:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Pociągi PKM znikną z Kaszub na trzy lata? Dołącz do akcji i podpisz petycję, by tak się nie stało

Transport, Pociągi znikną Kaszub Dołącz akcji podpisz petycję stało - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 07/05/2018 16:02
Magdalena Damps-Zdrojewska

Ciesząca się ogromną popularnością wśród pasażerów linia PKM, łącząca Kartuzy z Trójmiastem może zostać zamknięta na okres nawet trzech lat. Ma to związek z planowaną modernizacją linii Bydgoszcz - Kościerzyna - Gdynia. W związku z pracami, które ruszyć mają już w 2020 roku, na trasie z Gdańska Osowej do Kościerzyny ruch pociągów zostanie wstrzymany. Jest jednak sposób, by tego uniknąć - reaktywacja linii Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino. Poparcie dla tego pomysłu można wyrazić podpisując się pod petycją w sprawie utrzymania ruchu kolejowego w kierunku Kaszub.

Zgodnie z planami PKP PLK modernizacja odcinka Gdynia - Kościerzyna planowana jest na wiosnę 2020 r. Ma potrwać 2,5 roku, choć specjaliści szacują, że czas ten wydłużyć się może nawet do 3 lat. Niestety prace remontowe będą wiązać się z tym, że ruch na linii PKM łączącej Kaszuby z Trójmiastem, którą podróżują tysiące osób, może zostać wstrzymany.

- Zakres prac będzie tak szeroki, że kolejarze zaangażowani w projektowanie prac budowlanych nie ukrywają, że na prawie całym odcinku od Gdańska Osowej do Kościerzyny ruch będzie wstrzymany na nawet trzy lata - informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, która rozpoczęła szeroką kampanię mającą na celu uratowanie połączenia.

Problem można rozwiązać przywracając ruch na odcinku Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino.

- Powstałby tzw. bajpas kartuski. Aby tak się stało, PKP PLK musiałyby wykonać prace utrzymaniowe na ok. 15 km linii z Gdańska-Kokoszek przez Starą Piłę do Glincza, które pozwoliłyby zwiększyć prędkość pociągów na tej trasie do 70-100 km na godz. Z kolei Pomorski Urząd Marszałkowski musiałby wybudować połączenie linii 234 z PKM - ok. 1700 metrów toru z Gdańska Kokoszek do Gdańska Kiełpinka - informuje Gazeta Wyborcza.

- Pociąg z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza jechałby nawet szybciej niż dzisiaj - 49 min. Przy odpowiednim podzieleniu prac modernizacyjnych na linii Kościerzyna - Gdynia pociągi do Kościerzyny mogłyby dojeżdżać przez Gdańsk Kokoszki przez cały czas do Somonina - informuje Wyborcza.

Koszt odtworzenia odcinka Kiełpinka do Kokoszek może kosztować około 5-7 mln zł. Marszałek województwa pomorskiego zapowiedział, że podejmie się tego zadania. Teraz wszystko zależy od PKP Polskich Linii Kolejowych. PKP PLK będzie musiało na reaktywację przeznaczyć około 38 mln zł. Petycja, którą wystosowano ma pomóc przekonać Kolej o słuszności tej inwestycji.

Podpisy pod petycją można złożyć tutaj. Organizatorzy akcji będą też zbierać podpisy na przystankach PKM. Na dworcu w Kartuzach pod petycją będzie można się podpisać we wtorek w godz. 5.45-8.30. W czwartek natomiast podpisy będą zbierane w Kościerzynie w godz. 4.40-6.30.

Przejazd pociągiem na trasie Gdańsk Kokoszki - Kartuzy

W niedzielę, 13 maja odbędzie się przejazd trasą, która ma zostać reaktywowana. Udział w akcji zapowiedzieli samorządowcy z miast i gmin leżących wzdłuż trasy, parlamentarzyści, lokalni działacze, miłośnicy kolei i przedstawiciele mediów.

- Nawiązujący do dawnych happeningów promujących projekt PKM przejazd na trasie Gdańsk - Kartuzy po dawnej linii kokoszkowskiej ma na celu propagowanie idei budowy tzw. "kolejowej obwodnicy" łączącej Gdańsk z Kartuzami, dzięki której możliwe będzie utrzymanie pasażerskich przewozów kolejowych na Kaszubach przez cały czas trwania planowanych przez PKP PLK inwestycji na linii 201 (elektryfikacja i budowa drugiego toru w latach 2020-23). Przejazd organizowany 13 maja br. ma pokazać, że połączenie kolejowe Gdańska z Kartuzami przez Starą Piłę - odcinkami linii 234 i 229 - jest możliwe już dziś, a po modernizacji realne będzie regularne przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej trasie - informuje PKM.

Uczestnicy akcji, pierwszą część trasy z przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek do Gdańska Kokoszek pokonają pieszo, bo ten dwukilometrowy odcinek wymaga odbudowy, a następnie wsiądą do pociągu, którym dojadą do Kartuz, z przystankami w Starej Pile i Żukowie Zachodnim.

- W Kartuzach planowany jest około 40-minutowy postój, podczas którego biorący udział w wydarzeniu samorządowcy podpiszą list intencyjny w sprawie współpracy mającej na celu odtworzenie kolejowego połączenia pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami przez Starą Piłę - informuje PKM.

MD-Z

Reklama

Pociągi PKM znikną z Kaszub na trzy lata? Dołącz do akcji i podpisz petycję, by tak się nie stało komentarze opinie

 • Taki tam - niezalogowany 2018-12-05 12:14:03

  Drodzy czytelnicy trochę Was oświecę- nikt nie jest tak wspaniały aby nam remontować linię Kościerzyna -Gdynia. Remont ten to interes i to dwojaki po pierwsze mozna na nim dobrze zarobić - ale jak zmusić do budowy kolei- sprawa jest prosta- wystarczy wybudować Centrum Handlowe Forum-Zadacie pytanie -co z tego ?Otóż - pod Forum nie mogą jeździć transporty niebezpieczne i trzeba wybudować kolejną linię na Kaszubach aby ominąć Gdańsk na trasie do Gdyni- to sie nazywa Biznes!!!!!!

 • Kaszeba - niezalogowany 2018-05-14 11:36:27

  To zemsta PO ze stracili w kraju wladze

 • maszynista - niezalogowany 2018-05-09 16:48:21

  Trochę nierealne żeby prędkość na odcinku, Glincz - Kokoszki podnieść do 100km/h, chociaż szynobusy są lekkie..
  Warto tez pomyśleć o alternatywie dla PKM, patrzac na wydarzenia z 2016r, jak zmyło nasypy, więc warto żeby była inna droga... Za jakisz czas czeka też remont mostu w Rutkach...

 • KW - niezalogowany 2018-05-09 13:34:11

  Podobno taka opłacalna linia, najbardziej uczęszczana na naszej trasie i teraz chcą ją zamknąć?
  Ja już podpisałam!

 • wyborca - niezalogowany 2018-05-09 11:34:28

  Remontuja linie Gdansk -Warszawa ale calej trasy nie zamykaja To jest akcja anty przed wyborami samorzadowymi

 • Zniesmaczony kaszub - niezalogowany 2018-05-08 21:57:42

  Jak można tak robić kaszubom, żukowskie ronda są dosyć zapchane i jeżeli wycofią te pkmke, to niech żukowo zmieni nazwe na korkowo, bo pojawi sie jeszcze wiecej samochodów

 • wnikliwy Kaszub - niezalogowany 2018-05-08 09:27:38

  Czarnowidztwo GW jest porażające. Dla przypomnienie: linia Kościerzyna - Gdynia a właściwie Kościerzyna - Gdańsk Osowa została wyremontowana od podstaw w 2015 r. Tak więc jeden tor istnieje a problem dotyczy dobudowania drugiego równoległego toru. Nie ma żadnych przeszkód aby pociągi jeździły tak jak do tej pory. Widzi mi się, że ktoś wyolbrzymiając problemy i naginając rzeczywistość (norma w GW), chce za wszelką cenę przeforsować nową inwestycję. Nie twierdzę, że niepotrzebną ale trzeba przedstawić wyniki badań, pomiarów itp. rzeczy, które potwierdzą ekonomiczne podstawy przeprowadzenia takiej inwestycji.

 • nie pasażer - niezalogowany 2018-05-08 06:23:46

  I znowu Gryf się "nachapie"

 • Ola - niezalogowany 2018-05-07 23:26:42

  Nie wyobrażam sobie tego... codziennie dojeżdżam pociągiem do szkoły godzina punkt w punkt a nie co te autobusy pół godzinne opóźnienie...

 • Łajka - niezalogowany 2018-05-07 21:53:44

  Lepiej zmodernizować trasę kartuzy-Lębork... A po drugie czemu by pociągi nie miały jezdzić na trasie kościerzyna- Gdynia, przecież jeden tor był kilka lat temy remontowany, niech tylko drugi dołożą, a tym torem niech jeżdzą pociągi jak dotychczas...

 • RudySlipek - niezalogowany 2018-05-07 20:57:55

  Jejku, czym ja będę do pracy dojeżdżać ? NIE zgadzam się na to !!!

 • SLIPKIABC - niezalogowany 2018-05-07 20:56:30

  I tak nie zlikwidują, a nawet jeśli to trzeba się pogodzić. I najwyżej nigdzie nie jeździć:))

 • AnnaLewyKwiat - niezalogowany 2018-05-07 20:53:04

  Toż to barbarzyństwo

 • A... - niezalogowany 2018-05-07 20:45:21

  Zastanawiające jest jaką krótką pamięć ma społeczeństwo. A co z ,,Rewitalizacją odcinka Gdynia-Kościerzyna? Kilka lat temu też jeździliśmy autobusami, aby było lepiej. Ale teraz nowa ekipa musi się dorobić. Wtedy to było chyba jakieś Włoskie konsorcjum....

 • Mario - niezalogowany 2018-05-07 20:21:27

  Powinni zlikwidować PKMemkę .Przez tą kolej zlikwidowano dużą część autobusów . Bo twierdzą że PKM załatwi sprawę . Ale nikt nie wziął pod uwagę że do przystanku ma się 10 lub więcej km . Jak dojeżdżać do pracy lub szkoły .

 • qwert - niezalogowany 2018-05-07 20:00:46

  Przychodzi turysta do greckiego hotelu kładzie 100 euro na Kontuar i poprosi o klucze do paru pokoi, żeby mógł stwierdzić czy któryś z tych pokoi by mu odpowiadał a te 100 euro jest jako Kaucja.
  ...
  Właściciel hotelu daje mu wszystkie klucze, ponieważ nie ma żadnego gościa. Kiedy turysta idzie oglądać pokoje, Hotelarz zabiera te 100euro
  i biegnie do rzeźnika daje mu te 100 euro i mówi, że te pieniądze to za zaległości które jest mu winien.
  Rzeźnikbiegnie do rolnika, z tymi 100 euro i tez spłacą swój dług za świnie którą w zeszłym tygodniu kupił.
  Rolnik zasuwa do jedynej dzi*ki we wsi i daje jej te 100 euro, bo ma jeszcze ostatnie dwie wizyty do zapłacenia.
  Prostytutka biegnie do hotelu również z tymi 100 euro bo wisi hotelarzowi czynsz za wyznajecie pokoju w którym była z ostatnim klientem.
  W tym momencie turysta schodzi po schodach i mówi, że żaden z pokoi mu nie odpowiada. Oddaje hotelarzowi klucze bierze swoje 100 euro i opuszcza hotel.
  Wszystkie długi są spłacone a nikt nie ma

 • pasażer - niezalogowany 2018-05-07 18:36:04

  powinni robić odcinkami i wprowadzić na nich komunikację zastępczą

 • Maszynista - niezalogowany 2018-05-07 18:09:29

  Ta petycja da tyle co ta z Obwodnica metropolitarna. Władze kraju nie popra to zapomnijcie że ktoś wam linie wyremontuje

 • anna - niezalogowany 2018-05-07 17:42:17

  im się chyba nudzi, nie zgadzamy się!!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Lokale Biurowo Handlowe na

Powierzchnie Handlowo-Biurowe na sprzedaż lub wynajem ( od 40 mkw wzwyż ) w nowo powstającym pasażu handlowym zlokalizowanym przy głównej ulicy..


Zatrudnię do prac

Zatrudnię na stałe do prac wykończeniowych z okolic Kartuz .Praca od poniedziałku do piątku 7-16 w zespole od 2-4 pracowników Wynagrodzenie..


sklep mięsny GOSZ Żukowo praca

Przyjmę do pracy na umowę zlecenie w charakterze sprzedawca w sklepie mięsnym w Żukowie na jeden dzień w tygodniu - soboty, lub dwa dni - piątki i..


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Tańcząca i Śpiewająca czapka

Niesamowita czapka,poruszająca się w rytm piosenki. Zasilana bateriami 3xAA(brak w komplecie) Czapka wykonana z przyjemnego grubszego..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z tworzywa sztucznego...


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z mlecznego szkła . Lampion..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Kupię działkę

Kupię działkę inwestycyjną/przemysłową w okolicach kartuz, minimum 3000mkw,


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"