:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -2°C
Imprezy, Rolnicy całego województwa dziękowali plony dożynkach Kartuzach - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 22/09/2019 19:35
Magdalena Damps-Zdrojewska

Rolnicy z całego Pomorza przybyli w niedzielę do Kartuz. W Stolicy Kaszub odbyły się tegoroczne dożynki województwa pomorskiego. W barwnym dożynkowym korowodzie podziwiać można było kilkadziesiąt zachwycających koron żniwnych.

Święto plonów województwa pomorskiego rozpoczęto uroczystą mszą św. w kartuskiej kolegiacie. Po niej barwny korowód przemaszerował do Parku Solidarności, gdzie odbył się tradycyjny dożynkowy ceremoniał oraz wspólna zabawa. Zebranych powitał gospodarz gminy Kartuzy - burmistrz Mieczysław Gołuński. Słowa podziękowań do rolników skierowali też współgospodarze dożynek Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Bogdan Łapa, starosta kartuski.

- Dziękuję marszałkowi województwa pomorskiego, że wybrał powiat kartuski i Kartuzy do roli gospodarza dożynek. Cieszymy się, że po raz pierwszy w wolnej, samorządnej Polsce możemy takie dożynki gościć na naszej ziemi. Ziemia kaszubska nie charakteryzuje się zbyt bogatą tradycją rolniczą, ale konkurencyjność ma wielką. Powiat jest bramą zachęcającą do przedsiębiorczości. Nasi rolnicy cały czas wytrwale zdają egzamin, bo doskonale konkurują i nie wypierają możliwości prowadzenia gospodarstw. Podnoszą swoje kwalifikacje, stosują najnowocześniejsze środki w produkcji, które pozwalają im osiągać wysokie plony. Ten rok był dobry, jeśli chodzi o plony zwłaszcza w porównaniu do lat poprzednich, gdzie rolnicy musieli się mierzyć m.in. z klęską suszy. Dziękuję rolnikom za ich trud i starania - mówił Bogdan Łapa.

Piotr Karczewski, radny sejmiku województwa pomorskiego i doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy przytoczył przesłanie głowy państwa na dożynki 2019.

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chcę wyrazić ogromną dumę i satysfakcję, że obszary wiejskie pozostają miejscem wielu wspaniałych inicjatyw, które pobudzają polski rozwój. To świadectwo, jak ważną rolę dla umacniania polskiej podmiotowości, dla siły gospodarki narodowej pełni rolnictwo. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. To jest wartość fundamentalna, dotycząca racji stanu. Przyniesione dzisiaj świeżo upieczone bochny chleba symbolizują chleb powszedni, którego dzięki pracowitości i przedsiębiorczości polskich rolników nie brakuje na naszych stołach. W imieniu Rzeczypospolitej wyrażam wdzięczność za wszystko, co Państwo czynią dla dobra rodaków i pomyślności naszej Ojczyzny - podkreśla prezydent w dożynkowym przesłaniu.

- Bardzo się cieszę, że polska wieś idzie naprzód, że ma ona dzisiaj olbrzymi potencjał społeczny i gospodarczy, że staje się coraz bardziej zasobna i nowoczesna. Przyczynia się do tego rolnicza fachowość, nowe technologie produkcyjne, ale i twórczo wykorzystywane tradycyjne metody i receptury. Ludzie wsi to ludzie wykształceni, kreatywni, zaradni. Podejmujący się trudnych zadań i wyzwań lokalni liderzy, których tak wielu mam przyjemność spotykać, odwiedzając kolejne powiaty i gminy - czytał list Piotr Karczewski.

Rolnikom za plony podziękował też wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Chciałbym przekazać pozdrowienia dla wszystkich ludzi, którzy swoje życie związali z rolą i wsią. Poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie. Tęskno mi Panie". To piękne słowa, dotyczą właśnie wszystkich mieszkańców wsi, którzy nam ten chleb powszedni zapewniają. Wieś dla Polski to nie tylko ten chleb powszedni, ale też fundament niepodległości. To tutaj z pokolenia na pokolenie przekazuje się tradycje chrześcijańskie, miłość do ojczyzny, do ziemi. Spotykamy się na dożynkach wojewódzkich w Stolicy Kaszub, ale przez ostatni miesiąc spotykaliśmy się w gminach i powiatach. Dziś podsumowujemy - mówił wojewoda.

Funkcje starostów dożynek pełnili Arleta Hirsz i Krzysztof Hoppe. Rolnicy wręczyli włodarzom wielki dożynkowy bochen, który następnie podzielono między uczestników uroczystości.

Arleta Hirsz z Żukowa uprawia zboże, ziemniaki, kukurydzę i trawy z przeznaczeniem na potrzeby własne i na sprzedaż. Prowadzi hodowlę bydła i trzody chlewnej. Posiada ponad 20 sztuk bydła, w tym sześć krów. Chów trzody chlewnej prowadzony jest w cyklu zamkniętym. Posiada ponad trzydzieści sztuk stada podstawowego - macior. Roczna sprzedaż tuczników wynosi około 500 sztuk, a bydła opasłego 15.

- Pani Arleta Hirsz osiąga dobre wyniki w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Posiada nowo wybudowaną chlewnię z porodówką dla macior, która spełnia wymogi środowiskowe pod kątem odpowiedniej wentylacji, oświetlenia, stałego dostępu do paszy, wody i odpowiedniego mikroklimatu. Gospodarstwo dostosowuje się do wymogów wzajemnej zgodności w zakresie dobrostanu zwierząt. Poza pracą w gospodarstwie aktywnie uczestniczy w życiu wsi i regionu. Od 10 lat pełni funkcję prezesa zrzeszenia producentów rolnych ziemi żukowskiej Radunia - przedstawiał rolniczkę Piotr Szyca, który prowadził dożynkową zabawę wspólnie z Agnieszką Łukasik.

Podczas dożynek rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną. Tych zgłoszono do konkursu aż trzydzieści.

Wyniki konkursu na najpiękniejsze wieńce dożynkowe:

I miejsce - sołectwo Strzeczona, gmina Debrzno, powiat człuchowski
II miejsce - sołectwo Smołdzino, gmina Przodkowo (powiat kartuski)
III miejsce - sołectwo Połczyno, gmina Puck (powiat pucki)

Wyróżnienie od Pomorskiej Izby Rolniczej - Koło Gospodyń Wiejskich Tychnowy (powiat kwidzyński).

Dożynkowe świętowanie umiliły liczne występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Na zakończenie wystąpił zespół Lombard.

MD-Z

Reklama

Rolnicy z całego województwa dziękowali za plony na dożynkach w Kartuzach komentarze opinie

 • Viktoria z LO - niezalogowany 2019-09-23 13:51:54

  To już ostatnie dożynki, czy będą jeszcze jakieś? Może tak codziennie w jakiejś wiosce, to ci "wielcy" kandydaci na posłów i senatorów rozdwoiliby się żeby tylko "...... lud" ich zobaczył. Normalny cyrk!

 • wieniec zniwny - niezalogowany 2019-09-23 10:45:26

  gburzy ciezko pracuja a politycy biora z tego profity

 • do Bonawentury - niezalogowany 2019-09-23 09:31:44

  Kaszubi nie lubią damskich bokserów i oszustów matrymonialnych. Bonkowski pokazał swoją prawdziwą twarz i nikt nie da się już nabrać.

 • Brak miejsca na pełny podpis - niezalogowany 2019-09-22 22:56:39

  Cieszę się, że był tam wybitny patriota, żarliwy apologeta polskości i wielki propagator kultury polskiej, nierozerwalnie związanej z chrześcijańskim fundamentem naszego trwania - Waldemar Bonkowski. Trzymaj się Waldek - Kaszubi są z Tobą. Bonawentura Trepczyk-Borzyszkowski. (tutaj się podpisuję, bo w miejscu na podpis za mało miejsca przewidziano, abym sie w pełni podpisał)

 • Gbur - niezalogowany 2019-09-22 20:26:35

  Chłop potęgą jest i basta !

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


Przedstawiciel handlowy

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Przedstawiciel..


Skup Aut Kartuzy całe

Skupujemy wszystkie marki samochodów - interesują Nas samochody używane w bardzo dobrym stanie jak i powypadkowe, rozbite i uszkodzone, z..


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Świerki świąteczne

Sprzedam świerki pospolite. Choinki z plantacji, nawożone, modelowane, o grubej igłe, od 1 do 4m. Sprzedaż hurtowa. Plantacja znajduje się w..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


praca dla psychologa kartuzy

Poszukuję psychologa, studenta psychologii, do pracy w Pracowni Psychologicznej Atanerw Kartuzach. Pracownia zajmuje sie głównie badaniami..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Zatrudnię sprzedawcę

Zatrudnię ekspedientkę na cały etat w sklepie kosmetycznym w Kartuzach w CH Kaszebe . Osoby zainteresowane proszę o składanie CV na adres..


Sprzedam koparkę gąsienicową

Sprzedam koparkę gąsienicową JCB JS 130 LC z 2011 roku Koparka w pełni sprawna, gotowa do dalszej pracy. Szerokość gąsienicy 70 cm, Szerokość łyżki..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


SAMODZIELNA KSIĘGOWA

Poszukujemy osoby na stanowisko: samodzielna księgowa. Obowiązki m.in.: - Księgowanie wszystkich operacji gospodarczych - Nadzór nad..


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"