:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

W Prokowie ma powstać kurnik - mieszkańcy się nie zgadzają i protestują

Interwencje, Prokowie powstać kurnik mieszkańcy zgadzają protestują - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 11/04/2018 14:04
Ania Lehmann

Odór i hałas zamiast spokojnego życia wśród łąk, lasów i jezior - tak w przyszłości może wyglądać życie mieszkańców sołectw Prokowo i Łapalice. W sąsiedztwie ich domostw ma powstać olbrzymi kurnik. O planowanej inwestycji lokalna społeczność dowiedziała się przypadkiem i to niemal w ostatnim momencie na zgłoszenie swoich uwag. Do protestu dołączyło już niemal 200 osób, a chętnych do zabrania głosu w tej sprawie nie brakuje.

Kurnik o powierzchni 2.300 m kw. na 37.500 brojlerów ma powstać między Prokowem a Łapalicami, w okolicach ulicy Marcina. Plany budowy fermy drobiu połączyły mieszkańców obu sołectw, którzy są zgodni w jednym - nie chcą żyć w sąsiedztwie kurników.

- Rozumiemy powiększenie gospodarstwa o kurnik na sto kur, ale nie budowę kurnika na skalę przemysłową. Mamy ładne tereny, jezioro. Znajdujemy się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Mieszka się nam tu spokojnie. Jak powstanie kurnik, spadnie wartość działek. Turyści i goście nie będą chcieli wypoczywać wdychając smród. Co więcej, jak już powstanie jeden kurnik, to najpewniej w niedalekiej przyszłości wybudowane zostaną kolejne. I co wtedy? Prokowo straci wszystkie swoje uroki. Nie zgadzamy się na budowę kurnika. Chcemy żyć spokojnie tak, jak dotychczas - podkreśla sołtys Prokowa, Jarosław Dawidowski.

- Jestem mieszkańcem jednej z pobliskich działek, niestety w mojej ocenie tak duży obiekt nie komponuje się w krajobraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W naszym rejonie brak jest takich dużych obiektów. Bliskie sąsiedztwo obiektów mieszkalnych na pewno też będzie stanowić problem, mimo iż w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko, możemy przeczytać, że niekoniecznie - zaznacza z kolei pan Adrian, mieszkaniec Łapalic.

Jak dodaje, z raportu wynika też, że kurnik ma być opalany koksem (piec 150kW) oraz nagrzewnicami gazowymi. Na jego terenie mają zostać wybudowane dwa zbiorniki 9m3 na gaz oraz dwa silosy na pasze.

- Inwestor początkowo optował za piecem 300kW. Wszyscy mówimy o smogu, a mają nam wybudować taki duży zakład pod nosem z ogromną kotłownia? W raporcie oddziaływania jest również mowa o zapyleniu związanym z paszami. Trudno ocenić czy informacje podawane w raporcie są napisane rzetelnie i faktycznie inwestor dotrzyma wszystkich obietnic w nim zawartych. Niewątpliwie budowa tak dużego obiektu wpłynie negatywnie na wizerunek i atrakcyjność okolicy - podsumowuje pan Adrian.

Inwestor uzyskał już opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Sanepidu oraz PGW Wody Polskie. Obecnie oczekuje na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest ostatnim etapem przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy.

Mieszkańcy o planach rolnikach z Chmielna dowiedzieli się niedawno. Zorganizowali się i postanowili, że będą protestować do skutku.

W miniony piątek mieszkańcy spotkali się w Prokowie, by obrać strategię działania. Sporządzili petycję do władz Kartuz, pod którą podpisało się około 180 osób.

- Wpłynęły wnioski mieszkańców. Analizujemy je. Do zrealizowania zamierzeń inwestora jest jeszcze daleka droga. Inwestycja przeszła przez raport oddziaływania na środowisko, ale pojawiły się uwagi. Bardzo dobrze, że uaktywnił się też czynnik społeczny, który jest w negacji. Na pewno będzie miał on ogromny wpływ na to, jakie decyzje zostaną podjęte - przyznaje burmistrz Mieczysław Gołuński.

W czwartek burmistrz Kartuz spotka się z mieszkańcami sołectw Prokowo i Łapalice. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18. w Szkole Podstawowej w Prokowie.

AL

Reklama

W Prokowie ma powstać kurnik - mieszkańcy się nie zgadzają i protestują komentarze opinie

 • rozbawiony - niezalogowany 2018-04-13 07:53:43

  Uroki Prokowa hahaha spadłem z fotela ze śmiechu xD.

 • Adrian - niezalogowany 2018-04-12 22:17:18

  1. Jesli wybuduje sie duzo nowych domow, mimo ze moze nam sie to nie spodobac, cieszmy sie ze ktos chce mieszkac w naszej pieknej okolicy
  2. Jesli rolnik uraczy nas urokami wsi cieszy sie ze ma zbyt na swoje produkty i moze utrzymac rodzine, w koncu to wies
  3. Jesli duze przedsiebiorstwo chce byc jeszcze wieksze i zarabiac jeszcze wiecej niech rozwija sie w strefach do tego przeznaczonych przystosowanych w podobnej zabudowie
  4. Jesli ktos twierdzi ze nie mamy racji, ze nie bedzie nieprzyjemnego zapachu, halasu, zapylenia. Niech da swoje gwarancje ze pokryje ewentualne koszty rekompensaty dla inwestrora w przypadku rozbiorki przemyslowej fermy drobiu, jesli nie chce dac takich gwarancji niech uszanuje nasze zdanie mimo ze sie z nim nie zgadza

 • 123 - niezalogowany 2018-04-12 22:08:51

  jedni mają całe życie gnój za oknem i im nie przeszkadza a kurnik 2 km dalej tak aaapsurd

 • 123 - niezalogowany 2018-04-12 22:04:40

  nowe kurniki nie śmierdzą bo jak mogą jak kur niemają

 • arbuzinio - niezalogowany 2018-04-12 22:04:11

  to wspaniala informacja jestem dumny ze takie cos wkoncu powstanie , a komu sie niepodoba niech z tad sie wyprowadzi . pyszne kaszubskie kury to jest to............

 • 123 - niezalogowany 2018-04-12 22:03:11

  osiedle grabowiny zaorać i zagrabić

 • Anka - niezalogowany 2018-04-12 16:10:44

  Kurnik i tak powstanie skoro burmistrz i ochrona srodowiska zgodzily się na czyszczenie jelit w srodku wioski na ul.lapalickiej

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-04-12 15:20:05

  Precz z protestami! Kaszubskie kury są najlepsze!

  Ja na grypę zjadam 3 kaszubskie kury i po chorobie

  Tak wiec zamiast wydawać kasę w aptece na antybiotyk - kup kaszubski antybiotyk z zagrychą w jednym

 • .. - niezalogowany 2018-04-12 13:26:30

  Ale macie kłopoty i chyba za dużo czasu na pisanie takich bzdur obornik zabiera gospodarz wzamian za słomę taki wywóz trwa kilka godzin

 • ... - niezalogowany 2018-04-12 12:51:19

  Właśnie w Polsce. Polska jest największym producentem drobiu w Europie co idzie w parze z technologią. No tak co inwestor zrobi z obornikiem to już niewiadoma.

 • Iza - niezalogowany 2018-04-12 12:41:45

  Wieś wsią. Ok.
  Hodowla, bo konsumpcja - wiadomo być musi.
  Ale to nie znaczy, że ma śmierdzieć. A to jest największy problem.
  Problemem jest kwestia technologii, która jest stosowana.
  Niestety prawo w Polsce nie narzuca, w jaki sposób kwestie odorowe mają być kontrolowane.
  Wiadomo, to co jest najtańsze dla inwestora, to jest najlepsze. Dla mieszkańca niestety już nie.
  Istnieją technologie, które z powodzeniem niwelują powstające smrody. I fermy nie są uciążliwe.
  Ale niestety nie w Polsce.

 • ... - niezalogowany 2018-04-12 12:36:58

  Jesteście śmieszni. Mieszkam w miejscowości gdzie nie ma jednego ale dziesięć ferm i wychodząc na podwórko nie czuje jak to było określane potężny fetor ani nie wdycham pyłu pasz gdyż jest to zabezpieczane. Wszystko szkodliwe, wszystko okropne a z okna widzę jedną fermę i nie odczuwam nic. Mamy w tych czasach naprawdę rozwinięta technologię i przepisy są bardzo rygorystyczne. Pozdrawiam

 • J. - niezalogowany 2018-04-12 11:01:45

  To że ktoś ma działkę nie uprawnia go do stawiania sobie czego mu się zamarzy. Dorabianie się jednej osoby nie może wpłynąć na jakość życia tysiąca mieszkańców. Obszar parku krajobrazowego chroni się z jakiejś przyczyny, nie traktujmy go jak zwykły kawałek ziemi.

 • Kaszub - niezalogowany 2018-04-12 10:08:13

  ca. 300 metrów od jeziora łapalickiego !!! obornik i inne odchody przesiąkną to tylko kwestia czasu

 • Do Mateusz - niezalogowany 2018-04-12 09:20:11

  To proponuję zamienić się z tobą na miejsce zamieszkania. Zobaczymy czy wtedy też będziesz zdania wolność Tomku w swoim domku

 • Mateusz - niezalogowany 2018-04-11 23:16:05

  Dla Was zawsze coś będzie źle, coś nie tak !! Niech postawi tam 30 domów jedno rodzinnych też Wam nie bedzie odpowiadac bo zasloni widok, bo będzie większy ruch itp ludzie postawcie się w sytuacji Pana W ma ziemię to chce się rozwijać, nikt z kupujących tam działki na pewno nie byl sie zapytac czy Pan Jerzy chce coś w przyszłości tam budować!? Kupiliscie bo było tanio i tylko na to patrzyliscie A teraz wielkie problemy bo kurnik ma powstać!! Jest to jego ziemia i niech robi z nią co chce !!

 • taka prawda - niezalogowany 2018-04-11 22:03:02

  Jako mieszkanka Prokowa jestem przeciw. W planach jest nie tylko kurnik, który tylko teoretycznie ma pomieścić 30 tys. kur, bo docelowo wejdzie więcej, ale papier wszystko przyjmie. Pan W. zaplanował sobie jeszcze umieszczenie na działce płyty do przechowywania obornika nawet do pół roku pod gołym niebem. Dopiero ta sterta gnoju będzie dawała wszystkim do wiwatu, zarówno o poranku, jak wszystko osiądzie przy ziemi wraz z mgłą jak i w południe jak słońce przygrzeje, a także w ulewny dzień jak wszystko do jeziora spłynie. Pomyślcie trochę dalej, czy wasze dzieci przypadkiem nie idą do jeziora się wykąpać? To problem wszystkich.

 • Mieszkancy - niezalogowany 2018-04-11 21:57:51

  Jesteśmy napływowi. Tak. Ale pochodzimy ze wsi i żadne z nas mieszczuchy i też nie chcemy kurnika w naszym sąsiedztwie. Tak samo nie chcą sąsiedzi, którzy mieszkają tu od dziecka.

 • pppp - niezalogowany 2018-04-11 21:48:17

  Śmiać mi się chce , mieszczuchy pokupowały działki za grosze a teraz dupami trzęsą , myśleli że na wsi pachnie , niech nawet chłop 20 takich kurników postawi.

 • ccc - niezalogowany 2018-04-11 21:28:41

  lepszy kurnik nisz ferma lisów albo norek to dopiero j,,,,,,

 • Joanna - niezalogowany 2018-04-11 20:14:43

  Teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nie jest miejscem na tego typu działalność. Są w Polsce inne miejsca znacznie oddalone od budynków mieszkalnych, co za tym idzie fetor nie będzie tam nikomu przeszkadzać. Różne instytucje starają się promować obszar Szwajcarii Kaszubskiej, powstają ścieżki rowerowe, punkty widokowe. Tutaj trzeba skupić się na rozwoju turystyki, a nie masowym przetwórstwie drobiu. Na rozwoju turystyki i rekreacji skorzystają turyści jak i mieszkańcy! Nie pozwólmy na zdegradowanie tak pięknego obszaru!

 • xxx - niezalogowany 2018-04-11 19:31:25

  w tych czasach kurniki nie smierdzą a poza tym w okolicy są chałdy gnoju składowane przez narobiałego jeziora w prokowie to jedna duża jołcha a poza tym karzde gospodarstwo smierdzi wiec jesli ktos chce zarobic to czemu mu bronicie powstana miejsca pracy

 • Mieszkaniec wsi - niezalogowany 2018-04-11 19:02:48

  Coś nie rozumiem w takim dużym kurniku mieści się co najmiej 50 tys. kur to nie kurnik 30 kurami w malym kurniczku Jest to kurnik z ferma przemysłowa jak ktoś mówi że to nie szkodliwe dla środowiska to głęboko się myli fetor z takiego obiektu jest olbrzymi .Po drugie jest to obszar parku krajobrazowego psuje krajobraz zanieczyszcza powietrze odorem.Sąsiedzi mają prawo do tego czy taka budowla ma powstać dlaczego gmina wysyła powiadomienia do wszystkich właścicieli działek jak im się nie podoba mogą się przeciwstawić.

 • Google - niezalogowany 2018-04-11 17:39:36

  Łapalice Osiedle Grabowiny - ceny waszych działek i nieruchomości już spadają !!!!!!!!!!
  A jak to jest blisko Jeziora Łapalickiego!!! Jedyne duże czyste jezioro w okolicy.

  Masakra! Dziękujemy Burmistrzu!!! Będziemy pamiętać

 • Man - niezalogowany 2018-04-11 17:25:18

  Jak to gdzie ma to budować?? Tam gdzie nie ma ludzi! Wiadomo,że wieś to wieś ale nie przemysłowa ferma drobiu!!! I to w tajemnicy wszystko utrzymywane było, ciekawe dlaczego?? Może autorzy poniższych komentarzy wiedzą?? Pan W już w chmielnie chciał upchnąć swój szemrany interes i również go przepędzili. Nie po to człowiek budował się na terenie parku i musiał spełnić szereg procedur, żeby teraz syfiarz z kurnikiem wjechał.

 • normalny - niezalogowany 2018-04-11 17:19:40

  Kurnika nie!! ale mięso drobiowe to każdy chce jeść nawet mieszkańcy Prokowa, jakby tak każdy protestował przeciwko wszystkiemu to nie można by w Polsce nic budować , bo zawsze by to komuś przeszkadzało , trochę rozsądku. Druga sprawa to spełnienie wszystkich warunków ekologicznych przez inwestora i jego systematyczna kontrola po uruchomieniu kurnika i tutaj też jest rola okolicznych mieszkańców

 • Anita - niezalogowany 2018-04-11 17:01:19

  gdzie to maa dokładnie być? jestem z Prokowa, ale znam lokalizacji tych kurników

 • .... - niezalogowany 2018-04-11 16:08:34

  Może Pan zrozumie, że mieszka na wsi i jest to normalne. Proponuje wyprowadzić się do lasu też będzie cisza, spokój i świeże powietrze. Gdzie ten człowiek ma to budować jak nie na wsi? Ja wyprowadzając się na wieś jestem świadom, że coś koło mnie może powstać, albo rolnik będzie rozrzucał gnój. LUDZIE BĄDŹCIE ŚWIADOMI TEGO, ŻE NA WSI JAKIE RZECZY SĄ NORMALNE

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-04-11 15:54:09

  Może koła Pana niech to wubuduje, ciekawę czy nie będzie przeszkadzac. Nie chodzi tu o żadna zazdrość. Ludzie pobudowali się w miejscu w którym był spokój i świeże powietrze a teraz mieliby do końca zycia w smrodzie mieszkać bo ktoś chce się dorobić .

 • ... - niezalogowany 2018-04-11 15:44:54

  Człowiek chce zacząć zarabiać pieniądze inwestując w kurnik, chodzi załatwia masę formalności ale jak zawsze coś idzie nie tak, zawsze odezwią się matki....albo zazdrośni sąsiedzi...a co to zapachu, to chyba oczywistość. Gdzie ten człowiek ma to wybudować ?

 • Obywatel - niezalogowany 2018-04-11 15:44:07

  wieś jest wsią to jest normalne, że będą kurniki i działalność rolnicza. Chyba każdy miastowy zdaje sobie sprawę, że jak wyprowadza się na wieś to będzie brzydko pachnieć. Kurnik powinien powstać bo właśnie wieś to najlepsze miejsce na tego typu działalności. Jak się komuś nie podoba niech się wyprowadzi do miasta w spaliny.
  P.S.
  Jeść każdy chcę, a kurniki im przeszkadzają. STOP GMO

 • Nie zadowolona - niezalogowany 2018-04-11 14:47:28

  Nikomu się nie podoba, ale co pana W to obchodzi, przecież jemu śmierdzieć nie będzie, ani pyłu z pasz wdychac jego dzieci czy wnuki nie będą. Trzeba spiąć siły i go wykurzyć... myślał, że się nikt nie dowie, a tu taki zonk!

 • xxx - niezalogowany 2018-04-11 14:45:27

  Bardzo nie podoba mi sie pomysł wybudowania w tym miescu kurnika !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię do prac

Zatrudnię na stałe do prac wykończeniowych z okolic Kartuz .Praca od poniedziałku do piątku 7-16 w zespole od 2-4 pracowników Wynagrodzenie..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Kupię działkę

Kupię działkę inwestycyjną/przemysłową w okolicach kartuz, minimum 3000mkw,


Lokale Biurowo Handlowe na

Powierzchnie Handlowo-Biurowe na sprzedaż lub wynajem ( od 40 mkw wzwyż ) w nowo powstającym pasażu handlowym zlokalizowanym przy głównej ulicy..


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z tworzywa sztucznego...


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z mlecznego szkła . Lampion..


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


sklep mięsny GOSZ Żukowo praca

Przyjmę do pracy na umowę zlecenie w charakterze sprzedawca w sklepie mięsnym w Żukowie na jeden dzień w tygodniu - soboty, lub dwa dni - piątki i..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Tańcząca i Śpiewająca czapka

Niesamowita czapka,poruszająca się w rytm piosenki. Zasilana bateriami 3xAA(brak w komplecie) Czapka wykonana z przyjemnego grubszego..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"