:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -2°C

W Sulęczynie będzie fundusz sołecki. Wójt: dla gminy jest to kilometr drogi mniej

Wieści z samorządów, Sulęczynie będzie fundusz sołecki Wójt gminy kilometr drogi mniej - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 30/03/2019 18:20
Ania Lehmann

Ku uciesze sołtysów, ale wielkiemu niezadowoleniu władz gminy, sulęczyńscy radni zdecydowali o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2020 rok. Z budżetu gminy na ten cel trafi kwota 335.000 zł. - Niestety gmina będzie stratna o kilometr drogi. Taka jest decyzja rady. Próbowałem przekonywać, ale się nie udało. Strzeliliśmy sobie w kolano - skomentował wójt Bernard Grucza.

Podczas wtorkowej sesji Rady Gminy Sulęczyno radni podjęli pod głosowanie uchwałę dotyczącą wyodrębnienia funduszu sołeckiego. Włodarz Sulęczyna przekonywał radnych, że fundusz ten jest nieopłacalny dla samorządu. Sołtysi z kolei apelowali do rady o możliwość współdecydowania o tym, jakie zadania będą wykonywane na terenie ich sołectw.

- Wyodrębnienie funduszu sołeckiego to kwota 335.000 zł w budżecie gminy. W tej chwili gmina może wystąpić o dofinansowanie 50 proc., czyli o taką drugą sumę. Kiedyś, kiedy do funduszu sołeckiego dokładał rząd z automatu 40 proc., to oczywiście miało sens. Jeśli rozdrobnimy tę kwotę - 335.000 zł, to nie zrobimy nic większego, a ucieka nam drugie tyle. Po prostu żegnamy więc 335.000 zł, albo i 500.000 zł, w zależności od wysokości dofinansowania. Proszę więc się zastanowić, jaką sami zrobimy sobie krzywdę i dla naszego społeczeństwa - apelował wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza.

- Fundusz sołecki ma wynieść 335.000 zł. Drugą taką kwotę może pan otrzymać, jeśli wystąpi pan o dofinansowanie. Musimy sobie jasno powiedzieć, że gdyby inwestycja była zgłoszona przez radę sołecką i sołtysa, to byłaby ona dużo tańsza, bo byłoby w niej dużo czynu społecznego. Bez względu na wysokość dofinansowania, fundusz sołecki i tak jest opłacalny - przekonywał z kolei sołtys Bogdan Malek.

W głos dyskusji zabrała też sekretarz gminy Danuta Karcz-Karczewska.

- Fundusz sołecki może być rozdysponowany w różnych dziedzinach, m.in. na działania mające na celu integrację społeczeństwa, a więc wydarzenia kulturalne, tylko i wyłącznie na remonty, a nie wykonywania inwestycji. Można też zakupić elementy drobnej infrastruktury. Byłam ostatnio na szkoleniu dla sekretarzy i właśnie był poruszany temat funduszu sołeckiego. Sama idea funduszu była związana z tym, że gmina mogła zgłaszać się o refundację 40 proc. kosztów funduszu. Kwota refundacji ulega jednak zmniejszaniu. Obecnie obniżoną ją już o 14 proc. i w kolejnych latach tendencja zniżkowa ma być jeszcze większa. Ten zwrot będzie już więc nieosiągalny. Jeżeli gminy do tej pory nie wyodrębniały funduszu sołeckiego, to już na tym etapie jest to po prostu nieopłacalne - wyjaśniała Dorota Karcz-Karczewska.

- Ustawodawca wymyślił fundusz sołecki nie dla miasta, ale właśnie dla małych gmin, żeby ci ludzie też wiedzieli, że jeszcze istnieje urząd. Teraz ludzie nie mogą nawet sobie samochodu kupić, bo po roku jeżdżenia po tych dziurach będzie nadawał się do wymiany - argumentował nadal sołtys Bogdan Malek.

- Chciałbym prosić radę, aby raz przegłosować fundusz sołecki. Jeżeli się nie sprawdzi, to w kolejnym roku można z niego zrezygnować. Proszę nam dać się wykazać. Zobaczymy, ile sołtys i za jakie pieniądze może zrobić - kontynuował.

Ostatecznie radni opowiedzieli się za uchwaleniem funduszu sołeckiego. Przeciw opowiedziało się troje radnych - Kazimierz Gliniecki, Dariusz Kulas i Wiesława Myszk. Radny Marcin Gawin wstrzymał się od głosu.

- Niestety gmina będzie stratna o kilometr drogi. Taka jest decyzja rady. Próbowałem przekonywać, ale się nie udało. Strzeliliśmy sobie w kolano - skomentował wójt Bernard Grucza.

- Chciałbym podziękować radnym za to, że dali nam szansę wykazania. Sam byłem radnym i nie mogłem tego przeforsować. A dziś w imieniu wszystkich sołtysów, dziękuję radnym - podsumował sołtys Malek.

- A ja chciałbym, aby sołtysi zdobyli dla gminy milion złotych. Każdemu będę stawiał wtedy po pół litra - odparł w odpowiedzi wójt gminy Sulęczyno.

AL

Reklama

W Sulęczynie będzie fundusz sołecki. Wójt: dla gminy jest to kilometr drogi mniej komentarze opinie

 • o co chodzi? - niezalogowany 2019-04-08 22:15:40

  czytam i szukam i nie widze. czy pan radny z Borowca ma jakieś szczegolne wzgledy ze nieprzychylne mu komentarza znikają? jak to mozliwe? czy ktos nam odpowie?

 • Do turysty - niezalogowany 2019-04-07 19:27:46

  Czy to aby napewno o redakcje chodzi? Mam inne przypuszczenia

 • turysta - niezalogowany 2019-04-07 17:20:28

  ZNIKAJĄ KOMENTARZE , NIE PO MYŚLI omc redakcji !!!!

 • zatroskany o wspolne dobro - niezalogowany 2019-04-06 20:19:16

  Ten komentarz tez zaraz zniknie bo ktoś nie zniesie kawałka prawdy.
  Panie Wojcie i przewodniczący Rady, oglądam każdą sesję Rady Gminy w internecie ,i jestem dumny ze ponownie zostaliście wybrani na prowadzenie gminy ,reprezentujecie godnie ten urząd a co najważniejsze ze pilnujecie naszych pieniędzy i pomnażacie dochod gminy ,duzo w was mądrosci i tak trzymać.

 • tak nie powinno być - niezalogowany 2019-04-06 20:08:48

  Zaraz ten komentarz zniknie ale napiszę może choć jedna osoba zdązy przeczytac i uwiezy ze komentarze merytoryczne wypowiedzi znikają a zostaje szum medialny.Pani redaktor AL czy Pani wie kto to robi?

 • kto to wytłumaczy - niezalogowany 2019-04-03 18:34:10

  coś jest nie tak z tymi znikającymi komentarzami

 • Jurek - niezalogowany 2019-04-02 22:53:59

  Wkoncu wszystkie IP będą zabezpieczone.

 • CBŚ - niezalogowany 2019-04-02 16:52:07

  Policja prowadzi dochodzenie .

 • Zdumiony - niezalogowany 2019-04-02 15:45:23

  Jak to możliwe że znikają wszystkie negatywne komentarze dotyczące radnego Tredra??

 • wosorzoni - niezalogowany 2019-04-02 08:48:02

  To dobrze sołtysom niech sie pokłocą do reszty w tych wsiach o te pieniązki. Boze ty drogi co to za sołtysi - lebiodki. i co oni najlepszego zrobią juz sie kłocą bo kazdy chce tylko dla mnie i do siebie.

 • Ala - niezalogowany 2019-04-01 12:42:23

  Lepiej asfalt lać niż aktywizować lokalne wspólnoty? to tam jeszcze komuna w urzędzie?

 • Msciszewicie - niezalogowany 2019-03-31 18:40:12

  Czy to prawda ze w Msciszewicach w szkole jest tak zle jak pani radna to przedstawila?

 • Wybory już nie długo - niezalogowany 2019-03-31 16:30:37

  Borowiec ma godnego radnego i on powinien być soltysem

 • Wojtek - niezalogowany 2019-03-31 16:04:50

  Tu wójt mówi o drogach A gdzie indziej nie chce nawet tłucznia rozgarnąć.
  Fundusz sołecki powinien być i znowu brawo dla radnych.

 • santana - niezalogowany 2019-03-31 07:03:55

  Może w końcu zrobią drogę w Borowcu? W Borowcu, o którym wójt zapomniał....

 • Bronek - niezalogowany 2019-03-30 22:46:07

  I teraz będą za to stawiać lampy które gmina musi utrzymywać tak jak to jest w sołectwie borzestowo zajezierze a lampy nikomu potrzebne ot tak dziecinne myślenie żeby to jeszcze szło na coś mądrego to ok ale bzdury

 • Bartosz - niezalogowany 2019-03-30 21:54:16

  "Każdemu będę stawiał pół litra" - wypowiedź na poziomie drobnego pijaczka spod monopolowego. Ludzie, co Wami kieruje podczas wyborów??

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


SAMODZIELNA KSIĘGOWA

Poszukujemy osoby na stanowisko: samodzielna księgowa. Obowiązki m.in.: - Księgowanie wszystkich operacji gospodarczych - Nadzór nad..


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


Zatrudnię sprzedawcę

Zatrudnię ekspedientkę na cały etat w sklepie kosmetycznym w Kartuzach w CH Kaszebe . Osoby zainteresowane proszę o składanie CV na adres..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


Sprzedam koparkę gąsienicową

Sprzedam koparkę gąsienicową JCB JS 130 LC z 2011 roku Koparka w pełni sprawna, gotowa do dalszej pracy. Szerokość gąsienicy 70 cm, Szerokość łyżki..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


Skup Aut Kartuzy całe

Skupujemy wszystkie marki samochodów - interesują Nas samochody używane w bardzo dobrym stanie jak i powypadkowe, rozbite i uszkodzone, z..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Przedstawiciel handlowy

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Przedstawiciel..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


praca dla psychologa kartuzy

Poszukuję psychologa, studenta psychologii, do pracy w Pracowni Psychologicznej Atanerw Kartuzach. Pracownia zajmuje sie głównie badaniami..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"