Idą święta - niech będą bezpieczne!

środa, 21 grudnia 2011 r., 10:21
fot. internet/www.pomorska.policja.gov.pl

Grudzień to miesiąc szczególny. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pamiętajmy aby zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich.

Wielu z nas będzie wyjeżdżać w czasie Świąt, spędzi dużo czasu poza domem dlatego warto zapamiętać aby zabezpieczyć w odpowiedni sposób mieszkanie co pozwoli nam ograniczyć ryzyko włamania do minimum.

* Sprawdź czy: pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży itp.
* Zabierz zalegającą pocztę ze skrzynki oraz ulotki spod drzwi, pozostawione świadczą o tym iż w mieszkaniu nikogo nie ma.
* Wychodząc wieczorem zaciągnij zasłony lub żaluzje, zostaw zapalone światło.
* Wyjeżdżając na dłuższy czas skontaktuj się z zaufanym sąsiadem lub kimś z rodziny, zostaw mu klucze i poproś o zapalanie codziennie światła w różnych pomieszczeniach.
* Cenne przedmioty zdeponuj w banku - skrytka bankowa wcale nie jest tak droga.

Wybierając się w podróż samochodem pamiętaj żeby:

* Pojazd był sprawny technicznie - wymień opony na zimowe jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, uzupełnij płyn do spryskiwaczy, sprawdź oświetlenie pojazdu. Pamiętaj o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych. Podróż planuj z wyprzedzeniem co pozwoli wyeliminować pośpiech.
* Parkując nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, żeby zabrać dowód rejestracyjny.
* Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm nie zapomnij go włączyć.
* Kiedy zapadnie zmrok, a z przeciwka oślepiają światła jadących samochodów, piesi na jezdni stają się niewidoczni lub możemy ich zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Dostosowanie prędkości jazdy w takich przypadkach na pewno uchroni nas przed tragicznymi skutkami potrącenia pieszego.
* Wykazanie się dużą wyobraźnią i rozwagą drogową na pewno będzie skutkowało tym, że święta spędzimy w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, a co najważniejsze bezpiecznie powrócimy po świętach do domów.

Jadąc pociągiem unikaj tzw. sztucznego tłoku - jest to jedna z metod kieszonkowców. Działają oni zawsze w grupie, najczęściej nie mają przy sobie bagażu. Aby nas zmylić trzymają w rękach np. reklamówkę.

Jeśli nie musisz, nie bierz ze sobą dużej gotówki. Jeśli musisz, to ukryj ją, np. w kilku różnych i trudno dostępnych miejscach.

Opuszczając przedział pamiętajmy żeby nie zostawiać bagażu bez opieki - okazja czyni złodzieja.

Nie zapominaj o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale i swoich bliskich. Zróbmy, więc wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

Mat. Prasowe KWP Gdańsk

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.