Lokalizacja:

adres:
83-304 Kobysewo
ul. ul. Polna 3
 
Kontakt:

tel.:
58 685-16-00
fax:
58 685-16-19
e-mail:
WWW:
Dla osób psychicznie chorych, upośledzonych intelektualnie i starych, 80 miejsc, koedukacyjny.

Warunki przyjęcia:

- skierowanie z PCPR,
- odpłatność w wysokości 70% dochodu,
- pobyt długoterminowy.

Pokoje: 1, 2, 3, 4 - osobowe

Warunki sanitarne: łazienka na 7 osób, toaleta na 5 osób.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja, możliwość wyboru dwóch zestawów obiadowych, napoje wg. potrzeb między posiłkami.

Utrzymanie czystości: przez pracowników domu w całym obiekcie, przez mieszkańców w pokojach.

Opieka medyczna: na miejscu, bezpłatnie.
Warunki bytowe: jadalnia, pokój dzienny, gabinet zabiegowy, pracownia terapii zajęciowej, własny ogród taras.

Otoczenie domu: park, las, jezioro - 1 km od domu,

Inne informacje: duży ogród, wyjście bezpośrednio do ogrodu, dużo kwiatów, cisza i spokój.

W ramach podpisanej umowy posiadamy 30 miejsc w domu pomocy społecznej prowadzonym przez gminę.


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W KOBYSEWIE


Dom Pomocy położony jest na wschód od Kartuz, po południowej stronie drogi wiodącej z Grzybna i Kartuz do Smołdzina. Położony jest w malowniczej okolicy w otoczeniu parku.

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1442 roku. W końcu XVIII wieku istniał tu folwark. W 1896 roku majątek został kupiony przez „Związek opieki nad sierotami, nieuleczalnie chorymi i zniedołężniałymi dla Kartuz i Kobysewa”. Już przed pierwszą wojną światową w majątku mieści się ewangelicki zakład opieki społecznej i dom dziecka. Z zebranych informacji wynika, że po II wojnie światowej w 1947 roku powstał Dom Starców, który w 1964 roku przemianowany został na Dom Specjalny i podlegał pod bezpośrednie zarządzanie Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W 1970 roku Zakład otrzymuje status Państwowego Domu Pomocy Społecznej dla osób ze schorzeniami układu nerwowego i psychicznego. W listopadzie 1991 roku nadano statut naszej Placówce.

W poszczególnych latach funkcję Dyrektora Domu pełniły niżej wymienione osoby:
Leon Wiśniewski od lipca 1947 - 1950
Eryk Staroszczyk od 1950 - lipca 1953
Władysław Bronk od lipca 1953 - 1956
Marian Walczyk od czerwca 1956 - 1960
Bolesław Trzebiatowski od lipca 1960 - listopada 1980
Hugon Wierzchowski od stycznia 1981 - 1997
Witold Richert od marca 1997 - 2002
Andrzej Byczkowski od 01.02.2002

CELE ORAZ NASZE DZIAŁANIA


Celem Domu jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokajanie ich niezbędnych potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych, społecznych i religijnych.

W Domu zamieszkuje 80 mieszkańców - kobiet i mężczyzn przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie w przedziale od 25 do 97 lat. Od 2000 roku Dom Pomocy Społecznej w Sulęczynie został naszym oddziałem.

Zarówno przy DPS w Kobysewie jak i przy oddziale w Sulęczynie funkcjonują Środowiskowe Oddziały Dzienne. Prowadzimy także ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem "Tacy Sami".

Od końca 2006 roku na terenie Domu działa Klub Samopomocy Szansa. Z zajęć korzystają zarówno osoby zamieszkujące DPS, jak i osoby dojeżdżające. Dzięki zrealizowaniu projektu stworzono szeroką ofertę dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin. W ramach Klubu odbywają się następujące zajęcia: trening umiejętności społecznych, dyskusyjny klub filmowy, kobiecy klub kawowy, środkowe kino, indywidualne konsultacje psychologiczne oraz grupa wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki klubowi uczestnicy mają możliwość interesującego spędzenia wolnego czasu, podniesienia swoich kompetencji interpersonalnych oraz przygotować się do funkcjonowania w społeczeństwie.

W domu świadczone są usługi rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, ćwiczenia usprawniające. Nasi mieszkańcy biorą aktywny udział w licznych wycieczkach krajoznawczych, zabawach, konkursach festynach i zawodach sportowych.

W lipcu 2006 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie rozpoczęto budowę nowego pawilonu mieszkalnego dla pensjonariuszy. Miesiąc później dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego przy udziale władz samorządowych - ze starostą kartuskim Janiną Kwiecień na czele oraz Piotrem Karczewskim - wicewojewodą województwa Pomorskiego. W nowym budynku wybudowanym zgodnie z unijnymi standardami, oprócz pokoi mieszkalnych z łazienkami znajdzie się również duża świetlica oraz pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Na obecnym etapie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Od stycznia 2007 roku ruszyła nowa, ekologiczna, bez obsługowa kotłownia opalana biomasą, zastępując starą wyeksploatowaną węglową kotłownię.

Realizacja tych inwestycji przyczyniła się do dalszego funkcjonowania placówki zgodnie z obowiązującymi standardami, zapewniając tym samym poczucie bezpieczeństwa oraz całodobową opiekę ludziom pokrzywdzonym przez los.