:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze B. dobre

Przewód sądowy ws. byłego policjanta oskarżonego o obrót narkotykami zakończony

Z sali sądowej, Przewód sądowy byłego policjanta oskarżonego obrót narkotykami zakończony - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 20/05/2019 17:23
Ania Lehmann

W poniedziałek sąd przesłuchał ostatniego świadka i zamknął przewód sądowy w sprawie byłego policjanta oskarżonego o obrót narkotykami. Zdaniem prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy bezspornie wskazuje na winę Wojciecha F, wobec którego domaga się orzeczenia łącznej kary 5 lat i dwóch miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny i nawiązki. Obrona z kolei wnosi o uniewinnienie, zaznaczając, że dowody w sprawie budzą sporo wątpliwości, a te należy rozpatrywać na korzyść oskarżonego. Po raz pierwszy w procesie głos zabrał też Wojciech F.

Przypomnijmy, że pod koniec września 2015 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach weszli do jednego z mieszkań na terenie Kartuz. Z ich ustaleń wynikało, że znajdą tam środki odurzające. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli reklamówkę, w której znajdowało się około pół kilograma narkotyków. Wartość czarnorynkowa zabezpieczonego suszu marihuany wynosiła 30.000 zł.

W związku ze sprawą zatrzymano dwóch 20-latków Adama F. i Szymona L., którzy przyznali się do zarzucanego im czynu. Złożyli też obszerne wyjaśnienia, które pozwoliły na zatrzymanie kolejnej osoby - 22-letniego wówczas Wojciecha F., funkcjonariusza gdańskich oddziałów prewencji.

Wiosną 2016 roku do kartuskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Adamowi F., Szymonowi L. oraz Wojciechowi F. Proces w tej sprawie ruszył w listopadzie. Podczas pierwszej rozprawy Adam F. i Szymon L. złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które zostały uwzględnione przez sąd. Wobec Adama F. prokurator zawnioskował o wymierzenie Adamowi F. kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres pięciu lat próby, natomiast wobec Szymona L. kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres czterech lat próby. Obaj zostali oddani pod dozór kuratora w okresie próby oraz nałożono na nich obowiązek informowania kuratora o przebiegu próby. Musieli też zapłacić nawiązkę na cele związane ze zwalczaniem narkomanii oraz obciążono ich kosztami procesu.

Wątek Wojciecha F. wyłączono do odrębnego postępowania, a proces przeciwko niemu ruszył dopiero w sierpniu 2018 roku. Oskarżony o obrót narkotykami Wojciech F. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz odmówił składania zeznań i odpowiedzi na pytania. Podczas pierwszej rozprawy zeznawał też jego kolega, policjant gdańskich oddziałów prewencji, który, jak wyjaśniał, nie wiedział, że Wojciech F. miał jakiś kontakt z narkotykami.

Kolejna rozprawa odbyła się pod koniec stycznia. W charakterze świadków pojawili się wówczas Adam F. i Szymon L., a więc koledzy oskarżonego, skazani już w tej sprawie. Sąd na wniosek obrony odebrał od nich przyrzeczenia. Jak zeznawali, obciążające Wojciecha F. zeznania wymuszał na nich prokurator.

Dlatego też na marcowe posiedzenie sądu jako świadka wezwano prokuratora, który przesłuchiwał Adama F. i Szymona L. podczas postępowania przygotowawczego. W toku składania zeznań, podkreślał, że mało kiedy, w tego typu sprawach, uzyskuje się tak twarde dowody na dokonanie przestępstwa jak w tej.

W poniedziałek zeznania złożył współlokator Szymona L., u którego znaleziono narkotyki. Obrona wniosła też o przesłuchanie kolejnego świadka - internautę, który skomentował jeden z artykuł dotyczący rozprawy. Sąd odrzucił jednak dopuszczenie tego dowodu i zamknął przewód sądowy, a strony wygłosiły mowy końcowe.

- W tej sprawie osią aktu oskarżenia są ustalenia dokonane w postępowaniu przygotowawczym na podstawie źródeł osobowych, wyjaśnień współoskarżonych, zeznań świadków oraz danych informatycznych tj. informacji prób połączeń, zabezpieczonych telefonów komórkowych oraz analizy kryminalistycznych. W postępowaniu Szymon L. i Adam F. przyznali się do zarzucanych im czynów i wskazali na rolę Wojciecha F. w popełnieniu tego czynu. To w powiązaniu z dowodami w ocenie oskarżenia bezspornie wskazuje na udział oskarżonego w popełnieniu przestępstwa - mówił prokurator Marek Kopczyński.

- Moim zdaniem materiał dowodowy jest jednoznaczny i pozwala na uznanie oskarżonego za winnego zarzuconego mu czynu. Chciałbym podkreślić, że w chwili popełnienia przestępstw Wojciech F. pełnił szczególną funkcję - był funkcjonariuszem Policji. Był osobą zaufania publicznego, która miała stać na straży porządku i bezpieczeństwa, zapewnić bezpieczeństwo innym, działać zgodnie z literą prawa. Jeżeli sąd uzna oskarżonego za winnego, będzie trzeba stwierdzić, że to zaufania publiczne zawiódł. Ta okoliczność, że był funkcjonariuszem Policji, powinna znaleźć też odzwierciedlenie w wymiarze kary - dodawał.

Prokurator wniósł o skazanie Wojciecha F. i ukaranie go za czyn pierwszy (wprowadzenie do obrotu znacznej ilości narkotyków) karą pozbawienia wolności na okres pięciu lat, grzywną w wysokości 10.000, nawiązką w kwocie 15.000 zł oraz za czyn drugi (posiadanie środków odurzających) karą sześciu miesięcy pozbawienia wolności, nawiązki w wysokości 1.000 zł oraz przepadku zabezpieczonego środka odurzającego. Oskarżyciel domaga się kary łącznej 5 lat i dwóch miesięcy pozbawienia wolności.

Obrona wnosiła z kolei o uniewinnienie wskazując, że zgromadzony materiał dowodowy budzi wiele wątpliwości, a te powinny być rozpatrywane na korzyść oskarżonego.

- Kara jaką proponuje oskarżenie jest bardzo zawyżona co do ilości jaka jest zarzucana oskarżonemu. Nie zgodzę się, że z prokuratorem, że materiał jaki udało się zebrać w jakimkolwiek stopniu przesądza o winie oskarżonego. Jaki dowód ma wskazywać, że Wojciech F. wspólnie i w porozumieniu miałby uczestniczyć w obrocie? Nie możemy w ogóle mówić o obrocie, kiedy odbiorcą jest konsument, tak wskazywali oskarżeni. Gdyby nawet oskarżony miał dostarczyć tę marihuanę, to na pewno nie obejmował swoją wiedzą, że osoby, które odbierają marihuanę, miały nią handlować. Żaden dowód na to nie wskazuje - podkreślała obrona.

- Co więcej te argumenty, które przedstawia prokurator, są najlepszymi argumentami na obronę Wojciecha F. Skoro był funkcjonariuszem Policji, to nie wiem, z jakiej wysokości musiałby upaść, aby handlować narkotykami. Wojciech F. zdawał sobie sprawę, że jest policjantem. Jestem przekonany, że policjant dziesięć razy bardziej uważa na swoje zachowanie niż przeciętny człowiek. Tak czy inaczej materiał dowodowy w żaden sposób nie przesądza o winie. Pojawia się wiele wątpliwości. Nie wiadomo, kto przyniósł te narkotyki. Są to tego rodzaju wątpliwości, których nie możemy rozstrzygnąć na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, a jak doskonale sąd wie wątpliwości, których nie można usunąć trzeba rozpatrywać na korzyść oskarżonego. Zdaję sobie sprawę, że jeśli w sprawę zamieszany jest funkcjonariusz Policji, to oskarżyciel chce skazywać, nawet intuicyjnie, ale póki co, na szczęście, sąd nie może opierać się na intuicji, ale na dowodach. A te w żaden sposób nie wskazują na to, że Wojciech F. miał uczestniczyć w obrocie. W tej sytuacji jedynym sprawiedliwym wyrokiem jest wyrok uniewinniający - podsumował obrońca oskarżonego.

Po pierwszy w procesie głos zabrał też oskarżony Wojciech F.

- Odnosząc się do zarzutu posiadania narkotyków, które znaleziono w moim samochodzie, chciałbym zaznaczyć, że nie miałem żadnego samochodu na tamten dzień. Aktualnie mam możliwość jazdy pięcioma albo sześcioma samochodami, którymi jeżdżą też inni ludzie. Do dziś nie przesłuchano właściciela pojazdu, w którym znaleziono narkotyki. Na opakowaniu narkotyków nie było moich odcisków palców. Nigdy nie jeździłem jako pasażer tego samochodu, a narkotyki znaleziono właśnie od strony pasażera. Odnośnie drugiego czynu, to Adam F. i Szymon L, od momentu wyjścia z prokuratury na mieście już mówili, że powiedzieli, że mają narkotyki od policjanta myśląc, że wówczas prokuratura zamiecie sprawę pod dywan. Swoją drogą, jeśli te narkotyki wyceniono na 30.000 zł, to ile ja mógłbym na tym zarobić - 5.000 zł/10.000 zł. Czy to jest kwota za którą chciałbym zniszczyć sobie życie? Niczego mi w życiu nie brakuje. Mieszkam u rodziców. Pensji policjanta nawet nie zauważałem na koncie. Nie wiem dlaczego miałbym pakować się w narkotyki. Wnoszę o uniewinnienie - mówił Wojciech F.

Wyrok ma zapaść na początku czerwca.

AL

Reklama

Przewód sądowy ws. byłego policjanta oskarżonego o obrót narkotykami zakończony komentarze opinie

 • lkj - niezalogowany 2019-05-23 22:25:37

  konto internetowe

  http://ramzes.produktyfinansowe.pl/e/lead/2091/?source=lt

 • narkomania panuje - niezalogowany 2019-05-20 23:46:33

  na każdej imprezie diler nic nowego , młodzież celowo uzależniana nie kończy szkoły liczą się zarobki , to takie picowanie bo jakby była nagroda za wskazanie połowa by wpadła . powołać telefon zaufania gdzie można zgłaszać takie informacje a może uratujemy komuś zdrowie

 • Sierakowidz - niezalogowany 2019-05-20 20:51:42

  Następny święty Policjant czas na nowe porządki nawet nie odczòwalem pensji policjanta na koncie to nie dowód brawo dla Pana Prokuratora Pełny szacunek z mojej strony kara sie należy. A nie że spotykamy pseudo policjantów na dyskotece nie sap bo Ci mandat wlepie na służbie

 • teofil - niezalogowany 2019-05-20 18:59:53

  ja pindole co ta tu pisze.....jakas nimfomanka!!!!!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Kartuzy 2-pokojowe

Dwa pokoje częściowo umeblowane, kuchnia umeblowana i wyposażona w AGD, łazienka oraz przedpokój. Cena najmu 800zł + czynsz +media. Kaucja zwrotna..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Wykonam prace remontowe

Witam wykonam prace Remontowe mieszkań docieplenia poddaszy, wykończenia wnętrza szpachlowanie, malowanie układanie paneli. Zachęcam do kontaktu


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Tapety/Fototapety/Dekoracje

Oferuje profesjonalne usługi w zakresie tapet i fototapet oraz różnego rodzaju dekoracji wnętrz. Więcej informacji pod numerem telefonu 791688616..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"