:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze B. dobre

Od 35 lat są ambasadorami kultury kaszubskiej - w sobotę jubileusz zespołu Chmielanie

Kaszubszczyzna, ambasadorami kultury kaszubskiej sobotę jubileusz zespołu Chmielanie - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 26/09/2019 21:32
Magdalena Damps-Zdrojewska

Są prawdziwymi ambasadorami kultury kaszubskiej i jej najlepszą wizytówką. Od ponad trzech dekad lat promują kaszubskie tańce ludowe, muzykę, pieśni oraz tradycje i zwyczaje regionu. Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie, bo o nim mowa, w sobotę będzie świętował jubileusz 35-lecia swojego istnienia. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie odbędzie się urodzinowy koncert grupy.

Chmielanie to jeden z najdłużej działających zespołów pieśni i tańca w regionie. Ma w swoim dorobku tradycyjne pieśni i tańce kaszubskie, jednak największym wyróżnikiem grupy jest prezentowana od kilkudziesięciu lat inscenizacja "Wesela Kaszubskiego". To wyjątkowe widowisko nie tylko w barwny sposób przedstawia przepiękne kaszubskie tradycje weselne, tańce i pieśni. Zespół tworzy kilka pokoleń mieszkańców gminy Chmielno i jest prawdziwą wizytówką "Perełki Pomorza".

Zespół powstał 24 września 1984 roku z inicjatywy Władysława Kostucha i Danuty Cierockiej. Na czele zarządu grupy stanął Wiesław Byczkowski. Opiekę muzyczną nad grupą sprawowała wówczas Krystyna Zawiszewska, a nauką tańca i choreografią zajmował się Stanisław Rychert. Rok później, pod koniec 1985 r. obowiązki choreografa przejął Jan Właśniewski - były baletmistrz, reżyser i znawca folkloru. Instrumenty muzyczne dla zespołu udało się zdobyć od Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Kartuzach.

Na pierwszą próbę zespołu przyszło 17 osób. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w sali gimnastycznej w szkole podstawowej w Chmielnie. Dopiero po siedmiu latach tancerze przenieśli się do sal Gminnego Ośrodka Kultury. Co ciekawe, na początku próby odbywały się bez udziału kapeli. Ta przystąpiła do zespołu dopiero 6 listopada. W styczniu 1985 roku w zespole były już 34 osoby.

Po raz pierwszy przed publicznością Chmielanie zaprezentowali się 2 czerwca 1985 roku na Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubsko-Pomorskiej w Chmielnie. Wówczas jeszcze jednak tańczyli jeszcze bez strojów kaszubskich. W całej okazałości w strojach po raz pierwszy "Chmielanie" zaprezentowali się na sesji dożynkowej Gminnej Rady Narodowej w Chmielnie dnia 9 października 1985 r. Uszyli je Wiktoria i Anastazy Cieroccy, a wyhaftowały Stefania Miotk i Stanisława Zaborowska.

Opiekę muzyczną nad grupą sprawuje Witold Treder, który współpracuje z Chmielanami od 29 lat, natomiast choreografem od 25 lat jest Jerzy Soliwoda. Poza próbami, członkowie Zespołu doskonalą swoje umiejętności również podczas warsztatów wokalno-tanecznych organizowanych w Krynicy Morskiej i Kotlinie Kłodzkiej. Zespołem kolejno kierowali: Wiesław Byczkowski, Barbara Węsierska, Kazimierz Gruenholz, Danuta Sznaza i Maria Leszczyńska. Pani Maria opiekuje się Chmielanami już 25 lat. Przez 35 lat członkami zespołu było łącznie około 200 osób. Obecnie Chmielanie liczą ich 50 członków.

- Ku pociesze członków Zespołu, którzy są reprezentantami kilku pokoleń, wciąż rośnie narybek młodych, zdolnych artystów. Najmłodsza grupa liczy 25 osób i nieustannie się powiększa - informuje Maria Leszczyńska.

Zespół w swoim repertuarze posiada około 80 pieśni i 30 tańców kaszubskich, takich jak dzek, owczarz, koseder, korkowy, kowal czy krzyżnik. Choreografie ułożyli Jan Właśniewski i Jerzy Soliwoda, który jest choreografem zespołu do dziś.

- Repertuar taneczny to popularne tańce kaszubskie, takie jak dzek, owczarz, koseder, kowal i krzyżnik. Ponadto jako jeden z nielicznych Zespół wykonuje taniec "Korkowi" w drewnianych chodakach. Kapela "Chmielan" gra m.in. na kaszubskich instrumentach ludowych, również na tych niespotykanych w innych regionach Polski, takich jak: diabelskie skrzypce, burczybas i bazuna - informuje kierownik zespołu.

W 2005 roku Zespół nagrał płytę CD z utworami kaszubskimi ze swojego repertuaru. W 2010 roku wspólnie z Kaszubską Fundacją "Nasza Checz" Zespół zrealizował projekt "Na Kaszubską Nutę", w wyniku którego fundacja zakupiła i przekazała "Chmielanom" akordeon i stroje kaszubskie.

"Wesele Kaszubskie", które jest jednym z wyróżników zespołu wystawiane jest nieprzerwanie od 1996 roku w sezonie letnim. W 2001 roku inscenizację nagrodzono drugim miejscem na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie.

- Prezentujemy w nim obrzęd tradycyjnego wesela kaszubskiego i zwyczajów z nim związanych. Widowisko ma charakter interaktywny, bo do aktywnego udziału w spektaklu zapraszamy publiczność. Wcielają się w rolę gości weselnych - częstujemy ich ciastem, tabaką zapraszamy do udziału w oczepinach. Wesele cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród turystów. Są tacy, którzy widzieli je nawet po pięć razy i tacy, którzy specjalnie dobierają termin urlopu tak, by być w Chmielnie, kiedy będziemy je wystawiać. Przygotowanie tego widowiska wymaga dużego zaangażowania wszystkich członków zespołu - zwłaszcza starszych - opowiadała kierownik Maria Leszczyńska.

"Wesele Kaszubskie" było również wielokrotnie prezentowane za granicą. Warto przypomnieć, że w szczególny sposób Chmielanie zaprezentowali "Wesele Kaszubskie" 23 sierpnia 2015 roku podczas imprezy plenerowej pt. "Wesele w Chmielnie". Wydarzenie zorganizowano, by upamiętnić 55-tą rocznicę wesela Zbyszka Cybulskiego z Elżbietą Chwalibóg, które odbyło się w restauracji "Józefinka" w Chmielnie. Widowisko wówczas wzbogacono o słynne anegdoty z wesela Cybulskich - parę młodą skuto łańcuchem, podarowano nowożeńcom prosiaka i nocnik z dedyckacją.

"Chmielanie" promują Kaszuby i gminę Chmielno nie tylko w Polsce, ale też w różnych zakątkach Europy - zespół występował m.in. w Bułgarii, Estonii, Francji, Łotwie, Niemczech, Szwecji, Węgrach, Włoszech, Gruzji, na Litwie i w Armenii.

"Chmielan" można było też podziwiać na szklanym ekranie i w audycjach radiowych. Grupa ma na swoim koncie wiele sukcesów na przeglądach i festiwalach o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. W sierpniu 2018 roku zdobył drugie miejsce podczas VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Brańsku. W lipcu tego roku występował w programie TVP 3 "Pomorze na weekend" transmitowanym z Chmielna.

Corocznie Chmielan można podziwiać na takich festiwalach jak "Cepeliada" w Sopocie i "Czarne Wesele" w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, grupa prezentuje się też podczas wszystkich ważnych wydarzeń w sezonie letnim w Chmielnie.

Z okazji obchodów 35-lecia zespołu Chmielanie w sobotę o godz. 17 odbędzie się koncert jubileuszowy. Wstęp wolny.

MD-Z

Reklama

Od 35 lat są ambasadorami kultury kaszubskiej - w sobotę jubileusz zespołu Chmielanie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


garaż kartuzy

Posiadam do wynajęcia garaż 3 x 5 w Kartuzach w okolicach oś. Wybickiego.


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


Świerki świąteczne

Sprzedam świerki pospolite. Choinki z plantacji, nawożone, modelowane, o grubej igłe, od 1 do 4m. Sprzedaż hurtowa. Plantacja znajduje się w..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


SAMODZIELNA KSIĘGOWA

Poszukujemy osoby na stanowisko: samodzielna księgowa. Obowiązki m.in.: - Księgowanie wszystkich operacji gospodarczych - Nadzór nad..


Skup Aut Kartuzy całe

Skupujemy wszystkie marki samochodów - interesują Nas samochody używane w bardzo dobrym stanie jak i powypadkowe, rozbite i uszkodzone, z..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


Zatrudnię sprzedawcę

Zatrudnię ekspedientkę na cały etat w sklepie kosmetycznym w Kartuzach w CH Kaszebe . Osoby zainteresowane proszę o składanie CV na adres..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"