:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre

Leasing maszyn używanych - kiedy warto?

Biznes i finanse, Leasing maszyn używanych kiedy warto - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 28/10/2019 11:17

Rynek usług leasingowych w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów usług finansowych. W roku 2019 wartość umów leasingowych przekroczyła 20 miliardów złotych. W leasing przedsiębiorcy mogą wziąć niemal wszystko – nieruchomości, samochody, maszyny i urządzenia, linie technologiczne oraz wartości niematerialne i prawne zaliczane do aktywów trwałych. O ile leasingowanie nowych maszyn nie jest kwestionowane, o tyle o zawieranie umów na maszyny czy urządzenia używane rodzi pytanie: czy warto brać w leasing tego rodzaju sprzęt?

Na czym polega leasing?

Leasing to umowa cywilnoprawna, w ramach której leasingodawca finansujący zakup przedmiotu leasingu przekazuje użytkownikowi, czyli leasingobiorcy prawa do danej rzeczy na zasadach określonych w umowie. Zasady te dotyczą formy leasingu, wysokości opłat, czasu trwania umowy. Można uznać, że leasing jest wypożyczeniem sprzętu na jakiś czas w zamian za opłaty wnoszone w ratach – najczęściej miesięcznych. Takie uproszczenie uprawnia do porównania leasingu do formy łączącej w sobie kredyt i umowę dzierżawy. Firma, która decyduje się na leasingowanie maszyn nie musi angażować własnych środków finansowych. Przedmiot leasingu finansuje leasingodawca, a druga strona ma obowiązek uiszczania terminowych opłat.

Jakie są rodzaje leasingu?

W zależności od celu umowy leasingowej wynikającego z ustawy o podatku dochodowym, leasing może mieć różne formy.

Przedsiębiorcy mogą wybrać:

    1. Leasing operacyjny, czyli bieżący,
    2. Leasing finansowy, zwany kapitałowym,
    3. Leasing zwrotny.

Warto zaznaczyć, że leasing w Polsce może dotyczyć nie tylko sektora przedsiębiorstw. Istnieje również możliwość zawierania prywatnych umów leasingowych – tak zwany leasing konsumencki ma jednak niewielki udział w rynku leasingu.

Jaki rodzaj leasingu wybrać?

Leasing operacyjny ma na celu tylko użytkowanie maszyny albo użytkowanie i zakup. Odpisów amortyzacyjnych z tytułu środków trwałych dokonuje leasingodawca (on jest właścicielem przedmiotu umowy, więc w jego księgach środków trwałych widnieje taka pozycja). Podatek VAT płacony przez leasingobiorcę naliczany jest stopniowo. Wszystkie wydatki związane z tą formą leasingu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Z tej formy chętnie korzystają przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność. Na rozruchu firmy liczy się każdy sposób na minimalizowanie kosztów. Jeśli przedsiębiorstwo potrzebuje do produkcji czy usług drogich maszyn rolniczych, budowlanych, leśnych, sprzętu specjalistycznego, to leasing na starcie pozwala uwolnić znaczącą ilość środków.

Leasing finansowy pozwala na dokonanie odpisu amortyzacyjnego – to leasingobiorca jest od początku właścicielem przedmiotu umowy. Podatek VAT płaci się wraz z pierwszą ratą leasingową i od razu się go odpisuje. W trakcie trwania umowy w koszty można wrzucać jedynie odsetki od rat.

Z leasingu finansowego korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy którzy:

 •     pragną od początku być właścicielami maszyny,
 •     chcą odliczyć podatek VAT od razu,
 •     kupując maszyną używaną, mogą wybrać leasing z VAT innym, niż 23%,
 •     oczekujący krótszego czasu obowiązywania umowy.

Ten ostatni punkt związany jest z przyjętą zasadą czasu trwania umów leasingowych, który określany jest na nie mniej jak 40% czasu dokonywania amortyzacji. W przypadku leasingu używanych maszyn i urządzeń niekiedy nie ma możliwości zawarcia leasingu operacyjnego, gdyż okres amortyzacji już minął albo jest zbyt krótki, natomiast koszty wykupu są ciągle wysokie. Leasing zwrotny jest najrzadziej stosowaną formą. Przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej swoją własność, a następnie korzysta z niej na podstawie umowy leasingowej. Takie decyzje są często związane z problemami finansowymi firm – aby uwolnić część zamrożonych środków i poprawić płynność finansową zabieg leasingu zwrotnego może być bardzo skuteczny. Przy znacznym zadłużeniu przedsiębiorstwa leasing zwrotny to także sposób na ochronę majątku firmy przed ewentualną egzekucją komorniczą.

Podsumowując:

Niezależnie od formy leasingu jest on korzystny ponieważ:

 • spośród dostępnych na rynku różnych form finansowania przedsięwzięć leasing jest jednym z najtańszych źródeł pozyskiwania środków,
 • nie jest obciążeniem, które wpływa na obniżenie zdolności kredytowej firmy,
 • pozwala na szybkie wyposażenie firmy w potrzebne maszyny czy urządzenia (czas zawierania umowy leasingowej jest z reguły dwa – trzy razy krótszy w porównaniu z procedurami kredytów bankowych),
 • leasing nie wymaga tak dużej ilości dokumentów, jak kredyt,
 • maszyny i urządzenia w leasingu nie podlegają egzekucji komorniczej,
 • umowy leasingowe uwzględniają sezonowość produkcji, więc raty mogą mieć różną wysokość w zależności od sezonu.

Leasing maszyn używanych - od czego zacząć?

Przedsiębiorca decydujący się na leasing maszyny najpierw wstępnie sprawdza możliwość zakupu maszyny czy urządzenia spełniających jego warunki. Następnie musi przedłożyć w firmie leasingowej dokumenty poświadczające:

 • tożsamość właściciela, współmałżonka, a jeśli firma jest spółką to dokumenty współwłaścicieli i ich współmałżonków wraz z umową spółki,
 • wpis do rejestru działalności gospodarczej,
 • zaświadczenie REGON i NIP,
 • dokumentację dotyczącą poręczenia, jeśli takie będzie wymagane.

Negocjowanie umowy leasingu polega głównie na ustaleniu:

    1. Czasu trwania umowy.
    2. Wysokości opłaty wstępnej.
    3. Rodzaju waluty.
    4. Wysokości oraz częstotliwości rat leasingowych.
    5. Zabezpieczenia (ewentualnie).
    6. Losu przedmiotu umowy po zakończeniu jej okresu (w praktyce decyzja, czy jest to leasing operacyjny czy finansowy).

Umowę podpisują obie strony. W leasingu maszyn czy urządzeń o znacznej wartości niekiedy wymagane są zabezpieczenia. Podobnie oczekuje się ich od przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność – mając zabezpieczenie można umowy leasingu zawierać choćby w pierwszym dniu istnienia firmy. Uproszczone procedury nie wymagają dodatkowych ubezpieczeń, ale w przypadku znacznej wartości dość często wykupuje się polisy w towarzystwach ubezpieczeniowych. Ze względu na z reguły wysoką wartość umów na maszyny czas trwania leasingu wynosi średnio 60 miesięcy, ale może to być okres znacznie dłuższy, nawet 120 miesięcy.

Leasing maszyn używanych z zagranicy – czy warto?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leasingodawca zakupił wybraną przez przedsiębiorcę maszynę w dowolnym kraju. Bez problemów leasinguje się wszystko, co powstało na terenie UE. Można również sprowadzać maszyny używane z Chin (bardzo popularny leasing w Polsce) czy innych państw spoza unii – każdy produkt z takiego źródła musi posiadać certyfikat CE.

Firmy leasingowe specjalizujące się w używanych maszynach i urządzeniach mają oferty dla:

 • agro (maszyny rolnicze),
 • branży medycznej i kosmetycznej (sprzęty specjalistyczne),
 • przemysłu i transportu ciężkiego,
 • maszyny ciężkie dla budownictwa, logistyki, transportu.

A może jednak kredyt?

To odwieczny dylemat przedsiębiorców. Co wybiorą – to zależy od kondycji finansowej firmy. Jeśli firma posiada wysoką zdolność kredytową, to leasing jest produktem nieco mniej korzystnym od kredytu. W przypadku braku płynności i niskiej zdolności kredytowej leasing maszyn używanych bywa nie tylko korzystnym, ale jedynym możliwym rozwiązaniem zmierzającym do rozbudowy parku maszynowego. Za leasingiem przemawia również prostota procedur, mniejsza biurokracja i krótszy czas załatwiania formalności. Każdy decydujący się na zakup leasingowy używanych maszyn czy urządzeń może skorzystać z wygodnych kalkulatorów leasingu dostępnych w Internecie. Podczas korzystania z tego narzędzia warto pamiętać o porównywaniu ofert o tych samych parametrach.

Artykuł poleca: SGB Leasing.

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Renault Scenic II 2005 r 1,9

Mam do sprzedania Renault Scenic II. Bogate wyposażenie. Samochód bardzo zadbany nie wymaga wkładu finansowego. Więcej informacji pod nr. tel.


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Lodówka Side By Side

Sprzedam lodówkę jak nową , używana przez nie całe dwa lata. Na gwarancji do 09.12.2019 roku. Posiadam dowód zakupu. Przez zmianę kuchni jestem..


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


Działki w Brodnicy Górnej

Sprzedam działki budowlano-usługowe w Brodnicy Górnej .Cena 50zł m2 (działki 1000 do 1200m2). Bardzo dobra lokalizacja


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Serwisant sieci internetowej

Praca na 1/2 etatu na terenie Banina przy obsłudze oraz serwisowaniu sieci internetowej .Nie normowany czas pracy . Wymagane prawo jazdy kat B oraz..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


VW Tuareg 2005 rok poj.2,5

Volkswagen Touareg R5, silnik 2,5. Samochód w stanie technicznym i wizualnym bdb, zawieszenie w stanie bdb, bez jakichkolwiek luzów, stuków...


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Doradca Klienta w sklepie

Firma FOTO-KONTAKT jest prężnie działającą firmą od 1999r. Nasza misja to: Zatrzymujemy czas ale nie stoimy w miejscu. Obecnie poszukujemy osoby na..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ 19ZŁ+PREMIA


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym w Kartuzach. Tel. 507392185


300 dla młodej szczupłej

Spotkam się z młodą szczupłą na spędzenie miłych chwil u mnie lub w aucie . Zapewniam miłą atmosferę , pełną dyskrecję i tak samo jej oczekuję...


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Skup Aut Żukowo tel.505964223

Skupujemy samochody • W pełni sprawne • Uszkodzone • Powypadkowe • Bez OC czy ważnych badan technicznych Złomowanie: • Zaświadczenie o kasacji •..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Zatrudnimy masażystki

Zatrudnimy masażystkę do salonu masażu - mile widziana osoba z doświadczeniem. Dla osób bez doświadczenia oferujemy przyuczenie. Atrakcyjne zarobki..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać wyłącznie..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"