:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
Wieści z samorządów, Stężyca budżet Wójt Tomasz Brzoskowski szału - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 03/12/2019 14:34
Ania Lehmann

Ponad 77,7 mln zł po stronie dochodów, 71,5 po stronie wydatków, w tym 7,8 mln zł na inwestycję, by 3,2 mln nadwyżce budżetowej na spłatę wcześniejszych zobowiązań - tak w wielkim skrócie prezentuje się plan finansowy gminy Stężyca na 2020 rok. - Chciałoby się pewnie więcej. Szału nie ma. Jest to pierwszy z trudniejszych budżetów, jakie są przed nami - komentował wójt Tomasz Brzoskowski,.

Stężyccy radni jako pierwsi w Kartuskiem poddali pod obrady przyszłoroczne prowizorium budżetowy. Plan finansowy gminy Stężyca na 2020 rok zakłada 74.788.491 zł dochodów i 71.556.961  zł wydatków. Zadania inwestycyjne mają pochłonąć 7.818.322 zł. Zaplanowano też nadwyżkę budżetową w wysokości 3.231.530 zł celem spłaty wcześniejszych zobowiązań inwestycyjnych.

- Chciałoby się pewnie więcej, ale musimy tak szyć, jak krawiec pozwoli. Bardzo dobrym sygnałem jest to, że mamy prawie 3,3 mln zł nadwyżki budżetowej. Udało się usystematyzować regułę wydatkową kwestiami pewnych ograniczeń. Nie zrezygnowaliśmy z wydatków, ale ograniczyliśmy je w pewnych działach - komentował budżet wójt Tomasz Brzoskowski.

"Szału nie ma"

Aż 68 proc. wydatków budżetowych stanowią wydatki związane z pomocą społeczną oraz edukacją. Pozostałe wydatki stanowią 32 proc.

- Mówiąc szczerze, jako samorządowiec: szału nie ma. Pozostaje nam 32 proc. środków na resztę wydatków. Około 1 mln zł więcej w przyszłym roku zapłacimy już za samą energię. Wzrost płacy minimalnej, 300 zł za wychowawstwo dla nauczycieli itp. Z tym wszystkimi musimy się zmierzyć, dlatego pewne wydatki musieliśmy ograniczyć (na kulturze, sporcie, promocji). Wprowadziliśmy oszczędności w administracji  - mówił wójt Brzoskowski.

Na zadania inwestycyjne gmina Stężyca w 2020 roku przeznaczy kwotę 7.818.322 zł, co stanowi 12 proc. wszystkich wydatków. Większość tej kwoty pochłoną zadania drogowe. Na ten cel zabezpieczono aż kwotę w wysokości 5.270.222 zł.

- Uważam, że jest to jeden z pierwszych trudnych budżetów. W 2021 roku może być jeszcze trudniejszy. Niemniej będziemy starali się tak działać, aby kończyć kolejne lata z nadwyżkami budżetowymi, aby zachować pewną ostrożność. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować ten budżet i utrzymać wydatki bieżące. Gmina zachowuje bardzo dużą stabilność finansową - oceniał Tomasz Brzoskowski.

200 zł dla seniora

Sztandarowym programem stężyckiego samorządu będzie program senioralny. Gmina Stężyca jest jednym z dwóch samorządów w Polsce, który wesprze seniorów w zakupie leków.

- W 2020 roku ruszamy z dopłatą do leków. Każdy senior otrzyma 200 zł dopłaty do leków. Jest to kolejny etap wdrażania naszego programu senioralnego. Dopłaty na pewno będą istnieć do końca tej kadencji. Ten obszar wymaga pewnych działań, dlatego wychodzimy na przeciw seniorom. Jest to sfera, która wymaga pomocy. My, jako samorząd, pomagamy naszym seniorom. Jest to nasz sztandarowy program. Polityka senioralna jest dla nas priorytetem w tym  budżecie  - podkreślał włodarz Stężycy.

W gminie jest około 1.200 seniorów.

Likwidacja Przebojowej Majówki sposobem na oszczędności?

Uwagi co do przyszłego budżetu wniósł radny Grzegorz Zwara, który zwrócił uwagę m.in. na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w dojściu do szkoły i  remont starego budynku szkoły w Gołubiu. Wyszedł też z propozycją poszukania oszczędności na jednej ze sztandarowych stężyckich imprez - Przebojowej Majówce.

- Na tę imprezę wydajemy 1 mln zł. Może warto ograniczyć występ zespołów do trzech najlepszych, a nie zapraszać takie, które grają z playbacku. Tym samym moglibyśmy ograniczyć wydatek w tym zakresie do 300.000 zł - proponował radny Grzegorz Zwara.

- Z koncertów jesteśmy najbardziej znani. Wiem, że nie lubi pan pewnych działów gminy, ale mamy też inne zadania gminne niż te infrastrukturalne. W tej kwestii się różnimy. Będziemy i tak to realizować - ripostował wójt Brzoskowski, który po kolejnej uwadze radnego, że to tylko jego zdanie i propozycja, w mocnych słowach zaznaczył, że i tak będzie realizował swoją politykę rozwoju gminy,

- Jako wójt mam swoją politykę. I tę politykę będę kontynuował. Nie cofnę się ani kroku. Jeżeli ktoś nie chce mnie popierać, to proszę przeprowadzić wybory i wybrać innego wójta. W ostatnich wyborach dostałem tysiąc głosów więcej. Nigdy takiej zwyżki nie miałem. Wyborcy mi zaufali. Dlatego będę taką politykę realizować - podnosił wójt.

- Ale my chyba też możemy mieć swoje zdanie? - komentował i pytał radny Zwara.

Stwierdzenie pozostało bez echa.

Radni niemal jednogłośnie przyjęli przyszłoroczny budżet. Radny Grzegorz Zwara wstrzymał się od głosu. Pozostała część rady opowiedziała się "za" planem finansowym 2020.

Stężyca ma już budżet 2020. Wójt Tomasz Brzoskowski: "szału nie ma" komentarze opinie

 • gość 2019-12-03 17:38:41

  A ja się pytam dlaczego płacimy tak wysokie podatki? Wszyscy się śmieją, że nie tylko wieżyca jest wysoka w tej gminie, opłaty są dużo wyższe, niż w sąsiednich gminach, a mimo to i tak mamy bardzo kosmiczne zadłużenie. Stan wody w kranie jest katastrofalny. Pompa ciepła przestała działać po dwóch miesiącach użytkowania. Panowie z serwisu byli w szoku, powiedzieli, że takiej "jołchy" w kranie w życiu na oczy nie widzieli... Cała Polska mówi o kładce, ale gdyby zrobić zestawienie w całej Polsce na temat wysokości podatków to na pewno naszej gminie dałoby to większą sławę... Ale dla wójta liczy się tylko majówka i piłkarze...

 • gość 2019-12-03 18:50:35

  Prawda!!!! podatki w tej gminie są masakrycznie wysokie.

 • Obiektyw - niezalogowany 2019-12-03 22:48:50

  Ten wojcio mocno dba o sport, patrzę na jego szczupłą muskularną sylwetkę i myślę sobie,- on jest jak młody Bóg,!!! Słuszna jest jego droga i jego mądrość, tak trzymaj wójcie, cały plebs stężycki jest z tobą razem z twoimi oddanymi klakierami!!!!

 • Mieszkaniec steżycy - niezalogowany 2019-12-04 12:30:33

  W tej gminie ani radni ani sołtysi tym bardziej mieszkańcy nie mogą mieć swojego zdania liczy się tylko zdanie wójta jak jesteś przeciw to masz przechlapane. Mamy najwyższe podatki za śmierć też za raz będzie płacić majątek ja za prąd wraz z wodą nie będę płacił tyle co za śmieci śmiechu warte a jeszcze wójt sobie gaz wymyślił nie przypominam sobie aby się nasz pytano o zadanie a chodzę na każde zebranie soleckie. A jeszcze jak czytam że zabiera się wójt za edukację to zastanawiam się czy już z dziećmi uciekac do innej szkoły poza gminy czy może jednak zostawi szkole w końcu spokoju pozostawi to kuratorium

 • Gość - niezalogowany 2019-12-04 23:58:00

  Prawda, z podatkami to wójt przesadza i to bardzo.
  Niech robi tak dalej ,to na pewno się pożegnać że stopniem w następnych wyborach.
  Prawdę mówiąc to zastanawiam się czy te poprzednie nie były sfałszowane.
  Cóż, dla kasy i chwały zrobi się wszystko, czy z nie.

 • gość 2019-12-05 21:41:37

  Jak wam sie nie podoba wasz wojt, to dajcie go spowrotem do Kartuz a wezcie Golunskiego. Kartuzkie solectwa bez drog, chodnikow ,bez sciezek rowerowych, bez dodatkowego oswietlenia, bez pozyskanych funduszy unijnych. Za to zadluzenie gminy Kartuzy okolo grubo ponad 70mln

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Przedstawiciel handlowy

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Przedstawiciel..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


Świerki świąteczne

Sprzedam świerki pospolite. Choinki z plantacji, nawożone, modelowane, o grubej igłe, od 1 do 4m. Sprzedaż hurtowa. Plantacja znajduje się w..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Montażysta osłon

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Montażysta osłon..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


VW Tuareg 2005 rok poj.2,5

Volkswagen Touareg R5, silnik 2,5. Samochód w stanie technicznym i wizualnym bdb, zawieszenie w stanie bdb, bez jakichkolwiek luzów, stuków...


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


KARTUZY-Osiedle

KARTUZY-sprzedam mieszkanie na PARTERZE, 2-pokojowe, o powierzchni 52,3 m2, Osiedle Wybickiego (blok 6) W skład lokalu mieszkalnego wchodzą: - 2..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Instalator Systemów

Zatrudnię osobę na stanowisko montera instalacji nisko prądowych wymienionych w tytule ogłoszenia. Wymagania: -obsługa elektronarzędzi -znajomość..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


Kartuzy ładne Mieszkanie 2

NOWOCZESNE, FUNKCJONALNIE ZAARANŻOWANE MIESZKANIE! LOKALIZACJA: Mieszkanie położone w Kartuzach w bardzo dobrej lokalizacji, 100 m od budynku jest..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


garaż kartuzy

Posiadam do wynajęcia garaż 3 x 5 w Kartuzach w okolicach oś. Wybickiego.


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"