:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Prokowo. Dziurawa ulica Leśna tonie pod wodą. Mieszkańcy walczą 40 lat. Mają już dość

Interwencje, Prokowo Dziurawa ulica Leśna tonie wodą Mieszkańcy walczą Mają dość - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 10/01/2018 15:56
Ania Lehmann

Mieszkańcy ulicy Leśnej od lat walczą o naprawę drogi. Niestety bez oczekiwanego efektu. Mogą liczyć jedynie na sezonowe drobne naprawy, a tymczasem dziura wyrwę pogania, a miejscami można natknąć się nawet na... staw. Prokowianie jednym głosem twierdzą, że ponad 40 lat czekania i nieustannych próśb wystarczy. - Tym bardziej gminę stać, by asfaltować las - mówią przypominając o ostatniej inwestycji w gaju.

Interweniują od kilku dekad. Bezskutecznie. Jak twierdzą są odsyłani od sołtysa do radnego, od radnego do urzędników, a od urzędników do sołtysa. Koło się zamyka, a problem narasta. Droga nie tylko jest dziurawa, ale też miejscami tonie pod wodą. Nie mówiąc już o jej szerokości. Trudno minąć się tu dwóm pojazdom.

Po wielokrotnych interwencjach urzędnicy odpowiadają na ich apele, ale jak twierdzą mieszkańcy, po ich działaniach stan drogi tylko się pogarsza.

- Droga po każdej interwencji pracowników gminy jest w coraz gorszym stanie, czego dowodem są też załączone zdjęcia stawu bezpośrednio znajdującego się przy drodze, którego to poziom wody podniósł się o co najmniej 1-1,5 metra na skutek nieudolnego łatania dziur przez pracowników gminy - podkreślają mieszkańcy.

- Po wielokrotnych zgłoszeniach o wielkiej dziurze w moście (1/1 metr) pracownicy Ci przyjechali zasypać ową dziurę, blokując tym samym przepływ wody, co świadczy o ich kompletnym braku wiedzy o wykonywanej pracy i braku kompetencji, a także o kompletnym braku wiedzy, kompetencji i wyobraźni ich przełożonych. Woda ze stawu lada dzień przelewać będzie się przez drogę, zalewając moje łąki znajdujące się po przeciwnej stronie drogi. Urzędnik gminy zapytany o to czy, kiedy i co gmina planuje zrobić w związku z ciągłym problemem wodnym na ul. Leśnej, odpowiedział cytując "....no ja tej wody przecież Panu nie wypije..." - kontynuują.

Z prośbą o pomoc zwrócili się więc do naszej redakcji.

- Droga nigdy nie była zrobiona tak, aby była przejezdna. Odkąd pamiętam zbierano podpisy mieszkańców pod apelami o naprawę drogi. Doczekaliśmy się jedynie łatania dziur, nigdy kompletnego remontu. Droga jest wąska. Generalnie powinna mieć sześć metrów. Tak też jest na mapach. Chcemy, aby gmina wyznaczyła granicę drogi. Mam gospodarstwo, które ulokowane jest 500 metrów od drogi głównej. Nie mogę przejechać większym sprzętem. Kombajn nie jest w stanie do mnie dojechać - grzmią mieszkańcy.

- Po naszej interwencji przywieźli kruszywo, wysypali i zostawili. Efekt? Nie dało się w ogóle przejechać. Zarówno piasek, transport przecież kosztuje gminę jakieś pieniądze. Czy naszą gminę stać na marnotrawienie publicznych pieniędzy? - pytają.

Zapytany o sprawę burmistrz Kartuz przyznaje, że problem zalewania drogi musi zostać rozwiązany. Gmina ma się tym jednak zająć dopiero, gdy poziom wody ulegnie obniżeniu.

- Rzeczywiście ktoś zrobił sobie staw w sąsiedztwie drogi. Poziom wody częściowo opadł, ale obecnie nie możemy dojść do rowu od strony tegoż stawu. Znajduje się on na głębokości dwóch metrów. Odpływ najprawdopodobniej jest zamulany, przez co rów nie spełnia swojego zadania. Gdy tylko poziom wody odpowiednio się obniży, zostanie on wyczyszczony - mówi burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

- Tak wygląda większość dróg w tej chwili. Jest to jedna z wielu dróg gruntowych, których zdecydowanie mamy więcej niż utwardzonych. Jest przejezdna. Nawieźliśmy kruszywa, które zostało wypłukane. W tych warunkach nie da się nic więcej zrobić. Na wiosnę w ramach konserwacji nawierzchni gruntowych na pewno droga będzie równana. Zamierzamy również wzdłuż drogi wykonać rów, aby przechwycić wodę, która wlatuje na drogach i ją podmywa - uzupełnia wiceburmistrz Wojciech Jaworowski.

- Trudno mi się w tej chwili odnieść do tego, jaką szerokość posiada działka drogowa. Trzeba zlecić geodecie otworzenie punktów granicznych. To nie jest problem tej drogi, tylko również innych, a my musimy patrzeć na całą gminę - dodaje wiceburmistrz.

Burmistrz Kartuz obiecuje za to, że jeśli pojawią się środki, mieszkańcy ulicy Leśnej mogą liczyć na remont drogi.

- Choć w tej chwili remont ulicy Leśnej nie jest zapisany, to będziemy mieli tę drogę na uwadze. Poprzez sołtysa mieszkańcy powinni przypominać się o odcinkach dróg, które powinny zostać wyremontowane - podsumowuje burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

Reklama

Prokowo. Dziurawa ulica Leśna tonie pod wodą. Mieszkańcy walczą 40 lat. Mają już dość komentarze opinie

 • Z przytulnej wioski - niezalogowany 2018-01-14 14:28:29

  Oto Polska. Smutne. W gminie Żukowo to samo.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2018-01-13 09:31:23

  Ta droga i tak wygląda lepeij niż niektóre ulice w Grzybnie można sprawdzić

 • R - niezalogowany 2018-01-12 13:59:24

  Może przy okazji sprzątną chodniki koło szkoły z potłuczonego szkła,zgniłych liści i innych śmieci!!!! Wstyd,żeby w XXI wieku taki syf był na chodnikach. Prosi się o tragedie!!!

 • ft - niezalogowany 2018-01-12 11:33:19

  fotograf mistrzostwo świata za zdjęcia

 • urzednik - niezalogowany 2018-01-11 21:59:02

  http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/jak_odwolac_sie_od_decyzji_urzedu_gminy-a_6332.htm

 • Jurrryyy - niezalogowany 2018-01-11 08:57:34

  To najdłuższa droga w sołectwie zaraz po Rybackiej, która jest teraz piękna i czysta, dajcie trochę oddechu Burmistrzowi to zrobi to tak jak powinno to wyglądać, jak ul. Rybacka, którą dopiero w tym roku udało się zakończyć w 100%, teraz spokojnie zaprojektuje i wykona , bez nerwów..

 • Klasa - niezalogowany 2018-01-11 08:52:38

  początek tej ulicy został wyremontowany i wyasfaltowany !!!! Gmina ma zamiar asfaltować dalszy ciąg tej drogi tylko musi zrobić projekt, a to trwa trochę, projekt będzie w połowie roku, wykonanie w kolejnych latach etapami. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • w temacie - niezalogowany 2018-01-11 08:48:39

  Tyle co mi wiadomo remont jest zaplanowany , projekt przebudowy tej ulicy ma być robiony w tym roku a wykonanie ma być etapami tak jak Ul. Rybacka w Prokowie po 300-400 metrów bierzących rocznie, robicie wielkie "halo" a Pan Gołuński wie co robi, ma to zaplanowane !!!!! jeszcze przed zalaniem tej drogi , nie róbcie sztucznej nagonki na URZAD

 • dobry wujek - niezalogowany 2018-01-11 01:07:02

  trzeba te droge poprostu naprawic a nie biadolic ze golunski taki i owaki !! trzeba trabic i trabic na ten temat w mediach i w koncu droge zrobia moj kolega tam mieszka i ma malutkie dzieci i nie zazdroszcze tym maluszkom drogi do domu !!

 • donald - niezalogowany 2018-01-11 01:01:33

  ale tam jest nie legalny stawik pana doktorka helowww obudzta sie ludzie i na inwestycje w gaju poszla kasa z uni a takich drog jak ta bez unijnych pieniedzy nie da sie wyremontowac !!

 • draga do kapitalnej naprawy - niezalogowany 2018-01-10 23:32:04

  wow wow,faktycznie droga tam to chyba wszystkim miski z samochodów urywa,nie mowiac juz o zawieszeniu pojazdu....tragicznie to wygląda A jeszcze ciekawsze to to ,zę komuś staw sie tam urodził. to pewnie z nadmiaru wody :))))

 • POIRYTOWANY - niezalogowany 2018-01-10 23:16:29

  taka droga to dramat,jesli od kilku dziesiecu lat owi mieszkacy proszą o pomoc i nikt im jej nie da,to to jest żenujące.Dzieci ze szkoły muszą kalosze ubierać ,czy to wiosna ,czy jesien czy zima.....bo ta droga NA INNE OBUWIE SIE NIE NADAJE!!! ....ciekawe jaką drogę na posesje ma burmistrz ,czy owy urzednik ktory zbywając mieszkancow stwierdza "chyba tej wody nie wypije" żenujące .... do programu UWAGA trzeba by oddać ,zaraz by pieniązki gmina miala na zrobienie w/w odcinka....sypną pewnie poł tony kruszywa ,i naprawione(oczywiscie na 3 miesiace)i dalej problem wraca wraca i wraca .A NIE LEPIEJ BY ZROBIć DROGĘ RAZ A PORZĄDNIE DRODZY URZĘDNICY???????????

 • Takie pytanko - niezalogowany 2018-01-10 22:29:42

  No coś takiego!?! Ale wywalić kasę na nikomu niepotrzebne "odcinki" to można? Tu poczytajcie, komu to niby ma służyć ? --> http://gloskaszub.pl/14189/miejscu-parku-placu-zabaw-powstanie-droga-obawy-mieszkancow-bloku-przy-ul-msciwoja-ii/

 • kajuuws - niezalogowany 2018-01-10 22:13:59

  Tak wygladaja wszystkie drogi soleckie za MGG.Piach ewentualnie szlaczki pokrzywionych plyt jumbo. Golunski ma gdzies solectwa , woli wyasfaltowac gaj, postawic fontanne za 1,5mln itp. Robi wylacznie to z czego ma zysk.

 • Ja - niezalogowany 2018-01-10 21:06:44

  ukarany srogim mandatem, za zanieczyszczenie środowiska, lub temu podobny wybryk, natomiast firma, wynajęta przez włodarzy dokonuję identycznego zanieczyszczenia środowiska, pod pretekstem naprawy drogi i o zgrozo otrzymuje jeszcze za to od gminy sowite wynagrodzenie. Tak właśnie wygląda naprawa, dróg gminnych w gminie kartuzy.

 • Ja - niezalogowany 2018-01-10 21:01:39

  Potwierdzam, że po naprawach przeprowadzanych przez gminę, drogi nie nadają się w ogóle do użytku. Cały problem polega na tym, że niewielkie naprawy bieżące, które gmina zleca różnym okolicznym firmą nie podlegają żadnym kontrolom, ze strony urzędników. W praktyce wygląda to tak: Mieszkańcy składają skargę na stan drogi. Następnie gmina w najlepszym wypadku po bardzo długim czasie zleca naprawę nawierzchni jakiejś firmie, która to zlecenie przyjmuje, będąc w pełni świadoma że ta naprawa nie będzie w absolutnie żaden sposób skontrolowana przez kartuskich urzędników, po czym udaje się na miejsce wymagające naprawy i odstawia największą możliwą fuszerkę jaką się tylko da. W moim przypadku podwykonawca wysypał na drogę odpady gruzu budowlanego, przez który nie dało się przejechać samochodem, bez jego uszkodzenia. Oraz oczywiście wystawia gminie za to srogi rachunek. Paradoksem w tej sprawie jest to, że zwykły szary obywatel, za wysypanie gruzu na drogę publiczną został by natychmiast uk

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"