:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C

W kaszubskim świecie poezji Ewy Warmowskiej

Ludzie i pasje, kaszubskim świecie poezji Warmowskiej - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 10/03/2019 10:10
Dominik Ropela

Zanim zajęła się literaturą pracowała jako nauczycielka. Jej największą inspiracją są dzieci. Od ponad dziesięciu lat tworzy prozę i poezję kaszubską. Mowa o Ewie Warmowskiej, która szczęście określa jako czerpanie radości z każdego dnia i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy. W swoich tekstach opowiada głównie o tym, co jej bliskie - przyrodzie.

Swoje miejsce na ziemi znalazła w niewielkim domu pośród pól i lasów w jednej z kaszubskich wsi. Stąd czerpie inspiracje i tam tworzy. Przez szesnaście lat wydala kilka tomików prozy i poezji.

- Zawsze byłam miłośniczką poezji, bujałam w obłokach, chodziłam po polach i łąkach, zbierałam kwiaty i zioła. Byłam wrażliwa na piękno, znałam na pamięć mnóstwo wierszy różnych autorów. Sama zaczęłam pisać pod koniec 2003 roku. Po niespodziewanej chorobie (porażenie nerwu twarzowego) przeżyłam szok - czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie wykrzywioną i zniekształconą twarz, trudności z mówieniem i jedzeniem, jedno niedomykające się oko, a na dodatek mało obiecującą diagnozę neurologa - wspomina Ewa Warmowska.

Jak wierzy poetka, nic się jednak nie dzieje bez przyczyny. Również te bolesne i trudne chwile niosły z sobą głębszy sens. Od choroby uciekała myślami do świata opowiadań i wierszy.

- Myślę, że tamten czas, wstrząs jakiego doznałam spowodował ucieczkę w krainę ułudy. Chciałam zapomnieć o rzeczywistości i problemach. To nagłe pisanie, wręcz eksplozja twórcza stała się dla mnie ratunkiem i lekarstwem. Ale to, że zaczęłam pisać właśnie po kaszubsku, ma swoją przyczynę umiejscowioną dużo wcześniej, myślę, że gdzieś w dzieciństwie - dodaje.

Eksplozji twórcza, której doświadczyła pisarka szybko przyniosła z sobą owoce. Powstał pierwszy wiersz "Trapë do nieba". Opowiada on o pięknie natury, marzeniach, przeznaczeniu i tajemnicy życia. Autorka tym samym tytułem później nazwała swój pierwszy tomik poezji.

- Mój pierwszy tomik zatytułowany "Trapë do nieba" został wydany w 2006 roku. Do tej pory pisałam raczej do kuferka, podczas gdy inni piszą do szuflady (śmiech). Moje wiersze ujrzały światło dzienne dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pomocy Przemysława Łagosza - dyrektora "Małej Szkoły" w Szopie. Nie wiem czy to opatrzność, czy może z "wësoka rãka", bo 8 marca 2006 roku podczas luźnej rozmowy na przerwie wspomniałam, że piszę i chciałbym wydać swoje wiersze - opowiada.

Autorka nie sądziła jednak, że słowa w tak szybki sposób mogą zmienić się w czyny, a jej marzenie o wydaniu swojego pierwszego tomiku stanie się realne. Do dziś nie może uwierzyć, że rozmowa podczas przerwy w szkole, gdzie pracowała stanie się tak istotną dla jej przyszłej kariery.

- Później nadeszło zaskoczenie, przełomowa chwila, bo dyrektor natychmiast zaczął szukać sponsorów, żeby zrealizować mój zamysł. Dokładnie trzy miesiące później, ósmego czerwca odbyła się promocja mojego pierwszego tomiku - tłumaczy poetka.

- Spełniło się moje największe marzenie, usłyszałam wtedy wiele ciepłych słów, rozdawałam książki, och jak wiele sprawiało mi to radości. Towarzyszyli mi najbliżsi: córka Barbara, która "koronkowymi obrazkami" ilustrowała moje wiersze, a także wzruszony mąż Zygmunt - dodaje.

Spory wpływ na późniejszą twórczość pisarki miało dzieciństwo. Podczas zabaw z rówieśnikami, słuchiwania opowieści dziadka Leona, rodzinnych chwil mała Ewa poznawała kaszubski, tradycje i wierzenia tej kultury.

- Miałam radosne i beztroskie dzieciństwo. Bawiłam się z rówieśnikami, wędrowałam po polach i łąkach w poszukiwaniu "skarbów", grałam w piłkę, chodziłam na szczudłach, słuchałam bajek z uchem przyłożonym do starego głośnika. Zawsze wiedziałam, gdzie rośnie bujna macierzanka, barwny łubin, pachnąca mięta, dorodny szczaw i najwyższe pierzaste trawy, które były ozdobą mojego pokoju na strychu. Byłam też posiadaczką pokaźnej kolekcji kamieni różnego sortu, namiętnie czytałam książki i moją pierwszą encyklopedię... Myślę, że rodzina, atmosfera, która w niej panowała i zamiłowanie do książek dały mi dobry fundament do mojej twórczości w dorosłym życiu - mówi.

Od Ewy Warmowskiej bije niesamowite ciepło i nieskrywana radość życia. O swojej pasji opowiada z uśmiechem na twarzy. Jednak sukcesu,jaki odniosła, wciąż pozostaje bardzo skromną osobą.

- Cóż, byłam i jestem zupełnie zwyczajną mieszkanką Bąckiej Huty, znaną w okolicy jako "szkòlnô" albo "Pani od kaszubskich wierszy". Wrosłam w to środowisko. Wywodzę się stąd. Tutaj w domu dziadków, na pustkach spędziłam dwa pierwsze lata mojego życia, tutaj stawiałam swoje pierwsze kroki i wypowiadałam pierwsze słowa - po kaszubsku. Później rodzice przeprowadzili się do pobliskiego Miechucina - wspomina Ewa Warmowska.

To jej dom, ogród, pobliski las i przyroda są dla niej ostoją, z nich czerpie inspirację i motywację do tworzenia.

- Lubię pisać w zaciszu domu, gdy wszyscy są zajęci swoimi sprawami. Zdarza mi się też nocne pisanie, gdy natychmiast muszę ubrać w słowa swoje myśli, żeby nie uleciały z pamięci. Moim głównym natchnieniem jest otaczająca mnie przyroda. Napisałam sporo wierszy opiewających uroki natury, nie uciekłam też od "ludzkich spraw" - miłości, przyjaźni, dylematów, walki dobra i zła. Wdzięcznym tematem do pisania są też dzieci, którym poświęciłam wiele strof - podsumowuje pisarka.

Po siedmiu latach od wydania tomiku zorganizowano pierwszy konkurs recytatorski dedykowany twórczości Ewy Warmowskiej. W tym roku odbędzie się już dziewiąta edycja.

- W 2010 roku, po wydaniu trzech tomików, dyrektor Przemysław Łagosz, który z natury nie spoczywa na laurach, wymyślił, aby stworzyć konkurs recytatorski mojej poezji. Byłam sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, ponieważ rzadko odbywają się konkursy recytatorskie poświęcone jednemu autorowi, w dodatku żyjącemu... Jednak moje obawy okazały się bezpodstawne. Od dziewięciu lat konkurs cieszy się ogromną popularnością i każdego roku zgłasza się niespodziewanie wielu uczestników - mówi.

- Moja twórczość nabrała zupełnie innego wymiaru, stała się własnością wszystkich recytatorów, nie tylko moją. Bowiem pisanie jest pewnego rodzaju dzieleniem się swoimi doznaniami, uczuciami, emocjami i przeżyciami z innymi. Uważam, że istnieją dwa rodzaje poetów. Jedni piszący wiersze, a drudzy je czytający. Jedni bez drugich nie mogą się obejść, bo wiersze, nawet te najpiękniejsze, są puste i niepotrzebne, jeśli nikt ich nie czyta, nie recytuje. Dopiero odbiorca, czytelnik dodaje im skrzydeł i znajdują swoje miejsce w jego duszy i sercu - dodaje.

- Największą nagrodą dla twórcy jest to, że jego wiersze żyją, są recytowane na konkursach, analizowane na lekcjach, że są czytane i rozumiane - pokreśla.

Twórczyni w 2015 roku opublikowała kolejny zbiór tekstów. Tym razem w specjalnym wydaniu dla dzieci. Można znaleźć w niej ilustracje wykonane przez najmłodszych jej czytelników. W 2017 roku z kolei ukazała się książka pod tytułem "Wiérztë i òpòwiôdania zebróné ".

- Wielkim zaskoczeniem i wyrazem uhonorowania stała się propozycja znanego kaszubskiego twórcy Stanisława Jankego, by zostać jedną z twarzy w "Poczcie pisarzy kaszubskich" - przyznaje pisarka.

Poczet został wydany w 2016 roku. Malarz Maciej Tamkun sportretował 42 twórców literatury kaszubskiej od Floriana Ceynowy po Piotra Dziekanowskiego. Natomiast Stanisław Janke spisał ich biogramy. Jak wspomina Ewa Warmowska "Znaleźć się w tak dobrym towarzystwie to prawdziwy zaszczyt". Portrety można zobaczyć w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej.

- Sądzę, że każdy twórca ma swoje autorytety literackie, które podziwia, do których chciałby się chociaż trochę zbliżyć, dorównać ich mistrzostwu. Moim autorytetem jest wspomniany Stanisław Janke - mistrz kaszubskiej literatury, autor przekładu "Pana Tadeusza". Cenię również twórczość ks. Jana Twardowskiego za prostotę poetyckiego języka - opowiada artystka.

Twórczyni wielką sympatią darzy dzieci, to z nimi pracuje, to o nich pisze i one są jej inspiracją.

- Wciąż jeszcze uczę w szkole w Szopie. Dzieci były, są i będą moją inspiracją do tworzenia. Często piszę wiersze dla konkretnych uczniów, mają one status "nie widywanych", czyli są całkiem nowe i nikt ich jeszcze nie recytował. Takie mają największe wzięcie u dzieci - dodaje.

Poetka wciąż patrzy na świat świeżym spojrzeniem, wciąż pisze i odnajduje się w tym na nowo. Nie wybiega jednak za daleko w przyszłość. Twardo stąpa po ziemi.

- Piszę, ale nie rzucam się się w wir tworzenia za wszelką cenę. Nie snuję dalekosiężnych planów. Myślę, że najważniejsze w życiu są: pogoda ducha, serdeczność i życzliwość. Innych ludzi traktuję tak, jak sama chciałabym być traktowana, oczywiście doza humoru jest tutaj niezbędna... - opowiada Ewa Warmowska.

- Jestem szczęśliwa. Nigdy nie oczekiwałam od życia specjalnej premii. Szczęście to czerpanie radości z każdego dnia, umiejętność cieszenia się z małych rzeczy. Moje życie składa się z drobiazgów, które dopiero razem wzięte stanowią piękną całość. Mimo kłopotów zdrowotnych umiem cieszyć się życiem. Na pytanie: jak leci? Odpowiadam: "Trochę kulawo, ale zawsze do przodu...". I tego się trzymam - podsumowuje.

Dominik Ropela

Reklama

W kaszubskim świecie poezji Ewy Warmowskiej komentarze opinie

  • kamkam - niezalogowany 2019-03-10 20:51:51

    Czyta czyta, piękne słowa, piękny człowiek wrośnięty w kaszuby. Brawo Pani Ewo !

  • Gabriela - niezalogowany 2019-03-10 14:06:14

    Gratuluje.Zycze zdrowia i realizowania swoich pasji.

  • zzz - niezalogowany 2019-03-10 11:16:46

    Gratulacje ,ale kto to czyta

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


poszukiwany doradca klienta

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Kartuzach Doradcę Klienta . Dołącz do nas , jeśli : • masz doświadczenie w obsłudze..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


obsługa klienta bankowego

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Żukowie. Doradcę Klienta Dołącz do nas , jeśli : • masz..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Praca w sklepie internetowym -

GŁÓWNE ZADANIA: • udział w prowadzeniu sprzedaży internetowej • obsługa transakcji internetowych • przyjmowanie zamówień • obsługa klienta..


Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"