:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Przewód sądowy ws. byłego policjanta oskarżonego o obrót narkotykami zakończony

Z sali sądowej, Przewód sądowy byłego policjanta oskarżonego obrót narkotykami zakończony - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 20/05/2019 17:23
Ania Lehmann

W poniedziałek sąd przesłuchał ostatniego świadka i zamknął przewód sądowy w sprawie byłego policjanta oskarżonego o obrót narkotykami. Zdaniem prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy bezspornie wskazuje na winę Wojciecha F, wobec którego domaga się orzeczenia łącznej kary 5 lat i dwóch miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny i nawiązki. Obrona z kolei wnosi o uniewinnienie, zaznaczając, że dowody w sprawie budzą sporo wątpliwości, a te należy rozpatrywać na korzyść oskarżonego. Po raz pierwszy w procesie głos zabrał też Wojciech F.

Przypomnijmy, że pod koniec września 2015 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach weszli do jednego z mieszkań na terenie Kartuz. Z ich ustaleń wynikało, że znajdą tam środki odurzające. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli reklamówkę, w której znajdowało się około pół kilograma narkotyków. Wartość czarnorynkowa zabezpieczonego suszu marihuany wynosiła 30.000 zł.

W związku ze sprawą zatrzymano dwóch 20-latków Adama F. i Szymona L., którzy przyznali się do zarzucanego im czynu. Złożyli też obszerne wyjaśnienia, które pozwoliły na zatrzymanie kolejnej osoby - 22-letniego wówczas Wojciecha F., funkcjonariusza gdańskich oddziałów prewencji.

Wiosną 2016 roku do kartuskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Adamowi F., Szymonowi L. oraz Wojciechowi F. Proces w tej sprawie ruszył w listopadzie. Podczas pierwszej rozprawy Adam F. i Szymon L. złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które zostały uwzględnione przez sąd. Wobec Adama F. prokurator zawnioskował o wymierzenie Adamowi F. kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres pięciu lat próby, natomiast wobec Szymona L. kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres czterech lat próby. Obaj zostali oddani pod dozór kuratora w okresie próby oraz nałożono na nich obowiązek informowania kuratora o przebiegu próby. Musieli też zapłacić nawiązkę na cele związane ze zwalczaniem narkomanii oraz obciążono ich kosztami procesu.

Wątek Wojciecha F. wyłączono do odrębnego postępowania, a proces przeciwko niemu ruszył dopiero w sierpniu 2018 roku. Oskarżony o obrót narkotykami Wojciech F. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz odmówił składania zeznań i odpowiedzi na pytania. Podczas pierwszej rozprawy zeznawał też jego kolega, policjant gdańskich oddziałów prewencji, który, jak wyjaśniał, nie wiedział, że Wojciech F. miał jakiś kontakt z narkotykami.

Kolejna rozprawa odbyła się pod koniec stycznia. W charakterze świadków pojawili się wówczas Adam F. i Szymon L., a więc koledzy oskarżonego, skazani już w tej sprawie. Sąd na wniosek obrony odebrał od nich przyrzeczenia. Jak zeznawali, obciążające Wojciecha F. zeznania wymuszał na nich prokurator.

Dlatego też na marcowe posiedzenie sądu jako świadka wezwano prokuratora, który przesłuchiwał Adama F. i Szymona L. podczas postępowania przygotowawczego. W toku składania zeznań, podkreślał, że mało kiedy, w tego typu sprawach, uzyskuje się tak twarde dowody na dokonanie przestępstwa jak w tej.

W poniedziałek zeznania złożył współlokator Szymona L., u którego znaleziono narkotyki. Obrona wniosła też o przesłuchanie kolejnego świadka - internautę, który skomentował jeden z artykuł dotyczący rozprawy. Sąd odrzucił jednak dopuszczenie tego dowodu i zamknął przewód sądowy, a strony wygłosiły mowy końcowe.

- W tej sprawie osią aktu oskarżenia są ustalenia dokonane w postępowaniu przygotowawczym na podstawie źródeł osobowych, wyjaśnień współoskarżonych, zeznań świadków oraz danych informatycznych tj. informacji prób połączeń, zabezpieczonych telefonów komórkowych oraz analizy kryminalistycznych. W postępowaniu Szymon L. i Adam F. przyznali się do zarzucanych im czynów i wskazali na rolę Wojciecha F. w popełnieniu tego czynu. To w powiązaniu z dowodami w ocenie oskarżenia bezspornie wskazuje na udział oskarżonego w popełnieniu przestępstwa - mówił prokurator Marek Kopczyński.

- Moim zdaniem materiał dowodowy jest jednoznaczny i pozwala na uznanie oskarżonego za winnego zarzuconego mu czynu. Chciałbym podkreślić, że w chwili popełnienia przestępstw Wojciech F. pełnił szczególną funkcję - był funkcjonariuszem Policji. Był osobą zaufania publicznego, która miała stać na straży porządku i bezpieczeństwa, zapewnić bezpieczeństwo innym, działać zgodnie z literą prawa. Jeżeli sąd uzna oskarżonego za winnego, będzie trzeba stwierdzić, że to zaufania publiczne zawiódł. Ta okoliczność, że był funkcjonariuszem Policji, powinna znaleźć też odzwierciedlenie w wymiarze kary - dodawał.

Prokurator wniósł o skazanie Wojciecha F. i ukaranie go za czyn pierwszy (wprowadzenie do obrotu znacznej ilości narkotyków) karą pozbawienia wolności na okres pięciu lat, grzywną w wysokości 10.000, nawiązką w kwocie 15.000 zł oraz za czyn drugi (posiadanie środków odurzających) karą sześciu miesięcy pozbawienia wolności, nawiązki w wysokości 1.000 zł oraz przepadku zabezpieczonego środka odurzającego. Oskarżyciel domaga się kary łącznej 5 lat i dwóch miesięcy pozbawienia wolności.

Obrona wnosiła z kolei o uniewinnienie wskazując, że zgromadzony materiał dowodowy budzi wiele wątpliwości, a te powinny być rozpatrywane na korzyść oskarżonego.

- Kara jaką proponuje oskarżenie jest bardzo zawyżona co do ilości jaka jest zarzucana oskarżonemu. Nie zgodzę się, że z prokuratorem, że materiał jaki udało się zebrać w jakimkolwiek stopniu przesądza o winie oskarżonego. Jaki dowód ma wskazywać, że Wojciech F. wspólnie i w porozumieniu miałby uczestniczyć w obrocie? Nie możemy w ogóle mówić o obrocie, kiedy odbiorcą jest konsument, tak wskazywali oskarżeni. Gdyby nawet oskarżony miał dostarczyć tę marihuanę, to na pewno nie obejmował swoją wiedzą, że osoby, które odbierają marihuanę, miały nią handlować. Żaden dowód na to nie wskazuje - podkreślała obrona.

- Co więcej te argumenty, które przedstawia prokurator, są najlepszymi argumentami na obronę Wojciecha F. Skoro był funkcjonariuszem Policji, to nie wiem, z jakiej wysokości musiałby upaść, aby handlować narkotykami. Wojciech F. zdawał sobie sprawę, że jest policjantem. Jestem przekonany, że policjant dziesięć razy bardziej uważa na swoje zachowanie niż przeciętny człowiek. Tak czy inaczej materiał dowodowy w żaden sposób nie przesądza o winie. Pojawia się wiele wątpliwości. Nie wiadomo, kto przyniósł te narkotyki. Są to tego rodzaju wątpliwości, których nie możemy rozstrzygnąć na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, a jak doskonale sąd wie wątpliwości, których nie można usunąć trzeba rozpatrywać na korzyść oskarżonego. Zdaję sobie sprawę, że jeśli w sprawę zamieszany jest funkcjonariusz Policji, to oskarżyciel chce skazywać, nawet intuicyjnie, ale póki co, na szczęście, sąd nie może opierać się na intuicji, ale na dowodach. A te w żaden sposób nie wskazują na to, że Wojciech F. miał uczestniczyć w obrocie. W tej sytuacji jedynym sprawiedliwym wyrokiem jest wyrok uniewinniający - podsumował obrońca oskarżonego.

Po pierwszy w procesie głos zabrał też oskarżony Wojciech F.

- Odnosząc się do zarzutu posiadania narkotyków, które znaleziono w moim samochodzie, chciałbym zaznaczyć, że nie miałem żadnego samochodu na tamten dzień. Aktualnie mam możliwość jazdy pięcioma albo sześcioma samochodami, którymi jeżdżą też inni ludzie. Do dziś nie przesłuchano właściciela pojazdu, w którym znaleziono narkotyki. Na opakowaniu narkotyków nie było moich odcisków palców. Nigdy nie jeździłem jako pasażer tego samochodu, a narkotyki znaleziono właśnie od strony pasażera. Odnośnie drugiego czynu, to Adam F. i Szymon L, od momentu wyjścia z prokuratury na mieście już mówili, że powiedzieli, że mają narkotyki od policjanta myśląc, że wówczas prokuratura zamiecie sprawę pod dywan. Swoją drogą, jeśli te narkotyki wyceniono na 30.000 zł, to ile ja mógłbym na tym zarobić - 5.000 zł/10.000 zł. Czy to jest kwota za którą chciałbym zniszczyć sobie życie? Niczego mi w życiu nie brakuje. Mieszkam u rodziców. Pensji policjanta nawet nie zauważałem na koncie. Nie wiem dlaczego miałbym pakować się w narkotyki. Wnoszę o uniewinnienie - mówił Wojciech F.

Wyrok ma zapaść na początku czerwca.

AL

Reklama

Przewód sądowy ws. byłego policjanta oskarżonego o obrót narkotykami zakończony komentarze opinie

 • lkj - niezalogowany 2019-05-23 22:25:37

  konto internetowe

  http://ramzes.produktyfinansowe.pl/e/lead/2091/?source=lt

 • narkomania panuje - niezalogowany 2019-05-20 23:46:33

  na każdej imprezie diler nic nowego , młodzież celowo uzależniana nie kończy szkoły liczą się zarobki , to takie picowanie bo jakby była nagroda za wskazanie połowa by wpadła . powołać telefon zaufania gdzie można zgłaszać takie informacje a może uratujemy komuś zdrowie

 • Sierakowidz - niezalogowany 2019-05-20 20:51:42

  Następny święty Policjant czas na nowe porządki nawet nie odczòwalem pensji policjanta na koncie to nie dowód brawo dla Pana Prokuratora Pełny szacunek z mojej strony kara sie należy. A nie że spotykamy pseudo policjantów na dyskotece nie sap bo Ci mandat wlepie na służbie

 • teofil - niezalogowany 2019-05-20 18:59:53

  ja pindole co ta tu pisze.....jakas nimfomanka!!!!!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"