:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Sulęczyno jednak wesprze budowę hospicjum - radni za drugim podejściem przyjęli uchwałę

 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
Kartuzy.info 28/03/2019 15:18
Ania Lehmann

Po nieudanej wtorkowej próbie podjęcia uchwały w sprawie przekazania środków na budowę hospicjum w Kartuzach, w czwartek sulęczyńscy radni jednak zdecydowali o wsparciu tej szczytnej i niezwykle ważnej dla mieszkańców inwestycji. Łącznie, przez cztery lata, gmina Sulęczyno przekaże na ten cel kwotę 520.000 zł.

O tej cennej, potrzebnej i ważnej dla regionu inicjatywie mówiło się od wielu lat. Plany i marzenia w tym zakresie zaczęły się realizować w ubiegłym roku. W październiku zawiązał się komitet wsparcia budowy hospicjum stacjonarnego, w skład którego weszli samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Zdecydowali, że wspólnymi siłami wykonają to dzieło. Koszt budowy hospicjum to 24 mln zł, z czego połowę miały wyłożyć samorządy.

W ostatnim czasie rady poszczególnych gmin przyjmowały uchwały w sprawie wsparcia powiatu kartuskiego w tym zakresie. We wtorek przed tym zadaniem stanęła sulęczyńska rada. Radni jednak wyrazili swój sprzeciw przeciwko przekazaniu środków z budżetu gminy na ten cel. Przeciw było aż ośmioro radnych: Marcin Gawin, Tomasz Kreft, Grażyna Las, Piotr Szuta, Maria Łukowicz, Robert Dera, Grzegorz Kamiński i Łukasz Treder. "Za" opowiedzieli się z kolei Kazimierz Gliniecki, Grzegorz Bielicki, Dorota Kujda, Dariusz Kulas i Wiesława Myszk. Radna Marzena Wenta wstrzymała się od głosu.

W związku z tym, iż radni powiatu podczas piątkowej sesji mają podjąć uchwałę obejmującą wszystkie gminy, na czwartek w Sulęczynie zwołano sesję nadzwyczajną, podczas której radni po raz drugi pochylili się nad tematem. Zanim jednak poddano uchwałę pod głosowanie, głos zabrali skarbnik powiatu kartuskiego Zofia Walkowiak i wicestarosta Piotr Fikus, którzy przybliżyli radzie potrzebę budowy hospicjum, symulację kosztów i założenia projektu.

- Ta inwestycja jest potrzebna wszystkim mieszkańcom. Nie tylko gminom Kartuzy czy Żukowo, ale też mieszkańcom gminy Sulęczyno. Jak sami wiemy, nowotwory były, są i będą, aby pomóc tym odchodzącym ludziom, wspólnie podjęliśmy decyzję, aby wesprzeć budowę hospicjum. Propozycja gospodarzy gmin była tak, że każdy samorząd przekaże kwotę odpowiadającą liczbie mieszkańcom i możliwościom finansowym. Bardzo was proszę, abyście państwo zastanowili się i aby przystąpić do tego działania. Gmina Sulęczyno jest na razie jedyną gminą, która nie podjęła stosownych uchwał. Wszystkie pozostałe gminy już podjęły uchwały. Może z braku dostatecznej wiedzy w tym zakresie, aby podjąć tę uchwałę. Byłoby nam bardzo przykro, gdybyśmy musieli z tego wspólnego dzieła wykreślić gminę Sulęczyno - przekonywała Zofia Walkowiak, skarbnik powiatu kartuskiego.

- Podczas ostatniej sesji byłam przeciwna, bo nie otrzymaliśmy takich informacji, jakie dziś nam przekazano. W grudniu wójt zapewniał nas, że wkład gminy Sulęczyno w tę inwestycję to 65.000 zł. Nic nie wiedzieliśmy o tym, że będziemy przekazywać środki przez cztery lata. Po wyjaśnieniach pani skarbnik, w końcu wiemy jak sprawa faktycznie się przedstawia. Panie wójcie, kolejnym razem prosimy o lepsze informacje. Nie jestem przeciwna budowie hospicjum - mówiła radna Maria Łukowicz.

- Rada nigdy nie była przeciwko hospicjum i nigdy nie będzie. Dlatego, że pan wójt wprowadził radnych w błąd, na ostatniej sesji rada podjęła taką decyzję. Dzięki wyjaśnieniom pani skarbnik powiatu, na pewno ulegnie to zmianie - dodawał radny Łukasz Treder.

- Dziękujemy pani skarbnik za te wyjaśnienia. Nikt z radnych nie jest przeciwko budowie hospicjum. Wtorkowa decyzja wynikała z niewiedzy. Myślę, że za każdym razem najpierw powinniśmy otrzymać szczegółowe wyjaśnienia, a potem przystępować do głosowania. Nikt na pewno nie ma wątpliwości, że budowa hospicjum jest słusznym i szczytnym celem - podkreślał z kolei Kazimierz Gliniecki, przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno.

Tym razem radni podjęli uchwałę i dokonali tego jednogłośnie. Gmina Sulęczyno łącznie na ten cel przeznaczy 520.000 zł, po 130.000 zł rocznie przez cztery lata. Wkład pozostałych gmin przedstawia się następująco: Żukowo - 2.400.000 zł, Kartuzy - 2.400.000 zł, Sierakowice - 1.680.000 zł, Somonino - 920.000 zł, Stężyca - 1.000.000 zł, Przodkowo - 800.000 zł, Chmielno - 680.000 zł, powiat - 1.600.000 zł.

Hospicjum powstanie w Kartuzach przy ul. Leśnej. Budynek będzie miał niewiele ponad 4500 m kwadratowych. Został zaprojektowany jako obiekt średniowysoki o czterech kondygnacjach nadziemnych. Na parterze i na piętrze będą znajdowały się pokoje dla 36 chorych. Inwestorem jest Kartuskie Centrum Caritas. Hospicjum będzie pełniło opiekę całodobową przede wszystkim nad osobami z chorobą nowotworową.

Transmisję z nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Sulęczyno można obejrzeć tutaj.

AL

Reklama

Sulęczyno jednak wesprze budowę hospicjum - radni za drugim podejściem przyjęli uchwałę komentarze opinie

 • obserwujący wpisy - niezalogowany 2019-04-03 13:08:54

  Znikają komentarze, kto je usuwa co ciekawe byly to komentarze merytoryczne, podziękowania, zadne obrażliwe, widocznie mają być tylko obrażliwe czy o to chodzi komuś, kto się tym karmi.

 • Do obserwator - niezalogowany 2019-03-31 10:25:34

  wcale mnie to nie dziwi

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-03-29 22:25:14

  Jest to pożądna inwestycja i jak najbardziej potrzebna ale gminę Sulęczyno na to nie stać wezmą kolejną pożyczkę jak byśmy mieli za mało długu ciekawe kto to spłacić nie nie z tej gminy uciekać jak naj dalej

 • opserwator - niezalogowany 2019-03-29 16:39:27

  ludzie mówią ANDOR idzie dalej

 • czytelnik grozi - niezalogowany 2019-03-29 14:14:44

  czytelnik działaj i udowodnij swoją racje

 • czytelnik - niezalogowany 2019-03-29 11:48:09

  Ja bym nie był tak odwazny.Nikt w internecie nie jest anonimowy, dwa lub nawet trzy wpisy kwalifikują się do załozenia sprawy sadowej.

 • Wyborca - niezalogowany 2019-03-29 10:30:45

  Całą tę 8 na tydzień do hospicjum w czynie społecznym

 • Grintala - niezalogowany 2019-03-29 08:06:37

  Są radni co rozumieją co czytają i słuchają a nie dwa taborety wójta. Wice najlepszy głosuje za później tłumaczy o błędnym wytłumaczenie i zapisie ale po mimo że wiedział głosował za. Jan w grobie się przewraca. Młodzi gniewni sztyletuja wójta.

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-03-29 06:32:28

  Panie przewodniczący, to przecież Pan jest odpowiedzialny i tylko Pan za przygotowanie materiałów do sesji a nie kto inny, więc za to że radni otrzymali za mało szczegółów odpowiada moim zdaniem przewodniczący, a to że wójt i pan Andrzej zwłaszcza z młodymi radnymi chcą nimi sterować to normalne, lecz tu należą się brawa dla młodego wojska że są w stanie wyrazić własne zdanie, brawo p. Szuta, p. Gawin, głowa do góry

 • Rio - niezalogowany 2019-03-28 23:50:04

  Z nagrania faktycznie wynika ze coś nie gra . Czy wójt ma w ogóle pojęcie, bo 8 radnych doskonale ma pojęcie.

 • Podatnik lubi wideo - niezalogowany 2019-03-28 23:42:13

  Podatnik odsyłam do nagrania z przebiegu sesji. Ta 8 to radni odpowiedzialni których nie da się oszukać. Są protokoły z komisji i można przeczytać kto kłamie i jest przeciwny hospicjum a radni nie byli nigdy przeciwko hospicjum.

 • podatnik - niezalogowany 2019-03-28 23:25:00

  To nie ładnie ze zostaly usunięte co najmniej dwa komentarze, nic w nich nie było złego, a jednak usunieto. Czy wiadomo kto to usuwa komentarze? .Czy nalezy dopatrywać się stronniczości? ludzie wypowiadali się w nich ze hospicjum jest potrzebne, a a osiem radnych zagłosowało przeciw. Moze kiedyś sami bedą tego hospicjum potrzebowali.Przecież to sa podatników pieniądze i podatnicy potrzebują hospocjum. Czy słowo hospicjum jest angielskie?

 • Przeciw sołtysom - niezalogowany 2019-03-28 23:19:05

  Pani Wiesia to pupilek Nenka

 • Dawid - niezalogowany 2019-03-28 22:31:55

  Ta ósemka radnych była świadoma tego, że Wójt wprowadza radnych w błąd.

 • Mieszkaniwc - niezalogowany 2019-03-28 20:14:26

  Gdyby wójt z przewodniczącym dali materiały żeby radni się zapoznali chociaż dzień szybciej ,a nie przed sama sesja to było by napewno nie było zamieszania. A nie że głosować niewiadomo na co, dobrze że to odrzucili.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę

Kupię działkę inwestycyjną/przemysłową w okolicach kartuz, minimum 3000mkw,


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Lokale Biurowo Handlowe na

Powierzchnie Handlowo-Biurowe na sprzedaż lub wynajem ( od 40 mkw wzwyż ) w nowo powstającym pasażu handlowym zlokalizowanym przy głównej ulicy..


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Zatrudnię do prac

Zatrudnię na stałe do prac wykończeniowych z okolic Kartuz .Praca od poniedziałku do piątku 7-16 w zespole od 2-4 pracowników Wynagrodzenie..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z tworzywa sztucznego...


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z mlecznego szkła . Lampion..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


sklep mięsny GOSZ Żukowo praca

Przyjmę do pracy na umowę zlecenie w charakterze sprzedawca w sklepie mięsnym w Żukowie na jeden dzień w tygodniu - soboty, lub dwa dni - piątki i..


Tańcząca i Śpiewająca czapka

Niesamowita czapka,poruszająca się w rytm piosenki. Zasilana bateriami 3xAA(brak w komplecie) Czapka wykonana z przyjemnego grubszego..


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"