:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre

Somonino. Sposób finansowania remontu ul. Wolności nie spodobał się wszystkim radnym

Inwestycje, Somonino Sposób finansowania remontu Wolności spodobał wszystkim radnym - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 20/09/2019 13:21
Karolina Kaczykowska

Dwie uchwały z ostatniej sesji Rady Gminy Somonino wywołały niemałe poruszenie. Chodzi o prace dotyczące ulicy Wolności i pomocy materialnej, którą gmina miałaby udzielić województwu pomorskiemu. Jednemu z radnych pomysł finansowania remontu nie przypadł do gustu i głośno wyraził swoje niezadowolenie. Pozostali radni, skarbnik oraz wójt postanowili wytłumaczyć, dlaczego uchwały brzmiały tak, a nie inaczej.

Cecylia Kitowska, skarbnik gminy Somonino, przedstawiła dwie uchwały w związku z pracami remontowymi na ulicy Wolności w Somoninie. Jest to droga wojewódzka, więc gmina nie może samodzielnie podejmować żadnych decyzji na jej temat. Padła propozycja, by województwo i gmina podjęły współpracę. Gmina Somonino miałaby udzielić pomocy rzeczowej przy wykonaniu chodnika. Koszt takiej pomocy miałby wynieść do 83 tys. złotych. Druga uchwała przewiduje pomoc przy wykaszaniu skarp i poboczy i materiały na wykonanie tego zadania miałyby opiewać na sumę 4,5 tys. złotych.

Gmina w późniejszym czasie miałaby odzyskać wszystkie materiały, które można by przeznaczyć na inne prace remontowe.

Pojawił się jeden głos zwątpienia. Do radnego Edwarda Armatowskiego nie przemówił sposób finansowania remontu ulicy. Z wypowiedzi wynika, że radny wolałby, aby droga została wyremontowana w całości z pieniędzy gminy albo wyłącznie z budżetu województwa.

- W tej uchwale nie ma, jakie środki są przeznaczone z województwa pomorskiego. Padły takie kwoty jak 20 tysięcy, 40 tysięcy, a jeżeli to miałoby być finansowane przy udziale województwa pomorskiego, to trzeba było w tej uchwale zaznaczyć, że takie środki pozyskujemy. Wtedy od razu jest zmiana w budżecie, a to na razie puste słowa, że możemy je odzyskać - zwrócił się do skarbnik.

Radny dokonał również własnych obliczeń, ile wyniesie koszt położenia kostki na jeden metr bieżący.

- Ja tutaj obliczyłem, że za 1 mb ułożenia tej kostki to jest 173 zł bez kosztów materiałów. Później dochodzi do tego materiał. Zatem koszt 1 mb chodnika jest dosyć spory - kontynuował Edward Armatowski.

- Jestem za tym, aby wyremontować ten chodnik, przejeżdżając można zauważyć, że nadaje się do remontu, ale nie zgadzam się ze sposobem finansowania - dodał na koniec radny Armatowski.

- W naszym budżecie nie możemy przyjmować pomocy finansowej, bo my jej nie dostaniemy. W budżecie gminy przyjmuje się tylko pomoc finansową, a my otrzymamy pomoc rzeczową. Na plac budowy zostanie przekazany materiał - odpowiedziała Cecylia Kitowska.

Do dyskusji przyłączyli się też pozostali radni. Zbigniew Nadolski przedstawił własną wersję obliczeń, która różniła się od tego, co wyliczył Edward Armatowski.

- Mam inne wyliczenia niż radny Armatowski. 480 mb chodnika, a chodnik ma 1,5 m razem daje 720 mk. Zatem koszt wynosi 115 zł, a nie 173 zł - powiedział radny Nadolski.

Głos zabrał Wiesław Formela, który przypomniał zgromadzonym sytuację z poprzedniej kadencji, kiedy to ówczesny wójt nie otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Chodziło o to, że somoniński samorząd wybudował dwa odcinki drogi, które znajdowały się poza terenem gminy.

- Wójt nie może budować elementów infrastruktury nie na swoim terenie. Takim terenem jest ulica wojewódzka Wolności, którą podążamy codziennie. Ta ulica jest taką naszą wizytówką. Ta metoda finansowania, która została zaproponowana w ustawie, pozwoli przy ograniczonych możliwościach finansowych zrobić taki kawałek porządnej nawierzchni chodnika. Jeśli mielibyśmy to odrzucić, to powinniśmy nie mieć uwag co do tego, jak nasze drogi i chodniki wyglądają - mówił radny Wiesław Formela.

Słowa przedmówców poparł przewodniczący rady Andrzej Sołtysek.

- Wójt samodzielnie nie może remontować czy dokonywać jakiejś inwestycji na nieswoim terenie. Natomiast możemy uczestniczyć w tym poprzez udzielenie pomocy i ustaleniu tego z właścicielem. Jeżeli każdy będzie robił tylko to, co należy do jego terenu, to nie będzie żadnych zmian - przypomniał przewodniczący Rady Gminy Somonino.

Także wójt Marian Kowalewski nie pozostał obojętny wobec wypowiedzi radnego Armatowskiego. Odniósł się do słów radnego Formeli.

- Jeżeli zrobimy coś samodzielnie na takiej drodze wojewódzkiej, to ja podlegam pod dyscyplinę budżetową. Generalna Izba Obrachunkowa może takie sprawozdanie odrzucić i może powtórzyć się sytuacja z poprzedniej kadencji - zaakcentował włodarz gminy.

Andrzej Sołtysek bezpośrednio zwrócił się do Edwarda Armatowskiego.

- Łatwo rzucać takie hasła, natomiast niech radny wskaże, jak zmusić właścicieli dróg do zainwestowania tak, by gmina nie ponosiła żadnych współkosztów. Podam przykład z pana terenu, kiedy wnioskowaliśmy o wydzielenie miejsca dla pieszych na drogach krajowych. Nie ma żadnych odpowiedzi. Można pisać, prosić i co z tego? Właściciel decyduje o tym, co robi na swoim terenie.

Edward Armatowski zaproponował, by wybrać się tam osobiście i porozmawiać z zarządem.

- Panie radny, chciałbym powiedzieć, że jeździmy tam osobiście, nie tylko ja. Chodzi o Zarząd Dróg Powiatowych, Starostwo Powiatowe, Zarząd Dróg Wojewódzkich itd. Rozmowy się toczą, dyrektorzy tych instytucji nawet do nas przyjeżdżają. To nie jest tak, że my tylko siedzimy - uciął dyskusję wójt Somonina.

KK

Reklama

Somonino. Sposób finansowania remontu ul. Wolności nie spodobał się wszystkim radnym komentarze opinie

  • olek - niezalogowany 2019-09-21 22:11:46

    co.z.hodnikem.w.kameli,szanowna.rado.solecka.zaskoczy.nas.zima.co.znaszymi.60tysacami.podajce.sie.dymisjibo.nie.umiece.zandzic.w.nasej.wiosce.budzetem

  • Ela - niezalogowany 2019-09-21 07:11:42

    Tylko gdzie te "minimum 50 %" dofinansowania o którym tak głośno Wójt mówił na zebraniu? Może wtedy i dla Borcza by coś zostało :)

  • mieszkaniec Borcza - niezalogowany 2019-09-20 20:20:41

    Panie Armatowski może poświeciłby Pan więcej sił na budowanie czegoś a nie sprzeciwianie się. Może trzeba było przy okazji powalczyć o współfinansowanie chodnika w Borczu? Na razie nie widzę by Pan o coś walczył dla nas.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


VW Tuareg 2005 rok poj.2,5

Volkswagen Touareg R5, silnik 2,5. Samochód w stanie technicznym i wizualnym bdb, zawieszenie w stanie bdb, bez jakichkolwiek luzów, stuków...


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać wyłącznie..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Lodówka Side By Side

Sprzedam lodówkę jak nową , używana przez nie całe dwa lata. Na gwarancji do 09.12.2019 roku. Posiadam dowód zakupu. Przez zmianę kuchni jestem..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Serwisant sieci internetowej

Praca na 1/2 etatu na terenie Banina przy obsłudze oraz serwisowaniu sieci internetowej .Nie normowany czas pracy . Wymagane prawo jazdy kat B oraz..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Renault Scenic II 2005 r 1,9

Mam do sprzedania Renault Scenic II. Bogate wyposażenie. Samochód bardzo zadbany nie wymaga wkładu finansowego. Więcej informacji pod nr. tel.


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Doradca Klienta w sklepie

Firma FOTO-KONTAKT jest prężnie działającą firmą od 1999r. Nasza misja to: Zatrzymujemy czas ale nie stoimy w miejscu. Obecnie poszukujemy osoby na..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Skup Aut Żukowo tel.505964223

Skupujemy samochody • W pełni sprawne • Uszkodzone • Powypadkowe • Bez OC czy ważnych badan technicznych Złomowanie: • Zaświadczenie o kasacji •..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym w Kartuzach. Tel. 507392185


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Zatrudnimy masażystki

Zatrudnimy masażystkę do salonu masażu - mile widziana osoba z doświadczeniem. Dla osób bez doświadczenia oferujemy przyuczenie. Atrakcyjne zarobki..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ 19ZŁ+PREMIA


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


300 dla młodej szczupłej

Spotkam się z młodą szczupłą na spędzenie miłych chwil u mnie lub w aucie . Zapewniam miłą atmosferę , pełną dyskrecję i tak samo jej oczekuję...


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Działki w Brodnicy Górnej

Sprzedam działki budowlano-usługowe w Brodnicy Górnej .Cena 50zł m2 (działki 1000 do 1200m2). Bardzo dobra lokalizacja


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"