Lokalni muzycy pracują pełną parą

piątek, 23 marca 2012 r., 15:31

Sporą aktywność wykazują w pierwszych miesiącach tego roku lokalni muzycy. Znane już miejscowej publiczności zespoły tworzą nowe projekty, ale i pojawiają się nieodkryci do tej pory wykonawcy.

Z każdym kolejnym rokiem wiąże się zwykle nowe nadzieje, oczekiwania i plany. Nie inaczej jest z przedstawicielami branży muzycznej. Nasi lokalni twórcy rozpoczęli go wyjątkowo pracowicie. Można jednak już także mówić o pierwszych sukcesach.

Nie sposób tu pominąć faktu, że projekt Damroka "Kaszëbë Joł" ma szansę zostać najlepszą folkową płytą ubiegłego roku. Album, którego współautorką jest kartuzjanka Damroka Kwidzińska, nominowana została do tego tytułu obok propozycji tak uznanych już przedstawicieli tego gatunku jak Anna Maria Jopek, Trebunie Tutki czy Marcin Wyrostek.

Co ciekawe, o tym komu przypadnie główna nagroda decydują sami słuchacze, głosując poprzez stronę główną organizatora konkursu - portalu Wirtu@lne Gęśle. Poprzeć swojego faworyta można do północy 21 kwietnia na stronie www.gesle.folk.pl

Jak czytamy w umieszczonym na stronie opisie płyty "Kaszëbë Joł", album ten jest próbą znalezienia wspólnej wrażliwości dla kaszubskiej kultury i współczesnej muzyki rozrywkowej, co czyni go wyjątkowym. Krążek Damroki jest przy tym niezwykle różnorodny, zaskakuje słuchacza niemal każdym utworem; począwszy od łączenia folkowych brzmień z rapem i reggae, poprzez rockowe riffy, melodyjne popowe refreny, a skończywszy na elektronicznych beatach. Dostajemy niezwykle energetyczną mieszankę, która spotyka się z gorącym przyjęciem. Najlepiej świadczy o tym lista przebojów Radia Kaszëbë, gdzie tytułowy "Kaszëbë Joł" utrzymywał się na pierwszym miejscu przez rekordową liczbę tygodni! Sukces powieliły także "Treker" i "Pludra".

Damroka to nie tylko wokal i teksty naszej krajanki, ale także keyboard i chórki Marka Romanowskiego, akordeon i chórki Roberta Kuśmierskiego, gitara i chórki Krzysztofa Paul i Andrzeja Ciborskiego oraz perkusja Macieja Dombrowskiego.

Aby zagłosować na "Kaszëbë Joł" wystarczy wejść pod ten link

Nowy utwór wydał też żukowski artysta Tomasz Dorniak z zespołem Massuana. "Zakochaj się we mnie", bo taki tytuł nosi piosenka nagrany został w styczniu tego roku w Studio Rainbow w Gdyni. Miesiąc później zrealizowano zaś wideoklip. To już kolejna "Tu na Kaszubach", "Dzięki Ci Bałtyku", "Ulica Marzeń", "Jesienny Wieczór", "Samotny Dom", "Letnia Tęsknota" czy "Ikar" propozycja Tomasza Dorniaka. Najnowszy utwór można posłuchać w załączonym materiale wideo.

Warto też wspomnieć o całkowicie nowym post-folkowym kaszubskim projekcie muzycznym. "Sztërë Kòtë" bo taką nazwę nosi formacja, swoimi inspiracjami sięga tradycji muzycznej regionu, twórczo przetwarzając sygnały z przeszłości. Zespół zdążył już nawet wydać pierwszą piosenkę ze swojego repertuaru - "Òd błotka do błotka". Z utworem tym także można zapoznać się w załączonym materiale wideo.

Kolejne działa Sztërë Kòtë mają ukazać się już na początku kwietnia. Wtedy też planowane są zdjęcia do pierwszego teledysku. Głównymi autorami tego muzycznego projektu są Alicja Szczypta i Mieczysław Pawlak, którzy do współpracy zaprosili koszalińską wokalistkę Annę Zajączkowską, gitarzystę Cezarego Pełkę oraz poznańsko-wejherowskiego jazzowego trębacza Huberta Jeratscha.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.