:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
Uroczystości patriotyczne, Kartuzach upamiętniono rocznicę Powstania Warszawskiego - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 01/08/2019 15:00
Magdalena Damps-Zdrojewska

W czwartek w południe w Kartuzach odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na obchody przybyli m.in. europosłanka Anna Fotyga, radni sejmiku wojewódzkiego z PiS, przedstawiciele władz powiatu i gminy Kartuzy oraz organizacji tu działających, jak również IPN.

W czwartek w południe w stolicy Kaszub burmistrz, radni, przedstawiciele związku piłsudczyków i towarzystwa upiększania Kartuz, a także członkowie PiS uczcili wydarzenia sprzed 75. lat składając kwiaty pod pomnikiem "Inki". Na obchodach by

1 sierpnia 1944 roku, punktualnie o godz. 17 w pogrążonej w wojnie stolicy rozpoczęto Powstanie Warszawskie. Nierówna walka z hitlerowskim okupantem trwała 63 dni. Przypomnijmy, że straty wojsk polskich w Powstaniu szacuje się na 16 tys. zabitych i zaginionych oraz 20 tys. rannych. Kolejne 15 tys. wzięto do niewoli. Jak podają źródła, w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.

- Starty były bardzo duże, zwłaszcza wśród ludności cywilnej. Na samej Woli w tak zwanej Rzezi Wołyńskiej w ciągu pięciu dni zginęło 60 tysięcy osób - mężczyzn, kobiet i dzieci - historię przypominał Kazimierz Socha-Borzestowski, inicjator obchodów, przewodniczący Towarzystwa Upiększania Kartuz i członek związku piłsudczyków.

W swoim wystąpieniu organizator obchodów przypomniał też postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przytaczając jego zasługi dla powołania Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Dziękuję, że społeczność Kartuz włączyć się w obchody przypominające te wydarzenia. Dziękuję także za przypomnienie postaci śp. Lecha Kaczyńskiego. Byłam jego bliską współpracownicą. Moja rodzina wywodzi się z Kujaw i ze Świętokrzyskiego więc w naturalny sposób byłam wychowana w kulcie zarówno marszałka Piłsudskiego, ale i i Powstania Warszawskiego. Ale urodziłam się na Pomorzu, tu byłam harcerką i uczyłam się trudnej historii tych ziem. Uczyłam się jej krok po kroku zarówno jako harcerka, koleżanka, potem studentka i w końcu polityk - mówiła Anna Fotyga.

Europosłanka złożyła hołd wszystkim bohaterom i poległym w powstaniu, zarówno żołnierzom, jak i ludności cywilnej. Nawiązała też do ziemi kartuskiej i Pomorza.

- Chcę bardzo nisko pochylić głowę przed wszystkimi ofiarami Zbrodni Pomorskiej, w tym dokonanej na terenie powiatu kartuskiego za ponad 10 księży rozstrzelanych w pierwszych dniach wojny, wszystkich osadzonych w obozach w pobliżu Dzierżążna i Egiertowa. Chcę pochylić głowę nad ponad czterema tysiącami pomordowanych mieszkańców powiatu kartuskiego. To ta danina krwi - dodała.

- W polityce międzynarodowej liczy się tylko jeden argument - argument krwi, czyli to, że zawsze jesteśmy gotowi do obrony swojej ojczyzny we wszystkich aspektach, gotowi do umierania. Oczywiście chcemy żyć w przyjaźni ze wszystkimi, również tymi, którzy kiedyś w przeszłości wyrządzali nam krzywdę, ale wiemy, że to pojednanie musi w każdym przypadku dokonywać się w prawdzie. Niedawno apelowano o uszanowanie różnych postanowień i wyborów, chciałabym, by szanowano również naszą wrażliwość - podkreślała europosłanka.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w XX wieku w historii Polski. Z powodu tragicznych skutków, olbrzymich strat w ludziach, zniszczeń, jakie dokonano w jego trakcie decyzja co do słuszności jego rozpoczęcia wciąż budzi wiele dyskusji. Niewątpliwym jest jednak to, że Powstańcy wykazali się niesamowitą i godną największego uznania odwagą, z poświęceniem walcząc o wolną Polskę do samego końca.

Dla upamiętnienia rocznicy Powstania punktualnie o godz. 17, w "Godzinę W" w całej Polsce rozlegnie się dźwięk syren.

MD-Z

Reklama

W Kartuzach upamiętniono 75. rocznicę Powstania Warszawskiego komentarze opinie

 • obserwtor - niezalogowany 2019-08-03 22:26:40

  Gratulacje panie Kazimierzu tak trzymać

 • Tylko nie mów nikomu - niezalogowany 2019-08-02 21:29:27

  Niestety prawdziwa historia w obecnych czasach nikogo nie obchodzi, wystarczy że są pod wpływem propagandy 500+ i do przodu.

 • Czy warto było - niezalogowany 2019-08-02 15:58:17

  Anton. Komu składano kwiaty bohaterom cywilom czy żołnierzom Armi Ludowej co brała udział w walkach powstańczych na Żoliborzu? J Jak posegregujesz poległych na lepszych i gorszych.
  Poznaj historie z kilku źródeł a dowiesz się że bez układania się z komunistami do powstania by nie, doszło.
  Dziwię mnie tylko że tak łatwo dali się oszukać wiedząc np o Katyniu.
  Jak poskładasz wszystkie fakty w jedno to zapewne dojdziesz do wniosku czy warto było poświęcać życie ok 200tys ludzi w tym 180tys cywili.
  Dlatego napisałem że Stalin zacierał ręce że szczęścia

 • Polak - niezalogowany 2019-08-02 12:51:31

  Nie rozumiem, dlaczego niektórzy ludzie na tych zdjęciach mają takie zadowolone miny? Nawet widać usmiechy. Czy oni w ogóle zdają sobie sprawę, jakim nieszczęściem dla narodu polskiego było to przerażające ludobójstwo dokonane przez niemieckich zbrodniarzy, bandytów i degeneratów? Czy ktoś im powiedział, co aktualnie chcą upamietniać?

 • Anton - niezalogowany 2019-08-02 10:01:35

  Czytając komentarze nasuwa się wniosek że Hitler i Stalin zrobili swoje –wybili nasze elity Część wpisów ma bardzo ‘’poddańczy” wydźwięk a na dodatek próbuje rozliczać najbardziej wartościowych .Tych którzy podjęli walkę o najwyższe wartości które należą się każdemu z nas Podjęli bój o naszą tożsamość, kulturę , państwo Dlaczego nie pytacie o bandyckich najeżców wyrachowanych morderców którzy z zatrważającą logiką realizowali plan zniszczenia okradzenia wymordowania elit naszego kraju Zadajcie sobie pytanie w imię jakiej wyższej kultury realizowano ten plan może poczujecie wtedy szacunek do siebie samych

 • Prawdziwa historia - niezalogowany 2019-08-02 00:24:19

  Powstanie to majstersztyk Stalina, ludzie uwierzyli że pomoc nadejdzie na czas ze wschodu.
  Tymczasem faszysci wybili powstańców i ludność cywilną idąc sowietom na rękę tym samym Stalin miał mniej kłopotu z Polakami. Wyzwolił Warszawę jak było po wszystkim.
  Dziwię się tylko że sztab powstańcow dał się tak wmanewrować sowietom

 • xyx - niezalogowany 2019-08-01 23:02:23

  dziwny kraj, który entuzjazmuje się śmiercią 200 tyś swoich obywateli skazanych na śmierć przez swoich przywódców.
  No cóż widać edukacja jest jaka jest.

 • @@@#marshall - niezalogowany 2019-08-01 21:16:43

  Współczuję tobie. Musisz być bardzo zakompleksionym człowieczkiem.

 • no nie - niezalogowany 2019-08-01 20:01:10

  Kto zaprosił do Kartuz Fotygę

 • @@#marshall - niezalogowany 2019-08-01 19:57:10

  Na twoim przykładzie widac, ze ubeckie myślenie jeszcze ci zostało po latach ścigania tych, którzy walczyli z szumowinami takimi jak ty. Mamy XXI wiek a w Polsce pełno jeszcze komuchów , byłych ubeków no i tęczowych dewiantów.

 • @#marshall - niezalogowany 2019-08-01 19:47:00

  UBekiem to mogłeś być ty skoro masz na tym punkcie taką obsesję. mamy XXI wiek - obudź się

 • #marshall - niezalogowany 2019-08-01 19:39:03

  A nie lepiej żebyś uszył sobie mundurek Lenina albo Stalina ? Na pewno ubekowi takiemu jak ty bedzie do twarzy !

 • marshall - niezalogowany 2019-08-01 15:55:18

  Na następne obchody muszę dać uszyć sobie mundur marszałka, to będę miał +10 do charyzmy jak te dziadki, które się bawią w wojsko.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


poszukiwany doradca klienta

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Kartuzach Doradcę Klienta . Dołącz do nas , jeśli : • masz doświadczenie w obsłudze..


obsługa klienta bankowego

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Żukowie. Doradcę Klienta Dołącz do nas , jeśli : • masz..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Praca w sklepie internetowym -

GŁÓWNE ZADANIA: • udział w prowadzeniu sprzedaży internetowej • obsługa transakcji internetowych • przyjmowanie zamówień • obsługa klienta..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"