:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C

Podróż na "Dach Europy" - o tym, jak Kamil, Karolina i Marcin zdobyli Mont Blanc

Ludzie i pasje, Podróż Europy Kamil Karolina Marcin zdobyli Blanc - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 08/09/2019 14:02
Magdalena Damps-Zdrojewska

Strażak, położna i księgowy - troje przyjaciół, których połączyła wspólna pasja do wspinaczki i miłość do gór. Kamil Felskowski z Miechucina, Karolina Pryczkowska z Dejku i Marcin Rymarczyk z Gdańska w sierpniu przeżyli jedną z największych przygód swojego życia - wspólnie zdobyli najwyższy szczyt w na Starym Kontynencie - Mont Blanc. Stanęli na "Dachu Europy" dokładnie 233 lata po tym, gdy dokonano tego po raz pierwszy.

8 sierpnia 1786 roku Mont Blanc - liczący 4808,72 m n.p.m szczyt w Alpach, będący jednocześnie najwyższym punktem na mapie Europy zdobyli miejscowy poszukiwacz kryształów z doliny Chamonix, Jacques Balmat i doktor Michel Paccard. Tego samego dnia, ale dokładnie 233 lata później wierzchołek zdobyło troje pasjonatów wspinaczki wysokogórskiej z Kaszub.

Kamil Felskowski to 23-letni student energetyki i aktywnie działający strażak OSP Miechucino, pełniący też funkcję prezesa tej jednostki. Jak sam podkreśla jest wielkim pasjonatem życia. Karolina Pryczkowska pochodzi z Dejku. To 27-letnia położna w UCK w Gdańsku, miłośniczka siatkówki i wspinaczki. Trzeci z uczestników wyprawy - Marcin Rymarczyk z Gdańska od lat zakochany jest w trekkingu wysokogórskim i wspinaczkach skałkowych. Z wykształcenia architekt, pracuje jednak jako księgowy.

- Pomysł na zdobycie Mont Blanc rzucił chyba Kamil, podczas jednej z naszych wypraw w Tatry. Napisałam do znajomych, z którymi się wspinam i chodzę po górach z zapytaniem, czy ktoś z nich byłby zainteresowany dołączeniem do nas. Od raz zgłosił się Marcin, pewny na 100 proc. Ustaliliśmy termin i tak stworzyliśmy nasz 3-osobowy super zespół - opowiada Karolina.

Kamil i Karolina wędrują wspólnie po Tatrach od kilku lat. W ubiegłym roku, zimą, zdobyli razem Rysy.

- Mieliśmy duże szczęście, że Marcin chciał z nami wyruszyć, ponieważ jest to bardzo zorganizowany człowiek, posiada większe doświadczenie wspinaczkowe - dodali mieszkańcy gminy Chmielno.

Przygotowania do wyprawy rozpoczęli od rezerwacji miejsc noclegowych, gdyż zgodnie z obowiązującymi od czerwca br. przepisami, zdobywając Mont Blanc od strony francuskiej konieczne jest posiadanie miejsca w jednym ze schronisk Tete Rousse, Goűter lub Nid d’Aigle. Biwakowanie jest zakazane, a za nieprzestrzeganie zasad grążą spore grzywny. Gdy mieli już termin i zapewnione miejsca, przystąpili do intensywnych przygotowań.

- Musieliśmy skompletować sprzęt, odzież i wszystko, co niezbędne do wyprawy i odświeżyć oraz poszerzyć wiedzę z asekuracji, a także wykupić dodatkowe ubezpieczenie wysokogórskie - opowiadają zdobywcy "Dachu Europy".

Karolina i Kamil spotykali się na ściance wspinaczkowej w Elewatorze i tam pod okiem Marcina, doskonalili techniki asekuracji i posługiwania się sprzętem zimowym. Ćwiczyli kilka razy w tygodniu.

Warto zaznaczyć, że wspinaczka na Mont Blanc wymaga bardzo dobrego przygotowania i sporych umiejętności. Ze statystyk, które znaleźć można w różnych serwisach internetowych, wynika, że rocznie ginie tam średnio około 100 osób.

W drogę

Na wyprawę ruszyli w piątek, 2 sierpnia. Dzień później dotarli do Francji. Pierwsze dni pobytu poświęcili na aklimatyzację i "lżejsze" trekkingi. Na pierwszej wyprawie pokonali około 20 km. W poniedziałek zaplanowali wjazd kolejką na Aiguille du Midi na wysokość 3842 m n.p.m.

Po czterech dniach od przyjazdu przyjaciele rozpoczęli wyprawę na "Dach Europy". Trekking rozpoczęli już od samego podnóża góry na wysokości niespełna 1000 m n.p.m. Do 60-litrowych plecaków spakowali cały sprzęt alpinistyczny, prowiant na kolejne dni i wodę.

- Przed wejściem na szlak zgubiliśmy drogę ale potem miało być już tylko łatwiej, pod górkę. Początkowy trekking był dla nas wszystkich bardzo przyjemny, ale też bardzo wyczerpujący. Byliśmy sami na szlaku i pogoda ducha, jak i ta na zewnątrz, bardzo nam dopisywały - relacjonuje Karolina.

Po pokonaniu pierwszego odcinka znaleźli się w pobliżu schroniska Tete Rousse. Kilkaset metrów przed wejściem, czekała ich kontrola przeprowadzana przez tzw. Gendarmerie de Haute Montagne (PGHM) i członków ‘białej brygady’ utworzonej przez gminę Saint-Gervais. Cała trójka pokazać musiała dokumenty tożsamości i potwierdzenia rezerwacji w schroniskach. Ostatni etap drogi do schroniska był zaśnieżony i oblodzony. Po dotarciu na miejsce marzyli już tylko o gorącym prysznicu i jedzeniu. Okazało się jednak, że zarówno w schronisku Tete Rousse jak i Gouter nie ma bieżącej wody, a woda butelkowana kosztowała aż 6 euro za 1,5 l. Mimo iż, skutki znajdowania się na dość dużej wysokości dały się już uczestnikom wyprawy we znaki, postarali się coś zjeść i udali się na spoczynek. Kolejny dzień rozpoczęli już o godz. 4 rano.

- Po śniadaniu, zostawiliśmy część rzeczy w schronisku i ruszyliśmy do schroniska Gouter na wysokości 3835 m n.p.m. Po łatwym początku, trzeba było przejść Grand Couloir, potocznie zwany Kuluarem Rolling Stones, Żleb Śmierci, gdzie zdarzało się dość dużo wypadków ze względu na spadające z góry kamienie, lawiny lub bryły śnieżne. Dlatego wyruszyliśmy tak wcześnie żeby uniknąć roztapiającego się pod wpływem słońca się lodu i osób, które mogą przypadkowo strącać kamienie - opowiadają zdobywcy szczytu.

Na szczęście niebezpieczny odcinek pokonali sprawnie i bez kłopotów. Na kolejnych mierzyli się ze stromymi podejściami z łańcuchami i grupami innych wędrowców. Tuż przed dotarciem do schroniska Karolinę, Kamila i Marcina złapała śnieżyca. Na szczęście cel był blisko.

- Po dotarciu przygotowaliśmy sobie posiłek liofilizowany, wypiliśmy dużo wody, pograliśmy w bierki i upewniliśmy się, co do optymistycznych prognoz pogody na następny dzień, po czym poszliśmy spać - opowiada Karolina.

Na kolejny dzień zaplanowano zdobycie szczytu.

Wejście na szczyt

8 sierpnia obudzili się bardzo wcześnie. Zapał ich nie opuszczał, choć jak sami określają, czuli się nieco "poniszczeni i brudni".

- Marcin przybrał rolę dobrej babci i kazał nam jeść żebyśmy nie zmarnieli w drodze. Po porannej krótkiej toalecie, ubraliśmy się, założyliśmy uprzęże, raki, kaski, spakowaliśmy sprzęt, przewiązaliśmy się liną i ruszyliśmy w kolejności: Marcin, ja i na końcu Kamil - relacjonuje Karolina.

Przed podróżnikami z Kaszub wyruszyło już kilka grup, więc ścieżka na szczyt była wydeptana, chociaż nie brakowało miejsc zawianych śniegiem. Im bliżej szczytu byli, tym wędrówka była trudniejsza.

- Wraz z kolejnymi metrami, oddech stawał się coraz cięższy, a my razem z nim. Robiliśmy co jakiś czas przerwy na wyrównanie oddechu, napicie się drogocennej wody i zjedzenie batoników. Minęliśmy kilka szczelin lodowych, które były dość niebezpieczne. Mieliśmy ze sobą, co prawda, śruby lodowe i czekany, ale wpadnięcie do takiej szczeliny mogłoby się tragicznie zakończyć - opowiadają wspinacze.

Im bliżej szczytu, tym więcej przerw trzeba było robić. Na trasie było już sporo ekip, więc wędrówka odbywała się w dużym skupieniu.

- Idąc razem związanym liną trzeba się wyczuć, wiedzieć kiedy zwolnić, przyspieszyć, kogo pospieszyć i kiedy odpocząć. Wydaje mi się, że ta droga bardziej nas wszystkich do siebie zbliżyła, a może tylko mnie, bo byłam w środku i czułam te napięcia lin z obu stron. Ja cały czas myślałam, że szczyt będzie już za następną górką, ale okazywało się, że była następna i następna. W końcu się ukazał - opowiada Karolina.

Wreszcie Marcin, ktrego GPS pokazywał wysokość 4808,72 m n. p. m oznajmił, że dotarli do celu.

- Z jednej strony czułam radość i potęgę gór, ale z drugiej strony, z tyłu głowy, miałam świadomość, że trzeba jeszcze bezpiecznie wrócić. Także na szczycie nie było podskoków, śnieżnych aniołów i szampana, tylko kilka zdjęć i schodzenie z powrotem. Schodziliśmy powoli, ostrożnie, mijając kilka grup - relacjonuje Karolina.

W pewnym momencie Kamil, który prowadził wyprawę w dół gorzej się poczuł. W związku z tym ekipa zatrzymała się w schronie Vallot na wysokości 4362 m.n.m.p.m. Łyk herbaty oraz batonik dodały sił na dalsze schodzenie. Noc spędzili w schronisku w Gouter. Kolejnego dnia dotarli do Tete Rousse, spakowali resztę rzeczy i ruszyli w drogę powrotną do Les Bossons, tym razem korzystając z oferty zjazdu kolejką linową.

Dopiero po powrocie mogli się porządnie wykąpać i w pełni cieszyć się radością ze zdobycia szczytu. Na pamiątkę wyprawy Kamil, Karolina i Marcin zrobili sobie zdjęcie z pomnikiem pierwszych zdobywców Mont Blanc. Do Polski powrócili szczęśliwi i spełnieni. A w głowach już snują plany na kolejne wyprawy. Może tym razem w... Himalaje?

MD-Z

Reklama

Podróż na "Dach Europy" - o tym, jak Kamil, Karolina i Marcin zdobyli Mont Blanc komentarze opinie

 • w - niezalogowany 2019-09-13 08:49:54

  Wolna, samotna pani lat 29, której bardzo dokucza samotność, chętnie pozna pana do znajomości, oczywiście wolnego , któremu dokucza samotność, Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwieź mój profil na :
  https://sexanons.eu/weronika

 • trek - niezalogowany 2019-09-09 15:16:19

  ależ ludziska mają parcie na szkło... Dobrą pogodę trafiliście - byłem miesiąc temu, to gwizdało przeokrutnie...

 • Trójkąt - niezalogowany 2019-09-09 03:54:08

  Gratuluję szczytowania

 • naczelnik - niezalogowany 2019-09-08 22:45:44

  Brawo Dh. Prezesie

 • m - niezalogowany 2019-09-08 15:52:41

  SUPER! Podziwiam :>

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


poszukiwany doradca klienta

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Kartuzach Doradcę Klienta . Dołącz do nas , jeśli : • masz doświadczenie w obsłudze..


obsługa klienta bankowego

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Żukowie. Doradcę Klienta Dołącz do nas , jeśli : • masz..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Praca w sklepie internetowym -

GŁÓWNE ZADANIA: • udział w prowadzeniu sprzedaży internetowej • obsługa transakcji internetowych • przyjmowanie zamówień • obsługa klienta..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"