:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
Ludzie i pasje, Żukowo Nagrody Sucovia przyznane dziewiąty - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 24/05/2019 22:53
Magdalena Damps-Zdrojewska

W piątek w Żukowie wyróżniono i nagrodzono najaktywniejsze postaci ze świata kultury, sportu, edukacji, działalności społecznej i gospodarczej. W tym roku statuetkami żukowski samorząd uhonorował siedmioro laureatów. Uroczystość wręczenia nagród połączono z otwarciem nowego Centrum Kultury w zrewitalizowanym, zabytkowym spichlerzu.

Sucovię po raz pierwszy przyznano w 2010 roku. Początkowo nagradzano nią wyłącznie twórców kultury. Jednak po dwóch latach zmieniono jej charakter. Obecnie jest ona uhonorowaniem za osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, za działalność społeczną, w dziedzinie gospodarki i edukacji. Prócz tego przyznawana jest też nagroda w kategorii mecenasa, czyli osoby lub instytucji wspierającej w znaczący sposób rozwój gminy w różnych dziedzinach. Wnioski z nominacjami rozpatruje kapituła powołana przez burmistrza.. W tym roku jej członkami byli Aleksandra Rogalewska - Kania, Justyna Beyer - Rosener, Maria Byczkowska, Andrzej Karczewski, Albin Bychowski, Jerzy Elas i Józef Belgrau.

Kultura

W kategorii "Kultura" nominacje otrzymali Eugeniusz Pryczkowski i Chór Strzelenka z Tuchomia.

Eugeniusz Pryczkowski jest poetą, dziennikarzem, działaczem kultury, samorządowcem, doktorem nauk humanistycznych. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Rok temu wydał monografię "Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo - dzieje dramatyczne i piękne". Jest autorem prawie 30 książek, w tym trzech dotyczących Żukowa. Są to: "Siła Żukowa", "Norbertańska siła Kaszub" i "Leksykon Ziemi Żukowskiej" oraz biografii Karola Kreffty. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń m.in. Festiwalu Filmów Kaszubskich, który od lat odbywa się w Żukowie i Miszewku.

Chór Strzelenka z Tuchomia w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Członkowie chóru aktywnie włączają się w lokalnie przedsięwzięcia i
z dumą reprezentuje gminę Żukowo i parafię w Chwaszczynie. Włączają się w przygotowanie posługi muzycznej mszy świętych kaszubskich w Chwaszczynie, organizują nabożeństwa, spotkania z kolędą, dożynki parafialne i festyn kaszubski. Chórzyści przygotowali kilka większych projektów - zorganizowali pomorską premierę Requiem Bernarda Stieglera poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II, z zaprzyjaźnionymi chórami wykonali "Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce". "Strzelenka" wzięła też udział w nagraniu "Bajki na głosy"
w języku kaszubskim oraz pieśni adwentowej w cyklu audiowizualnym.

Nagrodę w tegorocznej edycji otrzymał Eugeniusz Pryczkowski.

Sport

Nominacje w dziedzinie sportu przyznano Weronice Lewandowskiej i Markowi Marchewiczowi.

Weronika Lewandowska ma 15 lat. Jest piłkarką. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu została wyselekcjonowana przez trenerów młodzieżowych reprezentacji narodowych i wywalczyła miejsce w Reprezentacji Polski Kobiet U15. 15-latka gra we wszystkich meczach Kadry Pomorza, z którą w 2018 r. wywalczyła pierwsze miejsce w grupie i awans do Mistrzostw Polski. Od czwartego roku życia est wychowanką KS Sulmin. Klub reprezentowała przez 9 lat. Obecnie gra w GKS Cartusia 1923 Kartuzy, gdzie szlifuje swój talent w najwyższej lidze juniorów w drużynie chłopięcej w swoim roczniku.

Marek Marchewicz jest nauczycielem wychowania fizycznego od ponad 30 lat. Jest założycielem sekcji piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w gminie Żukowo. Przez cztery lata, do 2016 roku, był II trenerem ligowym drużyny piłki ręcznej seniorów GKS Żukowo. Całe swoje życie zawodowe związał nie tylko z edukowaniem młodego pokolenia, ale także z piłką ręczną. Dzięki niemu ta dyscyplina sportu stała się popularna wśród młodych ludzi w tym środowisku. Jako trener piłki ręcznej wychował kilkunastu zawodników, którzy kontynuują swoją karierę sportową w pierwszo i drugoligowych klubach sportowych Trójmiasta i nie tylko. Jest nie tylko doskonałym szkoleniowcem, ale także organizatorem wielu imprez sportowych. Wielokrotnie przygotowywał wojewódzkie turnieje piłki ręcznej młodzików, stojące na wysokim poziomie. Dla kilku pokoleń jest wzorem sportowego oddania i hartu ducha.

Nagroda powędrowała do rąk Marka Marchewicza.

Inicjatywy Społeczne

W kategorii "Inicjatywy społeczne" nominacje uzyskali Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu oraz Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie.

KGW w Tuchomiu istnieje od 16 lat. Działalność jego członkiń skupiona jest głównie na wydarzeniach, odbywających się na terenie sołectwa Tuchom, ale chętnie włączają się też w inne przedsięwzięcia. W ubiegłym roku pomagały radzie sołeckiej przy organizacji takich wydarzeń jak dzień seniora, dożynki parafialne, "Dzień Sąsiada", "Pływanie na byle czym", festyn rodziny z okazji Dnia dziecka. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu aktywnie zabiega o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych i z powodzeniem realizuje liczne projekty związane zarówno z działalności kulturalną, promocją zdrowego żywienia z elementami kuchni kaszubskiej, jak i wyposażeniem placu zabaw.

Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie są trzecim pokoleniem kowali działających na rzecz lokalnej społeczności. Podtrzymując kaszubską tradycję kolędowania, ufundowali stroje i co roku zbierają grupę przebierańców, organizując coroczne "Gwiazdki" w wigilię Bożego Narodzenia w Borkowie. W swojej kuźni przygotowali elementy konstrukcyjne scenografii Misterium Męki Pańskiej w Żukowie, w którym występują od początku. Wykonali i przekazali nieodpłatnie również m.in. kwietniki dla szkoły podstawowej w Borkowie, podest do transportu stołów do tenisa, wieszaki do świetlicy wiejskiej, stelaże do wieńców dożynkowych. Mieszkańcy Borkowa i gminy mogą zawsze liczyć na ich pomoc i zaangażowanie w realizację inicjatyw ważnych dla lokalnej społeczności.

Nagrodę otrzymało KGW w Tuchomiu. Sławomir i Mateusz Laskowscy zostali natomiast laureatami nagrody honorowej burmistrza Wojciecha Kankowskiego.

Edukacja

W kategorii ""Edukacja" nie było nominacji. Nagrodę otrzymała Anna Borowicz, nauczyciel biologii. Jest pasjonatką tej dyscypliny nauki oraz orędowniczką działań na rzecz ekologii. Od wielu lat uczestniczy w projekcie zbiórek surowców wtórnych, inicjuje i współorganizuje liczne akcje, takie jak: sprzątanie świata czy bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji oraz setki listów na 100-lecie Wolności. Organizuje dla uczniów wyjazdy edukacyjne, a także przygotowuje ich do różnorodnych konkursów: biologiczno-przyrodniczych, prozdrowotnych i wędkarskich, dając im szansę na zdobycie wysokich lokat.

Gospodarka

W kategorii gospodarka nominacje otrzymali firma Interplastic Roger Żółtowski oraz zakład usług elektroenergetycznych "Elmir" Mirosław Płotka.

Interplastic istnieje od ponad 30 lat. Jest liderem w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jednym z czołowych producentów na świecie. Jako pierwszy producent w Polsce i siódmy na świecie uzyskał Certyfikat International Handball Federation na produkowane bramki do piłki ręcznej. W 2018 roku Interplastic z Tuchomia, przebiła rywali i zdobyła prestiżowy kontrakt - dostarczyła wszystkie bramki na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Polacy zawdzięczają ten sukces wyjątkowej konstrukcji swoich produktów. Oprócz tego firma Interplastic tworzy gabloty muzealne. Jej produkty chronią eksponaty m.in. w Muzeum Śląskim, Europejskim Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej.

Firma Elmir działa od lipca 1991 roku i świadczy usługi w zakresie projektowania sieci elektrycznych i energetycznych oraz budowy przyłączy kablowych, wykonawstwa instalacji elektrycznych, wykonania automatyki sterowania, utrzymania linii napowietrznych, usuwania awarii na liniach napowietrznych i kablowych. Ponadto wspiera finansowo UKS Skrzeszewo, sekcję piłki ręcznej GKS Żukowo i program szkoleniowy ochrony przeciwpożarowej.

Nagrodę otrzymał Interplastic.

Mecenat

W kategorii "Mecenat" nagrodę otrzymała firma Marba Sport sp. z o.o. Marba jest partnerem wielu klubów sportowych z gminy Żukowo. Od sezonu 2018/2019 jest partnerem technicznym ligowego zespołu SPG GKS Żukowo. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu firmy, drużyna włączyła się do walki o czołowe miejsce w rozgrywkach o Mistrzostwo I Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn podnosząc swój poziom i skutecznie promując Gminę Żukowo.

Galę uświetnił występ Big Bandu Jana Konopa oraz Krystyny Prońko.

MD-Z

Reklama

Żukowo. Nagrody Sucovia przyznane po raz dziewiąty komentarze opinie

 • Ciekawy - niezalogowany 2019-05-26 22:22:20

  Obiekt ładny a czy będą tam wystawiać poczynania pierwszego niewiernego Żukowa czy on zdradza swoja żonę ?

 • Tomasz Dorniak - niezalogowany 2019-05-25 00:11:19

  Bardzo ładny obiekt, brawo dla projektanta. Krystyna Prońko rewelacyjnie śpiewała. Przypomniałem artystce nasz wspólny występ w Osieku 20 lat temu podczas Gospel Festiwal. Szkoda, że nie nagrodzono najbardziej znanej osoby z Żukowa w dziedzinie edukacji, kultury oraz inicjatyw społecznych i nie podziękowano osobie odpowiedzialnej za inwestycję.

 • mak - niezalogowany 2019-05-24 22:59:51

  można zarobić dodatkowe pieniądze

  https://www.money2money.com.pl/rejestracja-partnerow/?idPartner=311008

 • jmkk - niezalogowany 2019-05-24 22:59:30

  można zarobić dodatkowe pieniądze

  https://www.money2money.com.pl/rejestracja-partnerow/?idPartner=311008

 • mak - niezalogowany 2019-05-24 22:59:10

  można zarobić dodatkowe pieniądze

  https://www.money2money.com.pl/rejestracja-partnerow/?idPartner=311008

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


obsługa klienta bankowego

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Żukowie. Doradcę Klienta Dołącz do nas , jeśli : • masz..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


poszukiwany doradca klienta

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Kartuzach Doradcę Klienta . Dołącz do nas , jeśli : • masz doświadczenie w obsłudze..


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Praca w sklepie internetowym -

GŁÓWNE ZADANIA: • udział w prowadzeniu sprzedaży internetowej • obsługa transakcji internetowych • przyjmowanie zamówień • obsługa klienta..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"