:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wyższe stawki za śmieci obowiązują od 1 lutego. SM "Kaszuby" naliczyła podwyżki za szybko

Podatki i opłaty, Wyższe stawki śmieci obowiązują lutego Kaszuby naliczyła podwyżki szybko - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 05/02/2019 15:50
Ania Lehmann

Z początkiem lutego mieszkańców gminy Kartuzy obowiązują nowe, wyższe stawki opłat za odbiór i wywóz śmieci. Okazało się jednak, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kaszuby" zaczęła naliczać nowe stawki już w styczniu. Ci, którzy uiścili wyższą opłatę, będą mogli odliczyć sobie różnicę od kwoty za luty. Jak doszło do pomyłki?

Przypomnijmy, że uchwałę w sprawie podwyżek radni początkowo mieli podjąć na sesji 4 grudnia, jednak nie udało się wypracować satysfakcjonującego ich rozwiązania. Ostatecznie do tematu wrócono 28 grudnia. Wówczas udało się osiągnąć consensus i przyjąć nowe stawki. W związku z okresem, jaki musiał jednak upłynąć do uprawomocnienia dokumentu, zmiany weszły w życie dopiero od 1 lutego. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kaszuby" zaczęła jednak już w styczniu naliczać wyższe opłaty, sugerując się zapisem w uchwale dotyczącym daty jej obowiązywania. Sprawę poruszono m.in. na sesji rady miejskiej.

- Pomyłka wzięła się stąd, że uchwałę opublikowano 7 stycznia w Biuletynie Informacji Publicznej, a my zawsze stamtąd czerpaliśmy uchwały dotyczące zmian, bo gmina nigdy nas nie informowała o podwyżkach. W uchwale napisano, że wchodzi w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 stycznia. Napisaliśmy więc pismo do przewodniczącego rady miejskiej, do wiadomości burmistrza, z informacją, że nie może tak być, bo spółdzielnię obowiązują pewne przepisy. Na koniec grudnia powinniśmy informować mieszkańców o tym, co będzie w styczniu. Nie można było tego tak zrobić, więc napisaliśmy do gminy, że jest to niekonstytucyjne. Otrzymaliśmy odpowiedź, że gmina w związku z zamieszaniem wystąpiła po opinię do RIO - poinformowała Grażyna Czubala, prezes spółdzielni mieszkaniowej "Kaszuby".

- Uchwała rzeczywiście pojawiła się potem w Dzienniku Urzędowym, ale zapis, że obowiązuje od 1 stycznia nadal tam był. Skonsultowaliśmy to z mecenasem, który też wysłał pismo do urzędu. Zaczęły się toczyć dyskusje, teraz wszystko zrzucono na spółdzielnię, ale spółdzielnia od początku działała w granicach prawa. W piśmie do mieszkańców wyjaśniam całą chronologię zdarzeń, napisałam, że ich przepraszam za zaistniałą sytuację, ale że się nie poczuwam do odpowiedzialności, że zawiniliśmy, bo zachowaliśmy należytą staranność - zaznacza.

W związku z sytuacją kartuski urząd wystosował do rady nadzorczej spółdzielni pismo, które udostępnił też na swojej stronie internetowej. Wyjaśniono w nim sytuację i podkreślono, że za stycznie obowiązują stare stawki.

- Spółdzielnia wprowadziła nowe stawki opierając się na projekcie uchwały. Uchwała traktowana jest jako projekt do momentu, gdy nie zostanie przyjęta i zaakceptowana. Tam rzeczywiście był zapis, że o 1 stycznia, jednak to dlatego, że początkowo miała zostać przyjęta na początku grudnia. Zapis jest jednak jednoznaczny - uchwała obowiązuje 14 dni od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym. Tam trafiła 17 stycznia. Zaczęła obowiązywać 14 dni po tym, więc nowe stawki obowiązują od 1 lutego. W momencie, gdy trzeba zmienić deklaracje, gmina rozsyła informacje i my jesteśmy właśnie w trakcie informowania mieszkańców - wyjaśnia pytany o sprawę Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Co z mieszkańcami, którzy już w styczniu zapłacili więcej?

- Wczoraj (poniedziałek - przyp. red.) wysłaliśmy informacje do mieszkańców, rozwiesiliśmy ogłoszenia, że mogą wpłaconą nadwyżkę sobie odliczyć sobie z opłaty za luty - informuje Grażyna Czubala.

Przypominamy, że nowe stawki kształtują się następująco:

Stawki za odbiór odpadów segregowanych - nieruchomości zamieszkałe:
- 1 mieszkaniec - 20,00 zł
- 2 mieszkańców - 38,00 zł
- 3 mieszkańców - 53,00 zł
- 4 mieszkańców - 60,00 zł
- 5 mieszkańców - 71 ,00 zł
- 6 mieszkańców i więcej - 75,00 zł

Stawki za odbiór odpadów niesegregowanych - nieruchomości zamieszkałe:
- 1 mieszkaniec - 38,00 zł
- 2 mieszkańców - 72,00 zł
- 3 mieszkańców - 99,00 zł
- 4 mieszkańców - 114,00 zł
- 5 mieszkańców - 135,00 zł
- 6 mieszkańców i więcej - 143,00 zł

Nieruchomości niezamieszkałe opłaty za pojemniki, jeśli odpady są odbierane w sposób selektywny:
- pojemnik o pojemności 60 l - 35 zł
- pojemnik o pojemności 110-120 l - 35 zł
- pojemnik o pojemności 240 l - 60 zł
- pojemnik o pojemności 550-660 l - 120 zł
- pojemnik o pojemności 1100 l - 230 zł

Nieruchomości niezamieszkałe opłaty za pojemniki, jeśli odpady są odbierane w sposób nieselektywny:
- pojemnik o pojemności 60 l - 66 zł
- pojemnik o pojemności 110-120 l - 66 zł
- pojemnik o pojemności 240 l - 114 zł
- pojemnik o pojemności 550-660 l - 228 zł
- pojemnik o pojemności 1100 l - 437 zł

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe - odpady segregowane:
- letniskowe - 247 zł
- ogródki działkowe - 112 zł

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe - odpady niesegregowane:
- letniskowe - 444 zł
- ogródki działkowe - 201 zł

MD-Z

Reklama

Wyższe stawki za śmieci obowiązują od 1 lutego. SM "Kaszuby" naliczyła podwyżki za szybko komentarze opinie

 • xxx - niezalogowany 2019-02-11 16:51:26

  a gmine chmielno srawki za smieci juz za styczen na jakiej podstawie

 • ZamowMariana.pl - niezalogowany 2019-02-09 10:07:53

  Tylko samorządy mogą pozwolić sobie na podwyżki, uchwała wystarczy. Przedsiębiorcy prywatni walczą o klienta jakością usług. Dwoję się i troję, aby ceny wywozu gruzu i odpadów po budowie zostawić na tym samym poziomie. No właśnie, jeśli szukacie dobrej firmy w Warszawie, dzwońcie tel.: 669 939 999 śmiało. Marian i ekipa: https://zamowmariana.pl/ czeka:)

 • śmieć - niezalogowany 2019-02-06 09:32:23

  To prawda najlepiej zarabia się na narkotykach i śmieciach, a w kwietniu nasz "kochany" rząd znów podnosi stawki za wywóz śmieci!!!

 • chore - niezalogowany 2019-02-06 08:49:24

  https://tvn24bis.pl/magazyn-pieniadze,173,m/fala-podwyzek-oplat-za-wywoz-smieci-kolejne-miasta-podnosza-stawki,894315.html

 • panstwo w panstwie - niezalogowany 2019-02-06 08:47:23

  tzw.afera śmieciowa

 • Janka - niezalogowany 2019-02-05 22:05:16

  w spułdzielni bardzo lubimy panią prezes,dba o nas jak o swoje dzieci .

 • mieszkaniec 2 - niezalogowany 2019-02-05 18:08:13

  Co to znaczy , te lub ?
  cytat z strony np. Stawki za odbiór odpadów segregowanych - nieruchomości zamieszkałe:
  - 6 mieszkańców i więcej - 75,00 zł (było 48 zł) ???

 • Bogaci i tak się wyżywią... - niezalogowany 2019-02-05 16:51:08

  W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków…

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Lokale Biurowo Handlowe na

Powierzchnie Handlowo-Biurowe na sprzedaż lub wynajem ( od 40 mkw wzwyż ) w nowo powstającym pasażu handlowym zlokalizowanym przy głównej ulicy..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Skup Aut tel.505964223

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z tworzywa sztucznego...


Kupię działkę

Kupię działkę inwestycyjną/przemysłową w okolicach kartuz, minimum 3000mkw,


Zatrudnię do prac

Zatrudnię na stałe do prac wykończeniowych z okolic Kartuz .Praca od poniedziałku do piątku 7-16 w zespole od 2-4 pracowników Wynagrodzenie..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Lampion Latarenka Znicz Świeca

Stylowy lampion ledowy ze świeczką LED z ruchomym płomieniem . Lampion - latarnia wykonana z plastiku, szybki wykonane z mlecznego szkła . Lampion..


KASJER-SPRZEDAWCA

Opis oferty pracy: POSZUKUJEMY OSÓB NA STANOWISKO: KASJER-SPRZEDAWCA Do Twoich obowiązków będzie należeć: Osoba zatrudniona na powyższym..


sklep mięsny GOSZ Żukowo praca

Przyjmę do pracy na umowę zlecenie w charakterze sprzedawca w sklepie mięsnym w Żukowie na jeden dzień w tygodniu - soboty, lub dwa dni - piątki i..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Skup Mercedesów

SKUP AUT KAŻDY ROCZNIK MARKA KAŻDY STAN


sprzedam Toyota corolla

Toyota corolla 2008 rok, silnik 1,4 D4D 90 KM. Auto w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Pochodzi z Polskiego Salonu. Wyposażenie: ABS..


Tańcząca i Śpiewająca czapka

Niesamowita czapka,poruszająca się w rytm piosenki. Zasilana bateriami 3xAA(brak w komplecie) Czapka wykonana z przyjemnego grubszego..


Skup Aut tel.669787480

Skup Aut gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy najwięcej ze wszystkich . - otrzymasz natychmiast gotówkę..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebiebieg 154 tys.,wersja wyposażenia Sol. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"