:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
Uroczystości patriotyczne, Kartuzy Pomnik marszałka Piłsudskiego uroczyście odsłonięty - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 05/10/2019 23:01
Magdalena Damps-Zdrojewska

W sobotę w Kartuzach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Przybyli na nią parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gmin, a także darczyńcy, którzy wsparli jego budowę. Pomnik powstał z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu kaszubskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP oraz Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz.

Uroczystość odsłonięcia pomnika marszałka odbyła się niespełna trzy lata po tym, jak kaszubski oddział związku Piłsudczyków wyszedł z pomysłem jego budowy i w październiku 2016 roku przedstawił ideę władzom miasta. Przypomnijmy, że początkowo pomnik miał stanąć w parku już rok wcześniej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. 23 czerwca 2018 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę postumentu. Ostatecznie jednak m.in. w związku z koniecznością przedłużenia prac nad pomnikiem, uroczystości przesunięto. Warto jednak zaznaczyć, że również 2019 rok bliski jest piłsudczykom. Okręg kaszubsko-pomorski związku w lutym ubiegłego roku podjął uchwałę, na mocy której ogłosił rok 2019 rokiem 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego na terenie objętym działalnością oddziału.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach. Po niej uczestnicy uroczystości zebrali się w parku 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego. Na uroczystość przybyło sporo polityków Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i instytucji działających w powiecie kartuskim i kościerskim, młodzież oraz członkowie z okręgów związku piłsudczyków z całej Polski. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. List, który skierował do uczestników uroczystości odczytał

- Jestem przekonany, że godne uczczenie marszałka będzie przyczyniać się do budowania jedności oraz inspirować do pracy dla dobra i pomyślności naszej ojczyzny - napisał w liście do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał też wicewojewoda Mariusz Łuczczyk, który w swoim wystąpieniu przyrównał marszałka do papieża Jana Pawła II.

- JP II powiedział kiedyś: "Ojczyzna jest naszą matką, wiele wycierpiała". Ty jesteś częścią naszej ojczyzny, ty jesteś naszym JP I. Niech żyje wolna suwerenna Polska, a wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego dzieła, którym jest pomnik, gratuluję - mówił wicewojewoda.

Wicewojewoda poinformował też, że decyzją Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy za krzewienie pamięci historycznej p. Tomaszowi Kocentowi nadano Brązowy Krzyż Zasługi.

- Przyjaciel marszałka Józefa Piłsudskiego mówił, że stawianie pomników marszałkowi jest nie tylko wyrazem szacunku dla jego osoby, ale wyrazem miłości do ukochanej ojczyzny i wielkiego patriotyzmu. Skażonych niewolą nauczył honoru bronić. Marzenia z orlich gniazd na ziemię sprowadzać. Dał Polsce wolność, moc i szacunek. "Naszą największą siłą jest nasza wiara. Strzeżcie jej i rozwijajcie ją" - powiedział marszałek Józef Piłsudski. To ta siła i wiara doprowadziła naród polski do niepodległości w 1918 roku, a dziś do tego, że jesteśmy w tym miejscu, żyjemy w wolnej i umiłowanej ojczyźnie. Marszałek poświęcił całe życie, by Polska była wolna - mówił prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków RP, generał związku Stanisław Śliwa.

Uroczystość odsłonięcia pomnika była też okazją do wręczenia podziękowań. Tomasz Kocent, prezes okręgu kaszubsko-pomorskiego ZPRP otrzymał pamiątkowy ryngraf od prezesa zarządu krajowego ZPRP Stanisława Władysława Śliwy. Poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk otrzymała order ZPRP, a europosłanka Anna Fotyga piękną szablę.

Złote Krzyże ZPRP otrzymali:
- Kornel Morawiecki (pośmiertnie)
- Prof. dr hab. Piotr Niwiński
- kmdr Tomasz Laskowski
- dr Jacek Bartosiak
- Marcin Horała
- Kazimierz Kalkowski
- Kajetan Rajski
- kpt ZPRP Bartłomiej Kalkowski

Srebrne Krzyże ZPRP otrzymali:
- Bogdan Łapa
- ppłk Piotr Jary
- ks. por. mar. woj. Wacław Piszczek 
- Ronald Werelich
- Tadeusz Kreps
- Stanisław Szwechowicz
- por. ZPRP Joanna Kaizer-Prondzinska
- ppor. ZPRP Rafał Bruniecki
- Irena Lewandowska

Brązowe Krzyże ZPRP otrzymali:
- st. bryg. Tomasz Klinkosz
- bryg. Romuald Pituła
- st. insp. ZS Marek Olczyk
- Łukasz Zasada
- Anita Maryńczak-Prądzyńska
- Sławomir Domagała
- Wojciech Grzenkowicz
- Zbigniew Lewiński
- Henryk Bulczak
- Damian Kaczmarek
- Barbara Kąkol
- Gabriela Formela
- Tomasz Czajka
- Leon Czerwiński
- Kazimierz Maszk
- Magdalena Cholawo
- Roman Rozwadowski
- Marian Wenta

Złotą Odznakę 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymali:
- Kazimierz Socha-Borzestowski
- Janusz Hirsch
- Adam Poćwiardowski
- Maria Zielińska
- Mirosław Paczoska
- Czesław Wolski
- Jerzy Łapiński
- Ryszard Biedrzycki
- Zbigniew Pendowski
- Karol Ducher
- dr Tadeusz Łapian
- Jerzy Formela
- Grzegorz Nicia
- Zbigniew Szewczyk
- Pomorska Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

W podziękowaniu za wsparcie budowy wręczono też pamiątkowe ryngrafy.

MD-Z

Reklama

Kartuzy. Pomnik marszałka Piłsudskiego uroczyście odsłonięty komentarze opinie

 • no no - niezalogowany 2019-10-08 18:38:41

  Dziwie się Kartuzy nie maja na co wydawać pieniędzy,budujemy hospicjum to jest pomnik kaszubski

 • Prawicowy Kaszuba - niezalogowany 2019-10-08 13:43:34

  obrzydliwe bezczeszczenie flagi i godła Kaszub, nie wspominając o zbrukaniu pięknego miasta pomnikiem zbrodniarza. Zamach majowy i represje pociągnęły więcej ofiar, niż zbrodniczy reżim Jaruzelskiego, a sanacja niczym nie przewyższała moralnie rządów PZPR

 • PISIOREK - niezalogowany 2019-10-07 11:41:11

  Pewnie świry od Jachiry wolałyby pomnik tęczowego dewianta pierdonia albo pomnik ubeckiego konfidenta co to w totolotka wygrywał co tydzień

 • The Observer - niezalogowany 2019-10-07 11:32:06

  Jakoś też nie mam przekonania, by Piłsudski był dla Kartuz i historii tego miasta na tyle ważną postacią, by uhonorować go pomnikiem. Skoro już koenicznie musieli tam coś postawić to uważam, że jest wiele innych osób, żyjących tutaj i zasłużonych dla tego miasta. Szkoda, że nie rozglądamy się w pierwszej kolejności po własnym podwórku, by docenić i upamiętnić "naszych".

 • olk - niezalogowany 2019-10-07 11:23:32

  brawo za pomysł

 • Tytuss - niezalogowany 2019-10-07 08:16:42

  Co miał wspólnego Józek z Pomorzem i Kaszubami za pieniądze podatników stawiają pomniki a ciemny lud się cieszy.

 • PISIOREK - niezalogowany 2019-10-06 20:03:37

  A dzisiaj lech wałęsa, to pro-ubeckie ścierwo nazwało Kornela Morawieckiego zdrajcą, nie ma słów na to jak wałęsa, upośledzony postkomunistyczny świr, odleciał tak samo jak i świry od Jachiry czy z Soku z Buraka !

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Praca w sklepie internetowym -

GŁÓWNE ZADANIA: • udział w prowadzeniu sprzedaży internetowej • obsługa transakcji internetowych • przyjmowanie zamówień • obsługa klienta..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


poszukiwany doradca klienta

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Kartuzach Doradcę Klienta . Dołącz do nas , jeśli : • masz doświadczenie w obsłudze..


obsługa klienta bankowego

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Żukowie. Doradcę Klienta Dołącz do nas , jeśli : • masz..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"