nie lepiej zająć się najważniejszymi sprawami

 • Jan - niezalogowany 2019-05-17 12:49:30

  Nawet w jedno słowo nie wierzę byłemu ORMO-wcowi.

 • Pomyłka - niezalogowany 2019-05-16 22:47:47

  Radni którzy opuścili spotkanie przed formalnym zakończeniem to nie potrafią walczyć ? Jak to wyglada ze osoba publiczna tak się zachowuje ?

 • Kkj - niezalogowany 2019-05-16 21:41:55

  No niestety od poczatku te radne nie byly wygodne ani Panu Burmistrzowi a tym bardziej pani Sylwi B. Myślę że te Panie zostaną a czas zastanowić się nad Biankowska nic nie działającą i nie przyjemną Mariusz niedajcie się nareszcie normalna rada

 • @obserwator - niezalogowany 2019-05-16 21:28:52

  @ obserwator- cyrk sie skonczy jak golunski przestanie byc burmistrzem Kartuz.

 • Obserwator - niezalogowany 2019-05-16 19:40:17

  Kiedy skończy się ten cyrk? Kiedy prawo i sprawiedliwość stanie treścią działania, a nie pustymi nic nie znaczącymi słowami . Szanowni Państwo pokory i przemiany myślenia w głowach.

 • Tejman - niezalogowany 2019-05-16 16:52:40

  Dlaczego nie zrezygnują same , przecież wiedzą , że przekroczyły dopuszczalne normy , tu nawet broniący je w ciemno a nie prawa przewodniczący łamie wszelkie normy , no ale nie ma się co dziwić - taki to człowiek bez kręgosłupa .

 • Mezo - niezalogowany 2019-05-16 14:10:30

  Toż to cyrk!!!! jeśli wojewoda się przychyli do wniosków tych pań!!!! to nic innego jak brać przykład z nich , ze można oszukiwać !!!!!

 • .... - niezalogowany 2019-05-16 13:26:58

  Ta rada to nic dobrego....

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"